Izrael

Vlajka Izraelu

Izrael

Tel Aviv – Jafo - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Dňa 10. mája 2023 bolo na Izrael vypálených vyše 100 rakiet z pásma Gazy. V najbližších hodinách/dňoch možno očakávať zvýšenú hrozbu raketových útokov a bezpečnostných incidentov predovšetkým v blízkosti pásma Gazy.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Dňa 10. mája 2023 bolo na Izrael vypálených vyše 100 rakiet z pásma Gazy. V najbližších hodinách/dňoch možno očakávať zvýšenú hrozbu raketových útokov a bezpečnostných incidentov predovšetkým v blízkosti pásma Gazy.

V súvislosti s prebiehajúcimi protestami proti súdnej reforme vo väčších izraelských mestách, vrátane Jeruzalema a Tel Avivu, upozorňujeme slovenských občanov, ktorí sa nachádzajú na území Izraela, resp. plánujú cestu do krajiny, na viaceré obmedzenia vo verejnej doprave.

Do Izraela je povolený vstup všetkým turistom aj bez očkovania či potvrdenia o prekonaní COVID-19 (tzv. Recovery Certificate). Od 9. októbra 2022 nie je potrebné pred odletom do Izraela vypisovať vstupný formulár....

Upozorňujeme slovenských občanov cestujúcich na územie Palestínskej samosprávy na zmenu podmienok vstupu a pobytu pre zahraničných návštevníkov (manželskí partneri, prvostupňoví príbuzní obyvateľov Palestínskej samosprávy, podnikatelia, investori, novinári, lektori, výskumníci, študenti, lekári atď.) zo strany Izraela.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov na pretrvávajúce napätie medzi arabským a židovským obyvateľstvom na území Izraela a Západného brehu (Palestínska samospráva).

Podmienky vstupu
Aktualizované 16.11.2022
Publikované 10.05.2022

Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas.

Podľa platnej legislatívy sú osoby zdržiavajúce sa v krajine povinné mať doklad totožnosti neustále pri sebe pre prípad možnej kontroly totožnosti zo strany polície. Uistite sa, že váš cestovný pas bude platný počas celého pobytu.

Minimálna platnosť cestovného dokladu je 6 mesiacov.

 

Slovenskí občania na vstup do Izraela za účelom turizmu nepotrebujú víza vopred.

Návštevníci, ktorí prilietajú cez medzinárodné letisko Ben Gurion v Tel Avive, dostanú namiesto vstupnej pečiatky do pasu tzv. vstupnú kartu modrej farby, ktorá predstavuje povolenie na turistický pobyt po dobu maximálne 90 dní. Toto je dôkaz o vašom legálnom vstupe do Izraela a môže sa vyžadovať, najmä na akomkoľvek hraničnom priechode na územia Palestínskej samosprávy. Turistom odporúčame si vstupnú kartu ponechať založenú v pase až do odchodu, kedy dostanú výstupnú kartu ružovej farby.

 

Ak vám bude odmietnutý vstup do Izraela, váš pas môže byť opečiatkovaný vstupnou pečiatkou a dvoma červenými čiarami, ktoré označujú odmietnutie.

 

Cestovanie s deťmi
Publikované 10.05.2022

Deti musia mať vlastný platný cestovný doklad (pas) a v prípade, že necestujú s oboma rodičmi odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Opačným prípadom je cestovanie maloletých z Izraela, kedy v prípade vycestovania iba jedným z rodičov (prípadne s inou osobou) požadujú súhlas na vycestovanie od druhého rodiča, resp. oboch rodičov, aby sa zabránilo prípadným únosom detí. V prípade, že dieťa cestuje do Izraela iba s jedným zo zákonných zástupcov (rodičov) maloletého, resp. s inou osobou (napr. starý rodič), Veľvyslanectvo SR v Tel Avive na základe viacerých prípadov z praxe odporúča mať v týchto prípadoch v slovenčine aj angličtine vystavený letter of consent podpísaný zákonným zástupcom/zástupcami, ktorí dieťa nesprevádzajú, s notársky overeným podpisom. Obdobne odporúčame postupovať aj v iných špecifických prípadoch, napr. v prípade rozvodu rodičov.
 

