Aktuality

Vissza

Minister M. Lajčák otvoril mládežnícke fórum OBSE o víziách pre bezpečnejšiu budúcnosť

Minister M. Lajčák otvoril mládežnícke fórum OBSE o víziách pre bezpečnejšiu budúcnosť

28.10.2019 | Aktivity ministra | Aktivity štátnych tajomníkov | Predsedníctvo Slovenska v OBSE

Právny štát, mier, vzdelávanie, životné prostredie, ľudské práva a bezpečnosť, technológie a ich úloha v záujme bezpečnejšej budúcnosti – také sú témy dvojdňového Mládežníckeho fóra Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) - OSCE-wide Youth Forum, ktoré sa začalo dnes, v pondelok (28. októbra 2019), v Bratislave. Podujatie s podtitulom Zapájanie mládeže v záujme bezpečnejšej budúcnosti príhovorom otvoril minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák vo funkcii úradujúceho predsedu OBSE. „Viac ako polovica svetovej populácie je mladšia ako 30 rokov, no stále má malú moc, alebo vplyv. Netvorí politiku a v mnohých prípadoch je táto skupina obyvateľov na okraji,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie vo svojom úvodnom vystúpení pred mládežníkmi a skúsenými expertmi zo všetkých 57 účastníckych štátov, ale aj ázijských či stredomorských partnerov OBSE. V otváracom paneli vystúpil okrem iných aj generálny tajomník OBSE Thomas Greminger. 

 

Hlavnú úlohu počas OSCE-wide Youth Forum zohráva diskusný dokument Perspectives 20-30. Vypracovala ho skupina 22 mladých odborníkov, ktorí odrážajú rodovú a geografickú rozmanitosť v oblasti OBSE a pochádzajú z rozmanitých prostredí, vrátane akademickej obce, občianskej spoločnosti, politiky a médií. V dokumente experti prepracovali koncepcie, na základe ktorých dnes pristupujeme k trvalým, ale aj novovznikajúcim výzvam v rozsiahlom regióne OBSE. Ich cieľom je poukázať na nedostatky v súčasnom úsilí medzinárodného spoločenstva o mier a bezpečnosť. Zároveň chcú identifikovať príležitosti pre vzájomnú spoluprácu účastníckych krajín a prispieť tak k obnoveniu dôvery na medzinárodnej úrovni.

 

Dokument Perspectives 20-30 vznikol zo záväzku zlepšiť bezpečnostnú situáciu v regióne OBSE a stoja za ním osobitní predstavitelia úradujúceho predsedu OBSE pre mládež a bezpečnosť Samuel Goda (Slovensko) a Alba Brojka (Albánsko). Iniciatíva diskutovala s tvorcami rozhodnutí o svojej vízii ako by mala vyzerať Európska bezpečnostná architektúra do roku 2030 a neskôr. Práve bezpečnejšia budúcnosť je jednou z priorít predsedníctva SR v OBSE v roku 2019.

 

Podujatie zajtra, v utorok (29. októbra 2019), uzavrie štátny tajomník rezortu diplomacie a osobitný predstaviteľ ministra pre predsedníctvo SR v OBSE Lukáš Parízek.

 

Viac fotografií dostupných na:​ https://www.flickr.com/photos/mzvsr/albums/72157711534584493.

 

 

Úvodný príhovor ministra M. Lajčáka