Mauricius

Maurícius

Port Louis - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Krajina je otvorená pre medzinárodných návštevníkov, pričom nerozlišuje podmienky vstupu pre plne zaočkovaných a nezaočkovaných....


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Krajina je otvorená pre medzinárodných návštevníkov, pričom nerozlišuje podmienky vstupu pre plne zaočkovaných a nezaočkovaných....

Podmienky vstupu
Aktualizované 12.05.2022
Publikované 12.05.2022

Na základe podpisu Dohôd medzi Európskym spoločenstvom a krajinami Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Maurícius, Saint Kitts (Svätý Krištof) a Nevis, Seychelly, došlo k vzájomnému zrušeniu vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch. 

Dohody umožňujú občanom EÚ a občanom dotknutých krajín cestovať bez víz na územie druhej zmluvnej strany na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov.

Aby bolo možné využívať výhody tohto bezvízového režimu, musia občania EÚ a uvedených krajín vlastniť platný cestovný, služobný alebo diplomatický pas. Platnosť cestovného dokladu musí byť dlhšia ako je plánovaný odchod z Maurícia.

Bezvízový styk sa uplatňuje pre všetky kategórie osôb a na všetky účely ciest (napr. turistika, kultúrne návštevy, vedecké aktivity, rodinné návštevy, obchodné a podnikateľské cesty a pod.), okrem osôb cestujúcich za účelom vykonávania zárobkovej činnosti.

Ďalšie otázky k pobytu na Mauríciu zodpovie podrobnejšie web stránka ministerstva vnútra.

Cestovanie s deťmi
Publikované 12.05.2022

Maloleté deti, cestujúce na Maurícius, musia mať pri sebe, okrem platného cestovného pasu, tzv. úplný rodný list s prekladom do anglického/francúzskeho jazyka a notársky overený súhlas jedného z rodičov v anglickom/francúzskom jazyku (v prípade, že necestujú s oboma rodičmi). 

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 946 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 991 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Aktualizované 02.12.2022
Publikované 16.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Krajina je otvorená pre medzinárodných návštevníkov, pričom nerozlišuje podmienky vstupu pre plne zaočkovaných a nezaočkovaných.

Nevyžaduje sa testovanie pred ani pri vstupe do krajiny.

Pred cestou na Maurícius sa odporúča vyplnenie cestovného formuláru ALL In ONE FORM. Po vyplnení si vytlačte kópiu s vygenerovaným QR kódom, ktorú predložíte pri prílete na ostrov zdravotníckym pracovníkom letiska. V prípade ak si formulár vopred nevyplníte, bude potrebné vyplniť ho na letisku.

Aktuálne informácie o podmienkach vstupu do krajiny

 

Podmienky tranzitu a odchodu

Vstup do krajiny je povolený.

 

Opatrenia v krajine

Nosenie rúšok na verejnosti nie je potrebné, naďalej sa odporúča nosenie rúšok na letiskách, vo verejnej hromadnej doprave, vo verejných a súkromných zdravotníckych zariadeniach, ako sú nemocnice a lekárne. Verejná doprava je v prevádzke. Odporúčame riadiť sa informáciami miestnych úradov.

Viac informácií nájdete webovej stránke o cestovaní na Maurícius

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Publikované 12.05.2022

Maurícius je vyhľadávanou turistickou destináciou, pričom príjmy z turizmu tvoria jednu z hlavných položiek príjmov do štátneho rozpočtu. Maurícius má vybudovanú solídnu infraštruktúru, úroveň služieb je kvalitná a rozvinutá. Maurícius je však finančne pomerne náročný a pri návšteve treba rátať s dostatočným rozpočtom. Obyvatelia ostrova sú priateľskí.

Na ostrove sa bežne vymieňajú cestovné šeky v hlavných svetových menách za hotovosť, rovnako bežné je aj používanie kreditných kariet. Na Mauríciu funguje služba Western Union, na základe ktorej je možné previesť finančné prostriedky, ktoré si následne určená osobne prevezme v hotovosti. Slovenské veľvyslanectvo túto službu široko odporúča v prípade núdze.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 12.05.2022

Návštevníci krajiny starší ako 16 rokov môžu bezcolne doviezť 250 g tabakových výrobkov, 1 l destilátu, 2 l vína, 250 ml toaletnej vody a 100 ml parfému. Dovoz strelných zbraní je zakázaný.
Dovoz zvierat a rastlín je možný len na povolenie ministerstva poľnohospodárstva. Pri dovoze domácich zvierat je uplatňovaná 6-mesačná karanténa.