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 1834 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 1892 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Aktualizované 08.03.2023
08.03.2023
Aktualizované informácie pre cestujúcich, ktorí boli pred cestou do Izraela v Číne.
02.02.2023
Aktualizované informácie pre cestujúcich, ktorí boli pred cestou do Izraela v Číne.
Publikované 15.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Do Izraela je povolený vstup všetkým turistom aj bez očkovania či potvrdenia o prekonaní COVID-19 (tzv. Recovery Certificate). Od 9. októbra 2022 nie je potrebné pred odletom do Izraela vypisovať vstupný formulár.

Od 20. mája 2022 je zrušená povinnosť vykonať test na COVID-19 pred príchodom do Izraela. Zrušené je aj povinné platené absolvovanie PCR testu na COVID-19 po prílete na letisku a karanténa po prílete.

Všetci, ktorí sa pri prílete alebo do 10 dní po vstupe do Izraela necítia dobre, by mali absolvovať PCR test, ktorý dokáže odhaliť nové varianty vírusu dovezené do krajiny (na rozdiel od antigénového testu).

Možnosť dobrovoľne a bezplatne sa otestovať hneď po prílete majú všetci cestujúci prilietajúci na medzinárodné letisko Ben Gurion v Tel Avive každý deň v čase od 07.00 - 21.00 hod. (v prijímacej hale po vyzdvihnutí batožiny a colnom odbavení, na prízemí (G), na priechode k parkovisku „Hapardes“ - po východe z brány č. 03).

PCR test je možne absolvovať bezplatne aj na klinikách Ministerstva zdravotníctva Izraela. Stačí sa preukázať letenkou, lístkom na výletnú plavbu,  za posledných 10 dní alebo potvrdením o zaplatení výstupného poplatku z pozemného hraničného priechodu za posledných 20 dní. Osoby vo veku 30 a viac rokov môžu absolvovať test PCR bez predloženia jedného z týchto dokumentov.

Aktuálne informácie ohľadom pravidiel prípadnej izolácie po pozitívnom výsledku testu pre turistov sú dostupné na oficiálnych webstránkach Ministerstva zdravotníctva Izraela

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Poznámka
Všetkým cestujúcim odporúčame pred letom kontaktovať leteckú spoločnosť ohľadom podmienok povolenia nástupu na let, ktoré sú v plnej kompetencii prepravnej spoločnosti a môžu sa líšiť od podmienok vstupu do SR.  
Miestne špecifiká
Publikované 10.05.2022

Ceny za potraviny, spotrebný tovar a služby sú približne 1,5 – 2x vyššie v porovnaní so Slovenskou republikou.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 10.05.2022

Deklarovať nie je potrebné:

 • pri vstupe do krajiny cez medzinárodné letisko Ben Gurion je možné doviesť hotovosť vo výške 50 000 ILS (vyššia čiastka musí byť deklarovaná),
 • pri vstupe cez pozemné priechody je limit hotovosti stanovený na 12 000 ILS,
 • oblečenie, topánky, kozmetiku pre vlastnú potrebu,
 • tvrdý alkohol do 1 l, víno do 2 l na osobu od 18 rokov,
 • parfumy a toaletné vody do 250 ml,
 • tabak do 250 g alebo do 200 cigariet (1 kartón) na osobu od 18 rokov,
 • iné predmety osobnej spotreby alebo darčeky v hodnote do 200 USD,
 • potraviny do 3 kg, ak váha jednej potraviny nepresiahne 1 kg,
 • písací stroj, osobný počítač, notebook, fotoaparát, filmovú kameru, videokameru, rádio, televízor, nahrávač, ďalekohľad, osobné šperky, hudobný nástroj, gramofón, kočík, vybavenie na kempovanie a šport, bicykel a ďalšie podobné predmety.

Deklarovať je potrebné:

 • predmety, ktorých hodnota presiahne 200 USD,
 • náradie, potápacia výstroj, nový osobný počítač, novú videokameru a ďalšie podobné nové predmety.

