Azerbajdžan - podmienky vstupu a opatrenia proti šíreniu COVID-19

Aktualizované 05.08.2022 -
Vypublikované  06.10.2021
Azerbajdžan, ilustračná fotografia, Shutterstock
Azerbajdžan, ilustračná fotografia, Shutterstock

Štátne hranice Azerbajdžanu s Ruskou federáciou, Tureckom, Gruzínskom a Iránom po suchozemskej časti sú uzavreté až do odvolania. Jediná možnosť pre vstup do krajiny je letecky.

V súčasnosti operujú lety: Baku - Istanbul, Baku - Ankara, Baku - Antalya, Baku - Izmir, Baku - Minsk, Baku - Moskva, Baku - Dubaj, Baku – Tbilisi a Baku - Alma-Ata.

Pred vstup do Azerbajdžanu nie je potrebná registrácia. Pre občanov Slovenskej republiky platí pri vstupe do krajiny vízová povinnosť.

V Azerbajdžane v súčasnosti nie sú evidované takmer žiadne nové prípady nákazy COVID-19. Karanténny režim bude trvať minimálne do 1. júla 2022.

Vstup do krajiny je od 5. augusta 2021 umožnený všetkým občanom Slovenskej republiky a osobám s prechodným alebo trvalým pobytom v Slovenskej republike. Všetky osoby sú pri vstupe do Azerbajdžanu povinné predložiť tzv. COVID-pas, potvrdzujúci plné zaočkovania proti COVID-19 alebo potvrdenie o imunite voči COVID-19. Dokument musí byť v anglickom jazyku.

Letecké spoločnosti môžu i naďalej vyžadovať od každého cestujúceho pred odletom do Azerbajdžanu potvrdenie o negatívnom výsledku PCR testu, ktorý však nie je nevyhnutný pre vstup do krajiny. Výnimku z predkladania vyššie uvedeného potvrdenia majú deti mladšie ako 1 rok. Vek dieťaťa sa určuje v deň odletu.

Nevyhnutnosť predloženia negatívneho PCR testu pred odletom z Azerbajdžanu závisí od cieľovej destinácie, resp. protipandemických opatrení v krajine príletu.

Reštauračné zariadenia poskytujú svoje služby priamo vo svojich prevádzkach. Organizovanie spoločenských podujatí v uzavretých priestoroch nie je ohraničené počtami osôb a súvisiacimi protipandemických opatreniami. Povinnosť nosiť ochranné rúška v uzavretých priestoroch bola zrušená. Všetky osoby staršie ako 18 rokov musia v prípade využívania služieb v uzavretých priestoroch, vrátane reštaurácii, hotelov a obchodných centier predkladať tzv. COVID pas - potvrdenie o úplnej vakcinácii, prípadne o prekonaní ochorenia za ostatných 6 mesiacov.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Baku vyzýva slovenských občanov, aby sa naďalej vyhýbali miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí a dodržiavali maximálne hygienické opatrenia.

Občanom Slovenskej republiky, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v Azerbajdžane pripomíname možnosť oznámiť túto skutočnosť Veľvyslanectvu Slovenskej republiky v Baku prostredníctvom emailu: cons.baku@mzv.sk. Veľvyslanectvo ich následne zaradí do existujúcej databázy a bude ich pravidelne informovať o aktuálnom vývoji v krajine.

Aktualizované 05.08.2022 -
Vypublikované  06.10.2021