Časopis Svet a my

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky s cieľom rozšíriť komunikáciu s občanmi sa rozhodlo vydávať časopis Svet a my. Časopis má ambíciu prinášať zaujímavé a užitočné informácie z konzulárnej agendy, z oblasti ekonomickej diplomacie a informovať verejnosť o dianí v rezorte zahraničných vecí.

 

 

Časopis SVET a my 2/2017

Aj v druhom tohtoročnom čísle časopisu  Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR „Svet a my“ nájdu čitatelia mnohé zaujímavé články.
Úlohu a fungovanie predsedu Valného zhromaždenia OSN vysvetľuje stály predstaviteľ SR pri OSN František Ružička, nad budúcnosťou EÚ a postavením Slovenska v tomto zoskupení sa zamýšľa štátny tajomník Ivan Korčok, svoj pohľad na súčasnú situáciu slovenských krajanov, žijúcich v Srbsku, ponúka v rozhovore štátny tajomník Lukáš Parízek.

Tajomstvo úspechu izraelských vedeckých projektov a viac o slovensko-izraelskej spolupráci v oblasti inovácií prezradí veľvyslanec SR v Izraeli Peter Hulényi, o ceste Írska k prosperujúcej krajine píše v „Liste z Dublinu“  veľvyslanec SR v Írsku Dušan Matulay. 

História ovplyvňuje súčasnosť i budúcnosť - aj takto možno zhrnúť články o situácii Koptov v Egypte, ako aj o zbierke historických máp veľvyslanca Vasila Grivnu. 

V letnom vydaní „Svet a my“ čitatelia nájdu tiež informácie o Slovenskom inštitúte v Paríži, pripomenutie si výročia Marshallovho plánu, praktické rady pred dovolenkovou sezónou a pokračovanie seriálu o Palugyayovom paláci z pera veľvyslankyne Marianny Oravcovej.

 

Na stiahnutie: pdf Časopis Svet a my - č. 2/2017  (pdf; 7.34 MB)

 

     
 

Časopis SVET a my 1/2017

„Top 10“ úspešného slovenského predsedníctva v Rade EÚ priblíži štátny tajomník MZVaEZ SR  Ivan Korčok v najnovšom čísle rezortného časopisu Svet a my. Nad tým, čo prinesie nová bezpečnostná stratégia pre Slovensko sa zamýšľa štátny tajomník MZVaEZ SR Lukáš Parízek. Minister Miroslav Lajčák v rozhovore hodnotí úspešný projekt Vyslanec dobrej vôle. „Čo môžeme očakávať od novej administratívy USA v duchu uplatňovania hesla America First?,“ pýta sa veľvyslanec SR v USA Peter Kmec. Slovenská veľvyslankyňa vo Švajčiarsku Andrea Elscheková-Matisová približuje jednu z celosvetovo najdôležitejších konferencií – Svetové ekonomické fórum v Davose, na ktoré po pätnástich rokoch dostal pozvánku predstaviteľ vlády SR. Priestor dostali aj aktuálne európske témy – pohraničná a pobrežná stráž či vesmírny program. Pútavým čítaním je článok veľvyslanca v Thajsku Stanislava Opielu o atmosfére v krajine po smrti kráľa. Exotický nádych má aj skúsenosť veľvyslanca SR v Addis Abebe Jozefa Cibulu s priakreditáciou pre viaceré africké krajiny. Čitateľov určite pobaví aj netradičný pohľad na Kubu. Veríme, že zaujme tiež seriál z pera veľvyslankyne Marianny Oravcovej o histórii jednej z budov rezortu diplomacie, reprezentatívnom Palugyayovom paláci, dobré rady na ochranu pred kyber-lupičmi, ako aj ďalšie texty.

