Francúzsko

  1. Domov
  2. Štáty
  3. Francúzsko
Vlajka Francúzska

Francúzsko

Paríž - miestny čas:

Upozornenie pred cestou

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že Francúzsko dňa 24. marca zvýšilo na celom svojom území bezpečnostné opatrenia na najvyšší stupeň – tzv. mimoriadne riziko atentátu - urgence attentat.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že Francúzsko dňa 24. marca zvýšilo na celom svojom území bezpečnostné opatrenia na najvyšší stupeň – tzv. mimoriadne riziko atentátu - urgence attentat.

​​​​​​​Vo Francúzsku sa budú v lete konať letné Olympijské hry (26. júla – 11. augusta 2024) a Paralympijské hry (28. augusta – 8. septembra 2024). V tejto súvislosti francúzske úrady postupne prijímajú rôzne bezpečnostné opatrenia a obmedzenia. Je potrebné sa pripraviť na možné obmedzenia v preprave i v turisticky frekventovaných lokalitách, osobitne v Paríži.

Podmienky vstupu
Aktualizované 29.02.2024
Publikované 10.05.2022

Tieto informácie zohľadňujú podmienky vstupu do krajiny pre občanov Slovenskej republiky pre najbežnejšie typy cestovania, o ktorých má Ministerstvo zahraničných vecí  a európskych záležitostí Slovenskej republiky vedomosť.

Pravidlá vstupu ich výklad, spôsob vykonávania a prijímanie akýchkoľvek zmien je v plnej  kompetencii francúzskych orgánov. Pred cestou dôrazne odporúčame preveriť podmienky  vstupu na Veľvyslanectve Francúzskej republiky v Bratislave

 

Cestovné doklady

Každý občan Slovenskej republiky musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný pas Slovenskej republiky alebo občiansky preukaz Slovenskej republiky platný do konca pobytu v krajine.

Pred cestou do Francúzska odporúčame urobiť si fotokópiu údajovej strany cestovného dokladu a uložiť ju oddelene od ostatných dokladov, alebo si nasnímať cestovné doklady do mobilného telefónu.

Odporúčame uložiť si doklady počas dovolenky na bezpečné miesto, napr. do hotelového trezora. Stratu alebo odcudzenie dokladov (občiansky preukaz, cestovný pas, vodičský preukaz) nahláste miestnej polícii a vyžiadajte si písomné potvrdenie o hlásení udalosti.

 

Platnosť cestovných dokladov

Uistite sa, že váš občiansky preukaz alebo cestovný pas bude platný počas celej doby pobytu. Minimálna platnosť občianskeho preukazu a cestovného dokladu sa nevyžaduje.

 

Víza

Na vstup do Francúzska sa nevyžaduje vízum.

 

Cestovanie so zvieratami

Pri cestovaní s domácimi spoločenskými zvieratami do Francúzska je nutný Európsky pas vydaný veterinárom.

Okrem toho musí mať zviera mikročip a musí byť zaočkované proti besnote.

Do krajiny je zakázané dovážať niektoré bojové plemená psov.

Dovoz a vývoz hospodárskych a iných zvierat, ako aj rastlín, liekov (okrem liekov pre osobnú spotrebu), zbraní a umeleckých predmetov sa riadi špeciálnymi predpismi. Odporúčame overiť si podmienky dovozu na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave.

​​​​​​​

Overte si informácie

Aktuálne podmienky vstupu do Francúzska odporúčame overiť na Veľvyslanectve Francúzskej republiky v Bratislave.

Cestovanie s deťmi
Aktualizované 29.02.2024
Publikované 10.05.2022

Každý občan Slovenskej republiky, vrátane maloletých, musí mať na cestu do Francúzska platný cestovný pas Slovenskej republiky alebo občiansky preukaz Slovenskej republiky.

Pokiaľ maloletý občan Slovenskej republiky má obvyklé bydlisko na Slovensku a necestuje do Francúzska v sprievode svojich rodičov alebo zákonných zástupcov, písomný súhlas rodičov z formálneho hľadiska nepotrebuje.

