Minister Blanár v Bruseli: Sme pripravení pokračovať v pomoci Ukrajine s dôrazom na rozvojovú a humanitárnu oblasť

Aktualizované 13.02.2024 -
Vypublikované  13.11.2023

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 13. novembra 2023 po prvýkrát od nástupu do funkcie zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. Ministerky a ministri zahraničných vecí členských štátov Únie diskutovali o situácii na Blízkom východe, o pokračujúcej podpore EÚ pre Ukrajinu a situácii v Náhornom Karabachu. 

 „Pokiaľ ide o podporu Ukrajiny, potvrdil som slová premiéra z októbrovej Európskej rady. Slovensko naďalej podporuje zvrchovanosť, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach. Sme pripravení pokračovať v pomoci nášmu východnému susedovi s dôrazom na rozvojovú a humanitárnu oblasť,“ uviedol minister Blanár. Zároveň dodal, že Slovensko nebráni iným pomáhať vojensky, samo sa však zasadzuje za intenzívnejšie hľadanie mierového riešenia. 

J. Blanár označil aktuálnu situáciu na Blízkom východe za veľmi znepokojujúcu.

„Jej negatívne dopady už pociťujeme aj v Európe. Hľadajme spoločné prieniky a čo najviac jednotný prístup, pomáhajme ľuďom v núdzi a chráňme civilistov,“ vyzval šéf slovenskej diplomacie.

 

Aktualizované 13.02.2024 -
Vypublikované  13.11.2023