Bez povolenia je zakázané dovážať do Izraela

 • rastliny,
 • zbrane (vrátane slzného plynu), nože alebo vreckové nože (ak neslúžia na profesionálne použitie),
 • predmety, ktoré nesú symboly teroristických organizácií,
 • nespracované mäso a suroviny,
 • falšovanú menu alebo dokumenty a iné.

Je možné doviezť osobné vozidlo pre vlastnú potrebu. Cudzinec si môže v Izraeli zakúpiť osobné vozidlo bez dane s podmienkou, že ho so sebou odvezie nie skôr ako rok po jeho zakúpení.

Starožitnosti je možné vyvážať len na základe povolenia Úradu pre starožitnosti (Israeli Antiquities Authority).

Dovoz domácich zvierat 
Domáce zviera je možné do Izraela priviezť pokiaľ je staré aspoň tri mesiace. Nie je možné priviezť psa nebezpečnej rasy (napr. bulteriér, pitbul, rotvajler atď.). Psy a mačky musia byť začipované a všetky domáce zvieratá musia mať potvrdenie o očkovaní proti besnote v lehote nie dlhšej ako jeden rok a nie kratšej ako 30 dní pred príchodom do Izraela. Zviera musí mať veterinárny certifikát nie starší ako 10 dní pred príchodom do krajiny. Pozrite si viac informácií o cestovaní so zvieratami

Vrátenie DPH
Vrátenie DPH je možné nárokovať, ak hodnota tovaru presiahne 100 USD, tovar je zhotovený pre osobné použitie v obchode autorizovanom daňovým úradom a nejde o alkohol, tabak ani potraviny. Tovar musí byť predložený s pokladničným blokom na kontrolu, a to v uzavretom obale z obchodu. 

Vrátenie dane na letisku Ben Gurion v Tel Avive
 

Info pre motoristov
Aktualizované 17.08.2022
Publikované 10.05.2022

Cudzinci, ktorí majú prax vo vedení motorových vozidiel aspoň 5 rokov, môžu v Izraeli šoférovať s vodičským preukazom vydaným v krajine svojho pôvodu po dobu jedného roka, počas tohto obdobia sa nevyžaduje medzinárodný alebo izraelský vodičský preukaz.

Dopravné značky sú v celej krajine trojjazyčné – v hebrejčine, arabčine a angličtine.

Základné dopravné predpisy

 • Maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak);
 • Maximálna povolená rýchlosť mimo obce je 80 km/h na ceste bez zábrany medzi pruhmi;
 • Maximálna povolená rýchlosť mimo obce je 90 km/h na ceste so zábranou medzi pruhmi;
 • Maximálna povolená rýchlosť na diaľnici medzi Tel Avivom a Jeruzalemom je 100 km/h;
 • Maximálna povolená rýchlosť na iných rýchlostných cestách je 110 km/h;
 • Maximálna povolená rýchlosť na diaľnici č. 6 je 120 km/h;
 • V Izraeli platí povinné celodenné svietenie vozidiel od 1. novembra do 31. marca;
 • tolerancia 0,24 ‰ pre väčšinu šoférov; 0,05 ‰ pre nových šoférov, šoférov do 24 rokov a profesionálnych šoférov vedúcich vozidlá nad 3,5 tony.

Spoplatnenými komunikáciami v Izraeli sú diaľnica č. 6 (platobný systém), tunely popod horu Karmel v meste Haifa (platba možná v hotovosti pred vjazdom do tunela) a takzvaný rýchly pruh na diaľnici č. 1 medzi Tel Avivom a Jeruzalemom.

Hlavné ťahy sú pokryté asfaltom a väčšinou viacprúdové. Parkovanie v Tel Avive je zónovo rozdelené a spoplatnené

V prípade poruchy vozidla Vám odporúčame kontaktovať Vašu poisťovňu alebo jednu z miestnych spoločností, napríklad Shagrir Group, ktorej služby sú nepretržite dostupné na čísle 8888.

Ceny

Pohonné hmoty sú drahšie než v Slovenskej republike, približne 2 eurá/liter.

