Litva

Vlajka Litvy

Litva

Vilnius - miestny čas:

Upozornenie pred cestou

Litovská republika od 1. marca 2024 až do odvolania uzatvára hraničné priechody s Bieloruskom, pre osobnú a nákladnú dopravu ostáva k dispozícii len priechod Myadininkai - Kamenny Log a Shalchininkai - Benyakoni.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Litovská republika od 1. marca 2024 až do odvolania uzatvára hraničné priechody s Bieloruskom, pre osobnú a nákladnú dopravu ostáva k dispozícii len priechod Myadininkai - Kamenny Log a Shalchininkai - Benyakoni.

Podmienky vstupu
Aktualizované 14.02.2024
Publikované 02.05.2022

Upozornenie

Tieto informácie zohľadňujú podmienky vstupu do krajiny pre občanov Slovenskej republiky pre najbežnejšie typy cestovania, o ktorých má Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vedomosť.

Pravidlá vstupu ich výklad, spôsob vykonávania a prijímanie akýchkoľvek zmien je v plnej kompetencii litovských orgánov. Pred cestou dôrazne odporúčame preveriť podmienky vstupu na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Rige, Email: cons.riga@mzv.sk, telefón: +371 67814280.

 

Cestovné doklady

Slovenskí občania plánujúci cestu do Litvy (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas alebo občiansky preukaz (s fotografiou). Osoby zdržiavajúce sa v krajine sú povinné mať doklad totožnosti neustále pri sebe, a to pre prípad možnej kontroly totožnosti zo strany polície.

 

Platnosť cestovných dokladov

Uistite sa, že váš cestovný pas alebo občiansky preukaz bude platný počas celej doby pobytu. Minimálna platnosť cestovného dokladu a občianskeho preukazu sa nevyžaduje.

 

Víza

Turistický pobyt bez víz a registrácie je možný po dobu maximálne 90 dní.

 

Overte si informácie

Aktuálne podmienky vstupu do Litvy odporúčame overiť na stránke litovského ministerstva zahraničných vecí.

Cestovanie s deťmi
Aktualizované 14.02.2024
Publikované 02.05.2022

Deti musia mať platný cestovný doklad (cestovný pas alebo občiansky preukaz s fotografiou), v prípade, že necestujú s rodičmi odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 6382 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 6643 stiahnutí
Stiahnuť
Miestne špecifiká
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Základné potraviny, spotrebný tovar a služby: ceny sú porovnateľné so Slovenskou republikou

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Platia predpisy EÚ, pri prevoze tovaru cez vnútornú hranicu EÚ sa vykonáva colná kontrola len v prípade, že colné orgány majú informácie o pašovaní zakázaného tovaru.

Info pre motoristov
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Pri vjazde na územie Litvy z Poľska alebo Lotyšska sa môžu ojedinele vyskytnúť náhodné hraničné kontroly, všetky krajiny Pobaltia sú inak v Schengenskom priestore, preto Vám na identifikáciu postačuje občiansky preukaz, prípadne cestovný pas. Pri vstupe z/do Ruskej federácie alebo Bieloruska je potrebné prejsť klasickou hraničnou kontrolou. Pri jazde motorovým vozidlom v Litve je potrebné mať so sebou vodičský preukaz, technický preukaz o vozidle a zelenú poisťovaciu kartu.
 
Základné dopravné predpisy:

  • maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak);
  • maximálna povolená rýchlosť mimo obce je 90 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak);
  • maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je 130 km/h (od 1. apríla do 30. októbra) a 110 km/h (od 1. novembra do 31. marca)
  • pre vodičov s vodičským preukazom nie starším ako dva roky je však povolená rýchlosť maximálne 90 km/h;
  • v Litve platí povinné svietenie vozidiel od 1. novembra do 1. marca;
  • pre vodičov s praxou do 2 rokov, vodičov z povolania a vodičov, ktorých dopravný prostriedok má viac ako 9 sedadiel, je povolená nulová koncentrácia alkoholu v krvi
  • pre vodičov s praxou nad 2 roky 0,4 ‰;
  • povinné prezutie zimných pneumatík platí od začiatku novembra do konca marca s minimálnou hĺbkou dezénu 3 mm.