V prípade, že má maloletý občan Slovenskej republiky obvyklé bydlisko vo Francúzsku (dlhodobo sa nachádza na území Francúzska) a cestuje do zahraničia bez sprievodu rodiča alebo zákonného zástupcu, musí mať jeho písomný súhlas na predpísanom tlačive Autorisation de sortie de territoire – AST.

Podpis rodiča nemusí byť overený na uvedenom tlačive, ale k súhlasu musí byť priložená kópia jeho dokladu totožnosti. Dokladom totožnosti sa rozumie občiansky preukaz, cestovný pas či francúzska pobytová karta.

Pokiaľ má dieťa iné priezvisko ako rodič, ktorý súhlas podpísal, je potrebné, aby malo pri sebe aj doklad preukazujúci ich príbuzenský vzťah. Týmto dokladom môže byť napr. rodný list, či rodinná knižka (livret de famille).

Podrobné informácie sa nachádzajú na portáli francúzskej verejnej správy.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 5208 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 5544 stiahnutí
Stiahnuť
Miestne špecifiká
Publikované 10.05.2022

Základné potraviny, spotrebný tovar a služby: Ceny sú v porovnaní so Slovenskou republikou približne o 10-15 %. 

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 10.05.2022

Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený. 

Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.
 
Devízové predpisy 
Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom  dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:

Service des titres du commerce extérieur
14 rue Yves Toudic,
75010 Paris,
dg-setice@douane.finances.gouv.fr

alebo na

Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy,
Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe,
95701 Roissy.

Info pre motoristov
Aktualizované 20.03.2024
Publikované 10.05.2022

Európsky vodičský preukaz je vo Francúzsku uznávaný po celú dobu jeho platnosti.

 

Povinná výbava vozidla

  • Homologovaná reflexná vesta s označením CE. Vesta má byť vnútri vozidla na mieste, ktoré je pri vystupovaní z vozidla ľahko prístupné.
  • Výstražný trojuholník s označením E 27 R. Trojuholník musí byť vnútri vozidla. 
     

Zákazy

  • Používanie antiradarov je zakázané článkom R413-15 zákona o cestnej premávke (Code de la route). 
  • Používanie navigačného zariadenia upozorňujúceho na výskyt radarov. Cestný zákon však nezakazuje používať navigačné zariadenie upozorňujúce na tzv. nebezpečné zóny, čo sú miesta, kde radary bývajú často umiestnené. Vodičom, ktorí používajú navigačné zariadenia vo Francúzsku, sa odporúča kontaktovať výrobcu, ktorý by mal určiť, aké mapy a aké nastavenie je potrebné v navigačnom zariadení zvoliť. Pri prípadnej kontrole je potrebné preukázať, že vodič odporúčania výrobcu rešpektoval. Za používanie detektora radarov hrozí pokuta a zabavenie navigačného zariadenia. 
  • Používanie mobilných telefónov a iných prístrojov vydávajúcich zvuk. Vodič žiadneho vozidla nesmie vo Francúzsku používať také zdroje zvuku, ktoré je nutné držať v ruke alebo ktoré sa nosia na uchu (teda sú na uchu zavesené alebo sú do neho zasunuté - slúchadlá, headsety ap.). Zákaz neplatí pre audio systémy v automobiloch a systémy integrované do homologovanej prilby.
  •  Používanie tmavých skiel na celom vozidle. Čelné sklo a predné bočné sklá musia byť dostatočne priehľadné, a to zvnútra aj zvonku vozidla. Sklá musia umožniť prienik minimálne 70% svetla. Sklá nesmú nijako skresľovať farby ani tvary predmetov.
  •  Pri vedení vozidla je zakázané mať obuté „žabky“ alebo inú voľnú obuv, hrozí pokuta 75 eur.