Bezpečnostná situácia
Publikované 10.05.2022

Vzhľadom na situáciu v regióne Blízkeho východu a prebiehajúci izraelsko-palestínsky konflikt nemožno bezpečnostnú situáciu v Izraeli a na Palestínskych autonómnych územiach vopred spoľahlivo predvídať. Odporúčame preto dbať počas celej doby pobytu na opatrnosť, dodržiavanie základných bezpečnostných pravidiel. Dôležité je pred cestou a počas pobytu sledovať aktuálnu situáciu v miestnych médiách. Vzhľadom na prebiehajúci ozbrojený konflikt v Sýrii a na situáciu v Libanone dbajte na opatrnosť aj pri cestách do pohraničných oblastí na severe krajiny.

Jeruzalem
Počas pobytu v meste odporúčame ostražitosť najmä na miestach s väčšou koncentráciou ľudí, upozorňujeme aj na nebezpečenstvo drobných krádeží. V ultraortodoxných židovských štvrtiach je nutné zahaľujúce oblečenie, ženy by nemali mať nohavice. Počas šabatu (od západu slnka v piatok do západu slnka v sobotu) sa turistom vstup neodporúča, vjazd vozidlom do týchto štvrtí je zakázaný. Diskrétne oblečenie je vyžadované aj v kostoloch, synagógach a mešitách. K fotografovaniu v moslimských aj židovských ortodoxných štvrtiach pristupujte citlivo, fotiť je zakázané napríklad Múr nárekov počas šabatu. Nie je tiež možné fotiť vojenské objekty a príslušníkov ozbrojených zložiek.

V Jeruzaleme často dochádza k stretom na spojniciach medzi arabskými a židovskými štvrťami Starého mesta v oblastiach zvýšenej policajnej prítomnosti či pri električkovej linke prechádzajúcej ako arabskými, tak židovskými štvrťami mesta. Je potrebné aj naďalej dbať na opatrnosť a vyhýbať sa akýmkoľvek verejným zhromaždeniam. Zvýšená opatrnosť je potrebná po hlavných piatkových modlitbách v Starom meste a v okolí Chrámovej hory. Obozretnosť odporúčame pri cestách verejnou dopravou, na zastávkach električiek a autobusov. 

Pásmo Gazy
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dlhodobo dôrazne neodporúča občanom SR cestovať do pásma Gazy, kde je bezpečnostná situácia veľmi riziková. Možnosť poskytnúť pomoc v núdzi je obmedzená alebo priamo nemožná, rovnako ako pomoc so vstupom do pásma Gazy a jeho následným opustením. Hraničný prechod Rafah z pásma Gazy do Egypta môže byť aj bez predchádzajúceho varovania uzavretý. 

Západný breh Jordánu
Z dôvodu nepredvídateľnej bezpečnostnej situácie neodporúčame cestovať na Západný breh s výnimkou Jericha, Betlehema a oblasti Mŕtveho mora. Pri cestách odporúča dbať na maximálnu opatrnosť, a to najmä po zotmení. Vždy je nutné vopred overovať situáciu v cieli cesty aj po ceste (najmä na kontrolných stanovištiach izraelskej polície a armády). Žiaduce je využívať miestne kontakty, napríklad obchodných partnerov alebo lokálnych cestovných kancelárií. V každom prípade je potrebné rešpektovať odporúčania či nariadenia izraelských a/alebo palestínskych bezpečnostných zložiek.

Pri cestách po Západnom brehu je možné očakávať uzávierky ciest a zvýšené kontroly na check-pointoch. Zvýšenú pozornosť treba pri cestách pozdĺž jordánskych hraníc. Bezpečnostným rizikom môže byť aj cesta do Hebronu a využitie cesty č. 60 medzi Guš Ecjon a al-Fawwar. Centrálny Hebron (okolie Hrobky Patriarchov) je oblasť so špeciálnym bezpečnostným režimom.

Demonštrácie alebo násilné incidenty sa môžu náhle objaviť kdekoľvek, najmä v oblastiach priľahlých k palestínskym utečeneckým táborom alebo židovským osadám. Dôrazne odporúčame vyhnúť sa všetkým demonštráciám.

