Goodwill Envoy

 

Ocenenie vyslanec dobrej vôle sa udeľuje osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o úspešnú prezentáciu Slovenskej republiky, či už svojou prácou, jej výsledkami, športovými alebo kultúrno-spoločenskými úspechmi. Ide o občanov Slovenska, ktorí dlhodobo žijú v zahraničí a presadili sa vďaka vlastnej práci a úspechom. Mnohí z nich sú viac známi vo svete ako doma.

 

 

Goodwill Envoy 2019

 

Anna Kyppö

Anna Kyppö je lektorkou slovenského jazyka a literatúry na lektoráte Univerzity v Jyväskylä, ktorý je jediný svojho druhu v severnej Európe. Vo Fínsku žije a pôsobí už viac ako 30 rokov.
Študovala na Univerzite Komenského v Bratislave a vo Fínsku. Talentovaná multilingivistka ovláda 10 cudzích jazykov, avšak svoju profesionálnu kariéru zasvätila práve svojmu rodnému, slovenskému jazyku, našej rozmanitej kultúre a literatúre. V súčasnosti pôsobí na Univerzite v Jyväskylä, kde navyše koordinuje program Erasmus so svojou alma mater, Univerzitou Komenského v Bratislave. Aktívne sa venuje prekladateľskej činnosti, tlmočila dokonca aj na stretnutiach na najvyššej politickej úrovni a mnohých konferenciách a odborných podujatiach. Okrem toho je  členkou predstavenstva Fínskeho združenia slavistov, Fínskej asociácie prekladateľov a tlmočníkov, Združenia aplikovaných jazykov a  Európskej asociácie jazykového vzdelávania pomocou počítača. Od roku 2004 sa mimoriadne aktívne podieľa na desiatkach lingvistických výskumných projektov. V rámci univerzitnej knižnice vďaka nej vzniklo slovenské oddelenie, ktoré disponuje literatúrou v slovenskom jazyku. Okrem toho vydala aj množstvo odborných publikácií a je lauretátkou viacerých prestížnych ocenení. Za lektorskú činnosť a prezentáciu slovenského jazyka a kultúry vo Fínsku získala medailu ministra školstva SR, Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ocenenie prezidenta SR, cenu za prínos k budovaniu komunít od Univerzity v Jyväskylä, ktorá minulý rok právom ocenila jej 30 ročné pôsobenie na akademickej pôde.

 

 

Jozef Kabaň

Jozef Kabaň je úspešný slovenský dizajnér, pôvodom z Námestova. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a na prestížnej Kráľovskej akadémii v Londýne. Svoju profesionálnu kariéru začal vo Volkswagene ako vedúci tímu pre dizajn exteriéru. Neskôr pôsobil v Bugatti, kde navrhol model Veyron, na ktorom začal pracovať už ako 26 ročný. Jeho ďalšie kroky smerovali do koncernu Audi, kde sa za tri roky vypracoval na vedúceho Centra pre dizajn exteriéru. Od roku 2008 pôsobil ako šéfdizajnér automobilky Škoda, kde predstavil mnohé dizajnové štúdie automobilov, z ktorých vychádzajú súčasné modely tretej generácie modelov Škoda. Výrazne sa podpísal pod nový dizajn najprestížnejšieho modelu značky, Škody Superb, modelu Škoda Kodiaq, sériovej podoby Rapid a Fabia. V roku 2017 sa ako šéfdizajnér stal súčasťou automobilky BMW, kde pracoval na modelovom rade luxusných automobilov. Aj jeho pôsobenie v Rolls Royce, ďalšej z najprestížnejších prémiových značiek, potvrdzuje dobré renomé slovenského automobilového dizajnu vo svete.

 

 

Martin Sedlacký

Martin Sedlacký, prevádzkový riaditeľ a člen predstavenstva v lotyšskej leteckej spoločnosti AirBaltic. Rodák z Vranova nad Topľou je v súčasnosti azda najvyššie postaveným manažérom zo Slovenska v leteckom biznise. Vyštudoval medzinárodný obchod a finančný manažment na Ekonomickej univerzite v Prahe, neskôr aj medzinárodný manažment v rámci programu CEMS v Helsinkách. Popri štúdiách trávil letá prácou v USA, kde sa stal najmladším manažérom prestížneho hotela v NY, kde sa mu už za krátky čas podarilo dostať dovtedy stratové oddelenie do zisku. Po ukončení štúdií pôsobil 7 rokov na rôznych pozíciách a projektoch v rámci Boston Consulting Group, vrátane pobytu v juhovýchodnej Ázii.  Po návrate z Kuala Lumpur bol zodpovedný za projekt záchrany leteckej spoločnosti AirBaltic v čase, kedy produkovala ročnú stratu 120 miliónov eur. Po vypracovaní stratégie, ktorá mala dostať spoločnosť do zisku, akceptoval ponuku stať sa jedným z troch členov predstavenstva spoločnosti a prevádzkovým riaditeľom. Viac ako tisícke ľudí tak zachránil pracovné miesta a o svoje peniaze neprišli ani tí, ktorí mali zakúpené letenky. Významnou mierou prispel k zriadeniu linky Riga – Poprad. Jeho schopnosti ocenila aj najväčšia lotyšská spoločnosť v oblasti energetiky Latvenegro, kde pôsobil ako člen dozornej rady.