 

Povolená rýchlosť

Od 1. júla 2018 je maximálna rýchlosť na cestách mimo obce znížená z 90 na 80 km/h. Výnimka platí len na tých cestných úsekoch, kde v danom smere existujú dva prúdy. Na týchto úsekoch môže byť maximálna rýchlosť zvýšená na 90 km/h. Podmienkou však je, že takýto úsek bude označený príslušnou dopravnou značkou, ktorá túto rýchlosť stanovuje. Aj na týchto úsekoch je však za dažďa rýchlosť obmedzená na 80 km/h.
 
Na diaľniciach (fr. autoroute) je maximálna povolená rýchlosť mimo obce 130 km/h (110 km/h za dažďa). 
 
Na cestách pre motorové vozidlá je maximálna rýchlosť 110 km/h (za dažďa 100 km/h). Opatrenie bolo prijaté na základe prieskumu Národnej rady pre bezpečnosť cestnej premávky, ktorý ukázal, že zníženie predpísanej rýchlosti na vybraných okresných cestách viedlo aj k výraznému zníženiu počtu smrteľných nehôd.
 
V hlavnom meste Paríž je od 1. septembra 2021 prikázaná rýchlosť 30km/h. V niektorých úsekoch, ktoré sú označené, je možné ísť rýchlosťou 50 km/h. 


Platenie diaľnic

Francúzske diaľnice sú platené.

Poplatky sa platia jednorazovo v mýtnych bránach pred vjazdom na daný diaľničný úsek, alebo pri výjazde. Poplatok sa hradí platobnou kartou alebo v hotovosti. Diaľničný poplatok sa francúzsky nazýva péage. O jednotlivé diaľničné úseky sa starajú súkromné spoločnosti. Rad užitočných informácií nájdete na webovom portáli združenia prevádzkovateľov diaľnic ASFA . Tu si možno napríklad vopred spočítať výšku diaľničných poplatkov medzi väčšími mestami. Informácie o aktuálnej dopravnej situácii a jej predpovede možno nájsť na oficiálnom francúzskom webovom portáli pre vodiča. Neodporúčame prespávať na diaľničných odpočívadlách ani na parkoviskách pri čerpacích staniciach.

 

Parkovanie

Parkovanie vo francúzskych mestách je upravené predpismi a spravidla býva platené. Miesta vyhradené na parkovanie sú vyznačené na ceste bielou prerušovanou čiarou. K úhrade parkovného si treba zakúpiť v parkovacom automate (umiestnenom na chodníku) parkovací lístok a ten potom viditeľne umiestniť za čelným sklom. V súčasnej dobe sú všetky väčšie mestá vybavené podzemnými parkoviskami, ktoré, či už sú priamo v centre alebo na okraji, sú dostupné aj mestskou hromadnou dopravou.
 

Nízkoemisné zóny a emisné známky vo Francúzsku

Celoštátne platná známka Crit' Air je rozdelená do šiestich farebných kategórií a je prideľovaná v závislosti od typu auta, jeho veku a splnenia emisnej normy. Emisné známky sú určené pre všetky druhy motorových vozidiel. Podmienky pre vydanie známky určitej kategórie sa líšia podľa druhu vozidla, dátumu jeho uvedenia do prevádzky, druhu paliva a emisnej normy EURO. Od 1. júna 2021 už nesmú v centrálnej mestskej časti Paríža vrátane diaľnice A86 (Boulevard périphérique) jazdiť vozidlá označené emisnou známkou Crit'Air 4 a vyššie, ako aj neoznačené vozidlá. Rovnako je potrebné označiť vozidlá aj v ďalších francúzskych mestách: Štrasburg, Lille, Lyon, Grenoble, Toulouse plánuje sa ďalšie rozširovanie. V niektorých mestách je povinnosť mať nálepku závislá od nadmerných hodnôt znečistenia ovzdušia a teda nemusí byť povinná celoročne. Emisná známka Crit’Air je povinná pre všetky vozidlá registrované vo Francúzsku ale aj pre zahraničné vozidlá jazdiace vo Francúzsku.