Platby za užívanie ciest v Litve: Cesty v Litve sú pre osobné autá bezplatné, pre autobusy a nákladné autá sú niektoré úseky spoplatnené. Povinnosť úhrady za používanie spoplatnených úsekov ciest majú aj automobily kategórie N1 do 3,5 t.  Kvalita ciest je rôzna, hlavné ťahy sú pokryté asfaltom a väčšinou dvojprúdové. Centrá väčších miest môžu byť pokryté dlažobnými kockami. Miestne cesty najmä na hranici s Bieloruskom a na hranici s Kaliningradskou sú prašné/poľné.
 
V prípade poruchy vozidla odporúčame kontaktovať vašu poisťovňu alebo jednu z miestnych spoločností, ktoré poskytujú 24/7 cestnú asistenciu: 

  • ALD Automotive 24h Roadside Assistance service - + 370 5 243 1410;
  • Falck – tel.: + 370 5 2644020;

 
Na cestnej sieti v Litve sú časté stacionárne radary a ostatnou novinkou v boji proti cestným pirátom je uvedenie do prevádzky mnohých úsekových radarov.  
 
Prehľad aktuálnych cien
 
Pohonné hmoty: sú porovnateľné so Slovenskou republikou.
 
Parkovanie vo Vilniuse je spoplatnené.
 
Zonácia mesta, parkovacie domy, ako aj možnosti úhrady parkovného (webová stránka v litovskom jazyku)

Bezpečnostná situácia
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Litva nemá väčšiu kriminalitu než priemerná európska krajina. Najväčším problémom je drobná bežná kriminalita, ako sú krádeže z áut a vreckové krádeže

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 02.05.2022

Letecké spojenie: Priame letecké spojenie s Bratislavou neexistuje, je možné použiť priame spojenie Viedeň - Vilnius, prípadne z Viedne cez Kodaň, cez Prahu do Vilniusu alebo linku Budapešť – Riga -Vilnius.
 
Pozemné spojenie: Cestnou sieťou je vzdialenosť Bratislava - Vilnius približne 1100 km cez Českú republiku a Poľsko.
 
Doprava v hlavnom meste: Vo Vilniuse je dobre rozvinutá mestská hromadná doprava (autobusy, trolejbusy).
 
Informácie o mestskej hromadnej doprave (typy lístkov, trasy liniek). 
 
Napriek tomu je možné celkom pohodlne používať aj vlastné motorové vozidlo. Pri príjazde do Vilniusu odporúčame orientovať sa na centrum (centro), orientácia pri jazde mestom je pomerne dobrá a zrozumiteľná.

Zdravotná  starostlivosť

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

V krajine je sieť zdravotníckych zariadení dostatočne rozšírená. Kvalita zdravotnej starostlivosti je porovnateľná so SR, aj keď vo všeobecnosti je materiálne a technické vybavenie rôzne. V súkromných klinikách a zubných ordináciách sa vyžaduje platba. Pri poskytnutí zdravotnej pomoci je potrebné mať európsky preukaz zdravotného poistenca. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá 30 dní.

Klimatické podmienky

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Prevláda mierne podnebie. Zima, hlavne v prímorských oblastiach na západe krajiny, je mokrá, so snehovými prehánkami (najmä vo februári ) a s teplotami málokedy nižšími ako -5° C, stredná časť  a vnútrozemie smerom na východ, vrátane Vilniusu, sú však oveľa chladnejšie. Letá sú krátke a väčšinou mierne, teplota dosahuje 26 - 28° C, máj je zvyčajne po zime prvý naozaj teplý mesiac a naopak v septembri už je potrebné počítať s rýchlo sa meniacim počasím, vetrom a jesennými dažďami.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Litva je
23. jún
Svätojánska noc
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január pondelok Nový rok
29. marec piatok Veľkonočný piatok
1. apríl pondelok Veľkonočný pondelok
1. máj streda Deň práce
4. máj sobota Deň obnovenia nezávislosti
23. jún nedeľa Svätojánska noc
24. jún pondelok Deň svätého Jána
18. november pondelok Deň nezávislosti
24. december utorok Vianoce
25. december streda Prvý sviatok vianočný
26. december štvrtok Druhý sviatok vianočný
31. december utorok Silvester
Dôležité telefónne čísla
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Predvoľba krajiny: +370; 
Informačná služba: 70055118; 
Rýchla pomoc: 112 (číslo na všetky služby);
Polícia: 022; 
Rýchla lekárska pomoc: 033; 
Požiarna služba: 011
 

Rady a odporúčania
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Veľvyslanec Branislav Pavlovič odovzdal v utorok 18. apríla 2023 poverovacie listiny do rúk prezidenta Litvy Gítanasa Nausédu. Oficiálne sa tak ujal funkcie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky v Litovskej republike.

