Nikaragua

Vlajka Nikaragui

Nikaragua

Managua - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Do krajiny je možné vstúpiť leteckou dopravou, pozemné hranice s Kostarikou a Hondurasom sú otvorené.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Do krajiny je možné vstúpiť leteckou dopravou, pozemné hranice s Kostarikou a Hondurasom sú otvorené.

Vzhľadom na blížiace sa prezidentské a parlamentné voľby v Nikarague (7. november 2021) a napätú vnútropolitickú situáciu v krajine, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku neodporúča slovenským občanom cestovať do Nikaraguy.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti SR informuje občanov SR, že vzhľadom na pretrvávajúcu citlivú vnútropolitickú situáciu v Nikarague odporúčame venovať zvýšenú opatrnosť pri cestovaní po krajine.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti SR informuje občanov SR, že vzhľadom na pretrvávajúcu zložitú vnútropolitickú situáciu v Nikarague a zhoršenú bezpečnostnú situáciu odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania.

Podmienky vstupu
Publikované 11.06.2022

Občan Slovenskej republiky, ktorý je držiteľom platného pasu môže do Nikaraguy cestovať bez víz za účelom turistiky na dobu nie dlhšiu ako 90 dní. Pokiaľ občan plánuje v krajine zotrvať dlhšiu dobu ako 90 dní, musí danú skutočnosť oznámiť príslušnému migračnému úradu do 30 dní od vstupu na územie Nikaraguy. Ak tak nespraví, bude musieť pri prekročení 90 dní zaplatiť poplatok 50 cordobas za každý deň strávený na území krajiny. 

Pri vstupe do krajiny sa platí vstupný poplatok vo výške 10 USD (niekedy býva zahrnutý v cene letenky). Pri odchode z krajiny sa neplatí žiaden poplatok.

Zástupcovia mimovládnych či rozvojových organizácií musia minimálne 7 dní pred vstupom požiadať o povolenie na vstup vyplnením formuláru elektronicky a zaslaním na adresu nikaragujského ministerstva vnútra: solicitudes@migob.gob.ni.

Guatemala, Honduras, Salvádor a Nikaragua sú členmi tzv. C4 – zoskupenia voľného pohybu osôb. To pre cestovateľov v praxi znamená, že tieto štáty medzi sebou zdieľajú informácie o pohybe cudzincov cez ich vnútorné hranice a najmä, že celkový maximálny počet dní bezvízového turistického pobytu (90 dní) sa sčíta, čiže nie je možné prekročiť 90 dní súvislého pobytu celkom vo všetkých týchto krajinách.

Zároveň je potrebné pri prvom vstupe do priestoru C4 (cez ktorúkoľvek z uvedených štyroch krajín) skontrolovať koľko dní pobytu zapísal migračný úradník do formulára. Nie je pravidlom, že migrační úradníci povolia 90 dní, preto je potrebné v prípade potreby o tento počet dní požiadať.

Dokumenty potrebné na vstup do Nikaragujskej republiky na tzv. bezvízový vstup:

Pas platný minimálne 6 mesiacov od predpokladaného odchodu z Nikaragujskej republiky a s minimálne jednou voľnou stránkou

Nie je vyžadované žiadne povinné očkovanie okrem prípadov, keď cudzinec vstupuje na územie Nikaraguy z krajín s rizikom žltej zimnice. V tom prípade je striktne vyžadované platné očkovanie proti tejto chorobe s dátumom najmenej 6 dní pred vstupom, inak je občanovi zamietnutý vstup do krajiny. Jedná sa o tieto latinskoamerické krajiny: Argentína, Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ekvádor, Francúzska Guyana, Guyana, Panama, Paraguaj, Peru, Surinam, Trinidad a Tobago, Venezuela. Ďalej sa jedná o tieto africké krajiny: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Čad, Kongo, Pobrežie Slonoviny, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea Konakry, Guinea Bissau, Rovníková Guinea, Keňa, Libéria, Mali, Mauritánia , Niger, Nigéria, Stredoafrická republika, Demokratická republika Kongo, Senegal, Sierra Leone, Sudán, Južný Sudán, Togo a Uganda.