Bezpečnostná situácia
Publikované 12.05.2022

Bezpečnostná situácia na Mauríciu je dobrá, úroveň kriminality je nízka. Turistom odporúčame zachovávať základné pravidlá bezpečnosti, primerane strážiť osobný majetok, neupozorňovať na seba nosením drahých šperkov. 

Nie je vhodné a bezpečné kúpať sa v stojatých vodách, keďže hrozí riziko nákazy bilharziou. Nutné je rešpektovať bezpečnostné pravidlá na plážach, výstražné tabule o vysokých vlnách a zákazoch kúpania v mori na vyznačených miestach. V krajine nie sú povolené strelné zbrane.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 12.05.2022

Na Mauríciu funguje bezpečná a finančne pomerne nenáročná mestská doprava, ktorá spája všetky významné miesta a mestá na ostrove. Premávajú tiež taxíky, kde sa odporúča dopredu dohodnúť sa na cene za odvoz. Na ostrove sa jazdí na ľavej strane vozovky.

Cestná infraštruktúra je rozvinutá. Maurícius nemá železničnú dopravu. 
 

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 12.05.2022

Pri cestách na Maurícius sa nevyžaduje žiadne osobitné očkovanie. Potrebné je chrániť si zrak a pokožku pred účinkami intenzívneho slnečného žiarenia. 

Zdravotná starostlivosť je na dobrej úrovni. Hotely vyššej cenovej kategórie majú spravidla vlastného lekára. Odporúčame uzavrieť pred cestou poistku liečebných nákladov. Voda z kohútikov na Mauríciu nie je pitná, preto odporúčame piť len vodu riadne zakúpenú a balenú vo fľaškách. Odporúčame vyhýbať sa mliečnym výrobkom, keďže nie sú pasterizované. Ovocie pred požitím riadne umyť

Klimatické podmienky

Publikované 12.05.2022

Tropické podnebné pásmo, ovplyvňované JV vetrami, teplé, suché zimy (máj-november) a horúce, vlhké letá (november-máj). V letnom období sa na Mauríciu sporadicky vyskytujú nebezpečné tropické cyklóny, preto je nutné rešpektovať upozornenia a predpovede počasia.

Dôležité telefónne čísla
Publikované 12.05.2022

polícia – 999
zdravotná služba - 114
požiarnici - 995, 115


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Maurícijskej republike so sídlom v Pretórii Alexander Iľaščík odovzdal 20. marca 2013 poverovacie listiny do rúk prezidenta Maurícia Rajkeswura Purryaga. Na stretnutí s prezidentom sa hovorilo najmä o možnostiach rozvoja vzájomnej spolupráce predovšetkým v oblasti energetiky ako aj zalesňovania (Maurícius čelí problémom s úbytkom stromov vo viacerých častiach krajiny).


Mauricius

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Mauritius
Oficiálny názov Maurícijská republika
Oficiálny anglický názov Republic of Mauritius
Zaužívaný názov Maurícius
Miestny názov krajiny République de Maurice
Svetadiel Afrika
Hlavné mesto Port Louis
Anglický názov hlavného mesta Port Louis
Miestny názov hlavného mesta Port Louis
Názov meny maurícijská rupia
Medzinárodná skratka meny MUR(MUP)
Telefónna predvoľba +230
Úradné jazyky anglický, francúzsky, kreolsky
Časové pásmo +0300
Internetová doména .mu
Medzinárodná poznávacia značka MU
Zem. dĺžka hl. mesta 57.50280
Zem. šírka hl. mesta -20.16245
Vznik štátu 12.03.1968
Štátne zriadenie parlamentná demokracia

Predseda vlády Pravind Jugnauth
Oficiálna vládna stránka

Government of Mauritius

Webová stránka ministerstva

Foreign Affairs and International Relations

Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 31.05.1995

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii

930 ARCADIA Street, Arcadia 0083, Pretoria
Telefón
+27 123422051
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+27833041599

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii

Honorárne konzuláty

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy
Ekonomické informácie o teritóriu
Obstarávanie a tendre
Veľtrhy a výstavy
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania


Back To Top