Za používanie vozidla bez povinnej známky v zóne s obmedzenou dopravnou prevádzkou v zakazanej dobe hrozí pokuta. V prípade chýbajúcej známky je vo Francúzsku udeľovaná pokuta vo výške od 35 do 375 eur. 

Informácie k známke Crit 'Air ako aj registrácia je možná na stránke www.certificat-air.gouv.fr.

Známku je možné objednať na oficiálnej webovej stránke, kde je okrem iného potrebné uviesť evidenčné číslo vozidla. Cena známky je 3,11 euro; 3,62 eura s doručením poštou. Je možné si ju vyzdvihnúť aj na prefektúre alebo na radnici. Známka platí po celú dobu životnosti vozidla (nie je potrebné žiadať o novú).

 

Ktoré číslo známky Crit 'Air platí pre vaše auto?

  • Číslo 0: elektrické vozidlá a nevyžarujúci vodík.
  • Číslo 1: purpurová známka je vyhradená pre benzínové alebo hybridné vozidlá, uvádzané na trh od 1. januára 2011 a spĺňajúce normy Euro 5 a Euro 6.
  • Číslo 2: žltá známka je určená pre benzínové alebo hybridné vozidlá Euro 5, uvádzané na trh v rokoch 2006 až 2010, ako aj pre dieselové vozidlá Euro 5 a Euro 6, uvádzané na trh od roku 2011.
  • Číslo 3: oranžová známka je vyhradená pre benzínové alebo „iné“ vozidlá spĺňajúce normy Euro 2 a 3, uvádzané na trh v rokoch 1997 až 2005, ako aj pre naftové vozidlá spĺňajúce normy Euro 4 (predávané v rokoch 2006 až 2010).
  • Číslo 4: hnedá známka je určená pre naftové vozidlá Euro 3 uvádzané na trh v rokoch 2001 až 2005.
  • Číslo 5: sivá známka je určená pre naftové vozidlá Euro 2 uvádzané na trh v rokoch 1997 až 2000.

V Paríži od 1. júla 2019 už benzínové vozidlá z obdobia pred rokom 1997 a naftové vozidlá z obdobia pred rokom 2006 (kategória 4) nesmú jazdiť cez deň a cez týždeň (pondelok až piatok od 8.00 do 20.00).

To isté platí pre dvojkolky registrované pred 1. júnom 2000. Od 1. júna 2021 sú vozidlá Crit'Air teraz zakázané. Týka sa to všetkých naftových vozidiel registrovaných pred rokom 2006, ako aj dvojkolesových vozidiel uvedených na trh pred polovicou roku 2004. Toto opatrenie sa týka aj nákladných automobilov, autobusov a autokarov spred roku 2010. V januári 2024 to bude Crit'Air 2, ktorý byť zakázané, tj. všetky naftové vozidlá a benzín do roku 2021. Konečným cieľom je do roku 2030 zakázať obeh všetkých termálnych vozidiel v Paríži a na jeho vnútorných predmestiach. Výška pokuty je 68 eur (135 eur za ťažké nákladné vozidlo) za súkromné ​​auto a dvojkolku, 135 eur za kamión alebo autokar. Pokuty za nálepky Crit'Air 4 začnú plynúť koncom roku 2021.

Pohonné hmoty - aktuálne ceny

Bezpečnostná situácia
Publikované 10.05.2022

Francúzsko je turisticky atraktívnou krajinou, ktorú v roku 2017 navštívilo vyše 90 miliónov zahraničných turistov a niekoľko desiatok tisíc turistov zo Slovenska. V súvislosti so zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou v Európe je bezpečnostná situácia vo Francúzsku, ktoré od januára 2015 zasiahla vlna viacerých teroristických útokov, spojená s aktuálnym plánom Vigipirate na úrovni „posilnená bezpečnosť - nebezpečenstvo atentátu“. Výnimočný stav bol zrušený k 1. novembru 2017. 
Na miestach s väčšou koncentráciou osôb - napr. turisticky atraktívne pamiatky, nákupné centrá, kultúrne i športové podujatia, verejné zhromaždenia - sa vyskytujú hliadky príslušníkov ozbrojených síl i polície, ktoré dozerajú na bezpečnosť. Pokyny týchto jednotiek treba jednoznačne dodržiavať. Prísnejšie bezpečnostné kontroly sa vyskytujú i na letiskách a ku kontrolám môže dochádzať aj na hraničných priechodoch. 