 

 


 

 

Goodwill Envoy 2018

 

Bratislava (12. decembra 2018) Minister M. Lajčák odovzdal ocenenia Vyslanec dobrej vôle - Goodwill Envoy

 

Udeľovanie uvedených ocenení je určené je úspešným Slovenkám a Slovákom, ktorí dlhodobo pôsobia v zahraničí a svojou prácou vynikajúcim spôsobom šíria dobré meno našej krajiny a prispievajú tak k budovaniu jej pozitívneho imidžu a značky Slovensko. Zároveň predstavuje vyjadrenie uznania laureátom za ich profesionálne úspechy a poďakovanie za ich cenný príspevok k pozitívnej prezentácii SR v zahraničí. 

 

Všetci vyslanci dobrej vôle opakovane potvrdzujú, že Slovensko je skutočne krajinou plnou šikovných ľudí a dobrých nápadov. „Na Slovensku s hrdosťou vnímame úspechy našich rodákov. Som nesmierne rád, že môžem životné príbehy a skúsenosti laureátov priblížiť slovenskej verejnosti.“ uviedol v príhovore minister Miroslav Lajčák. 

 

Laureátmi ocenenia za rok 2018 sa stali: Nina Poláková, prvá sólistka Viedenského štátneho baletu, Peter Paulička, inžinier a vedec pôsobiaci v Nemecku a Ľudovít Kanta, dlhoročný sólový violončelista japonského orchestra Kanazawa. 

 

Nina Poláková

Nina Poláková, v súčasnosti pôsobí ako prvá sólistka Viedenského štátneho baletu pod vedením Manuela Legrisa. Už počas štúdia tanečného konzervatória začínala ako sólistka v Slovenskom národnom divadle, kde stvárnila hlavné roly v baletoch Bajadéra, Giselle, Korzár, Labutie jazero a Spartakus. V roku 2005 získala angažmán vo Viedenskom štátnom balete a už v roku 2011 najvyššiu pozíciu prvej sólistky – primabaleríny. Jej repertoár zahrňuje hlavné roly v mnohých celovečerných baletoch ako napríklad: Don Quixote, Rómeo a Júlia, Snehová kráľovná, Spiaca krásavica, Luskáčik, Giselle, Manon, Korzár a mnohé iné. Tiež pôsobila v baletoch od známych tvorcov, Jiřího Kyliána, Rudolfa Nurejeva, Manuela Legrisa a mnoho ďalších. Svoje umenie doposiaľ predviedla v mnohých európskych a zámorských krajinách. Medzi jej najvýznamnejšie ocenenia patrí "Philip Morris Flower Award" pre najlepšieho tanečného umelca roku 2004. V roku 2003 bola taktiež finalistkou súťaže Prix de Lausanne a stala sa víťazkou medzinárodnej baletnej súťaže v Brne. Medzi ďalšie uznania jej umenia patrí ocenenie Literárneho fondu, ocenenie mesta Bratislava; medaila predsedu Trnavského samosprávneho kraja; ako aj cena baletného klubu Viedenskej Štátnej opery. V roku 2017 uviedla úspešne svoju prvú choreografiu „Daneben“ v divadle Akzent vo Viedni. Od roku 2008 pravidelne tancuje v novoročnom koncerte Viedenskej filharmónie, ktorý je vysielaný vo viac ako deväťdesiatich krajinách sveta a pravidelne účinkuje na otvorení viedenského Operného bálu.

 

Peter Paulička

Peter Paulička je rodák z Bratislavy, ktorý žije v Nemecku už viac ako 15 rokov. Inžiniersky titul získal na Slovenskej Technickej Univerzite v Bratislave štúdiom elektrotechniky a informačných technológií. Už počas štúdia bol úspešne angažovaný do programu pre mimoriadne nadaných študentov, ktorý mu umožnil prvý kontakt s jeho terajším vedecko-technickým smerom a tímom. V súčasnosti pracuje v centrálnom výskume a vývoji Siemens Healthineers, kde riadi významné vývojové projekty a okrem toho pôsobí aj ako poradca a sprostredkovateľ výskumu. Má na konte viac ako 50 európskych a celosvetových patentov v oblasti molekulárnej imunologickej detekcie a niekoľko pozoruhodných projektov, ktoré posunuli boj proti rakovine o niekoľko krokov dopredu. Jeden z jeho prvých veľkých úspechov bol vývoj senzora a zariadenia na analýzu časti ľudskej DNA, konkrétne špecifických dedičných ochorení z kvapky ľudskej krvi v priebehu 30 minút. Za tento unikátny projekt, v ktorom riadil technický vývoj, získal jeho vedecký tím v roku 2004 cenu nemeckého prezidenta Horsta Köhlera „Deutscher Zukunftspreis“ za  techniku a inováciu. Za svoj najväčší úspech považuje dlhodobý výskum a vývoj systémov, ktoré využívajú elektrochemické a optické senzory na rýchlu detekciu ľudskej DNA a antigénov, tiež ich komercializáciu a s tým spojený prístup k pacientom. Jeho odborné články boli doposiaľ zverejnené v mnohých vedecko-technických periodikách a zahraničných publikáciách. 