 

Cestovanie s deťmi
Publikované 11.06.2022

Deti musia mať platný cestovný doklad (pas). V prípade, že cestuje maloletý bez sprievodu rodiča alebo zákonného zástupcu, je povinný predložiť notárom overené povolenie rodiča, alebo zákonného zástupcu s cestovaním do Nikaragujskej republiky. Povolenie musí byť apostilované a oficiálne preložené do španielčiny, prípadne iného svetového jazyka. Overenie notárskeho povolenia formou apostily vykonáva príslušný krajský súd, v obvode ktorého notár pôsobí.  V prípade, že maloletý občan cestuje s rodičom, ktorého priezvisko nie je totožného s jeho vlastným priezviskom, odporúčame mať pripravený rodný list dieťaťa, apostilovaný príslušným okresným úradom a preložený do španielskeho jazyka, prípadne do iného svetového jazyka.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 14.6 kB, 13.6.2022, 559 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 14.3 kB, 13.6.2022, 585 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Aktualizované 10.07.2022
Publikované 16.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Do krajiny je možné vstúpiť leteckou dopravou, pozemné hranice s Kostarikou a Hondurasom sú otvorené. 

Poznámka: Nikaragujská vláda zatiaľ oficiálne neuložila žiadne domáce cestovné obmedzenia ani národnú karanténnu politiku.

Vládne úrady kontrolujú vstup cudzincov do krajiny na letiskových, pozemných a námorných hraničných vstupoch. Cudzinec sa pri vstupe potrebuje preukázať negatívnym PCR testom na COVID-19 nie starším ako 72 hodín. Bez takéhoto negatívneho testu migračné úrady nepovolia vstup. Od preukázania testu sú oslobodené vstupujúce osoby, ktoré predložia nikaragujským úradom potvrdenie o svojom kompletnom zaočkovaní proti COVID-19, kompletným zaočkovaním sa rozumejú dve dávky vakcín akceptované Svetovou zdravotníckou organizáciou. V prípade vakcín Sputnik Light a J&J/Janssen je postačujúca jedna dávka. Podmienka preukázania testu PCR platí aj pre dieťa, pokiaľ nie je kompletne zaočkované.

Zároveň najneskôr 7 dní pred vstupom sa odporúča vyplniť migračný formulár a zaslať na nasledovne adresy: solicitudes@migob.gob.ni y preyes@migob.gob.ni

Stále platí aj nariadenie ohľadom vstupujúcich cudzincov, že migračné úrady v Nikarague majú aktuálne pri cudzincoch vstupujúcich do ich krajiny kontrolovať aj platné očkovanie voči žltej zimnici nie staršie ako 10 dní. Na letiskách je cudzinec povinný vyplniť tzv. zdravotný dotazník, kde musí zdokladovať svoj pobyt za posledných 14 dní.

Z dôvodu nestabilnej situácie súvisiacej s COVID-19 (vláda Nikaraguy neposkytuje hodnoverné informácie o stave vývoja pandemickej situácie) veľvyslanectvo zatiaľ neodporúča cestovať do Nikaraguy

 

Podmienky tranzitu a odchod z krajiny

Odporúčame cestujúcim, aby vopred konzultovali so svojou leteckou spoločnosťou prípadnú potrebu predloženia negatívneho testu na COVID-19 pri vstupe na palubu lietadla. V prípade potreby vykonať test pred odchodom z Nikaraguy, tento sa vykonáva v Národnom inštitúte pre zdravotný výskum (Instituto Nacional de Investigación de Salud). Poplatok za test je 150 USD, peniaze je potrebné vložiť buď na účet Banpro 10010012253774 (americké doláre) alebo 10010002253784 (nikaragujské cordobas).

 

Opatrenia v krajine

Vládne lokálne úrady rozhodujú, ktoré hotely či reštaurácie ostanú otvorené s limitovanou kapacitou návštevníkov Je výrazne obmedzená z dôvodu situácie COVID-19 lekárska starostlivosť, nemocnice a zdravotné ambulancie prijímajú iba nových pacientov s podozrením na vírus, v ostatných prípadoch iba v prípade bezprostredného ohrozenia života

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Publikované 11.06.2022

Väčšina obchodov, reštaurácií, požičovní automobilov a hotelov akceptuje bežné platobné karty (najrozšírenejšie VISA alebo MasterCard). Kreditná karta býva požadovaná vo väčšine hotelov. Mimo hlavného mesta je používanie kreditných kariet nižšie. 