Najmä v čase turistickej sezóny je vhodné venovať zvýšenú pozornosť ochrane cestovných dokladov, finančných prostriedkov, kreditných kariet a cenných predmetov, ako aj v centrách miest, dopravných prostriedkoch a v rekreačných oblastiach. Odporúča sa nenosiť tieto spolu, mať poznačené telefónne číslo banky za účelom nahlásenia prípadnej straty (odcudzenia) bankových kariet, nenechávať v aute doklady a cennosti.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 10.05.2022

Letecké spojenie: Do Paríža nie je možné letieť priamo z Bratislavy, preto odporúčame letecké spojenie z Viedne alebo Budapešti. Vo Francúzsku sa nachádzajú celkom 3 letiská a to: Paríž Beauvais; Paríž Orly; Charles de Gaulle.

Pozemné spojenie: Cesta autom z Bratislavy do Paríža je približne 1400 km dlhá.

Doprava v hlavnom meste: V Paríži funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava  v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach metra. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Paríži pôsobí niekoľko taxislužieb, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber. 

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 10.05.2022

Po vstupe SR do Európskej únie je občanom SR vo Francúzsku poskytovaná nevyhnutná a neodkladná zdravotná starostlivosť po predložení Európskeho preukazu zdravotného poistenia. Platná legislatíva vo Francúzsku vyžaduje spoluúčasť pacienta, t.j. pacient si musí (v prípade, že nie je pripoistený) časť nákladov hradiť sám. Francúzske úrady vyžadujú doklad o platnom zdravotnom poistení pre akýkoľvek krátky pobyt občanov SR vo Francúzsku. 

Praktický postup: Lekár na základe predloženého preukazu zo zdravotnej poisťovne na Slovensku, vystaví formulár na ošetrenie "feuille de soins (assurance maladie)", do ktorého zapíše osobné údaje pacienta a poskytnuté výkony. Pacient musí všetky lekárske ošetrenia najprv zaplatiť a potom príslušná pobočka poisťovne (podľa miesta pobytu) Caisse Primaire d´Assurance Maladie (CPAM) preplatí výdavky podľa francúzskeho práva. Lieky musí pacient najprv zaplatiť sám. Má však nárok na preplatenie výdavkov cez CPAM. Náhrada výdavkov za lieky sa vykoná len vtedy, ak sú uvedené v úradnom nariadení. V tomto prípade je potrebné nálepku z takéhoto lieku nalepiť na formulár o ošetrení. Ak je ochorenie tak závažné, že potrebuje pacient nemocničné ošetrenie, dostane od lekára potvrdenie na prevoz do nemocnice. Pri akútnych prípadoch francúzske nemocnice ošetria pacienta bez nároku na akúkoľvek finančnú účasť, po predložení preukazu. Pri cestovaní po Francúzsku nie sú stanovené žiadne požiadavky na očkovanie.

Klimatické podmienky

Publikované 10.05.2022

Klimatické podmienky vo FR sú porovnateľné s podnebím na Slovensku. Južné regióny FR sa vyznačujú teplým a suchým podnebím, kde teploty ani v zime neklesajú pod 0°C. Letná turistická sezóna tu trvá od začiatku júna do konca septembra. Na druhej strane alpské vysokohorské zimné strediská umožňujú návštevníkom venovať sa zimným športom od decembra do polovice mája.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Francúzsko je
1. apríl
Veľkonočný pondelok
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január pondelok Nový rok
1. apríl pondelok Veľkonočný pondelok
17. apríl streda Veľkonočná nedeľa
1. máj streda Deň práce
8. máj streda Deň víťazstva nad fašizmom
26. máj nedeľa Nanebovstúpenie Krista
5. jún streda Svätodušná nedeľa
6. jún štvrtok Svätodušný pondelok
14. júl nedeľa Štátny sviatok
15. august štvrtok Nanebovzatie Panny Márie
1. november piatok Sviatok všetkých svätých
11. november pondelok Deň prímeria
25. december streda Prvý sviatok vianočný
Dôležité telefónne čísla
Publikované 10.05.2022