 

Ľudovít Kanta

Ľudovít Kanta, violončelista pôsobiaci v Japonsku, ktorý sa narodil v Bratislave. Ako syn rodičov hudobníkov mal k hudbe vždy blízko a už ako sedem ročný začal hrať na violončele. Študoval na Konzervatóriu v Bratislave a neskôr na Akadémii múzických umení v Prahe. Profesionálnu kariéru violončelistu začal ako koncertný majster violončiel v Slovenskej Filharmónii v roku 1982, a od roku 1990 pôsobil ako vedúci skupiny violončiel v japonskom Orchestra Ensemble Kanazawa. Od  roku 1994 do 2002 vyučoval ako hosťujúci profesor na vysokej škole umení Aichi v Japonsku. V súčasnosti pôsobí aj ako umelec s desiatkami CD a rozhlasovými nahrávkami. Hral nielen pre Thajskú kráľovskú rodinu v Bangkoku, ale aj pre ľudí žijúcich v utečeneckých centrách po katastrofálnom zemetrasení v Japonskom Tohoku. Počas štúdia bol ocenený na viacerých domácich aj medzinárodných súťažiach. Získal ocenenie Beethovenovho Hradca a na Medzinárodnej súťaži Pražskej jari v roku 1980 sa umiestnil na druhom mieste. Ako sólista účinkoval v spolupráci s mnohými slovenskými a zahraničnými orchestrami a s dirigentami akými sú Zdeněk Košler, Libor Pešek, Uri Mayer, Yuzo Toyama a mnohými inými. Umelecky úzko spolupracoval s významnými hudobníkmi ako Gidon Kremer, Mstislav Rostropovich, Yo Yo Ma. V roku 2010 mu bola udelená Cena Hiroyuki Iwaki, ktorá je pomenovaná po slávnom japonskom dirigentovi a v roku 2012 Zlatá plaketa Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej Republiky. 

 

 

 

Goodwill Envoy 2016

 

Bratislava (22. novembra) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák udelil v utorok večer v Bratislave ocenenie Vyslanec dobrej vôle trom úspešným Slovákom pôsobiacim v zahraničí. Toto ocenenie sa udeľuje každoročne už piaty rok a je určené Slovenkám a Slovákom, ktorí pôsobia v zahraničí a svojou prácou spôsobom šíria dobré meno krajiny a prispievajú tak k budovaniu značky Slovensko. Slávnostné podujatie za prítomnosti hostí z radov diplomatického zboru a osobností spoločenského života sa uskutočnilo pri príležitosti nedožitých 95. narodenín Alexandra Dubčeka.

 

Laureátmi ocenenia za rok 2016 sa stali: Maja Poláčková, uznávaná umelkyňa žijúca v Belgicku, spoluprekladateľka diel Dominika Tatarku a Vladimíra Mináča do francúzštiny; Ján Zoričák, akademický sochár, protagonista európskeho ateliérového skla, vedúca osobnosť prizmatickej plastiky a Petra Hamerlík, mladá vedkyňa pôsobiaca v Dánsku, kde dosiahla významné úspechy v oblasti výskumu a liečby nádorov mozgu.

 
„Na Slovensku s hrdosťou vnímame úspechy našich rodákov. Svojou odbornosťou a profesionalitou sa dokázali presadiť v náročnej medzinárodnej konkurencii, šíria dobré meno Slovenska v zahraničí a nezištne tak prispievajú k pozitívnemu zviditeľňovaniu našej krajiny,“ konštatoval na slávnostnom  podujatí minister M. Lajčák. Pripomenul tiež, že od tohto roka úsilie takýchto úspešných ľudí prispieva aj k systematickému a komplexnému brandingu Slovenska.

 

„Komplexnú značku, vyjadrenú sloganom Dobrý nápad Slovensko / Good Idea Slovakia, má Slovensko k dispozícii po prvýkrát v histórii. Ide o informačnú a obrazovú skratku, ktorá predstavuje Slovensko ako krajinu inovácií, schopnú adaptácie, so zaujímavými, šikovnými a tvorivými ľuďmi, ktorí vedia zabojovať a nezľaknú sa výziev. A presne takí sú laureáti ocenenia Vyslanec dobrej vôle: skvelým spôsobom reprezentujú Slovensko, výsledkami svojej práce prispievajú aj k obohateniu svetovej vedy, či kultúry,“ uviedol minister M. Lajčák.

 

Tradícia ocenení Vyslanec dobrej vôle je výrazom uznania laureátom za ich profesionálne úspechy a zároveň poďakovaním za ich príspevok k pozitívnej prezentácii SR v zahraničí. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil ocenenie Vyslanec dobrej vôle po prvýkrát v roku 2010.

 

Medzi doterajšími laureátmi sú napr. svetoznámy odborník v oblasti imunologického a mikrobiologického výskumu, profesor Ján Vilček pôsobiaci v USA, popredný slovenský fyzik a najcitovanejší slovenský vedec, profesor Jaroslav Fabián pôsobiaci v Nemecku, doktorka Monika Gullerová, výskumníčka a vedúca vlastného laboratória na Oxfordskej univerzite vo Veľkej Británii, významný umelec vystavujúci na popredných svetových scénach Matej Krén, ktorý dlhodobo žije v Prahe, profesor Marián Mark Stolárik, zakladateľ Slovenského archívu a Katedry slovenskej histórie a kultúry na Ottawskej univerzite v Kanade, doktorka Andrea Rajňáková, lekárka a vedkyňa pôsobiaca v Singapure, Anton Zajac, zakladateľ a prezident americkej pobočky firmy ESET, Peter Biľak, uznávaný typograf a grafický dizajnér pôsobiaci v Holandsku, Juraj Hromkovič, profesor na prestížnom Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte (ETH) v Zürichu, jeden z popredných európskych odborníkov na počítačové vedy a teoretickú informatiku, Barbora Bobuľová, herečka, obsadzovaná najmä v talianskej kinematografii a držiteľka mnohých medzinárodných ocenení, Ján Mojto, jeden z najvýznamnejších stratégov filmového obchodu v Európe, majiteľ najväčšieho európskeho filmového archívu.

 

 

Záznam zo slávnostného odovzdávania ocenení Good Will Envoy

Maja Poláčková

 

Maja Poláčková, uznávaná umelkyňa, rodáčka z Trnavy, ktorá žije v Belgicku. Ilustrovala a preložila do francúzštiny dielo Dominika Tatarku – Prútené kreslá a román Vladimíra Mináča- Výrobca šťastia. Jej dielo s názvom Partir – Arriver bolo zaradené do výberu 80 súčasných belgických umelcov a je trvalo umiestnené v novom trakte belgického národného letiska v Bruseli. V rámci kultúrnej prezentácie počas predsedníctva SR v Rade EÚ sprístupnili vo Waterloo výstavu jej umeleckých koláží s názvom „Slovakia mea“. Maja Poláčková, členka Správnej rady belgickej autorskej spoločnosti výtvarných umelcov SOFAM, vystavovala svoje diela v Belgicku, vo Francúzku, Kanade, Španielsku, Česku, ako aj doma na Slovensku a je aktívna v rámci projektov súčasného belgického umenia.

 

Ján Zoričák

 

Ján Zoričák, velikán ateliérového skla, jeden z najuznávanejších autorov súčasnej sklárskej tvorby. Narodil sa v Ždiari a žije vo Francúzsku, kde podnietil vybudovanie  prvého francúzskeho múzea skla a výtvarného umenia v Sars Poteries a realizáciu sklárskeho sympózia v Aix-en-Provence. Jeho diela sú zastúpené v najprestížnejších svetových zbierkach a múzeách, ale aj na skutočne unikátnych miestach, akým je napríklad Severný pól. Je držiteľom najvyšších ocenení v oblasti kultúry vo viacerých krajinách, ako aj na Slovensku vrátane Pribinovho kríža I. triedy a ocenenie spoločnosti Imra Weinera-Kráľa za rozvoj francúzsko-slovenských kultúrnych vzťahov. Významne prezentuje slovenskú kultúru a umenie a veľkou mierou podporuje prezentáciu nielen slovenskej sklárskej tvorby vo Francúzsku.

 

Petra Hamerlík

 

Petra Hamerlík, mladá vedkyňa, ktorá sa narodila vo Zvolene a žije v Dánsku, kde dosiahla významné úspechy v oblasti výskumu liečby nádorov mozgu. Je držiteľkou viacerých prestížnych ocenení elitných vedcov vrátane ocenenia, ktoré udeľujú členovia dánskej kráľovskej rodiny. V tomto roku získala Knæk Cancer Young Talent Award. Ako najmladšia vedecká pracovníčka na inštitúte Danish Cancer Society Research Center riadi vlastné laboratórium a pôsobí v univerzitnej nemocnici, kde rozbieha program personalizovanej medicíny pre pacientov trpiacich nádormi mozgu. Už v blízkej budúcnosti sa začnú v tomto smere prvé klinické štúdie na pacientoch. Doterajšia vedecká práca Petry Hamerlík viedla k registrácii patentu, niekoľkým publikáciám a prezentáciám na najvýznamnejších medzinárodných konferenciách.

 

Na okrúhlom, piatom odovzdávaní ocenení Vyslanec dobrej vôle sa zúčastnili aj zástupcovia doterajších ročníkov: Jaroslav Fabian (2010), Marián Mark Stolárik (2013), Andrea Rajňáková (2014) a Juraj Hromkovič (2015). 

Goodwill Envoy 2015

 

 

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil 10. decembra ocenenie Vyslanec dobrej vôle trom úspešným Slovákom, ktorí šíria dobré meno krajiny v zahraničí. 
Nositeľmi čestného titulu za tento rok sa stali: profesor na prestížnom Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte v Zürichu Juraj Hromkovič, ktorý patrí medzi popredných európskych odborníkov na počítačové vedy a teoretickú informatiku. Ďalšou laureátkou je medzinárodne uznávaná herečka Barbora Bobuľová obsadzovaná najmä v talianskej kinematografii. Tretím oceneným je jeden z najlepších stratégov filmového biznisu v Európe a majiteľ najväčšieho európskeho filmového archívu Betafilm či firmy Kineos Ján Mojto. 


 „Aj tento rok si ocenenie Vyslanec dobrej vôle odnášajú úspešní profesionáli, ktorí sa uplatnili v zahraničí vďaka svojmu talentu a tvrdej práci. Takíto ľudia patria medzi najlepších vyslancov našej krajiny,“ uviedol minister M. Lajčák na slávnostnej ceremónii. 


„Týmto ocenením im chceme jednak vyjadriť uznanie za to, čo dosiahli; vďaku za to, že prispievajú k šíreniu dobrého mena Slovenska a tiež ich predstaviť doma, aby ich úspešný životný príbeh slúžil ako inšpirácia a dôkaz, že aj ľudia od nás sa môžu a dokážu presadiť v zahraničnej konkurencii," konštatoval minister M. Lajčák. Ocenenie Vyslanec dobrej vôle udeľoval už po štvrtýkrát. 


Súčasťou slávnostného večera bolo aj oficiálne oznámenie výťažku 24. ročníka Vianočného bazáru, na ktorom zahraničné veľvyslanectvá pôsobiace pre SR, ako aj MZVaEZ SR ponúkali 22. novembra  v bratislavskej Starej tržnici typické národné špeciality a výrobky. Viceprezidentka Medzinárodného ženského klubu Lenka Peugniez informovala, že tento rok sa podarilo získať 74 434,83 eur, ktoré pôjdu na charitatívne účely.


