Aktuality

Vissza

Minister M. Lajčák na pracovnom obede s veľvyslankyňou USA

Minister M. Lajčák na pracovnom obede s veľvyslankyňou USA

31.10.2019 | Aktivity ministra | Predsedníctvo Slovenska v OBSE

Nedávna pracovná návšteva Spojených štátov, agenda slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ale aj bilaterálne otázky. Aj to boli témy pracovného obeda ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka s veľvyslankyňou USA na Slovensku Bridget Brink. 

 

Pracovný obed nadväzoval na rokovanie M. Lajčáka s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň (21. októbra 2019) vo Washingtone. „Diskutovali sme aj o integračnom procese krajín západného Balkánu a zhodnotili sme aktuálny stav transatlantickej spolupráce,“ povedal šéf slovenskej diplomacie. Osobitnú pozornosť minister M. Lajčák venoval otázkam bezpečnostnej a obrannej spolupráce medzi oboma krajinami. Minister M. Lajčák s veľvyslankyňou USA hovoril aj o eurointegračných ambíciách Severného Macedónska a Albánska. „To, že Európska únia nenašla konsenzus v otázke otvorenia prístupových rokovaní s týmito krajinami je zlé. Je to negatívny signál pre celý región Západného Balkánu,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. Ako dodal, euroatlantická integrácia západobalkánskych štátov je v záujme upevnenia bezpečnosti a stability na európskom kontinente.

 

Šéf slovenskej diplomacie a veľvyslankyňa skonštatovali dlhodobú zhodu USA a SR v oblasti energetickej bezpečnosti. „Využil som ale túto príležitosť aj na to, aby som zdôraznil naše výhrady k prípadnému zavedeniu ciel na automobily pochádzajúce z EÚ,“ poznamenal M. Lajčák.

 

V rámci stretnutia M. Lajčák ocenil osobnú angažovanosť a snahu využívať osobný kontakt s občanmi Slovenska na tlmočenie argumentov v prospech silného transatlantického partnerstva medzi USA a Slovenskom. „Spojené štáty sú našim dôležitým spojencom. A to aj preto, že mnoho Američanov sa hrdo hlási ku svojim slovenským koreňom. Ide pritom o komunitu, ktorá má významnú historickú zásluhu na vzniku našej štátnosti. A na to nesmieme zabúdať,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie.