Slovenský večer vo Varšave spojený s módnou prehliadkou

10.3.2020 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí

V reprezentačných priestoroch Stĺpovej sály Varšavskej univerzity sa 6. marca 2020 uskutočnil Slovenský večer spojený s módnou prehliadkou. Podujatie organizoval Slovenský inštitút vo Varšave v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovenskej republiky vo Varšave a Školou umeleckého priemyslu v Bratislave. V programe módnej prehliadky bolo predstavených vyše 100 kostýmov v podaní 24 modeliek, ktorými boli študentky uvedenej školy.

 

Slovenský večer vo Varšave slávnostne otvorili príhovorom slovenský veľvyslanec v Poľsku Andrej Droba, riaditeľ Slovenského inštitútu vo  Varšave Adrián Kromka a riaditeľ Školy umeleckého priemyslu v Bratislave Milan Búci.

 

V programe nasledovala módna prehliadka, ktorú pripravila Škola umeleckého priemyslu v Bratislave. Uvedená škola sa zameriava na študijné odbory scénického výtvarníctva a svojim zameraním je unikátna v danej oblasti. V rámci projektu vo Varšave, nazvaného Príbeh odevného dizajnu, bolo predstavených vyše 100 kostýmov v 4 samostatných blokoch, ktoré divákov previedli históriou odievania, scénickou kostýmovou tvorbou, mladou módou ako aj elementmi módy. Pozvaní hostia mali možnosť vzhliadnuť tvorbu mladých slovenských dizajnérov a to od historických scénických reprodukcií až po nádherné dizajnové šaty. Škola sa môže pochváliť vlastnými umeleckými ateliérmi a každý jeden kostým bol zrealizovaný práve v týchto ateliéroch. Filozofiou školy je zvyšovať kultúrny, estetizačný a socializačný činiteľ scénického umenia v tvorivých metódach a formách vyučovania. Súčasťou prehliadky boli aj svetelné efekty a veľkoplošná obrazovka, ktorá divákom prinášala informácie o podujatí. Zaujímavým spestrením módnej prehliadky boli aj piesne v podaní speváka Reného Schleifera.