Rezort diplomacie začal s udeľovaním ocenenia Vyslanec dobrej vôle v roku 2010. Medzi jeho nositeľmi sú napr. svetoznámy odborník v oblasti imunologického a mikrobiologického výskumu profesor Ján Vilček pôsobiaci v USA; popredný slovenský fyzik a najcitovanejší slovenský vedec profesor Jaroslav Fabián pôsobiaci v Nemecku, doktorka Monika Gullerová, výskumníčka a vedúca vlastného laboratória na Oxfordskej univerzite vo Veľkej Británii, významný slovenský umelec vystavujúci na popredných svetových scénach Matej Krén, ktorý dlhodobo žije v Prahe, profesor Marián Mark Stolárik, zakladateľ Slovenského archívu a Katedry slovenskej histórie a kultúry na Ottawskej univerzite v Kanade, doktorka Andrea Rajňáková, lekárka a vedkyňa pôsobiaca v Singapure, Anton Zajac, zakladateľ a prezident americkej pobočky firmy ESET alebo Peter Biľak, svetovo uznávaný typograf a grafický dizajnér pôsobiaci v Holandsku.
 

Barbora Bobuľová

 

Barbora Bobuľová sa narodila v Martine. Ešte ako gymnazistka hrala v SND Júliu v hre Rómeo a Júlia. V treťom ročníku VŠMU odišla študovať na Circle in The Square Theatre School do New Yorku. Po štúdiách sa usadila v Taliansku. Prvý film tu nakrútila koncom 90. rokov a odvtedy v jej filmografii pribudla vyše dvadsiatka zahraničných snímok. Bránu do sveta talianskej kinematografie jej otvorila úloha princeznej Oranžskej vo veľkofilme Marca Bellocchia Princ Homburský. Hrala v mnohých filmoch po boku hviezd ako Gérard Depardieu, Vanessa Redgrave, Michele Placido, pričom diela, na ktorých sa podieľala, pravidelne figurujú na prestížnych filmových festivaloch po celom svete. Barbora Bobuľová je držiteľkou ocenenia Hercova misia, ceny Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon vo filme Diváčka, ocenenia Zlatá stuha od Národného zväzu talianskych filmových novinárov a ceny Davida di Donatella v kategórii najlepší herecký výkon za film Cuore Sacro.

 

Ján Mojto

 

Ján Mojto je rodák z Nitry, ktorý od 70. rokov pôsobí v Nemecku a v Rakúsku. Býva označovaný za jedného z najlepších stratégov filmového obchodu v Európe.
Po dlhoročnom pôsobení vo významných funkciách mediálneho koncernu L. Kircha založil Ján Mojto vlastnú produkčnú spoločnosť EOS, ktorá sa zameriava na produkciu historických filmov a televíznych seriálov. Ján Mojto sa podieľal na zrode úspešných filmových klasík a titulov, ako napr. Tisícročná včela, Perinbaba, Bedári, Gróf Monte Christo, Napoleon, Pád Tretej ríše, Vojna a mier, či Oscarom ovenčeného diela Životy tých druhých. Fantastický úspech Jána Mojtu vo svetom filmovom biznise dosvedčuje tiež fakt, že je majiteľom najväčšieho európskeho filmového archívu Betafilm, firmy Kineos, ktorá vlastní vysielacie práva na 12 000 filmových a televíznych titulov, z toho 8 000 hraných filmov, hudobnej televíznej stanice Classica a produkčnej firmy Unitel, ktorá sa špecializuje na hudobnú produkciu.

 

Prof. RNDr. Juraj Hromkovič, DrSc.

 

Prof. RNDr. Juraj Hromkovič, DrSc.sa narodil v Bratislave, pôsobil na Katedre teoretickej kybernetiky Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského, od roku 1989 na viacerých univerzitách v zahraničí a od roku 2004 je profesorom na prestížnom Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte (ETH) v Zürichu. Profesor Hromkovič patrí medzi popredných európskych odborníkov na počítačové vedy a teoretickú informatiku. Vo svojej vedeckej práci sa zameriava najmä na algoritmiku, teóriu zložitosti a diskrétnu matematiku. Popri svojej úspešnej vedeckej a pedagogickej práci je profesor Hromkovič výnimočný aj snahou podporiť talentovaných informatikov zo Slovenska. Pravidelne pozýva a spolufinancuje pobyty slovenských vedcov a študentov na ETH v Zürichu, ako aj ich účasť na prestížnych medzinárodných súťažiach a tréningoch. Dlhodobo tiež spolupracuje so ZÚ Bern a vo Švajčiarsku propaguje a zavádza úspešné slovenské pedagogické modely. Vo svojom voľnom čase sa profesor Hromkovič venuje horolezectvu a má na svojom konte mnohé náročné výstupy v Himalájach, v Alpách, na Altaji, v Južnej Amerike aj v Afrike.

 

 

Úvodný príhovor ministra M. Lajčáka

 

Slávnostné odovzdávanie ocenení

 

 

Goodwill Envoy 2014

 
141114 Goodwill Envoy family

 

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák dnes (20. novembra 2014) v Bratislave počas slávnostného podujatia pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie odovzdal ocenenia Vyslanec dobrej vôle (Goodwill Envoy) úspešným Slovákom, ktorí šíria dobré meno Slovenska v zahraničí. Laureátmi 3. ročníka ocenenia sa stali doktorka Andrea Rajňáková, popredná odborníčka v oblasti gastroenterológie, hepatológie a endoskopie pôsobiaca v Singapure; Anton Zajac, spoluzakladateľ a dlhoročný výkonný riaditeľ americkej časti firmy ESET a Peter Biľak, uznávaný grafický dizajnér a jeden z najznámejších európskych tvorcov písma pôsobiaci v Holandsku.


