Malta

Vlajka Malty

Malta

Valletta - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Podmienky vstupu
Publikované 26.05.2022

Občania SR môžu na územie Maltskej republiky vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Každý občan Slovenskej republiky, vrátane detí do 5 rokov, musí mať pri cestovaní do zahraničia vlastný cestovný doklad. 

Cestovanie s deťmi
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 4796 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 5150 stiahnutí
Stiahnuť
Miestne špecifiká
Aktualizované 26.05.2022
Publikované 26.05.2022

Na Malte sa šoféruje vľavo. Úradným jazykom je maltčina. Bežne sa tu však hovorí anglicky. Na školách sa povinne vyučuje taliančina. 98% percent Malťanov sa hlási ku katolíckej cirkvi. 

Na ostrove je údajne 365 kostolov. U nás je známa humanitárna organizácia Maltézska pomoc Suverénneho rádu maltézskych rytierov. Veľkolepou udalosťou na celej Malte je sviatok sv. Pavla 10. februára.Najkrajšou a najpozoruhodnejšou stavbou maltského súostrovia je asi katedrála sv. Jána vo Valete, k najstarším kostolom v hlavnom meste je Kostol stroskotania sv. Pavla z roku 1580. Na predmestí Valetty, v malom mestečku Floriana stojí posledný farský kostol, ktorý postavili maltézski rytieri. Mosta Dome je najkrajšou stavbou mestečka Mosta. Kopula chrámu s priemerom 53 metrov patrí medzi najväčšie na svete.

Ceny na Malte

Ceny tovarov a služieb sú na Malte o niečo vyššie ako na Slovensku. V priemere si za potraviny priplatíme asi 20 %. V reštaurácii zaplatíme aj o polovicu viac.


Turistická daň

Rovnako ako vo väčšine prímorských krajín, aj na Malte zaplatíte turistickú daň za pobyt vo výške od 1-5 eur na deň.

Domáce zvieratá

Rovnako ako v ostatných krajinách EÚ, pre cestovanie na maltu s domácim zvieraťom potrebujete mať však medzinárodný cestovný pas, mikročip, kde sú zaznamenané všetky očkovania + doklad o očkovaní proti besnote.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 26.05.2022

Na Maltu sa môžu bez cla dovážať tieto osobné veci: 200 cigariet alebo 100 cigariet s hmotnosťou 3 g na kus alebo 50 cigár alebo 250 g tabaku, 1 liter alkoholických nápojov obsahujúcich 22 % alkoholu alebo 2 litre likéru alebo šumivého vína s obsahom alkoholu nepresahujúcim 22 % alebo 2 litre ľahkých vín (vždy platí len pre osoby staršie ako 17 rokov), 60 g parfumu, 250 ml toaletnej vody, 500 g kávy, 200 g kávového extraktu, 100 g čaju.

Dovoz benzínu do kanistra je zakázaný.

Dovoz cudzích mien nie je obmedzený, ale v prípade dovozu veľkého množstva finančných prostriedkov sa odporúča deklarovať tieto meny colným úradníkom pri príchode, najmä ak sa tieto peniaze opäť vyvážajú z Malty.
 

Info pre motoristov
Publikované 26.05.2022

V Maltskej republike sa jazdí po ľavej strane a všetky dopravné značky sú v angličtine. Pozor, platí pravidlo pravej ruky pri dávaní prednosti v jazde, väčšina ciest má však danú prednosť pomocou značky STOP.  

Malta akceptuje medzinárodné, národné i európske vodičské preukazy. Počas jazdy na diaľnici a mimo mesta je potrebné mať rozsvietené svetlá na motorovom vozidle. Platí zákaz telefonovať počas jazdy motorovým vozidlom z mobilného telefónu. Napriek maximálnej povolenej hranici alkoholu v krvi 0,8 promile, bude vhodnejšie, ak pred jazdou nebudete požívať alkoholické nápoje. Jazda pod vplyvom alkoholu je na Malte vážnym trestným činom. V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu hrozí odobratie vodičského preukazu, pokuta od 1200 – 2 329 eur, alebo dokonca hrozí trest odňatia slobody na 3-6 mesiacov. Odporúča sa využívať hromadnú dopravu, ktorej ceny sú pre slovenských turistov prijateľné. Jazda na bicykli nevyžaduje nosenie helmy.

