Aktuálne správy

Monitorovacia cesta slovenskej delegácie v provincií Kwale

Monitorovacia cesta slovenskej delegácie v provincií Kwale

26.11.2019 | Aktivity veľvyslancov | Slovensko a V4

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Keni František Dlhopolček  18. a 19. novembra 2019 vykonal pracovnú cestu v provincií Kwale, ktorej cieľom bolo navštíviť projekty podporené v rámci prvého kola výzvy AgriFI Kenya Challenge Fund a spoločného V4 projektu (projekty sú financované Európskou úniou a spolufinancované SlovakAid). Cesta bola uskutočnená pri príležitosti pracovnej cesty zástupcov SlovakAid do Kene. Počas monitoringu bola slovenská delegácia sprevádzaná predstaviteľmi organizácie Self Help Africa (írska organizácia so sídlom v Nairobi, ktorá riadi AgriFI program), predstaviteľmi Ten Senses (implementujúca organizácia V4 projektu) a slovenskou neziskovou organizáciou Integra.

 

Počas pracovnej cesty mali účastníci príležitosť vidieť dva AgriFI projekty. Prvý projekt je implementovaný potravinárskou spoločnosťou Premier Food Industries Limited (PFIL), ktorá vyrába viac ako 50 výrobkov z ovocia (rôzne omáčky, šťavy, džemy a pod.),  pre miestne a regionálne trhy. Projekt cieli na zapojenie lokálnych farmárov do hodnotových reťazcov a to zvýšením produkcie manga. Tento cieľ by sa mal dosiahnuť školeniami zameranými na správne pestovateľské postupy (ako ochrániť plodiny pred škodcami, techniky zberu, sadenie nových a omladzovanie starých stromov, poľnohospodárske postupy na udržanie optimálnej produktivity). Okrem zlepšenia živobytia vidieckych poľnohospodárov tento projekt pomôže spoločnosti PFIL zabezpečiť spoľahlivé dodávky kvalitných plodov manga.

 

Druhý navštívený projekt je implementovaný spoločnosťou Coconut Holdings Limited, ktorá v súčasnosti spolupracuje s vyše 2500 farmármi z provincií Kwale a Kilifi (z toho 1700 je certifikovaných na organické pestovanie a Fair Trade), od ktorých odkupujú 250 - 300 000 kokosových orechov mesačne. Medzi hlavné aktivity projektu patrí:

  • Registrácia ďalších 3000 poľnohospodárov v okresoch Kwale a Kilifi,
  • Vyškolenie najmenej 4 000 farmárov o správnych pestovateľských postupoch,
  • Certifikácia na organické pestovanie a Fair Trade pre najmenej 3 500 poľnohospodárov,
  • Zriadenie 6 ďalších zberných stredísk,
  • Implementovať program distribúcie osív, ktorý poľnohospodárom poskytne nový, vysoko výnosný druh sadenice,
  • Zakúpiť ďalšie výrobné vybavenie na rozšírenie kapacity spracovania,
  • Prijať minimálne 40 nových zamestnancov do výrobnej fabriky,
  • Zavedenie nového produktu (kokosová voda).

 

Druhý deň pracovnej cesty bol venovaný spoločnému V4 projektu, ktorý začal prehliadkou sadenicovej škôlky, pokračoval symbolickým sadením a štepením nových stromov a na záver zástupcovia nadácie Integra oficiálne spustili program Stromy pre Afriku, ktorého cieľom je do roku 2021 vysadiť milión stromov a zmierniť tak následky znečisťovania planéty.