Odporúčania turistom
Kriminalita nie je výnimočne vysoká, odporúča sa bežná obozretnosť, odporúčame nenechávať si žiadne osobné doklady a cennosti vo vozidle. Niekedy dochádza aj k organizovanému okrádaniu turistov na plážach, v menšej miere na miestach turisticky atraktívnych. Upozorňujeme, že je trestná výroba a distribúcia drog aj ich držanie pre osobnú potrebu. Kasína a hazardné hry sú v Izraeli zakázané.

Ak dôjde k strate alebo odcudzeniu cestovného pasu, je nevyhnutné túto okolnosť oznámiť bezodkladne Izraelskej polícii. Na Veľvyslanectve SR v Tel Avive je následne potrebné požiadať o vystavenie náhradného cestovného dokladu, ktorý slúži predovšetkým na návrat do Slovenskej republiky a jeho časová platnosť je obmedzená s ohľadom na dobu pobytu v zahraničí. K žiadosti o náhradný cestovný doklad je nevyhnutné priložiť správu o strate alebo odcudzení dokladu, vydanú Izraelskou políciou. Nevyhnutné je tiež overenie totožnosti akoukoľvek inou dostupnou formou a predloženie 2 pasových fotografií, odporúčame preto mať počas cesty pri sebe kópiu pasu a pasové fotografie. 

Bezpečnostné kontroly pred odbavením na medzinárodnom letisku Ben Gurion môžu byť zdĺhavé a veľmi podrobné. Odporúčame Vám preto, aby ste sa na letisko dostavili s dostatočným, minimálne dvojhodinovým časovým predstihom. Letisko Ben Gurion odporúča príchod tri hodiny pred odletom.
 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 10.05.2022

Letecké spojenie: Je možné využiť pravidelné linky z Viedne (Austrian Airlines, El Al, Wizzair, Ryanair), prípadne z Prahy (El Al, Smartwings), Krakova (LOT), Budapešti (El Al, Wizzair, Ryanair) či Debrecína (Wizzair).

Doprava v hlavnom meste: V Tel Avive funguje mestská hromadná doprava (autobusy), ktorú je možné používať po zakúpení tzv. Rav-kav karty, dostupnej v trafikách i rozličných obchodoch, alebo pomocou aplikácie Moovit. Rav-kav karta môže byť použitá i na medzimestskú autobusovú a železničnú dopravu. Počas šabatu (od piatka popoludní do sobotňajšieho západu slnka) verejná doprava v krajine nefunguje.

Taxislužba: Najpopulárnejšie aplikácie sú Gett a Uber, cez ktoré je možné jazdu objednať i zaplatiť.
 

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 10.05.2022

Zdravotná starostlivosť je na vysokej úrovni, v súčasnosti sa na vstup cudzincov do krajiny vyžaduje platné zdravotné poistenie pre prípad ochorenia COVID-19.

Odporúča sa zvážiť očkovanie proti hepatitíde A a COVID-19. Všeobecne platí, že je potrebné chrániť sa pred slnkom, piť dostatočné množstvo vody a dbať na dôkladné umytie ovocia a zeleniny.

Klimatické podmienky

Publikované 10.05.2022

Zima v Izraeli trvá od novembra približne do konca februára, denné teploty v Tel Avive dosahujú približne 12-19°C a nočné približne 8-12°C. Vyskytujú sa krátke, ale časté dažďové prehánky. V južnej časti krajiny (Eilat) býva o niečo teplejšie, ale vo vyšších polohách, napríklad v Jeruzaleme teploty v noci klesajú k nule a ojedinelo sa môžu vyskytnúť aj snehové prehánky. 

