Aktuality

Vissza

M. Lajčák: Ministerská rada OBSE je najväčšie podujatie v novodobej histórii Slovenska

M. Lajčák: Ministerská rada OBSE je najväčšie podujatie v novodobej histórii Slovenska

5.12.2019 | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE

„Pripravili sme dokument, ktorý sa volá Bratislavská výzva, dokument, ktorým vyzývame ministrov, aby sa znovu prihlásili k princípom a záväzkom, na základe ktorých vznikla Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, aby vyjadrili svoju politickú vôľu k ich implementácii a podporu dialógu k hľadaniu spoločných efektívnych riešení." Také sú slová ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúceho predsedu OBSE Miroslava Lajčáka po skončení prvého dňa 26. Ministerskej rady OBSE, ktorá sa začala dnes (5. decembra) v Bratislave. Podstatou Bratislavskej výzvy je apel na väčšiu flexibilitu a ochotu ku kompromisom účastníckych štátov OBSE. „Naša organizácia neexistuje vo vákuu. Naopak, sme jedným aktérov rôznorodého multilaterálneho ekosystému. Mali by sme sa preto sústrediť na to, čo nás spája, nie rozdeľuje,“ zdôraznil M. Lajčák.


V úvodnom otváracom paneli šéf slovenskej diplomacie vyzdvihol výsledky predsedníctva v OBSE cez prizmu troch kľúčových priorít - v duchu motta „pre ľudí, dialóg a stabilitu“. Štáty musia intenzívnejšie spolupracovať v záujme podpory riešenia a prevencie konfliktov a budovania bezpečnejšej budúcnosti," uviedol M. Lajčák v pozícií úradujúceho predsedu organizácie, ktorej Slovensko predsedá po celý rok 2019. Minister M. Lajčák svoj príhovor adresoval šéfom diplomacie, štátnym tajomníkom a ďalším predstaviteľom 57 účastníckych a 11 partnerských štátov OBSE. „Slovenská republika sa počas svojho predsedníctva sústredila najmä na zlepšenie podmienok života ľudí, ktorých sa bezprostredne dotýkajú konflikty," spresnil M. Lajčák. Ako dodal, príkladom je zapojenie sa nášho predsedníctva do riešenia krízy na východe Ukrajiny. „Nedávno som sa vrátil z východoukrajinskej Stanice Luhanskej. Po mojej prvej návšteve na tomto mieste v januári tohto roka som zostal šokovaný pri pohľade na zničený most, ktorý je pre miestnych obyvateľov jediným miestom v Luhanskej oblasti, ktorým je možné prejsť líniu kontaktu. Vtedy mi niekto povedal, že by sa musel stať zázrak, aby most opravili. Ale presne to sa stalo, teraz môžu ľudia po moste prejsť bezpečne a dôstojne,“ zdôraznil slovenský minister.


Ministerskú radu OBSE v Bratislave M. Lajčák označil za najväčšie podujatie, aké Slovensko zorganizovalo v novodobej histórii. Prišlo takmer 40 šéfov diplomacie, 13 námestníkov, štátnych tajomníkov, spolu asi 1 500 účastníkov a viac ako 150 novinárov,“ uviedol minister zahraničných vecí.


Okrem vedenia plenárneho zasadnutia Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe absolvoval šéf slovenskej diplomacie sériu dôležitých bilaterálnych rokovaní a štyri sprievodné podujatia. Jedným z nich bolo aj oficiálne otvorenie Virtuálneho kompetenčného a výcvikového strediska OBSE. „Ide o výsledok mimorozpočtového projektu organizácie, ktorý je zameraný na zvyšovanie kapacity expertov z regiónu OBSE v oblasti ochrany kritickej energetickej infraštruktúry. Je to viditeľný príspevok slovenského predsedníctva k celkovému posilneniu bezpečnosti a spolupráci odborníkov v tejto oblasti,“ poznamenal M. Lajčák.


OBSE počas prvého dňa Ministerskej rady predstavila aj nový balíček zameraný na zapájanie žien a efektívny mierový proces. „Ak sa obzrieme dozadu a porovnáme to s tým, ako sa mier dohaduje dnes, uvedomíme si, že z mierového procesu stále vynechávame 50 percent spoločnosti. Tento balík nástrojov na inklúziu žien je novým, sviežim pohľadom na to, ako fungujú politické procesy v regióne našej organizácie. Ale nástroje sa nepoužijú samy. Vtedy prichádzame na scénu my – to je dôvod, prečo potrebujeme spolupracovať na úrovni štátov, medzinárodných a regionálnych organizácií, aj občianskej spoločnosti,“ uviedol úradujúci predseda OBSE.