Obmedzenie rýchlosti je v obci 50km/hod. mimo obec 80km/hod. Malťania jazdia mnohokrát oveľa pomalšie. 

Pri požičaní auta na Malte musíte mať vek od 21 rokov, pre niektoré požičovne 23 rokov. Vodiči mladší ako 25 rokov sú povinný zaplatiť príplatok, obvykle 20 eur/deň, alebo podľa dohody. 

Dôležité čísla pre motoristov:

  • Polícia: 112
  • Tiesňová linka: 112
  • Prvá pomoc: 196
  • Hasiči: 112
  • Dopravné nehody: +356 2132 0202

 
Zonácia mesta, parkovacie domy, ako aj možnosti úhrady parkovného
 
Počas pobytu na Malte je potrebné dbať na parkovanie na vhodných miestach. Zakázané miesta budú jasne označené dvojitými žltými čiarami. Vo väčších mestách sú parkovacie automaty na uliciach, platné na jednu alebo dve hodiny parkovania. Rovnako na Malte nájdete parkovacie domy v blízkosti obchodných centier a business centier. Pokuty je možné zaplatiť online do siedmich dní prostredníctvom LES - Welcome (gov.mt) alebo osobne na pošte.

Bezpečnostná situácia
Publikované 26.05.2022

V Maltskej republike dochádza často ku krádežiam, čo znamená, že je potrebné veľmi starostlivo si uschovať finančnú hotovosť, identifikačné doklady, ako aj iné dokumenty, ktoré môžu byť predmetom krádeže alebo lúpeže (napr. v prostriedkoch hromadnej dopravy). 

Odporúča sa taktiež starostlivo kontrolovať svoju batožinu, ako i všetky veci, ktoré má cestujúci pri sebe. Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať najmä na plážach a v turistických centrách. Ak ku krádeži dôjde, najmä cestovných pasov, treba ihneď vyhľadať políciu a ohlásiť stratu, aby sa tým zamedzilo zneužitiu dokladov inými osobami.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 26.05.2022

Letecké spojenie: Priame letecké spojenie na Maltu prevádzkujú rôzne letecké spoločnosti z letiska Viedeň. 

Miestna doprava

Medzinárodné letisko Malta sa nachádza medzi mestami Luqa a Gudja, asi 10 km od hlavného mesta Valetta. Do Valetty sa ľahko dostanete verejným autobusom, ktorý premáva v intervaloch 20 – 30 minút.

Dobrým spôsobom je využiť verejnú autobusovú dopravu, ktorá vás zavedie do všetkých hlavných turistických oblastí, je lacná a efektívna. Náklady na cestu sa pohybujú od 0,35 do 0,58 eur v závislosti od vzdialenosti, pričom najdlhšia cesta trvá asi 50 minút, v priemere 20 až 30 minút. Hlavný autobusový terminál sa nachádza vo Valette vedľa mestskej brány. Autobusy sú oranžové s jasne viditeľným číslom vpredu. Expresné linky spájajú hlavné strediská so Sliema, Masaxlokk, Mdina a hlavnými piesočnatými plážami.

V Gozo sú autobusy sivé s červeným lemom. Linky sú vedené pozdĺž okruhu od odchodu a návratu do Viktórie. Linka do Mgarr sa zhoduje s odchodom trajektov. Cestovné pre dospelých na všetkých trasách je 0,47 Eur.

Ak sa chcete dostať ďalej do interiéru ostrova, je to dobrá voľba na prenájom auta. Hlavné autopožičovne sú na Malte a v Gozo, pričom denné sadzby sa pohybujú od 16 do 28 EUR. Je tiež možné zariadiť auto s vodičom. Kdekoľvek môžete zastaviť biele vozidlo Taxi, okrem autobusovej zastávky. Taxíky s odletom z terminálu medzinárodného letiska Malta a námorného prístavu sú vybavené pevnou sadzbou pre všetky miesta na Malte.

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 26.05.2022

Pri vstupe do krajiny musí každý cudzinec disponovať zdravotným poistením (komerčným , príp. Európskou zdravotnou poisťovacou kartou – EHIC). Bezplatná zdravotná pomoc v Maltskej republike sa neposkytuje.

