Jordánsko - cestovné odporúčanie

Aktualizované 08.07.2022 -
Vypublikované  28.05.2018
Stupeň odporúčania: 1. stupeň - varovanie (výstraha)
Vlajka Jordánska

Stupeň cestovného odporúčania sa nemení. Hlavné turistické destinácie s významnými národnými pamiatkami sú považované za bezpečné pre pohyb a pobyt. Skupina viac ako piatich osôb a jej organizovaný pohyb po turistických pamiatkach je podmienený sprievodom miestneho autorizovaného sprievodcu.

 

Jordánsko je turisticky atraktívna a v súčasných podmienkach aj relatívne bezpečná krajina. Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam jordánskych úradov však nie je možné úplne vylúčiť riziko teroristických útokov, podobne ako je to kdekoľvek inde v regióne Blízkeho východu. Bezpečnostné zložky však uplatňujú nevyhnutné opatrenia na zníženie ich pravdepodobnosti. Po útokoch, ku ktorým došlo v predchádzajúcich rokoch, zaviedli sprísnené bezpečnostné opatrenia aj väčšie hotely a turistické rezorty.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) odporúča v Jordánsku zachovávať opatrnosť najmä v časoch a na miestach, kde sa zhromažďujú väčšie počty ľudí. Treba sa vyhýbať prípadným demonštráciám alebo protestom miestnych obyvateľov. Obozretnosť je potrebné zachovávať tiež v okolí mešít, hlavne počas hromadných piatkových modlitieb. Zbytočne sa netreba zdržiavať v blízkosti vládnych budov a armádnych objektov, nefotiť ich a zvážiť návštevu nočných podnikov a barov. Je potrebné zvýšiť opatrnosť na miestach s vysokou koncentráciou ľudí (napr. turistických a nákupných centrách). V každom prípade dodržiavať usmernenia a pokyny miestnych bezpečnostných zložiek.

 

MZVEZ SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do pohraničných oblastí Jordánska so Sýriou a Irakom. V pohraničných oblastiach so Sýriou stúpa počet ozbrojených stretov jordánskej armády s pašerákmi drog a utečencov. Rovnako neodporúčame návštevu utečeneckých táborov. Pri cestách do odľahlejších vidieckych oblastí je potrebné zvýšiť opatrnosť, prípadne sa najať miestneho sprievodcu. Z bezpečnostných dôvodov sú na početných miestach krajiny kontrolné stanovištia jordánskej armády, na ktorých kontroluje identitu cestujúcich.

 

Cestujúci by mali mať pri sebe vždy cestovný pas, prípadne jeho kópiu. Prístup k cudzincom je všeobecne veľmi priateľský, no netreba zabúdať, že Jordánsko je moslimskou krajinou a tomu treba prispôsobiť správanie, oblečenie, či prípadnú konzumáciu alkoholu (na verejnosti sa neodporúča vôbec). Jednoznačne odporúčame rešpektovať miestne zvyky a kultúrne tradície.

 

Skupina viac ako piatich osôb sa považuje za turistickú skupinu a jej organizovaný pohyb po turistických pamiatkach je podmienený sprievodom miestneho autorizovaného sprievodcu, resp. jordánskej cestovnej kancelárie. Nedodržanie tohto pravidla môžu miestne úrady sankcionovať.

 

V prípade problémov je potrebné vyhľadať pomoc polície alebo bezpečnostných zložiek. V Jordánskom hášimovskom kráľovstve je akreditovaný Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky so sídlom v libanonskom Bejrúte, odkiaľ je občanom Slovenskej republiky v prípade potreby poskytovaná konzulárna asistencia s obmedzeniami vyplývajúcimi z geografickej vzdialenosti a limitovaného dopravného spojenia. V hlavnom meste Ammán sídli Generálny honorárny konzulát Slovenskej republiky, ktorý je pripravený poskytnúť základnú konzulárnu pomoc: +962 6 465 76 51

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Bejrúte: +961 81 313 423 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

 

Zároveň odporúčame, aby slovenskí občania v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej  registrácie na webovej stránke ministerstva alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

 

Aktualizované 08.07.2022 -
Vypublikované  28.05.2018