„Práve profesionáli, ktorí dosiahli svetový úspech vďaka svojmu talentu a dlhoročnej tvrdej práci, patria medzi najlepších vyslancov našej krajiny,“ zdôraznil pri odovzdávaní ocenení minister M. Lajčák a dodal, že ich životné príbehy a dosiahnuté úspechy môžu byť zdrojom inšpirácie pre každého. Doterajší laureáti ocenenia, špičkoví odborníci a umelci svetového formátu naďalej excelentným spôsobom reprezentujú Slovensko a významne formujú súčasný vývoj v oblasti vedy a kultúry.

Po dvadsiatich piatich rokoch od Nežnej revolúcie je podľa ministra M. Lajčáka dôležité uvedomiť si, akú cestu Slovensko za toto obdobie prešlo: „Doteraz si možno ani naplno neuvedomujeme, akú úžasnú vec sme spoločne dosiahli. Kým u nás doma zväčša cítiť skôr opak, v zahraničí náš príbeh vnímajú ako mimoriadne úspešný,“ povedal minister a dodal, že hrdosť na krajinu by nemala byť bezvýhradná či jednofarebná. „Je to objektívne zhodnotenie správnosti cesty, po ktorej kráčame. Raz pomalšie, inokedy rýchlejšie. Nie bez chýb, ale vytrvalo.
 

Dr. Andrea Rajňáková

 
Dr. Andrea Rajňáková Dr. Andrea Rajňáková vyštudovala Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Po získaní prvej atestácie odišla do Singapuru, kde pracovala v Univerzitnej nemocnici a získala titul PhD. Je uznávanou odborníčkou v oblasti gastroenterológie, hepatológie a endoskopie, členkou Kráľovskej lekárskej spoločnosti Veľkej Británie a niekoľkých ďalších medzinárodných lekárskych spoločností. Dr. Andrea Rajňáková je autorkou významných odborných publikácií, za svoju klinickú a vedeckú prax získala prestížne medzinárodné ocenenia a v súčasnosti tiež vlastní a vedie kliniku v najprestížnejšej súkromnej nemocnici v juhovýchodnej Ázii.
 

Anton Zajac

 
141114 goodwill Anton Zajac vyštudoval teoretickú fyziku na Univerzite Komenského v Bratislave, následne pôsobil na Slovenskej technickej univerzite a za práce v oblasti zjednotenej teórie nízko a vysokoteplotnej supravodivosti získal s tímom slovenských kolegov prestížne ocenenie „Werner von Siemens Scientific Achievement Award“. Stál pri zrode americkej časti spoločnosti ESET, ktorej bol viac ako desať rokov aj výkonným riaditeľom. Pod jeho vedením bol ESET, LLC štyri roky po sebe vyhlásený medzi 500 najrýchlejšie rastúcimi súkromnými firmami v USA. Svoje výnimočné manažérske a líderské schopnosti využíva Anton Zajac tiež pri angažovaní sa v neziskových projektoch, akými sú napríklad Teach For Slovakia, Slovenská aliancia pre internetovú ekonomiku, Slovak American Foundation, ESET Foundation a ďalšie.
 

Peter Biľak

 
141127 Goodwill Bilak Peter Biľak je uznávaný grafický dizajnér, jeden z najznámejších európskych tvorcov písma a zakladateľ typografických štúdií v Holandsku a v Indii. Žije v holandskom Haagu a ako lektor prednáša po celom svete. Fonty, ktoré vytvoril, už väčšina z Vás určite videla – okrem iného sa používajú na viedenskom letisku, v sieti hotelov Hilton, v Európskom parlamente a v printových aj digitálnych médiách po celom svete. Peter Biľak pôsobí aj ako scénograf, dramaturg, šéfredaktor uznávaného časopisu Works That Work a je tiež autorom dizajnu série poštových známok pre holandskú kráľovskú poštu, ktorých sa vydalo 150 miliónov kusov.

 

 

Goodwill Envoy 2013

 
goodwill_2013_spolocna_foto_730

 

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák odovzdal 25. mája 2013 prestížne ocenenia „Vyslanec dobrej vôle“ (Goodwill Envoy), určené úspešným Slovenkám a Slovákom, ktorí pôsobia v zahraničí a svojou prácou vynikajúcim spôsobom šíria dobré meno Slovenska vo svete.


Laureátmi roku 2013 sú doktorka Monika Gullerová, výskumníčka v odbore molekulárnej biológie na prestížnej univerzite v britskom Oxforde; profesor Marián Mark Stolárik, dlhoročný vedúci Katedry slovenskej histórie a kultúry na Ottawskej univerzite v Kanade a Matej Krén, významný slovenský výtvarník dlhodobo pôsobiaci v Prahe.
 

Marián Mark Stolárik – univerzitný profesor

 
goodwill_2013_stolarik Profesor Marián Mark Stolárik sa počas svojho dlhoročného pôsobenia na univerzitách v USA a v Kanade zaradil medzi najvýznamnejších šíriteľov odborných poznatkov o slovenskej histórii, politike a kultúre v regióne Severnej Ameriky. V roku 1977 založil „Slovak Studies Association,“ ktorá združuje vedeckých pracovníkov tejto tematiky. Od roku 1983 tiež rediguje vedeckú ročenku „Slovakia,“ ktorú vydáva Slovenská Liga v Amerike. Popri pedagogickej výučbe kurzov a vedení diplomových a dizertačných prác zameraných na témy súvisiace so Slovenskom je Marián M. Stolárik rešpektovaným odborníkom aj v oblasti štúdií širšie chápaného fenoménu prisťahovalectva do Severnej Ameriky. Profesor Stolárik založil na Ottawskej univerzite Slovenský archív, ktorý zhromažďuje cenné dokumenty súvisiace so slovenskou emigráciou do Kanady a USA. Na tejto univerzite tiež vedie v severoamerickom kontexte jedinečnú Katedru slovenskej histórie a kultúry.

