1. Domov
  2. Home

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne

Londýn - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Často hľadané:   Podmienky vstupu   Miestne špecifiká


Neprehliadnite

Európske voľby 2024

Študujete, pracujete alebo žijete v zahraničí a chýbajú vám niektoré informácie o tom, ako hlasovať v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu?Prinášame vám zhrnutie dôležitých termínov, tipov a rád, spolu s užitočnými odkazmi.

BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

Upozornenie pred cestou


Rezervácia termínu

Všetky podania, ktoré si vyžadujú osobnú prítomnosť na konzulárnom oddelení, sa uskutočňujú výlučne pridelením termínu.
Nasledujúci sviatok je
1. máj
Sviatok práce
Veľvyslanectvo je zatvorené


Oznamy

Kontakty pre poskytovanie služieb

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne

Konzulárne oddelenie - služby občanom

Adresa: 25 Kensington Palace Garden W8 4QY, Londýn

(dostupnosť 5 minút peši z Notting Hill Gate stanice metra, v blízkosti tiež verejné parkovisko Euro Car Park)

Tel. +44 2073136470 

Otázky týkajúce sa cestovania a služieb veľvyslanectva: cons.london@mzv.sk

Fax: +44 2073136481

 

 

Dôležité kontakty, úradné hodiny a oznamy konzulárneho oddelenia

Brexit - Preplatenie imigračného zdravotného poplatku (IHS) študentom EÚ v Spojenom kráľovstve

Od 1. januára 2022 budú môcť študenti EÚ študujúci prezenčne v Spojenom kráľovstve požiadať o preplatenie imigračného zdravotného poplatku (IHS). Ak je študentský pobyt dlhší ako 6 mesiacov je potrebné uhradiť IHS ako súčasť žiadosti o vízum. Pri študijnom pobyte do 6 mesiacov, uhradenie IHS nie je potrebné.  V náhrade výdavkov môžu byť spätne zahrnuté všetky platby za víza počnúc dňom 1. januára 2021. Viac informácií na oficiálnych stránkach jednotlivých častí Spojeného kráľovstva nasledovne: Anglicko, Severné Írsko, Škótsko, Wales

Brexit - Zmena pobytu z pre-settled na settled status

V prípade, že vám bol udelený prechodný pobyt tzv. pre-settled status a žijete v Spojenom kráľovstve min. 5 rokov, musíte požiadať o zmenu z pre-settled na settled status – táto zmena sa neuskutočňuje automaticky.  

Nemusíte čakať do ukončenia platnosti dĺžky pobytu pre-settled status, aby ste požiadali o settled status. Obdobie 5. ročného pobytu v Spojenom kráľovstve sa počíta od 1. dňa pobytu v Spojenom kráľovstve. Akonáhle dosiahnete 5. rok pobytu, môžete podať žiadosť o settled-status. Zmeňte už teraz Váš status rovnakým spôsobom, ako pri podaní prvotnej žiadosti.  

Všetky ďalšie informácie nájdete na webovej stránke britskej vlády.  

  

Občiansky preukaz s čipom

V súvislosti s projektom elektronického zdravotníctva (eZdravie) musí mať do 31. decembra 2021 každý občan Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území SR občiansky preukaz s čipom, nakoľko po tomto dátume pôjde o jediný autentifikačný prostriedok pre umožnenie prístupu k elektronickým zdravotným záznamom z elektronickej zdravotnej knižky podľa zákona č. 153/2013 Z. z. o národnom zdravotníckom informačnom systéme. 

Upozornenie

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne pridelilo v období od 5. 2. 2024 do 29. 2. 2024 885 termínov pre klientov na vybavovanie konzulárnej agendy (matričné dokumenty, cestovné pasy a pod.)

Z tohto počtu sa 327 objedaných žiadateľov nedostavilo a neoznámili to, t .j.  37 % všetkých udelených termínov bolo nezrušených a teda nemohli byť ponúknuté iným záujemcom.

Veľvyslanectvo eviduje početné sťažnosti občanov na to, že nemôžu dostať termín na vybavenie si svojich žiadostí.

Viac ako tretina udelených termínov prepadá a nie je ich možné prideliť iným záujemcom práve vzhľadom na to, že ich klienti nezrušia, aj keď sú si vedomí, že sa na termín nedostavia. Takéto konanie považujeme za  nezodpovedné a bezohľadné voči tým, ktorí by termín radi využili.

Z uvedených dôvodov apelujeme na klientov, aby sa k svojim spoluobčanom správali zodpovedne a plánovaný termín, na ktorý sa nedostavia zrušili.

Naše služby

Všetky služby
Čo môže veľvyslanectvo urobiť
Čo konzul môže urobiť a čo nie 
Cestovný pas
Postup pre vydanie pasu krok za krokom
Strata/odcudzenie dokladov
Čo by ste mali robiť, ak stratíte alebo vám alebo ukradnú pas
Narodenie dieťaťa
Zápis narodenia do osobitnej matriky
Overovanie dokladov
Overovanie podpisu, listín, apostil
Občiansky preukaz
Podmienky a postup pri vydávaní občianskych preukazov
Správne poplatky
Prehľad poplatkov za  konzulárne služby
Pobyt cudzinca
Doklady potrebné k vybaveniu pobytu
Výpis z registra
Požiadajte o výpis z registra trestov
Cestovanie

Aktuálne

Stupeň teroristickej hrozby v Spojenom kráľovstve je na treťom stupni z piatich. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR naďalej odporúča občanom, aby zachovávali zvýšenú opatrnosť a ostražitosť, najmä na miestach s väčšou koncentráciou osôb a rešpektovali pokyny bezpečnostných zložiek.

07.04.2024

Prehľad dôležitých lehôt a informácií pred voľbami do Európskeho parlamentu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár rokoval dnes (3. apríla 2024) v rámci prvého dňa zasadnutia šéfov diplomacií členských štátov Severoatlantickej aliancie v Bruseli s britským ministrom zahraničných vecí Davidom Cameronom. Partneri hovorili o prípravách na washingtonský samit NATO v kontexte prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine a zároveň otvorili tému posilnenia vzájomnej spolupráce v ekonomickej oblasti.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.


Veľvyslanectvo  ponúka slovenským študentom študujúcim v Spojenom kráľovstve príležitosť získať pracovné skúsenosti a absolvovať krátkodobú študentskú stáž. 

Vyhlásenia a stanoviská, kontakty a užitočné odkazy. Odpovede na najčastejšie klamlivé tvrdenia o súčasnej situácii na Ukrajine. 

Predstavujeme magazín Art.Ex zameraný na prezentáciu slovenského umenia v zahraničí a kultúrnu diplomaciu. Art.Ex prináša správy o úspešných umeleckých projektoch, ktoré ministerstvo organizuje v zahraničí.