Ekonomické správy

Back

Special Purpose Vehicle (SPV) – INSTEX (Instrument in Support of Trade Exchanges)

Special Purpose Vehicle (SPV) – INSTEX (Instrument in Support of Trade Exchanges)

11.2.2019 | Ekonomické správy

Snahou EÚ s cieľom uchovať JCPOA a legálne (v súlade s legislatívou EÚ, t.j. rešpektujúcou sankcie EÚ a OSN)  obchodovať s Iránom napriek US sankciám bol oficiálne predstavený a zaregistrovaný SPV - špeciálny účelový finančný mechanizmus INSTEX (31.1.2019). INSTEX bude mať sídlo v Paríži a bude riadený nemeckým bankovým expertom Perom Fischerom. Spojené kráľovstvo bude v čele dozornej rady.

Nemecko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo (E3) oficiálne založili nástroj na podporu obchodných výmen (INSTEX), účelový nástroj (SPV), ktorý krajinám EÚ umožní obchádzať americké sankcie v obchode s Iránom.
Tento finančný mechanizmus bude spočiatku pokrývať obchodovanie s liekmi, jedlom a humanitárnymi potrebami, pričom postupom času by sa mal jeho záber rozšíriť na všetky oblasti medzinárodného obchodu, vrátane sankcionovaných (vývoz ropy). O to viac, že celosvetová sieť SWIFT podľahla tlaku US a odpojila IR od medzinárodného bankového systému.

Vytvorenie štátnej spoločnosti, ktorej cieľom je zmierňovanie ekonomického tlaku US, za necelých 9 mesiacov je možné najmä z perspektívy EÚ nepochybne považovať za úspech. Reakcie na strane IR však jednoznačne ukazujú, že IR sa na registráciu INSTEX pozerá predovšetkým optikou zmeškaných deadlinov, dopadajúcich US sankcií a zvyšujúceho sa vnútropolitického napätia. To, do akej miery bude INSTEX schopný zmierňovať nápor US sankcií ukážu až ďalšie mesiace, počas ktorých má byť mechanizmus uvedený do prevádzky. Zásadným faktorom bude pritom aj vytvorenie zrkadlového SPV a napĺňanie prísnych medzinárodných štandardov vyžadovaných FATF (Financial Action Task Force) na strane Iránu. Jasné nie je ani to, či sa pôsobnosť SPV podarí rozšíriť aj na oblasti zasiahnuté sankciami US, čo je zásadná požiadavka IR pre jeho pokračovanie v dodržiavaní JCPOA. Registrácia INSTEX má preto nateraz predovšetkým politickú váhu a pre IR nesie jasný odkaz o odhodlaní EÚ zabezpečiť zachovanie JCPOA.