Ekonomické správy

Back

Významná investícia pre Slovensko: 100 miliónov EUR na vývoj a výrobu batérií elektromobilov.

Významná investícia pre Slovensko: 100 miliónov EUR na vývoj a výrobu batérií elektromobilov.

5.8.2019 | Ekonomické správy | Výskum, vývoj a inovácie

Slovenská spoločnosť InoBat, podpísala za účasti eurokomisára pre energetickú úniu M. Šefčoviča a viceprezidenta EIB V. Hudáka dohodu s americkou firmou WildCat Discovery Technologies o strategickej spolupráci pri vývoji a výrobe batérií pre automobilový priemysel. 

Investície do vývoja spolu s nákladmi na výstavbu výrobnej linky v SR by mali dosiahnuť 100 miliónov EUR. Závod na výrobu batérií bude umiestnený na Slovensku. Začiatok jeho výstavby je odhadovaný na  druhý štvrťrok 2020. Produkcia batérií bude spustená koncom roka 2021. Linka bude zo začiatku vyrábať v priemere 1 500 batérií ročne s tým, že v ďalších rokoch je plán navýšiť výrobnú kapacitu až na 150 tisíc batérií. Výrobná linka by mala mať výkon 100 MWh, a to s cieľom postupne ju rozšíriť na veľkovýrobu batérií s objemom 10 GWh.
Spoločný projekt prichádza aj ako reakcia na výzvu Európskej komisie, ktorá si stanovila za cieľ dosiahnutie technologickej nezávislosti a zlepšenie situácie zaostávajúcej výroby batérií pre automobily v Európe.