15: Lekárska pomoc/SAMU
17: Polícia/Police Nationale (Gendarmerie)
18: Hasiči a nehody/Sapeurs Pompiers
 


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.



Správy

Poverovacie listiny dnes (29. februára 2024) v popoludňajších hodinách do rúk prezidenta Francúzskej republiky Emmanuela Macrona odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Paríži Ján Šoth.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal 22. decembra 2023 veľvyslanca Francúzskej republiky Pascala Le Deunffa.

Vôbec po prvýkrát v histórii svojho členstva v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zastávalo Slovensko post predsedu najvýznamnejšieho z jej stálych výborov počas dvoch rokov. Predsedníctvo vo Výkonnom výbore organizácie prebrala Slovenská republika v zastúpení veľvyslanca a stáleho predstaviteľa SR pri OECD Františka Ružičku v januári 2022, po mimoriadne úspešnom mandáte ho Rada OECD predĺžila aj na rok 2023.


Francúzsko

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov France
Oficiálny názov Francúzska republika
Oficiálny anglický názov French Republic
Zaužívaný názov Francúzsko
Miestny názov krajiny République française
Svetadiel Európa
Hlavné mesto Paríž
Anglický názov hlavného mesta Paris
Miestny názov hlavného mesta Paris
Názov meny Euro
Medzinárodná skratka meny EUR
Telefónna predvoľba +33
Úradné jazyky Francúzsky jazyk
Časové pásmo +0100
Internetová doména .fr
Medzinárodná poznávacia značka F
Zem. dĺžka hl. mesta 2.32004
Zem. šírka hl. mesta 48.85889
Vznik štátu 01.08.1843
Štátne zriadenie Republika prezidentského typu

Oficiálna vládna stránka

French Government

Webová stránka ministerstva

http://www.diplomatie.gouv.fr/

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži

125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Telefón
+33 171937333
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+33672076832

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok občanov Slovenskej republiky, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži

Stála misia Slovenskej republiky pri Rade Európy v Štrasburgu

1, rue Ehrmann,, 67000 Štrasburg
Telefón
+33 390002403
Núdzová linka
+33672076832

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Stála misia Slovenskej republiky pri Rade Európy v Štrasburgu

Stála delegácia Slovenskej republiky pri UNESCO v Paríži

1, rue Miollis, 757 32 Paríž
Telefón
+33 1 45 68 35 37
Fax
+33 144490103
Stála delegácia Slovenskej republiky pri UNESCO v Paríži

Stála misia SR pri OECD Paríž

28, avenue d´Eylau, 750 16 Paríž
Telefón
+33 156265090
Stála misia SR pri OECD Paríž

Slovenský inštitút v Paríži

125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Telefón
+33 171937333
Fax
+33 142887653
Slovenský inštitút v Paríži