V Nikarague prakticky nie je používaná iná voľne zameniteľná mena ako americké doláre, výmena iných valút je problematická. Zamieňať USD na miestnu menu (córdoba) je možné v bankách, hoteloch alebo v autorizovaných zmenárňach (Casas de Cambio).

Pri platení v reštauráciách býva zvykom nechať prepitné vo výške približne 10 %.
 

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 11.06.2022

Do krajiny je zakázané dovážať živé zvieratá, rastliny. Potraviny sa môžu dovážať len za striktnej podmienky registrácie na miestnom Ministerstve zdravotníctva. Alkohol maximálne 6 fliaš na osobu, cigarety maximálne 3 kartóny. Pri dovoze finančnej hotovosti vo výške viac ako 10 000,- USD platí povinnosť deklarovať dovážané množstvo na hranici.

Info pre motoristov
Publikované 11.06.2022

Jazda autom je na pravej strane cesty. Pre požičanie automobilu je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Sieť motorových ciest je pomerne dobrá, avšak na niektoré turisticky zaujímavé miesta sa je možné dostať len terénnym automobilom. Pri ceste autom treba zohľadniť klimatické podmienky, kedy najmä v období dažďov môžu nastať zosuvy pôdy a prívaly vody na cestách.  

Hromadná doprava: Autobusy zvyknú byť veľmi staré a v zlom technickom stave. Taktiež sú známe prípady prepadnutí a krádeží. Neodporúča sa používanie tzv. moto-taxis, keďže nespĺňajú bezpečnostné požiadavky na prepravu osôb. 

Taxi: Existuje veľké množstvo taxislužieb, avšak treba si overiť, či je daná spoločnosť registrovaná a vodič autorizovaný. 
 

Bezpečnostná situácia
Publikované 11.06.2022

Úroveň kriminality v Nikarague je nižšia ako v ostatných krajinách Strednej Ameriky, avšak stále sa odporúča dodržiavať bezpečnostné pravidlá. Neodporúča sa cestovať do odľahlých oblastí na severe (Nueva Segovia, Madriz, Estelí, Jinotega, Matagalpa, Boaco) a do oblastí atlantických departementov. 

V krajine sa často uskutočňujú masové protesty proti vláde, ktoré sú intenzívnejšie vždy v predvolebnom období. Odporúča sa vyhýbať demonštráciám, keďže nikaragujská vláda považuje účasť cudzinca na demonštrácii ako trestný čin a hrozí mu niekoľko rokov vo väzení. 

Prírodné nebezpečenstvá: možné deštruktívne zemetrasenia, činné sopky, hurikány.
Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať sa okázalému obliekaniu a správaniu. Ďalej sa odporúča nosiť so sebou kópiu pasu a samotný pas nechať na bezpečnom mieste. 
 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 11.06.2022

Letecké spojenie: Priame letecké spojenie SR s Nikaraguou neexistuje. Medzinárodné letisko sa nachádza v hlavnom meste Managua. 

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 11.06.2022

Dôrazne odporúčame občanom SR mať pred cestou do Nikaragujskej republiky vybavené cestovné/zdravotné poistenie. Zdravotná starostlivosť je na nízkej úrovni. Nie je možné počítať s ošetrením bez vopred vyplatenej hotovosti alebo preukázaní medzinárodnej kreditnej karty. Povinné očkovanie proti niektorému ochoreniu pri vstupe do krajiny nie je vyžadované.

V hlavnom meste je úroveň zdravotníctva na lepšej úrovni s nepretržitou pohotovostnou službou. V ostatných oblastiach krajiny je úroveň zdravotníckych zariadení nižšia. 

V pralesných oblastiach existuje riziko infekcií prenášaných komármi (dengue, chikungunya, zika, malária). Odporúča sa vyhýbať miestam so stojatou vodou a používať spreje proti komárom.
 

Klimatické podmienky

Publikované 11.06.2022

Tropické v nížinách, chladnejšie v horských oblastiach. Na pacifickom pobreží sa vyskytujú extréme silné a nebezpečné spodné prúdy. 

