Prejavy a vystúpenia

Back

Minister Lajčák in Malaga calls for tighter cooperation in the energy sector

Minister Lajčák vyzval v Malage na užšiu spoluprácu v oblasti energetiky

26.10.2018 | Aktivity ministra | Prejavy a vystúpenia ministra

Význam energetiky a jej vplyv na ekonomický rast a spoluprácu v Stredomorí boli hlavnou témou výročnej konferencie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) s jej stredomorskými partnermi, ktorá sa konala 25. a 26. októbra v španielskom meste Malaga.

 

Stredomorská kontaktná skupina (MCG) je špecializovaný formát spolupráce OBSE so šesticou stredomorských partnerov - Alžírskom, Egyptom, Izraelom, Jordánskom, Marokom a Tuniskom. Tento rok mu predsedá Slovensko, ktoré zastupovali minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák ako aj štátny tajomník rezortu zahraničia a osobitný predstaviteľ ministra pre predsedníctvo v SR v OBSE Lukáš Parízek. Cieľom konferencie bolo hľadať možnosti efektívnejšej a aktívnejšej spolupráce účastníckych štátov OBSE a ich stredomorských partnerov v nadchádzajúcich rokoch.

 

„Bezpečnosť, spolupráca a udržateľnosť – to sú tri kľúčové slová konferencie v Malage,“ uviedol minister M. Lajčák, ktorý zároveň vyzval účastnícke štáty OBSE a šiestich stredomorských partnerov na väčšiu spoluprácu v energetickej oblasti. "Energetika a ekonomický rast sú našim záujmom preto, lebo sú motorom udržateľnosti", dodal šéf slovenskej diplomacie. Zároveň upozornil na kľúčovú úlohu súkromnej sféry. Práve tomuto aspektu bola venovaná na výročnej konferencii osobitná pozornosť.

 

Stredomorské partnerstvo v dnešnom polarizovanom prostredí získava na význame. „OBSE ponúka vo forme Stredomorskej kontaktnej skupiny jedinečnú platformu pre spoluprácu v duchu otvoreného a konštruktívneho dialógu, založeného na vzájomnom rešpekte, porozumení a solidarite. Stredomorie nás nerozdeľuje, Stredomorie nás spája“ uviedol M. Lajčák.

 

L. Parízek v rámci pracovného segmentu konferencie pripomenul oblasti, ktorými sa kontaktná skupina po vedením Slovenska zaoberala. Rezonovali témy ako energetická, či kybernetická bezpečnosť, vodný manažment a vzdelávanie ako nástroj boja proti radikalizácii. „Slovensko prišlo s témami, ktoré nás spájajú. Tieto témy dokázali zjednotiť a motivovať zúčastnených partnerov v prospech nás všetkých,“ povedal štátny tajomník L. Parízek v diskusii s expertmi v oblasti energetiky, ekonómie ako aj zástupcov privátneho sektora. Predsedníctvo v MCG predchádza predsedníctvu v samotnej OBSE, ktorého sa Slovensko ujme v januári 2019.

 

Výročná konferencia Stredomorskej kontaktnej skupiny v Malage je vrcholným podujatím predsedníctiev v MCG. SR ju organizuje v úzkej spolupráci so Španielskym kráľovstvom a Sekretariátom OBSE. Minister M. Lajčák počas dvojstranného stretnutia s jeho španielskym kolegom Josepom Borrellom ocenil, že Španielsko sa úspešne zhostilo a spolupodieľalo na organizácii konferencie v Malage.

 

Na okraj konferencie absolvoval šéf slovenskej diplomacie bilaterálne stretnutie aj s generálnym tajomníkom OBSE Thomasom Gremingerom, s ktorým diskutoval o programe a prioritách nášho nadchádzajúceho predsedníctva v OBSE v roku 2019. Úzka spolupráca a koordinácia činnosti medzi MZVaEZ SR a Sekretariátom OBSE je dôležitá pre plynulé prevzatie predsedníctva. Ďalšími témami rozhovorov bola správa a reforma bezpečnostného sektora (SSG/R), štruktúrovaný dialóg, stredomorská spolupráca či reforma OBSE.

 

Minister M. Lajčák sa taktiež stretol s so svojimi rezortnými partnermi z Albánska Ditmirom Bushatim, Malty Carmelom Abelom, Srbska Ivicom Dačičom, ako aj s generálnym tajomníkom Únie pre Stredomorie Nasserom Kamelom. Rozhovorom dominovala príprava Slovenska na predsedníctvo v OBSE v budúcom roku. S ministrami zahraničných vecí Albánska a Srbska M. Lajčák prediskutoval aj aktuálny vývoj situácie na Západnom Balkáne.

Osobitný predstaviteľ ministra pre predsedníctvo v SR v OBSE Lukáš Parízek na konferencii Stredomorskej kontaktnej skupiny. Osobitný predstaviteľ ministra pre predsedníctvo v SR v OBSE Lukáš Parízek na konferencii Stredomorskej kontaktnej skupiny. Minister M. Lajčák počas konferencie Stredomorskej kontaktnej skupiny. Minister M. Lajčák počas konferencie Stredomorskej kontaktnej skupiny. Minister M. Lajčák počas konferencie Stredomorskej kontaktnej skupiny. Minister M. Lajčák počas konferencie Stredomorskej kontaktnej skupiny.
Minister M. Lajčák počas konferencie Stredomorskej kontaktnej skupiny. Minister M. Lajčák počas konferencie Stredomorskej kontaktnej skupiny. Minister M. Lajčák počas konferencie Stredomorskej kontaktnej skupiny. Minister M. Lajčák počas konferencie Stredomorskej kontaktnej skupiny. Minister M. Lajčák počas konferencie Stredomorskej kontaktnej skupiny. Minister M. Lajčák počas konferencie Stredomorskej kontaktnej skupiny.
S ministrom zahraničných vecí Španielska Josepom Borrellom Fontellesom. S ministrom zahraničných vecí Španielska Josepom Borrellom Fontellesom. Minister M. Lajčák s ministrom zahraničných vecí Malty Carmelom Abelom. Minister M. Lajčák s ministrom zahraničných vecí Malty Carmelom Abelom. Minister M. Lajčák s ministrom zahraničných vecí Malty Carmelom Abelom. Minister M. Lajčák s ministrom zahraničných vecí Malty Carmelom Abelom.
Minister M. Lajčák s generálnym tajomníkom Únie pre Stredomorie Nasserom Kamelom. Minister M. Lajčák s generálnym tajomníkom Únie pre Stredomorie Nasserom Kamelom. Minister M. Lajčák s generálnym tajomníkom Únie pre Stredomorie Nasserom Kamelom. Minister M. Lajčák s generálnym tajomníkom Únie pre Stredomorie Nasserom Kamelom. Minister Lajčák na stretnutí s generálnym tajomníkom OBSE Thomasom Gremingerom. Minister Lajčák na stretnutí s generálnym tajomníkom OBSE Thomasom Gremingerom.
Minister Lajčák na stretnutí s generálnym tajomníkom OBSE Thomasom Gremingerom. Minister Lajčák na stretnutí s generálnym tajomníkom OBSE Thomasom Gremingerom.