Leto v Izraeli je horúce a bez zrážok, denné teploty v Tel Avive sa pohybujú v rozmedzí 29-35°C. Najhorúcejšimi časťami krajiny sú oblasť Mŕtveho mora, kde boli v letných mesiacoch zaznamenané teploty až do 45°C a juh krajiny s mestom Eilat, kde teploty dosahujú 35-40°C.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Izrael je
26. júl
Tiša be-av (Pôst 9. dňa mesiaca av) – predvečer
DÁTUM DEŇ SVIATOK
3. marec piatok Purim - víťazstvo Židov nad Hamanom
5. apríl streda Pesach (Sviatok nekvaseného chleba) - začiatok
12. apríl streda Pesach (Sviatok nekvaseného chleba) - koniec
18. apríl utorok Jom HaŠoa (Deň spomienky na holokaust)
25. apríl utorok Jom HaZikaron (Deň spomienky na padlých vojakov a obete terorizmu)
26. apríl streda Jom HaAcmaut (Deň nezávislosti)
9. máj utorok Lag BaOmer (33. deň obdobia medzi sviatkami Pesach a Šavuot)
19. máj piatok Jom Jerušalaim (Deň Jeruzalema)
25. máj štvrtok Šavuot (Sviatok týždňov) - predvečer
26. máj piatok Šavuot (Sviatok týždňov)
26. júl streda Tiša be-av (Pôst 9. dňa mesiaca av) – predvečer
27. júl štvrtok Tiša be-av (Pôst 9. dňa mesiaca av)
15. september piatok Roš HaŠana (židovský Nový rok) - začiatok
17. september nedeľa Roš HaŠana (židovský Nový rok) - koniec
24. september nedeľa Jom Kippur (Deň zmierenia) - predvečer
25. september pondelok Jom Kippur (Deň zmierenia)
29. september piatok Sukot (Sviatok stánkov) - začiatok
6. október piatok Sukot (Sviatok stánkov) – koniec
7. október sobota Simchat Tóra (Radosť z Tóry)
8. december piatok Chanuka (Sviatok svetiel) - začiatok
15. december piatok Chanuka (Sviatok svetiel) – koniec
Dôležité telefónne čísla
Publikované 10.05.2022

Predvoľba krajiny: +972; 
Polícia: 100; 
Záchranná služba: 101;
Požiarna služba: 102;
Poskytovateľ elektrickej energie: 103;
Informačná linka polície: 110.
 

Rady a odporúčania
Publikované 10.05.2022

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský rokoval 30. mája 2023 v Bratislave s ministrom zahraničných vecí Izraelského štátu Elim Cohenom.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa 30. augusta 2022 na pôde rezortu diplomacie stretol s rabínom Isaacom Schapirom, absolvoval s ním tiež návštevu Múzea židovskej kultúry v Bratislave.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok dnes (13. apríla 2022) spolu s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom a ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom slávnostne otvoril Slovenský inštitút v Jeruzaleme.


Izrael

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Israel
Oficiálny názov Izraelský štát
Oficiálny anglický názov State of Israel
Zaužívaný názov Izrael
Miestny názov krajiny מדינת ישראל (Medinat Jisrael)
Svetadiel Ázia
Hlavné mesto Tel Aviv – Jafo
Anglický názov hlavného mesta Tel Aviv – Yafo
Miestny názov hlavného mesta תל אביב-יפו (Tel Aviv – Jafo)
Názov meny Izraelský nový šekel
Medzinárodná skratka meny ILS
Telefónna predvoľba +972
Úradné jazyky Hebrejský
Časové pásmo +0200
Internetová doména .il
Medzinárodná poznávacia značka IL
Zem. dĺžka hl. mesta 34.78181
Zem. šírka hl. mesta 32.08530
Vznik štátu 14.05.1948
Štátne zriadenie Parlamentná republika

Webová stránka ministerstva

https://www.gov.il/en/departments/ministry_of_foreign_affairs/govil-landing-page

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tel Avive

Jabotinsky 37, P.O.Box 16432 Tel Aviv
Telefón
+972 747585030
Fax
+972 747585042
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+972544556642