Klimatické podmienky

Publikované 26.05.2022

Maltská klíma je silne ovplyvňovaná morom a je typicky stredomorská. Ostrovy sú veľmi slnečné s priemernou dobou 12 hodín slnečného svitu v lete a 6 hodín v zime. Zimy sú mierne s príležitostným krátkym chladným obdobím, ktoré prináša severné a severovýchodné vetry zo strednej Európy. Najdaždivejším mesiacom je október, kedy prší prakticky každý deň. Letá sú horúce a suché. Najsuchším mesiacom je júl, priemerná teplota je 30-40°C, najchladnejším je január, kedy sa teplota pohybuje okolo 11°C. Kúpanie v mori je možné po relatívne dlhú dobu, plážová sezóna často trvá až do konca októbra. V septembri a októbri začína na Malte obdobie teplých dažďov.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Malta je
19. marec
Sviatok sv. Jozefa
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január pondelok Nový rok
10. január streda Sviatok sv. Pavla
19. marec utorok Sviatok sv. Jozefa
29. marec piatok Veľký piatok
31. marec nedeľa Deň slobody
1. máj streda Sviatok práce
7. jún piatok Siedmy jún (nepokoje v r. 1919)
29. jún sobota Sviatok sv. Petra a Pavla
15. august štvrtok Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
8. september nedeľa Sviatok Panny Márie Víťaznej
21. september sobota Deň nezávislosti
8. december nedeľa Počatie Panny Márie
13. december piatok Deň Republiky
25. december streda Vianoce
Dôležité telefónne čísla
Publikované 26.05.2022

Maltská republika nie je úplne pokrytá mobilným telefonickým signálom. Urgentné udalosti je možné hlásiť na tel. číslach: (prvá pomoc – 118, lekárska prvá pomoc – 196, Gozo tel. 556851). 
Informačné centrá nachádzajú v mestách:
 

  • Valletta - Freedom Square; tel: 21237747, 21255844, fax: 21255844 • 
  • Luqa - Malta Int. Airport; tel: 23696073 / 4, fax: 21822072. •
  • St. Julian’s - Spinola Palace; tel: 21381392, fax: 21383830• 
  • Victoria, Gozo - Tigrija Palazz, Victoria Gozo, tel: 21561419, fax: 21550254

Polícia: 112 
Policajné riaditeľstvo: ostrov Malta-Floriana tel. 224001 
ostrov Gozo a Victoria tel. 555430 
Hasiči: 199
Dopravné nehody: +356 2132 0202

Rady a odporúčania

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Mišík 12. júna 2023 na Malte rokoval s ministrom zahraničných vecí Ianom Borgom a podpredsedom maltského parlamentu Davidom Agiusom. Témou stretnutí boli bilaterálna spolupráca v ekonomickej a kultúrnej oblasti, migrácia, ruská agresia proti Ukrajine, reforma inštitúcií EÚ či ochrana novinárov.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková rokovala 11. novembra 2022 vo Vallette so stálym tajomníkom maltského ministerstva zahraničných vecí, európskych záležitostí a obchodu Christopherom Cutajarom.

La Valletta (28. novembra) – Slovensko bolo po prvý raz zastúpené na vrcholnej schôdzke britského Spoločenstva národov. Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa na pozvanie svojho maltského rezortného kolegu Georga Vellu zúčastnil na summite predsedov vlád krajín Spoločenstva v maltskej La Vallete. Rovnaké pozvanie dostal aj minister zahraničných vecí Holandska Bert Koenders, keďže Holandsko, Slovensko a Malta budú od januára tvoriť predsednícke Trio Európskej únie.

Spoločný program predsedníckeho Tria v Rade EÚ – Holandska, Slovenska a Malty – by mal byť stručný, strategický a s jasnou pridanou hodnotou. Trojica krajín sa na tom zhodla počas konzultácií 3. - 4. marca v maltskej Vallette. Slovensko zastupoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Javorčík.

Druhým dňom pokračoval dnes (11. októbra 2014) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák vo svojej pracovnej návšteve Maltskej republiky. V jeho úvode sa stretol s prezidentkou tohto ostrovného štátu Mariou-Louise Coleiro Preca, ktorej zablahoželal k nedávnemu zvoleniu do funkcie, a zároveň aj k 50. výročiu vyhlásenia nezávislosti Malty. Na stretnutí sa hovorilo najmä o možnostiach ako prehĺbiť vzájomne prospešnú spoluprácu oboch krajín v rôznych oblastiach vzťahov vrátane turizmu, ako aj o koordinácii aktivít vo vzťahu k prípravám predsedníctva v Rade Európskej únie.