Profesor Stolárik je držiteľom množstva významných ocenení, vrátane medaily prezidenta Slovenskej republiky z roku 2002. Je autorom niekoľkých desiatok odborných kníh, štúdií, článkov a publikácií a dokonca autorom dokumentárneho filmu "Vianoce: A Canadian Slovak Christmas," (1978). Prednášal na mnohých univerzitách po celom svete a je členom viacerých poradných rád a asociácií. Je takisto aktívnym členom redakčných rád nielen v Kanade, ale aj na Slovensku.
 

Monika Gullerová - vedkyňa

 
goodwill_2013_gullerova Monika Gullerová, M.A., PhD., pôsobí ako výskumníčka na prestížnej univerzite v britskom Oxforde v laboratóriách profesora Nicka Proudfoota na „Sir William Dunn School of Pathology“ ako postdoktorálna mladá vedkyňa, kde v roku 2008 získala cenu za výnimočný prínos. Zároveň získala cenu Mladý výskumník roka SR za rok 2008 a cenu UNESCO Women in Science UK and Ireland za rok 2011. Venuje sa molekulárnej biológii a jej nová metóda „vypínania“ génov v ľudských bunkách môže mať veľký význam pre biotechnologický priemysel. Študovala na Univerzite Komenského a vo Viedni. Publikuje vo významných svetových vedeckých periodikách. V októbri 2012 získala "Medical Research Council Career Development Award" v hodnote 2 milióny GBP (podpora pre výnimočne talentovaných PhD výskumníkov), čo v praxi znamená, že bude mať vlastné výskumné laboratórium v Oxforde. Jeden z jej najväčší vedeckých úspechov je uverejnenie publikácie v časopise Cell. Ten patrí spolu s Nature alebo Science medzi najcitovanejšie a najuznávanejšie vedecké časopisy. Podstatou jej výskumu bolo objavenie toho, že proteín kohezín hrá významnú úlohu v regulácii prepisu informácie z DNA do RNA. Hoci praktický význam tohto objavu zatiaľ ťažko posúdiť, v budúcnosti by mohol napomôcť pri liečbe rakoviny či chorôb postihujúcich nervovú sústavu.

Monika Gullerová je držiteľkou viacerých ocenení a grantov, má na svojom konte aj 1 patent a je autorkou viac ako 10 odborných článkov a štúdií. Výsledky svojich prác prezentovala na mnohých odborných seminároch a konferenciách.
 

Matej Krén

 
goodwill_2013_kren Matej Krén patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti súčasného slovenského výtvarného umenia. Pozornosť odborníkov i laického publika upútava najmä vyhraneným prístupom k tradičným žánrom výtvarného umenia, akými sú socha, maľba, kresba, grafika, či klasickým témam umenia vôbec, napr. k téme skutočnosti a ilúzie, prírody a kultúry, bytia a ničoty. Ich novým ponímaním vytvoril originálne tvorivé prostriedky a postupy k reflexii paradigmatickej premeny súčasného sveta a situácie človeka v ňom. Jeho diela boli prezentované na dôležitých výstavách aktuálneho umenia a neustále sa ocitajú v centre diváckej i mediálnej pozornosti na prestížnych kultúrnych podujatiach v metropolách svetovej kultúry a umenia, napr. v Amsterdame, Berlíne, Chicagu, Jeruzaleme, Lisabone, Moskve, Paríži, Prahe, v Sao Paolo, v Soule, vo Viedni a pod. Matej Krén je držiteľom viacerých významných medzinárodných ocenení a jeho tvorba je po roku 1989 neustále reflektovaná mienkotvornými médiami po celom svete.

Medzi ocenenia, ktoré Matej Krén získal, patrí Cena kritiky a Cena diváka za prezentované dielo Idiom na Bienále súčasného umenia v Sao Paolo (1994), ako aj hlavná cena v celosvetovej výtvarnej súťaži Promotion of the Arts organizovanej UNESCO v Paríži (1995). V tom istom roku mu významná americká nadácia Pollock-Krasner udelila tvorivé štipendium a za úspešnú reprezentáciu slovenského umenia v zahraničí prevzal ocenenie ministra kultúry SR. V roku 2004 sa stal držiteľom slovenského výročného ocenenia za umenie – Ceny Tatrabanky. Jeden z jeho medzinárodne oceňovaných projektov posledných rokov Pasáž predstavuje dominantu trvalej zbierky Galérie mesta Bratislavy.

 

 


Goodwill Envoy 2010

 
goodwill_2010_spolocna_foto_730

 

Cenu Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR „Vyslanec dobrej vôle“, udelil minister Miroslav Lajčák po prvýkrát v roku 2010. Ocenenie je určené úspešným Slovenkám a Slovákom, ktorí pôsobia v zahraničí a svojou prácou vynikajúcim spôsobom šíria dobré meno Slovenska vo svete. Zároveň vyjadruje, že Slovensko vníma a váži si úspechy svojich rodákov v zahraničí a je na nich hrdé.