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tel Avive

Slovenský inštitút v Jeruzaleme

19 King David St, 941 0143 Jerusalem
Telefón
+972 54 9466542
Slovenský inštitút v Jeruzaleme

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Aktualizované 17.08.2022
Publikované 12.05.2022
Dátum Popis
05/2022 pracovná návšteva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR S. Vlčana v Izraeli
03/2022 oficiálna návšteva ministra zahraničných vecí Izraela Y. Lapida na Slovensku
05/2021 pracovná návšteva ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR I. Korčoka v Izraeli
03/2021 pracovná návšteva ministra obrany SR J. Naďa v Izraeli
01/2020 pracovná návšteva prezidentky SR Z. Čaputovej v Izraeli, spojená s účasťou na 5. svetovom fóre o holokauste v Jeruzaleme
12/2019 pracovná návšteva ministerky kultúry SR Ľ. Laššákovej v Izraeli
02/2019 oficiálna návšteva predsedu vlády SR P. Pellegriniho v Izraeli
01/2019 pracovná návšteva ministra spravodlivosti SR G. Gála v Izraeli
07/2018 oficiálna návšteva predsedu NR SR A. Danka v Izraeli
05/2018 pracovná návšteva ministerky kultúry SR Ľ. Laššákovej v Izraeli
06/2017 oficiálna návšteva predsedu Knessetu Y.-Y. Edelsteina na Slovensku
05/2017 pracovná návšteva ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR P. Plavčana v Izraeli
03/2017 pracovná návšteva ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčáka v Izraeli
03/2017 oficiálna návšteva prezidenta SR A. Kisku v Izraeli
02/2017 pracovná návšteva ministerky spravodlivosti Izraela A. Shaked na Slovensku
01/2017 pracovná návšteva podpredsedu vlády SR P. Pellegriniho v Izraeli
09/2016 účasť predsedu vlády SR R. Fica na pohrebe bývalého prezidenta Izraela Š. Peresa v Izraeli
09/2016 pracovná návšteva ministra kultúry SR M. Maďariča v Izraeli
11/2014 pracovná návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčáka v Izraeli
06/2014 oficiálna návšteva predsedu NR SR P. Pašku v Izraeli
11/2012 oficiálna návšteva ministra hospodárstva SR T. Malatinského v Izraeli
05/2012 oficiálna návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Izraela A. Liebermana na Slovensku
01/2011 pracovná návšteva podpredsedu vlády a ministra dopravy SR J. Figeľa v Izraeli
10/2010 pracovná návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Izraela A. Liebermana na Slovensku
03/2010 pracovná návšteva ministra zahraničných vecí SR M. Lajčáka v Izraeli
03/2007 oficiálna návšteva predsedu vlády SR R. Fica v Izraeli
03/2005 oficiálna návšteva prezidenta SR I. Gašparoviča v Izraeli
09/2004 oficiálna návšteva predsedu Knessetu R. Rivlina na Slovensku
11/2003 oficiálna návšteva predsedu vlády SR M. Dzurindu v Izraeli
09/2003 pracovná návšteva prezidenta R. Schustera v Izraeli, spojená s účasťou na medzinárodnej konferencii Vízie a realita
07/2003 oficiálna návšteva prezidenta Izraela M. Kacava na Slovensku
10/2001 oficiálna návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Izraela Š. Peresa na Slovensku
02/2000 oficiálna návšteva prezidenta SR R. Schustera v Izraeli
11/1995 účasť predsedu vlády SR V. Mečiara na pohrebe predsedu vlády Izraela J. Rabina v Izraeli
07/1995 oficiálna návšteva predsedu NR SR I. Gašparoviča v Izraeli
08/1994 oficiálna návšteva predsedu Knessetu Š. Weissa na Slovensku

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Veľvyslanectvo SR v Tel Avive informuje o konaní už tradičnej konferencie Cyber Week určenej pre odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, lídrov v tomto odvetví, startupy, investorov, akademikov, diplomatov a vládnych úradníkov, ktorá sa uskutoční 26. - 29. júna 2023 v Tel Avive, Izrael.

IMTM, najväčšie podujatie venované cestovnému ruchu v Izraeli, sa konalo 14. - 15. februára 2023 a pritiahol záujem vystavovateľov z desiatok krajín sveta od Japonska po Panamu.

Delegácia zložená z 50 členov pricestovala na inovačnú misiu Izrael 2023 pod vedením štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR P. Šveca v dňoch 30. januára – 1. februára 2023.

Vo štvrtok 15. septembra 2022 sa v priestoroch Školiaceho strediska (MCTC) Izraelskej agentúry pre rozvojovú spoluprácu MASHAV uskutočnil záverečný ceremoniál, ktorým bol ukončený 11-dňový kurz „Podnikateľský ekosystém v Izraeli: premena nápadu na podnikanie“, určený pre zástupcov inovatívnych startupov, akcelerátorov a inovačných agentúr z krajín Vyšehradskej skupiny.