V rozhovore so švédskou ministerkou zahraničných vecí Ann Linde minister Lajčák ocenil, že sa Švédsko rozhodlo prevziať predsedníctvo v OBSE v roku 2021. Svojej partnerke ponúkol možnosť zdieľania našich skúseností a tiež svoje postrehy a rady týkajúce riadenia OBSE.  Rokovanie s gréckym ministrom zahraničných vecí Nikosom Dediasom bolo zamerané primárne na otázky grécko-slovenských vzťahov. Počas svojho bilaterálneho stretnutia s ruským ministrom Sergejom Lavrovom vyzdvihol M. Lajčák aktívnu úlohu Ruskej federácie v OBSE, napríklad pri realizácii opatrení na zvýšenie dôvery v procese podnesterského urovnania. Spoločne rozobrali aj otázky nadchádzajúceho summitu Normandskej štvorky v Paríži a bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami.


Počas rokovania s ukrajinským rezortným partnerom Vadimom Prystajkom minister Lajčák poukázal na aktivity slovenského predsedníctva OBSE, pričom sa poďakoval aj prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému a ukrajinskej vláde. „Potrebujeme potvrdenie, že proces, ktorý sa na Ukrajine odohráva, je pozitívny, že boli uskutočnené vážne kroky k naplneniu dohôd z Minska. Tak minister Lavrov ako aj minister Prystajko ma nezávisle od seba ubezpečili, že idú do Paríža dobre pripravení a majú snahu a záujem, aby to stretnutie bolo úspešné,“ spresnil M. Lajčák.


Minister Lajčák upozornil aj na situáciu na Kryme či Náhornom Karabachu. „Bohužiaľ, nie všetko sú len dobré správy. Ľudia stále trpia a ľudia stále zomierajú. A tým, že mám na starosti zásady a záväzky tejto organizácie, nemôžeme zabudnúť na Krym," zdôraznil.

„Musím byť úprimný, ako momentálny predseda nemám žiadnu magickú formulu na to, ako vyriešiť krízy a konflikty raz a navždy. Čo však mám, je viera, silná viera, že OBSE pokusy o deeskaláciu napätia a otvorenie kanálov na nový dialóg sú neoceniteľné. A táto organizácia bude tá prvá, ktorá navrhne podporu pre konkrétne kroky smerom k mieru," spresnil.


Na záver prvého dňa Ministerskej rady minister Lajčák rokoval aj s námestníkom ministra zahraničných vecí USA Philipom T. Reekerom a parlamentným viceministrom zahraničných vecí Japonska Šiničim Nakatanim.


Ministerská rada OBSE bude pokračovať v piatok 6. decembra sériou ďalších podujatí. 

 

 

 

 

Vystúpenie M. Lajčáka počas tlačovej konferencie k humanitárnej situácii na Ukrajine 

 

 

Otvorenie Virtuálneho kompetenčného a výcvikového strediska OBSE

 

 

Záverečný tlačový brífing M. Lajčáka

 

 

Fotografie na stiahnutie:

 

https://www.flickr.com/photos/mzvsr/albums/72157712062896682

 

Spoločná fotografia predstaviteľov 57 účastníckych a 11 partnerských štátov OBSE Spoločná fotografia predstaviteľov 57 účastníckych a 11 partnerských štátov OBSE
M. Lajčák s ruským ministrom Sergejom Lavrovom M. Lajčák s ruským ministrom Sergejom Lavrovom
Rokovanie s ruským ministrom Sergejom Lavrovom Rokovanie s ruským ministrom Sergejom Lavrovom Oficiálne otvorenie Virtuálneho kompetenčného a výcvikového strediska OBSE Oficiálne otvorenie Virtuálneho kompetenčného a výcvikového strediska OBSE Oficiálne otvorenie Virtuálneho kompetenčného a výcvikového strediska OBSE Oficiálne otvorenie Virtuálneho kompetenčného a výcvikového strediska OBSE
OBSE počas prvého dňa Ministerskej rady predstavila aj nový balíček zameraný na zapájanie žien a efektívny mierový proces OBSE počas prvého dňa Ministerskej rady predstavila aj nový balíček zameraný na zapájanie žien a efektívny mierový proces Rokovanie s gréckym ministrom zahraničných vecí Nikosom Dediasom Rokovanie s gréckym ministrom zahraničných vecí Nikosom Dediasom Rokovanie s ukrajinským rezortným partnerom Vadimom Prystajkom Rokovanie s ukrajinským rezortným partnerom Vadimom Prystajkom
M. Lajčák s ukrajinským rezortným partnerom Vadimom Prystajkom M. Lajčák s ukrajinským rezortným partnerom Vadimom Prystajkom
S parlamentným viceministrom zahraničných vecí Japonska Šiničim Nakatanim S parlamentným viceministrom zahraničných vecí Japonska Šiničim Nakatanim S námestníkom ministra zahraničných vecí USA Philipom T. Reekerom S námestníkom ministra zahraničných vecí USA Philipom T. Reekerom V rozhovore so švédskou ministerkou zahraničných vecí Ann Linde V rozhovore so švédskou ministerkou zahraničných vecí Ann Linde