Kultúrna diplomacia

Kultúrna diplomacia

Kultúrna diplomacia je neoddeliteľnou súčasťou zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky a je jedným z nástrojov presadzovania záujmov štátu. V porovnaní s klasickou diplomaciou je jej špecifickým atribútom zameranie sa na komunikáciu so zahraničnou verejnosťou prostredníctvom kultúry a umenia s cieľom napomáhať pozitívnemu vnímaniu Slovenska, a tak prispievať k rozvoju jeho atraktivity a dôveryhodnosti vo svete. 

Čo je kultúrna diplomacia


Aktuálne

V stredu 17. apríla 2024 sa v Slovenskom inštitúte v Prahe uskutočnila v rámci Roku slovenskej literatúry a tanečného umenia prezentácia publikácie Jaroslav Hašek a Slovensko alebo Ako chutí ovca v žinčici.

18.04.2024

Na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky podpísal 17. apríla 2024 šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár s prezidentom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antonom Siekelom Vykonávací protokol k Memorandu o spolupráci medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a SOŠV. Partneri sa tak symbolicky 100 dní pred začiatkom Hier XXXIII. olympiády v Paríži, ktoré sa budú konať od 26. júla do 11. augusta 2024, dohodli na aktívnej spolupráci.

17.04.2024

V piatok 12. apríla 2024 vo večerných hodinách krajiny Vyšehradskej štvorky v Záhrebe oslávili svoje výročia vstupu do Aliancie, a to 25 rokov Česka, Maďarska, Poľska a v prípade Slovenska 20 rokov. Súčasne si pripomenuli 75. výročie vzniku Organizácie Severoatlantickej zmluvy.

12.04.2024

Slovenský operný spevák Štefan Margita zavítal 10. apríla 2024 do Viedne. V spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni sa v priestoroch českého veľvyslanectva konala talk show a koncert tohto známeho operného speváka, ktorého hudobne sprevádzala slovenská klaviristka Petra Hollaender-Pogády, dlhodobo pôsobiaca v Rakúsku. Talk show moderoval redaktor Joža Kolář.


Slovenské inštitúty

Kultúra a umenie sú jedným z mimoriadne dôležitých nástrojov presadzovania zahranično-politických cieľov, budovania imidžu krajiny a podpory brandingu Slovenska v zahraničí. Pre kultúrnu diplomaciu Slovenska sú veľkým prínosom aktivity kultúrnych inštitútov v 9 významných kultúrnych mestách: Berlín, Budapešť, Jeruzalem, Moskva, Paríž, Praha, Rím, Varšava a Viedeň.
 
Slovenské inštitúty tvoria inštitucionálny základ prezentácie slovenského umenia a kultúry v krajinách svojho pôsobenia. Širokým spektrom svojich aktivít predstavujú zahraničnej verejnosti na pravidelnej báze najkvalitnejšie ukážky slovenského umenia a kultúry a prispievajú tak k pozitívnemu obrazu Slovenska, ako malej krajiny s veľkým kultúrnym bohatstvom a históriou.


Back To Top