V roku 2010 bolo nominovaných vyše dvadsať osobností z oblastí umenia, kultúry, vedy, výskumu, médií i športu. Cenu si napokon odniesli: Ján Vilček, Jaroslav Fabian a Tomáš Valášek.
 

Ján Vilček - biológ

 
goodwill_2010_vilcek Prof. MUDr. Ján Vilček, PhD. je uznávanou kapacitou v oblasti mikrobiologického a imunologického výskumu. Podieľal sa na vývine nového účinného lieku, ktorý sa používa na liečbu reumatoidnej artritídy, Crohnovej choroby, psoriázy a ďalších chronických zápalových ochorení. Ide o podstatný objav, ktorý mal významný vplyv na liečenie zápalových reumatických chorôb skracujúcich život pacienta.
Svetoznámym sa stal aj tým, že väčšinu svojich príjmov z predaja nového lieku venoval Lekárskej fakulte Newyorskej univerzity. Hodnota jeho daru je odhadovaná na 105 miliónov amerických dolárov.

Ján Vilček publikoval viac ako 350 článkov, je členom redakčných rád prestížnych medzinárodných časopisov, držiteľom 30 patentov v USA, ako aj čestným členom niekoľkých medzinárodných vedeckých spoločností. V roku 2000 založil spoločne so svojou manželkou Maricou Vilčekovou Nadáciu Vilcek Foundation, ktorej hlavným cieľom je zvýšiť povedomie o prínose imigrantov pre vedu a umenie v USA. Každoročne nadácia udeľuje štyri ceny v celkovej hodnote 150 tisíc dolárov, dve v oblasti medicínskeho výskumu a dve v oblasti umenia. V roku 2012 bol Ján Vilček ocenený Národnou medailou za technológie a inovácie za svoju prácu na interferónoch. Je to najvyššie ocenenie, ktoré je možné v oblasti vedy v USA dostať. Cenu mu osobne odovzdal prezident Barack Obama v januári 2013.

Ján Vilček sa narodil v Bratislave. Po skončení Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave získal titul kandidáta vied na Virologickom ústave Československej akadémie vied v Bratislave. V roku 1964 emigroval do USA a usadil sa v New Yorku, kde je aj po 45 rokoch práce aktívny ako profesor Newyorskej univerzity.
 

Jaroslav Fabian - fyzik

 
goodwill_2010_Fabian Prof. RNDr. Jaroslav Fabian, PhD. patrí k najúspešnejším slovenským fyzikom. Je svetovo uznávaným odborníkom a priekopníkom v oblasti spintroniky - nového vedného odboru, ktorý má ambíciu nahradiť tradičnú elektroniku. (Spintronika využíva k prenosu, spracovaniu a uchovaniu informácie okrem náboja elektrónu aj jeho spin). Úspech a uznanie získal Jaroslav Fabian aj vďaka uverejneniu odborného článku v prestížnom periodiku Reviews of Modern Physics. Úspech článku, v ktorom zhrnul všetky doterajšie poznatky z oblasti spintroniky, bol natoľko fenomenálny, že v priebehu niekoľkých mesiacov od jeho zverejnenia sa stal najrýchlejšie citovaným textom v histórii tohto periodika. Citovalo z neho už viac ako 2 000 odborníkov z celého sveta. Zároveň sa tak Jaroslav Fabian stal jedným z najčastejšie citovaných Slovákov.

Jaroslav Fabian, rodák zo Spišskej Novej Vsi, absolvoval štúdium teoretickej fyziky na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského.

V roku 1993 získal prestížne Fulbrightovo štipendium, vďaka ktorému nastúpil na postgraduálne štúdium na univerzite v Stony Brooku, v štáte New York. Po trojročnom pôsobení na univerzite v Marylande sa v roku 2000 vrátil do Európy, keď prijal ponuku výskumnej práce na Inštitúte Maxa Plancka v Drážďanoch a neskôr na univerzite Karla Franza v Grazi. V roku 2004 bol Jaroslav Fabian menovaný profesorom na univerzite v Regensburgu, kde v súčasnosti pôsobí na Inštitúte teoretickej fyziky.
 

Tomáš Valášek - politický analytik

 
goodwill_2010_valasek Tomáš Valášek, M.A. je svetovo uznávaným expertom na zahraničnú politiku a obranu. V súčasnosti pôsobí ako veľvyslanec SR pri NATO v Bruseli. Zároveň je poradcom Skupiny expertov pod vedením Madeleine Albrightovej, ktorá pripravuje novú strategickú koncepciu NATO. Komentáre Tomáša Valáška publikujú renomované denníky ako The Guardian, Financial Times či Wall Street Journal a tiež odborné periodiká ako Jane’s Defence Weekly a Defence News. Je autorom viacerých publikácií o problematike európskej bezpečnostnej politiky.

Tomáš Valášek pochádza z Trnavy. V Bratislave začal študovať žurnalistiku, počas školy však získal štipendium v Belgicku, odkiaľ neskôr odišiel do USA. Je absolventom amerických George Washington University a University of Georgia. Po skončení štúdia pokračovala jeho kariéra vo Washingtone, kde pôsobil v Centre pre obranné informácie ako analytik pre otázky európskej bezpečnosti. Ako veľkú výzvu prijal možnosť založiť pobočku tohto inštitútu v Bruseli. Z Bruselu viedli jeho kroky na určité obdobie späť na Slovensko na Ministerstvo obrany SR. V roku 2007 odišiel do Londýna a od roku 2012 je veľvyslancom na Stálej delegácii SR pri NATO v Bruseli.