Jordánsko

Vlajka Jordánska

Jordánsko

Ammán - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Úroveň odvetných opatrení po teroristickom útoku Hamasu na Izrael výrazným spôsobom môže ovplyvniť eskaláciu konfliktu na Západnom brehu s priamymi dôsledkami pre Jordánsko. V Ammáne a ostatných mestách sa pravidelne konajú demonštrácie po piatkových modlitbách.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Úroveň odvetných opatrení po teroristickom útoku Hamasu na Izrael výrazným spôsobom môže ovplyvniť eskaláciu konfliktu na Západnom brehu s priamymi dôsledkami pre Jordánsko. V Ammáne a ostatných mestách sa pravidelne konajú demonštrácie po piatkových modlitbách.

Všetci cestujúci do Jordánska sú povinní sa aj naďalej zaregistrovať. Vygenerovaný kód je potrebný pre vstup do krajiny. Výnimku majú deti do 5 rokov.

Podmienky vstupu
Aktualizované 02.07.2023
Publikované 24.06.2022

Na vstup do Jordánskeho hášimovského kráľovstva sa potrebujú občania SR preukázať cestovným pasom s minimálnou platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu na jeho územie.

Turistické víza možno získať len online alebo prostredníctvom aplikácie pre smartfóny „MOI“ (Jordan eGov Program).

Občania SR môžu získať víza aj po príchode na hraničných priechodoch, alebo na letiskách.

Bližšie informácie o podmienkach pobytu poskytne občanom SR Veľvyslanectvo Jordánskeho hášimovského kráľovstva vo Viedni.​​​​​​​

Cestovanie s deťmi
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 5214 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 5550 stiahnutí
Stiahnuť
Miestne špecifiká
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Jordánsko je turisticky atraktívna krajina s dlhou a bohatou históriou, zahraničnými návštevníkmi bežne navštevovaná. Zisk z turistického ruchu predstavuje podstatný príjem štátneho rozpočtu, a preto je turista vítaným hosťom. Krajina a jej ľudia sú naňho orientovaní, čo ale môže vo viacerých prípadoch znamenať, že ponúkaný tovar a služby môžu byť predražené, osobitne v hlavných turistických strediskách. Odporúča sa ceny porovnávať a zjednávať. Do Jordánska organizuje zájazdy veľké množstvo cestovných kancelárií.

Bezpečnostné riziká sú porovnateľné s inými turistickými krajinami v regióne Blízkeho východu, čo znamená, že potenciálna hrozba teroristických útokov stále existuje. Vo všeobecnosti je však Jordánsko bezpečnou krajinou s celkovo nízkou kriminalitou. Treba však rešpektovať, že ide o moslimskú krajinu, preto je vhodné zdržať sa konzumácie alkoholických nápojov na verejnosti, či vystríhať sa oblečenia, ktoré by mohlo byť považované za výstredné.

Cestná sieť v Jordánsku je rozsiahla a pomerne dobrá, spôsob vedenia motorových vozidiel podobný ako v Európe. Na niektorých trasách je zavedená verejná autobusová alebo mikrobusová doprava, široko používaná je taxislužba. Taktiež je bežne možné prenajať si automobil.

Na jeseň a v zime (najmä mesiace november až február) je riziko výskytu nečakaných prudkých dažďov a následných prívalových záplav. Tieto postihujú najčastejšie provincie Maan, Madaba, ale aj oblasť Wádí Músá, kde sa nachádza turisticky atraktívne mesto Petra a tiež niektoré lokality pri Mŕtvom mori – tam, kde je hornatejší terén, kaňony, úbočia, priesmyky a zúžené údolia s počas zvyšku roka prevažne vyschnutými korytami riek (tzv. wádí).

 

Sanitárne podmienky

Pred cestou sa odporúča uzavrieť zdravotné poistenie. Hygienické podmienky aj úroveň reštauračného stravovania sú vo všeobecnosti uspokojivé až veľmi dobré.

 

Miestna legislatíva

Jordánske zákony postihujú prechovávanie a požívanie drog už v minimálnom množstve rovnako prísne ako obchodovanie s nimi. Po zadržaní políciou, v prípade závažných trestných činov, môže nasledovať aj niekoľkomesačné väzenie bez vznesenia obvinenia. Je preto odporúčané vyvarovať sa akýmkoľvek aktivitám, ktoré by mohli byť spájané s nelegálnou činnosťou. Pri návšteve pamiatok a turistických atrakcií, ak je v skupine 5 a viac osôb, je táto už považovaná za turistickú skupinu a musí mať lokálneho autorizovaného sprievodcu.​​​​​​​

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený.

Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby, 1 liter alkoholu a 200 ks cigariet, alebo tomu zodpovedajúce množstvo tabakových výrobkov. V krajine platí prísny zákaz vývozu umeleckých predmetov, pochádzajúcich z vykopávok.​​​​​​​

Info pre motoristov
Bezpečnostná situácia
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam jordánskych úradov nie je možné úplne vylúčiť riziko teroristických útokov, podobne, ako je to kdekoľvek inde na svete.

Bezpečnostné zložky však prijímajú potrebné opatrenia na zníženie pravdepodobnosti teroristických útokov, od konkrétnych opatrení na hraniciach krajiny, v uliciach miest a turistických lokalitách až po legislatívne kroky. Po atentátoch, ku ktorým došlo v hlavnom meste Ammán v posledných rokoch a v meste Karak začiatkom roku 2017, zaviedli osobitné bezpečnostné opatrenia aj väčšie hotely a turistické rezorty.

 

Odporúča sa vo všeobecnosti zachovávať opatrnosť a rozvahu najmä na frekventovaných verejných priestoroch, najmä v časoch a na miestach, kde sa zhromažďujú väčšie počty ľudí. Treba sa vyhýbať demonštráciám a protestom.

Neodporúča sa cestovať do utečeneckých táborov. Zdržanlivosť je potrebné zachovávať najmä v okolí mešít, hlavne počas hromadných piatkových modlitieb. Striktne sa odporúča necestovať do pohraničných oblastí, predovšetkým oblastí hraničiacich s Irakom. Výnimkou je turistické mesto Aqaba na hraniciach s Izraelom, Saudskou Arábiou a Egyptom. Napriek prípadným teroristickým hrozbám je Jordánsko pomerne bezpečnou krajinou,  v porovnaní so susednými krajinami Irak a Sýria. Podľa správy Svetového ekonomického fóra z roku 2017 je Jordánsko celosvetovo 38. najbezpečnejšou destináciou a piatou najbezpečnejšou spomedzi krajín arabského regiónu (za Spojenými arabskými emirátmi, Ománom, Katarom a Marokom).

 

Pri cestách do odľahlejších vidieckych oblastí sa odporúča zvýšená opatrnosť, výhodou je lokálny sprievodca. Z bezpečnostných dôvodov sú na mnohých miestach zriadené kontrolné stanoviská jordánskej armády, na ktorých sa kontroluje identita cestujúcich. Turisti by mali mať pri sebe vždy cestovný pas, príp. jeho kópiu. Prístup k cudzincom je všeobecne veľmi priateľský, ústretový a tolerantný, no netreba zabúdať, že Jordánsko je moslimská krajina. Tomu treba prispôsobiť svoje správanie, oblečenie, či prípadnú konzumáciu alkoholu na verejnosti (neodporúčame vôbec).​​​​​​​

 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Krajina disponuje kvalitnou cestnou sieťou, spájajúcou väčšie mestá i turistické destinácie. Miestnu hromadnú dopravu sa používať neodporúča.

Odporúča sa uprednostniť taxíky (cenu za odvoz treba dohodnúť vopred) alebo vozidlá z požičovne (potrebný medzinárodný vodičský preukaz). Z dôvodu nedostatočného osvetlenia ciest a zvyku ponechávať rôzne vozidlá priamo na cestách a bez označenia, neodporúčame jazdy po zotmení a v noci. Na prijateľnej úrovni je vnútroštátna letecká doprava. Železničná sieť v Jordánsku takmer neexistuje. Pri individuálnych cestách sa neodporúča cestovať miestnymi autobusmi, ktoré sú väčšinou v nevyhovujúcom technickom stave, okrem diaľkového autobusového spoja do Aqaby. Výhodnejšie je využitie služieb medzimestských taxíkov.

V prípade ľahšej dopravnej nehody sa odporúča náhradu škody riešiť vzájomnou dohodou, pretože Jordánci väčšinou nie sú poistení. Naopak, k väčšej nehode je potrebné privolať políciu. Ak je obeťou Jordánec, odporúčame okamžite odísť na policajnú stanicu a tým sa chrániť pred prípadnou nepriateľskou reakciou zo strany svedkov nehody. V prípade nehody so smrteľnými následkami je vodič zadržaný až do rozhodnutia úradov o jeho vine či nevine. V takýchto prípadoch odporúčame ihneď kontaktovať zastupiteľský úrad.

Zdravotná  starostlivosť

Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Základná zdravotná starostlivosť je na prijateľnej úrovni. Súkromné kliniky dosahujú kvalitu bežnú v európskych krajinách, vyžaduje sa však vopred platba v hotovosti.