„Som veľmi rád, že dnešné stretnutie s litovským viceministrom financií Mindaugasom Liutvinskasom poskytlo príležitosť potvrdiť náš kontinuálny záujem o rozvoj bilaterálnych vzťahov s Litvou ako efektívnej nadstavby spolupráce v EÚ a NATO. Zároveň sme mali možnosť vymeniť si názory na vývoj na Ukrajine či otázky energetickej bezpečnosti, kde Litva popri Poľsku môže slúžiť ako mimoriadne inšpiratívny príklad aj pre Slovensko.“

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa dnes (30. marca 2022) v Bratislave stretol s ministrom zahraničných vecí Litvy Gabrieliusom Landsbergisom. Počas pracovnej večere prediskutovali možnosti rozvoja bilaterálnych vzťahov medzi obomi krajinami.


Litva

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Lithuania
Oficiálny názov Litovská republika
Oficiálny anglický názov The Republic of Lithuania
Zaužívaný názov Litva
Miestny názov krajiny Lietuvos Respublikos
Svetadiel Európa
Hlavné mesto Vilnius
Anglický názov hlavného mesta Vilnius
Miestny názov hlavného mesta Vilnius
Názov meny Euro
Medzinárodná skratka meny Eur
Telefónna predvoľba +370
Úradné jazyky Litovský
Časové pásmo +0200
Internetová doména .lt
Medzinárodná poznávacia značka LT
Zem. dĺžka hl. mesta 25.28291
Vznik štátu 16.2.1918
Štátne zriadenie Parlamentná republika

Oficiálna vládna stránka

Lithuanian government, ministries and agencies

Webová stránka ministerstva

Ministry of Foreign Affairs of Lithuania

Uznanie Slovenskej republiky 5.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 6.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige

Smilšu iela 8, 1050 Riga
Telefón
+371 67814280
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+37125149789

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v rámci Národného projektu pripravila podnikateľskú misiu do Lotyšska a Litvy.

Ekonomické informácie o teritóriu
Litva - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 446.0 kB, 24.9.2023, 301 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Litva - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 446.0 kB, 24.9.2023, 301 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy
Litva - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 446.0 kB, 24.9.2023, 301 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Slavomír Nagy
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige
Email slavomir.nagy@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat, konzul, zástupca vedúceho zastupiteľského úradu

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige oslávilo okrúhle výročie vzniku Slovenska a nadviazania diplomatických stykov s Litvou dvoma podujatiami v hlavnom meste Vilnius.

V stredu 4. mája otvoril slovenský veľvyslanec v Litve Ladislav Babčan v tomto roku už tretiu výstavu slovenského šperku autorskej dvojice Jany a Petra Machatovcov v Pobaltí.

Slovensko-česká snímka Karla Janáka Dôverný nepriateľ bola organizátormi medzinárodného filmového festivalu Európske dni a noc kinematografie v litovskom meste Panevežys vybraná ako bodka za celým podujatím a teda záverečné premietanie vo štvrtok 12. marca v kine Garšas.

V utorok 10. marca otvoril zástupca veľvyslanca Slovenskej republiky v Litve Adam Lesák v galérii Zväzu litovských umelcov Arka vo Vilniuse vernisáž výstavy slovenskej sochárky Miry Podmanickej za jej osobnej účasti.

Vo štvrtok 28. novembra otvorilo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Litve vernisáž výstavy Viac je viac II v Galérii Mykolasa Žilinskasa v Kaunase.

Veľvyslanectvo SR v Rige otvorilo v stredu 24. apríla filmovú prehliadku slovenských filmov vo vilniuskom artovom kine Skalvija.

Veľvyslanectvá Slovenskej a Českej republiky pripravili 24. a 26. apríla 2018 v Rige a Vilniuse pri príležitosti osláv 100. výročia založenia Česko-Slovenska slávnostný koncert Československého komorného dua.

V rámci kultúrno-prezentačných aktivít spojených s predsedníctvom Slovenskej republiky v Rade Európskej únie sa 5. augusta 2016 uskutočnila vernisáž troch výstav mapujúcich všeobecný ako aj kultúrno-vedecký potenciál SR s cieľom jeho priblíženia širokej i odbornej verejnosti.


Back To Top