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Publikované 12.05.2022
Dátum Popis
27.10.2021 Pracovná cesta ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej vo Francúzsku Ministerka Kolíková sa stretla aj s francúzskym ministrom spravodlivosti Ericom Dupon - Morretim.
7. – 9.10.2021 Pracovná cesta ministra obrany SR Jaroslava Naďa vo Francúzsku Minister obrany SR Jaroslav Naď rokoval s predsedom výboru pre zahraničné veci, obranu a ozbrojené sily Senátu Christianom Cambonom a tiež s ministerkou obrany FR Florence Parly.
30.6-1.7.2021 Pracovná cesta ministerky kultúry SR Natálie Milanovej vo Francúzsku Ministerka kultúry SR Natáliou Milanovou rokovala s francúzskou ministerkou kultúry Roselyn Bachelotovou.
9.-10.6.2021 Pracovná návšteva ministra zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Ivana Korčoka v Paríži Rokoval s ministrom pre európske záležitostí Clémenteom Beauneom o Francúzskom predsedníctve v Rade EÚ.
3.2.2021 Oficiálna návšteva premiéra SR Igora Matoviča vo Francúzsku Predseda vlády SR Igor Matovič sa stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
24.7.2019 Oficiálna návšteva prezidentky SR Zuzany Čaputovej vo Francúzsku Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stretla s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
2018-2022 Akčný plán slovensko-francúzskeho strategického partnerstva, prijatý pre roky
23/08/2017 Samit v Salzburgu Francúzsky Prezident Emmanuel Macron sprevádzaný ministerkou pre Európske záležitosti, p. Nathalie LOISEAU, sa dňa 23. augusta po boku predsedov vlád Rakúska, Českej a Slovenskej republiky, zúčastnil na samite v rakúskom Salzburgu.
21-22/11/2016 Oficiálna návšteva prezidenta Andreja Kisku vo Francúzsku Prezident Slovenskej republiky, Andrej Kiska, v dňoch 21. a 22. novembra uskutočnil prvú oficiálnu návštevu Francúzska v histórii samostatnej Slovenskej republiky.
23/06/2016 Pracovná návšteva slovenského premiéra p. Roberta Fica vo Francúzsku Premiér Slovenskej republiky, p. Robert Fico, sa dňa 22. júna stretol v Elyzejskom paláci s francúzskym Prezidentom, p. François Hollande.

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

WNE je popredným obchodným podujatím pre globálny civilný jadrový sektor, ktorý s koná každý druhý rok (bienále) v Paríži.

Výstavisko „Paris-Nord Villepinte“ hostilo už po 23-krát veľtrh „Milipol Paris“, svetovo popredné podujatie v oblasti bezpečnosti a vnútornej ochrany.

Výstava Pollutec zameraná pre výrobcov, mestá a regióny je už 45 rokov je prehliadkou inovatívnych riešení a osvedčených postupov v oblasti environmentálnych a energetických riešení.

Parížsky letecký deň (Salon international de l'aéronautique et de l'espace de Paris-Le Bourget) je veľtrh a zároveň letecká prehliadka, ktorá sa koná v nepárnych rokoch na letisku Paris-Le Bourget vo Francúzsku už od roku 1909.

Ekonomické informácie o teritóriu
Francúzsko - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 781.2 kB, 21.6.2022, 554 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Francúzsko - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 781.2 kB, 21.6.2022, 554 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

WNE je popredným obchodným podujatím pre globálny civilný jadrový sektor, ktorý s koná každý druhý rok (bienále) v Paríži.

Výstava Pollutec zameraná pre výrobcov, mestá a regióny je už 45 rokov je prehliadkou inovatívnych riešení a osvedčených postupov v oblasti environmentálnych a energetických riešení.

Parížsky letecký deň (Salon international de l'aéronautique et de l'espace de Paris-Le Bourget) je veľtrh a zároveň letecká prehliadka, ktorá sa koná v nepárnych rokoch na letisku Paris-Le Bourget vo Francúzsku už od roku 1909.

Veľtrh GLOBAL INDUSTRIE, ktorý sa tento rok konal 7. – 10. marca 2023 v Lyone, je jedným z najväčších európskych strojárskych veľtrhov.

Francúzsko - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 781.2 kB, 21.6.2022, 554 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Mária Jurovčíková
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži
Email maria.jurovcikova@mzv.sk

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Slovenský inštitút v Paríži v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom vo Francúzsku usporiadal v stredu 20. marca 2024 v historickom parížskom kine Le Champo, ktoré je obľúbeným miestom dôležitých postáv francúzskej kinematografie, premietanie slovenského hudobného dokumentárnemu filmu Peter Dvorský. Na filmovom večere sa osobne zúčastnil maestro Peter Dvorský a režisérka filmu Iveta Malachovská.