Malta

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Malta
Oficiálny názov Maltská republika
Oficiálny anglický názov Republic of Malta
Zaužívaný názov Malta
Miestny názov krajiny Malta
Svetadiel Európa
Hlavné mesto Valletta
Anglický názov hlavného mesta Valletta
Miestny názov hlavného mesta Valletta
Názov meny Euro
Medzinárodná skratka meny EUR
Telefónna predvoľba +356
Úradné jazyky maltčtina, angličtina
Časové pásmo +0100
Internetová doména .mt
Medzinárodná poznávacia značka M
Zem. dĺžka hl. mesta 14.51368
Zem. šírka hl. mesta 35.89898
Vznik štátu 21.09.1964
Štátne zriadenie Parlamentná demokracia

Hlava štátu George Vella
Predseda vlády Robert Abela
Minister zahraničných vecí Evarist Bartolo
Webová stránka ministerstva

www.foreign.gov.mt

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme

Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A, 00135 Rím
Telefón
+39 0636715200
Fax
+39 0636715265
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+393385432071

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Aktualizované 26.05.2022
Publikované 26.05.2022
Dátum Popis
07/2020 Minister zahraničných vecí Malty E. Bartolo rokovanie s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky I. Korčokom v Bratislave na žiadosť maltskej strany
05/2019 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter na Malte
10/2017 Minister financií P. Kažimír sa stretol s maltskou prezidentkou Marie-Louise Coleiro Preca v rámci slovenských dní na Malte
11/2016 Neformálne stretnutie predsedov vlád Predsedníckeho Tria (J. Muscat, M. Rutte, R. Fico) vo Vallette
10/2016 Pracovná návšteva podpredsedu vlády P. Pellegriniho na Malte
6/2016 Pracovný obed predsedu vlády R. Fica s predsedom vlády Malty J. Muscatom a predsedom vlády Holandska M. Ruttem v Bratislave v rámci Slovenského predsedníctva
01/2016 Rokovanie ministra zahraničných vecí Malty G.W. Vellu, podpredsedu vlády a ministra pre európske záležitosti L. Grecha a parlamentného tajomníka pre Maltské predsedníctvo I. Borga so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a splnomocnencom vlády Slovenskej republiky pre predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade EÚ I. Korčokom na okraji verejnej diskusie o programe Tria na Malte (Valletta)
11/2015 Účasť predsedu vlády R. Fica na Summite Európska únia - Afrika k migrácii vo Vallette
11/2015 Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí I. Korčok so štátnym tajomníkom zahraničných vecí Malty I. Borgom na okraj Tatra summitu
11/2015 Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí I. Korčok v delegácii predsedu vlády R. Fica na neformálnom summite Európska únia - Afrika vo Vallette
11/2014 Zdvorilostné stretnutie prezidenta Andreja Kisku s prezidentkou Maltskej republiky Marie-Louise Coleiro Preca na Malte
10/2014 Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí M. Lajčák s ministrom zahraničných vecí Malty G. Vellom vo Vallette, prijatie u prezidentky Malty Marie-Louise Coleiro Preca

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Malta - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 603.5 kB, 24.9.2023, 263 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Malta - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 603.5 kB, 24.9.2023, 263 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Malta - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 603.5 kB, 24.9.2023, 263 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Miriam Chlupíková
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme
Email miriam.chlupikova@mzv.sk
Funkcia ekonomická diplomatka

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Mišík 12. júna 2023 na Malte rokoval s ministrom zahraničných vecí Ianom Borgom a podpredsedom maltského parlamentu Davidom Agiusom. Témou stretnutí boli bilaterálna spolupráca v ekonomickej a kultúrnej oblasti, migrácia, ruská agresia proti Ukrajine, reforma inštitúcií EÚ či ochrana novinárov.

V dňoch 2. a 3. novembra 2018 sa konali tradičné Slovenské dni na Malte, ktoré pravidelne organizuje Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taliansku, Slovenský inštitút v Ríme a Generálny honorárny konzulát na Malte pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa ústavy SR.

Počas návštevy prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča na Malte otvorili v stredu 7. septembra v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí Maltskej republiky výstavu Andreja Bána a Martina Bandžáka Slováci pomáhajú svetu...


Back To Top