Izraelská vláda a parlament v novembri 2021 schválili reformu pravidiel pre dovoz tovarov do Izraela. Základom reformy je odstránenie povinnosti schválenia produktu izraelskými laboratóriami pred uvedením na trh v krajine.

Ekonomické informácie o teritóriu
Izrael - veľtrhy a výstavy 2022 a 2023
PDF 441.7 kB, 20.9.2022, 118 stiahnutí
Stiahnuť
Izrael - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 819.0 kB, 21.6.2022, 136 stiahnutí
Stiahnuť
Izrael - dôležité kontakty
PDF 92.7 kB, 21.6.2022, 110 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Izrael - veľtrhy a výstavy 2022 a 2023
PDF 441.7 kB, 20.9.2022, 118 stiahnutí
Stiahnuť
Izrael - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 819.0 kB, 21.6.2022, 136 stiahnutí
Stiahnuť
Izrael - dôležité kontakty
PDF 92.7 kB, 21.6.2022, 110 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

IMTM, najväčšie podujatie venované cestovnému ruchu v Izraeli, sa konalo 14. - 15. februára 2023 a pritiahol záujem vystavovateľov z desiatok krajín sveta od Japonska po Panamu.

Vo výstavnom komplexe Expo Tel Aviv sa 29. - 30. marca 2022 uskutočnil 28. ročník Medzinárodného stredomorského turistického veľtrhu (IMTM), ktorý v tomto roku slávnostne otvoril prezident Izraelského štátu Isaac Herzog.

Izrael - veľtrhy a výstavy 2022 a 2023
PDF 441.7 kB, 20.9.2022, 118 stiahnutí
Stiahnuť
Izrael - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 819.0 kB, 21.6.2022, 136 stiahnutí
Stiahnuť
Izrael - dôležité kontakty
PDF 92.7 kB, 21.6.2022, 110 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Oliver Buzek
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tel Avive
Email oliver.buzek@mzv.sk

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky sa 14. mája 2023 v Tel Avive uskutočnilo premietanie slovenského dokumentárneho filmu Sloboda pod nákladom.

Vo štvrtok 1. septembra 2022 sa na Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme uskutočnila vernisáž slovensko- českej výstavy abstraktnej maľby ACID HAUS, ktorá prezentuje etablovaných maliarov, Jána Vasilka a Karla Štedrého.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa 30. augusta 2022 na pôde rezortu diplomacie stretol s rabínom Isaacom Schapirom, absolvoval s ním tiež návštevu Múzea židovskej kultúry v Bratislave.

Výstava Sand and Dust od slovenského umelca Petra Cvika je od dnes (4. augusta 2022) prístupná izraelskej odbornej aj laickej verejnosti priamo v Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme. 

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave je inštitúcia, ktorú netreba na Slovensku nikomu predstavovať a Jerusalem Design Week je jedna zo špičkových platforiem zameraných na prezentáciu súčasného dizajnu na svete.

Tento týždeň sa Slovenský inštitút v Jeruzaleme rozlúčil s otváracou výstavou EXPEDITION 10, ktorá bola počas deviatich mesiacov najväčšou výstavou slovenského súčasného umenia v zahraničí.

S podporou Slovenského inštitútu v Jeruzaleme prišla 2. júna režisérka Barbora Berezňáková na pozvanie organizátorov na premietanie svojho filmu “Strigov” na izraelskom festivale dokumentárneho filmu v Tel Avive. Slovenskú režisérku prišiel osobne podporiť aj veľvyslanec SR v Izraeli Igor Maukš. 

Okrem výstavy EXPEDITION 10 prezentuje Slovenský inštitút v Jeruzaleme v spolupráci s blu:gallery aj výber zo špičkovej súčasnej slovenskej keramickej tvorby.

Peter Cvik, niekoľkonásobný finalista prestížnych ocenení je historicky prvým rezidentom nového programu "Artist IN’J. Artist in residence" v Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme.

V rámci International Jazz Day 2022 vystúpi slovenský klavirista Drahoslav Bango na dvoch koncertoch v slovensko-českom zoskupení trio Jozefa Feča.


Back To Top