1. Domov
  2. Ministerstvo
  3. Deň otvorenej diplomacie

​​​​​​​Po 10 rokoch sa v sobotu 17. júna 2023 opäť otvorili brány rezortu diplomacie na Hlbokej ulici v Bratislave pre širokú verejnosť, s cieľom priblížiť agendu, aktivity a fungovanie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
​​​​​​​
Responsive Image
Responsive Image



​​​​​​​Prístupné boli kabinety politických predstaviteľov ministerstva. Návštevníci mali príležitosť vyskúšať si horúce kreslo ministra, dať si selfie so štátnou tajomníčkou alebo vyskúšať štátneho tajomníka z hlavných miest štátov Európskej únie.

Pripravené boli tematické stánky v Kongresovej sále Štefana Osuského a informácie o tom, ako funguje Európska únia či Severoatlantická aliancia, čo za 77 rokov dosiahla Organizácia Spojených národov.

Informovali sme o možnostiach kariéry v diplomacii a o tom ako vám v zahraničí môže pomôcť slovenský konzulát, ako podporuje slovenská diplomacia našich podnikateľov, aby sa presadili v zahraničí, či prečo pomáhame cudzím štátom rozvíjať sa alebo prekonávať humanitárne problémy. Mohli ste sa presvedčiť, že pomocou Ukrajine pomáhame aj sebe, či spýtať sa európskeho žolíka Prof. Jozefa Bátoru čokoľvek Vás zaujíma o Európskej únii.


Mýty a fakty

Už dlhšiu dobu je slovenský informačný priestor zaplavený dezinformáciami, ktorých cieľom je manipulovať verejnú mienku. Od vypuknutia ruskej agresie voči Ukrajine sa tieto snahy stupňujú. Ministerstvo zbiera najčastejšie klamlivé tvrdenia a konfrontuje ich s faktami.
Slovensko je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie od 29. marca 2004. Podobne ako pri EÚ, aj pri NATO existuje množstvo dezinformácií, ktoré sa pravidelne objavujú v podobe mýtov. Ministerstvo preto tieto mýty o NATO zbiera a konfrontuje ich s faktami.
Slovensko sa stalo členom Európskej únie 1. mája 2004. V našom informačnom priestore koluje množstvo mýtov, ktoré sa týkajú najmä fungovania EÚ a majú častokrát za cieľ spochybňovať naše členstvo v tejto organizácii. Ministerstvo preto tieto mýty o EÚ zbiera a konfrontuje ich s faktami.

Responsive Image
Responsive Image

Responsive Image
Responsive Image


Zabavili sa aj tí najmenší, ktorí zbierali pečiatky do detského diplomatického pasu, v detskom kútiku skladali pexeso, hádali vlajky, súťažili, riešili kvízy a maľovali.

Hostia si mohli zvečniť svoju návštevu DOD s fotorámikmi, pri vlajkosláve alebo sa vo fotokútiku odfotiť sa v sále Bezpečnostnej rady OSN, v centrále NATO či pri hlavnom rokovacom stole Európskej únie.

Pripravený bol celodenný program s moderátorskou dvojicou Veronika Cifrová Ostrihoňová a Matej Sajfa Cifra, ktorí vyspovedali každého - od ministra, cez veľvyslanca až po šéfkuchára, či zavolali našim kolegyniam a kolegom do Šanghaja, Nairobi a New Yorku.

O dobrú náladu sa kultúrnymi vystúpeniami postarali mladí slovenskí hudobníci: duo Dennyiah, Anika Iris s kapelou či speváčka Anabela Mollová. Na pódium zavítal aj bývalý slovenský hokejový reprezentant Michal Handzuš, ktorý bol hosťom živého vysielania podcastu Daj NATO.
​​​​​​​

Responsive Image
Responsive Image

V stopäťdesiatročnom Palugyayovom paláci sme okrem  okrem výstavy najlepších slovenských umelcov predviedli aj ukážky stolovania či prednášky o protokole a etikete.
​​​​​​​
Responsive Image
Responsive Image

​​​​​​​A aby to nebolo len o slovenskej diplomacii, prítomných bolo aj viac ako 25 zahraničných ambasád, ktoré prezentovali  svoje krajiny.
 
Responsive Image
Responsive Image

Spoznajte sídlo ministerstva

     
Oboznámte sa s históriou rezortu diplomacie, s príbehom aktuálneho sídla, nahliadnite do kancelárií ​​​​​​ politických predstaviteľov a pozrite si virtuálnu prehliadku výstavy v historickom Palugayovom paláci.
 
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

Výstavy na Dni otvorenej diplomacie

Fragmenty z histórie diplomacie na teritóriu Slovenska
Súčasťou výstavy sú aj verné napodobeniny originálov historických dokumentov - tzv. faksimile. Sú vzácnymi historickými prameňmi a tiež svedectvom diplomatických schopností ľudí, ktorí žili na území dnešného Slovenska.
Diplomatický archív
Diplomatický archív MZVEZ SR patrí medzi popredné archívy v Slovenskej republike so zameraním na zahraničnú politiku...
​​​​​​Good Idea Slovakia
Imidžová výstava je súčasťou verejnej diplomacie, ktorú rezort vníma ako dlhodobý proces komunikácie s domácou aj zahraničnou verejnosťou s cieľom zvyšovať atraktívnosť Slovenska, jeho kredibilitu a pochopenie zahranično-politických cieľov.
Rázcestník - položka
Misia Slovensko
Ministerstvo pripravilo pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky a s tým spojeným 30. výročím samostatnej slovenskej zahraničnej služby výstavu „Misia Slovensko“, ktorá mapuje významné diplomatické historické míľniky našej modernej histórie
Príbeh fotografie – Muž s odhalenou hruďou
Pri príležitosti 50. výročia okupácie Československa pripravilo MZVEZ SR výstavný projekt „Príbeh jednej fotografie: Muž s odhalenou hruďou“, ktorá prostredníctvom veľvyslanectiev SR v zahraničí obletela takmer celý svet.
Výstava obrazov v Palugyayovom paláci
V spolupráci s Galériou Nedbalka predstavuje ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v historických priestoroch Palugyayovho paláca tvorbu najvýraznejších slovenských výtvarníkov.
Krajina Kešu
Projekt cez aktivity hlavného partnera projektu - slovenskej Nadácie Integra a miestnych partnerov projektu – Farm Africa a Ten Senses Africa, podporuje najmä komunity drobných farmárov a mladých ľudí.
Slovensko očami diplomatov
Výstava zachytáva Slovensko cez objektívy fotoaparátov zahraničných diplomatov akreditovaných v Bratislave.
Slovensko v OSN
Výstavný projekt MZVEZ SR „Slovensko v OSN“ sumarizuje historické súvislosti vzniku OSN a približuje pôsobenie SR v tejto organizácii.
Rázcestník - položka
Ukrajina – Juraj Mravec
Výstava unikátnych fotografií známeho slovenského fotografa a dokumentaristu Juraja Mravca, ktorý krátko po začiatku ruskej invázie vycestoval na Ukrajinu a priniesol silné zábery priamo z jednotlivých miest.
Ukrajina – príbehy z hranice
Výstava ponúka výber fotografií z unikátnej knihy policajných fotografov.
Ženy v diplomacii
Projekt zachytáva portréty pätnástich výnimočných žien – diplomatiek – na rôznych pozíciách v štátnej správe, s cieľom predstaviť ich profesionálnu kariéru a jej špecifiká, či už v pracovnom alebo osobnom živote

Ukrajina pred a po začiatku vojny