V utorok 5. marca riaditeľka Slovenského inštitútu v Paríži Jana Kňažková spolu so stálou delegátkou SR pri UNESCO, veľvyslankyňou Annou Plassat Muríňovou otvorili v priestoroch hlavného sídla UNESCO za prítomnosti námestníčky generálnej riaditeľky UNESCO Stefanie Giannini, odbornej i laickej verejnosti, krajanov a diplomatického zboru, unikátnu výstavu ilustrácii detských kníh z dielne medzinárodného domu umenia pre deti – BIBIANA.

V spolupráci so Sekciou slovenského jazyka a kultúry na Inalco a sieťou kultúrnych inštitútov EUNIC, Slovenský inštitút v Paríži zorganizoval v rámci cyklu multikulturalizmu pre deti na základných francúzskych školách dva workshopy slovenského jazyka a kultúry.

Pri príležitosti vydania novej knihy Slovaquie spisovateľky Andrey Salajovej, Slovenský inštitút v Paríži usporiadal v utorok 30. januára 2024 literárne stretnutie s autorkou v priestoroch slovenského veľvyslanectva v Paríži.

Na jubilejnom 120. ročníku tradičnej parížskej výstavy Salon d'Automne (Jesenný salón) Slovenský inštitút v Paríži predstavil v kurátorskej nominácii Niny Vrbanovej, PhD. diela troch slovenských autorov – Andrey Pézman, Patrika Ševčíka a Filipa Jurkovića.

Slovenský inštitút v Paríži usporiadal v piatok 1. decembra 2023 v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom v Paríži a podporou rezortu kultúry vianočný koncert v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina, sopranistky Evy Bodorovej a len 13-ročnej flautistky Kláry Valentovičovej.

Medzinárodný jazzový festival Jazzycolors, ktorý pravidelne na jeseň organizuje Fórum zahraničných kultúrnych inštitútov v Paríži (FICEP), vďaka Slovenskému inštitútu v Paríži predstavil tento rok parížskemu publiku slovenské jazzové duo Lash&Grey. Hudobný večer v priestoroch Írskeho kultúrneho centra v utorok 14. novembra 2023 otvorili svojimi príhovormi riaditeľka Írskeho kultúrneho centra Nora Hickey M'Sichili a riaditeľka Slovenského inštitútu v Paríži Jana Kňažková.

V Paríži sa od 13. do 22. októbra 2023 konal 9. ročník festivalu českých a slovenských filmov Czech-In Film Festival, v rámci ktorého Slovenský inštitút v Paríži v spolupráci s platformou Kino Visegrad predstavil dva slovenské filmy.

Slovenský inštitút v Paríži v stredu 18. októbra 2023 s pomocou slovenského veľvyslanectva v Paríži a podporou rezortov kultúry a diplomacie SR zorganizoval hudobno-tanečné gala vystúpenie Slovensko v podaní profesionálneho Slovenského ľudového umeleckého kolektívu - SĽUK, ktorý sa v prestížnom tanečnom divadle Le 13ème Art v Paríži predstavil s pestrým programom tancov a piesní z regiónov naprieč celým Slovenskom.

Literárny víkend začal v piatok 12. mája 2023 autorským čítaním úryvkov z kníh slovenských spisovateľov Jany Beňovej a Mareka Vadasa v rámci Slovenského literárneho večera v Paríži, ktorý vznikol vďaka iniciatíve Lektorátu slovenského jazyka na INALCO v spolupráci so Slovenským inštitútom v Paríži, Slovenským literárnym centrom a francúzskym vydavateľstvom Le Ver à Soie. Počas literárneho večera zazneli úryvky z diel autorov v podaní slovensko-francúzskej herečky Jany Bittnerovej a francúzskej herečky Isabelle Loisy.


Back To Top