Na stiahnutie: pdf Časopis Svet a my - č. 1/2017  (pdf; 4.14 MB) 

     
 

Časopis SVET a my 3/2016

Rok 2016 a s ním aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ sa blížia k záveru. V poslednom tohtoročnom vydaní časopisu ministerstva sa preto spoločne so štátnym tajomníkom a splnomocnencom vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivanom Korčokom pozrieme na prínos jedného z najvýraznejších úspechov nášho predsedníctva - Bratislavský summit. Aktivity, ktoré prispejú k využitiu potenciálu Slovenska vo viacerých dimenziách diplomacie približuje v rozhovore štátny tajomník Lukáš Parízek. Dobrý nápad, Slovensko! odštartoval novú etapu v tvorbe značky našej krajiny. Proces vznikania brandu, ambície, ale aj budúcnosť tohto projektu analyzuje v článku generálny riaditeľ Sekcie ministra Radomír Boháč.  Časopis „Svet a my"  prináša  aj ďalšie aktuálne témy zahraničnej politiky: spolupráci s krajinami východnej Európy sa venuje veľvyslanec pre Východné partnerstvo Dušan Dacho, o narastajúcom význame ekonomických a obchodných vzťahov medzi Čínou a európskymi krajinami píše národná koordinátorka SR vo formáte 16+1 Ingrid Brocková, Zvrchovaný rád maltézskych rytierov nám predstaví veľvyslanec Peter Sopko a o svojich postrehoch z Tel Avivu nám povie veľvyslanec Peter Hulényi. Čitatelia nájdu v čísle obzretie sa veľvyslanca Milana Cigáňa za letnou olympiádou v Rio de Janeiro, článok o varšavskom summite NATO, zhodnotenie letnej konzulárnej sezóny, informácie o aktivitách Slovenského inštitútu v Prahe a mnoho ďalšieho zaujímavého čítania.

 

Na stiahnutie:  pdf Časopis Svet a my - č. 3/2016 

     
 

Časopis SVET a my 2/2016

Hlavnou témou tohto čísla časopisu ministerstva „Svet a my“ je slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie.

 

Čitatelia sa v ňom napríklad dozvedia, čo znamenajú priority slovenského predsedníctva pre občana EÚ v jeho v každodennom živote alebo ako vyzerá jeden deň v tlačovom centre v bratislavskej Redute.

 

„Svet a my“ sa venuje aj ďalším aktuálnym témam zahraničnej politiky: slovenský veľvyslanec vo Veľkej Británii Ľubomír Rehák približuje situáciu na ostrovoch po referende o brexite a národný koordinátor vstupu Čiernej Hory do NATO Vesko Garčević hovorí o pripravovanom vstupe nového člena do Severoatlantickej aliancie.

 

Vo vydaní nájdu čitatelia aj analýzu „pre“ a „proti“ TTIP, obzretie za tohtoročným Globsecom a mnoho ďalších zaujímavých článkov.

 

Na stiahnutie: pdf Časopis Svet a my - č. 2/2016  (pdf; 7.57 MB)

     
  pdf Časopis Svet a my - č. 1/2016   (pdf; 6.67 MB)
     
  pdf Časopis Svet a my - č. 3/2015  (pdf; 4.41 MB)
     
  pdf Časopis Svet a my - č. 2/2015  (pdf; 7.19 MB)
     
  pdf Časopis Svet a my - č.1/2015  (pdf; 2.30 MB)
     
  pdf Časopis Svet a my - č. 3/2014  (pdf; 2.22 MB)
     
  pdf Časopis Svet a my - č. 2/2014  (pdf; 4.45 MB)
     
  pdf Časopis Svet a my - č.1/2014  (pdf; 2.15 MB)
     
  pdf Časopis Svet a my - č. 2/2013  (pdf; 1.71 MB)
     
  pdf Časopis Svet a my - č. 1/2013  (pdf; 1.63 MB)
     
  pdf Časopis Svet a my - č. 1/2012  (pdf; 2.04 MB)
     
  pdf Časopis Svet a my - č. 1/2011  (pdf; 2.04 MB)

 

 

Dátum poslednej aktualizácie: 2017-07-24 14:17:51.298 Dátum vytvorenia: Tue Jul 07 00:00:00 CEST 2015