Klimatické podmienky

Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Kontinentálne, púštne až subtropické, horúce letá s nízkym množstvom zrážok

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Centrálna pohotovosť (polícia, dopr. nehody, záchranka, hasiči): 911

Polícia: 191, 192

Zdravotná pomoc, záchranka: 193

Civilná obrana / hasiči: 199

Turistická polícia: 196 4661​​​​​​​

Rady a odporúčania
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.



Správy

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lukáš Parízek dnes (17. júla 2019) prijal dezignovanú veľvyslankyňu Jordánskeho hášimovského kráľovstva Leenu Al-Hadid so sídlom vo Viedni pri príležitosti odovzdania kópií jej poverovacích listín.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák prijal dnes (28. júna 2019) generálneho honorárneho konzula SR v Jordánsku Khalduna Abuhassana. Minister ocenil aktívny prístup K. Abuhassana v rámci prezentácie Slovenska v Jordánsku, ktorý prispieva k ďalšiemu rozvoju bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami, vrátane obchodno-ekonomickej spolupráce. „Moja vďaka vám patrí aj za pomoc, ktorú ste za roky vášho pôsobenia na pozícii generálneho honorárneho konzula poskytli tým slovenským občanom, ktorí sa ocitli v núdzi a v krízových situáciách,“ dodal šéf slovenskej diplomacie. Asistencia zo strany honorárnych konzulov je osobitne vítaná v tých krajinách, v ktorých SR nemá svoj zastupiteľský úrad. M. Lajčák zaželal veľa úspechov K. Abuhassanovi v rámci jeho pôsobení na poste generálneho honorárneho konzula SR, ako aj v jeho pracovnom a osobnom živote.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa dnes (6. apríla 2019) zúčastnil 10. zasadnutia Svetového ekonomického fóra (WEF) pre Blízky východ a severnú Afriku v Jordánsku. Minister vystúpil v rámci zahraničnopolitického panela s názvom „Prekonávanie prekážok“, ktorý bol zameraný na viacero aktuálnych otázok týkajúcich sa výziev, potenciálu a strategického postavenia regiónov v rýchlo sa meniacom globálnom svete.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR L. Parízek uskutočnil v dňoch 24.-25. septembra 2018 pracovnú návštevu Jordánska. V jej rámci rokoval s partnermi na ministerstvách zahraničných vecí a priemyslu a obchodu. Štátneho tajomníka sprevádzala aj delegácia slovenských podnikateľov.

Lídrovstvo a inkluzivita, schopnosť mladej generácie prevziať kormidlo, počúvať, rozhodovať a konať, sú súčasti receptu na budúce riešenie vážnych kríz, ktoré ohrozujú základy nášho sveta. Odznelo to dnes (20. mája) v Jordánsku na Svetovom ekonomickom fóre o Blízkom východe a Severnej Afrike (WEF on MENA), na ktorom sa - na pozvanie organizátorov - zúčastnil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.


Jordánsko

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Jordan
Oficiálny názov Jordánske hášimovské kráľovstvo
Oficiálny anglický názov Hashemite Kingdom of Jordan
Zaužívaný názov Jordánsko
Miestny názov krajiny Al-Mamlaka al-Urduníja al-Hašimíja
Svetadiel Ázia
Hlavné mesto Ammán
Anglický názov hlavného mesta Amman
Miestny názov hlavného mesta Ammán
Názov meny Jordánsky dinár
Medzinárodná skratka meny JOR
Telefónna predvoľba +962
Úradné jazyky Arabský
Časové pásmo +0200
Internetová doména .jo
Medzinárodná poznávacia značka HKJ
Zem. dĺžka hl. mesta 36.30603
Zem. šírka hl. mesta 31.66901
Vznik štátu 21.05.1946
Štátne zriadenie Konšitučná monarchia

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte

Minet El Hosn, Omar Daouk Street, Tabco Building, 4th Floor, Beirut
Telefón
+961 1367422
+961 1362096
Fax
+961 1367423
Email konzulárneho oddelenia
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Veľvyslanectvo Jordánskeho hášimovského kráľovstva so sídlom vo Viedni si dovoľuje informovať a zároveň pozvať slovenskú odbornú verejnosť na medzinárodný veľtrh exportérov olivových produktov a technológií pod názvom 3rd International Olive Products and Technology Exhibition.

Ekonomické informácie o teritóriu
Jordánsko - ekonomická informácia o teritóriu 2023
PDF 280.7 kB, 19.9.2023, 1063 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Jordánsko - ekonomická informácia o teritóriu 2023
PDF 280.7 kB, 19.9.2023, 1063 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Jordánsko - ekonomická informácia o teritóriu 2023
PDF 280.7 kB, 19.9.2023, 1063 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Katarína Zembjaková
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte
Email katarina.zembjakova@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top