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Nikaragua je
14. apríl
Zelený štvrtok
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január nedeľa Nový rok
14. apríl piatok Zelený štvrtok
15. apríl sobota Veľký piatok
1. máj pondelok Deň práce
19. júl streda Deň revolúcie Sandinistov
14. september štvrtok Bitka Svätého Jacinta
15. september piatok Deň nezávisloti
8. december piatok Nepoškvrnené počatie
25. december pondelok Vianoce
Dôležité telefónne čísla
Publikované 11.06.2022

Predvoľba krajiny: +505
Polícia: 118
Hasiči: 115
Záchranná služba, červený kríž: 128
informácia o vnútroštátnych telefónnych číslach: 113

Rady a odporúčania
Publikované 11.06.2022
 • Počas pobytu v Nikarague Veľvyslanectvo SR slovenským občanom odporúča:
 • Všetky cennosti, vrátane dokladov,  mať uložené v príručnej batožine, v hoteli uložiť do sejfu
 • Pred cestou si spraviť fotokópie všetkých dokladov, leteniek a platobných kariet
 • V prípade, že do krajiny dovážate hotovosť vyššiu ako 10 000 USD, je nutné tento fakt deklarovať
 • Majte všetky dôležité telefónne čísla poruke, napr. veľvyslanectva SR, číslo hotela, známych a podobne
 • V žiadnom prípade nenechávať cennosti v aute
 • Zdržať sa nosenia drahých šperkov a hodiniek, drahých fotoaparátov a pútať tak pozornosť prípadných zlodejov
 • V hoteloch využiť možnosť uskladnenia cenností do hotelového sejfu
 • Nevyužívať služby neautorizovaných turistických sprievodcov, využiť odporučenie hotela, alebo organizovanú turistiku cez tour operátora
 • Po krajine neodporúčame cestný tranzit v noci v akejkoľvek oblasti
 • Nepiť vodu z vodovodu, piť len balenú vodu
 • V celej Nikarague je elektrické napätie 110 V a zásuvky sú prispôsobené pre zástrčky s plochými konektormi
 • Odporúčame slovenským občanom, aby v prípade cestovania do Nikaraguy využili tiež službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.
   

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy


Nikaragua

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Nicaragua
Oficiálny názov Nikaragujská republika
Oficiálny anglický názov Republic of Nicaragua
Zaužívaný názov Nikaragua
Miestny názov krajiny República de Nicaragua
Svetadiel Južná Amerika
Hlavné mesto Managua
Anglický názov hlavného mesta Managua
Miestny názov hlavného mesta Managua
Názov meny Nikaragujská (zlatá) córdoba
Medzinárodná skratka meny NIO
Telefónna predvoľba +505
Úradné jazyky Španielčina
Časové pásmo -0600
Internetová doména .ni
Medzinárodná poznávacia značka NI
Zem. dĺžka hl. mesta -86.27467
Zem. šírka hl. mesta 12.14599
Vznik štátu 15.09.1821
Štátne zriadenie Prezidentská republika s parlamentným systémom

Hlava štátu Daniel Ortega
Predseda vlády Funkciu vykonáva v súlade s ústavou prezident krajiny
Minister zahraničných vecí Denis Moncada
Webová stránka ministerstva

https:/minrexnicaragua.ni

Uznanie Slovenskej republiky 01.05.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 05.01.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku

Julio Verne 35, 11 560 Mexiko
Telefón
+52 5552806669
Fax
+52 5552806294
Núdzová linka
+525539991020

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Nikaragua - ekonomické informácie o teritóriu 2021
PDF 931.0 kB, 22.6.2022, 46 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Nikaragua - ekonomické informácie o teritóriu 2021
PDF 931.0 kB, 22.6.2022, 46 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Nikaragua - ekonomické informácie o teritóriu 2021
PDF 931.0 kB, 22.6.2022, 46 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Anton Jurkovič
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku
Email anton.jurkovic@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat, konzul, zástupca vedúceho zastupiteľského úradu

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne

​Slovenský národný folklórny balet Lúčnica priblížil nikaragujskému publiku slovenské ľudové tradície a zvyky. Bravúrny výkon členov Lúčnice si vyslúžil opakované ovácie obecenstva a šíril dobré meno Slovenska po celej Nikarague.


Back To Top