1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Miestne špecifiká

Miestne špecifiká

Nigéria

Publikované 22.06.2022

Veľvyslanectvo SR v Abuji je teritoriálne príslušné aj pre tieto krajiny: Benin, Ghana, Sierra Leone, Guinea, Guinea Bissau, Rovníková Guinea, Senegal, Gambia, Mali, Kamerun, Gabun, Kapverdy, Burkina Faso, Pobrežie Slonoviny, Libéria, Niger, Togo, Sv.Tomáš a princov ostrov.
Nigéria uznáva medzinárodný vodičský preukaz vydaný v SR. Colné a devízové predpisy sú prakticky totožné vo všetkých členských štátoch ECOWASu. S Európou je krajina spojená viacerými priamymi vzdušnými cestami, predpisy na letiskách sú, pokiaľ ide o prílety a odlety, približne rovnaké ako v iných častiach sveta. Osobitne prísne sa posudzujú pokusy o prepravu zakázaných tovarov /slonovina, kože zvierat, umelecké predmety/ a peňažnej hotovosti nad 5 000 USD. Celá západoafrický región je zaradený do osobitného vízového režimu.

Benin

Publikované 22.06.2022

Benin patrí medzi turisticky atraktívne krajiny západnej Afriky s možnosťou navštíviť staré hlavné mesto Abomey, kedysi s najrozsiahlejším palácom v západnej Afrike, centrá vývozov otrokov – Cesta otrokov, Ouidah, centrá voodoo v Ouidah a v Abomey, turistickú atrakciu kolovú dedinu Ganvié na jazere Nokoué, Národný park Pendjari a pláže na Grand Popo.

Burkina Faso

Publikované 22.06.2022

V poslednom čase sa hlavné mesto krajiny Ouagadougou stalo dejiskom viacerých významných podujatí, predovšetkým pre frankofónnu oblasť. Krajina však turisticky veľmi atraktívna nie je. Cestovateľov odrádza minimálne letecké spojenie s okolitým svetom i Európou a slabo rozvinutá sieť služieb. Limitujúcim faktorom je aj vysoký výskyt chorobnosti i hmyz prenášajúci spavú nemoc a tzv. riečnu slepotu. Všetky druhy očkovania vzťahujúce sa na tropické oblasti tohto kontinentu sú pre túto krajinu nevyhnutné.

Gabon

Publikované 22.06.2022

Dve tretiny územia pokrýva tropický prales so vzácnymi drevinami a liečivými rastlinami. Krajinu pretína transgabonská železnica, slúžiaca predovšetkým preprave mangánovej rudy a dreva. Vnútroštátna letecká doprava pozostáva zo 17 letísk. Pre študentov sa poskytujú zľavy vo výške 30% z ceny letenky. Hlavnými morskými prístavmi sú Libreville a Port Gentil. Rozvinutá je aj cestná sieť. Turistom slúžia minibusy a medzimestské autobusy. Zahraničným návštevníkom sa odporúča očkovanie proti žltej horúčke. Dobrá lekárska starostlivosť vytláča nebezpečné tropické choroby, boj s nimi sa začal práve v Gabone. Na začiatku 20. storočia v meste Lambaréne založil prvú nemocnicu, ktorá sa neskôr stala známou na celom svete, významný lekár a humanista Albert Schweitzer. Pozoruhodné sú tzv. dediny umenia s bohatým sortimentom masiek, drevených sôch, rezbárskych a iných výrobkov tradičného umenia z Ghany a Konga.

Gambia

Publikované 22.06.2022

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo SR v Abuji / Nigéria.
Pre SR je príslušná stála misia Gambie vo Viedni:
Permanent Mision of The Gambia in Vienna, AustriaFishof 3, 1010 Wien, Rakúsko
Tel.: +43 1 740 40 5758
Fax: +43 1 740 40 5759E-mail: unido@gambia.at

občania SR môžu o vízum požiadať aj na konzuláte Gambie v Budapešti:Consulate of The Gambia in Budapest, Hungary
Nagyszalonta u.15, 1118 BudapestTel.: +36 1 248 0423
Fax: +36 1 248 0425
E-mail: gamcon@axelero.hu

Ghana

Publikované 22.06.2022

Ghana má dobré podmienky pre turistiku, jednak na pobreží Atlantického oceánu a jednak vo vnútrozemí, kde je päť zaujímavých národných parkov. Zahraniční návštevníci majú možnosť absolvovať aj príjemnú plavbu po jazere Volta a návštíviť druhé najväčšie mesto krajiny Kumasi, ktorého atrakciou sú objekty historického kráľovstva Ašanti. Tu sídli súčasný medzinárodne uznávaný tradičný vládca Otumfuo Osei Tutu II. Na pobreží Atlantiku je 22 pevností, najznámejšou z nich je Elmina postavená koncom 15. storočia Portugalčanmi. Neďaleko od nej sa nachádza pozoruhodné bývalé hlavné mesto krajiny Cape Coast, dnes s prevahou mladých ľudí na tamojšej univerzite. Hotely sú na solídnej úrovni, strava v zariadeniach určených pre cestovný ruch má európsky štandard. Cestovateľom sa odporúča očkovanie voči tetanu a žltej horúčke.

Guinea

Publikované 22.06.2022

Guinejská republika je zaujímavá z hľadiska umenia, hudby a tancov, spoznávania tropických pralesov, odporúča sa navštíviť pláže na Room a Bel Air a oblasti – Forét Classé de Ziama, Parc Transfrontaliet Niokolo – Badiar a Parc National du haut Niger. Aj napriek atrakciám, Guinea nie je pripravená na prijímanie turistov. Mimo Conacry je možné dostať len základné ubytovanie. Cestovanie po pozemných komunikáciách môže byť zdĺhavé a namáhavé.

Kamerun

Publikované 22.06.2022

Vzhľadom na klimatické podmienky sa odporúča cestovať do Kamerunu v mesiacoch november až február. Kamerun disponuje atraktívnymi miestami pre turistov – oblasť Marva na severe, na juhu oblasti Limbe a Kribi, oblasť obývaná Pygmejcami, národný park Waza.

Libéria

Publikované 22.06.2022

Súčasná Libéria nemá vytvorené podmienky pre turistiku. Proces stabilizácie je stále veľmi krehký a cestovanie do tejto krajiny značným rizikom. V prípade cestovania je nevyhnutné očkovanie proti tetanu, žltej horúčke a hepatitíde A a B. Na krajinu boli uvalené sankcie OSN. O bezpečnosť občanov Libérie a poriadok na ich území sa starajú poriadkové sily UNMIL o sile takmer 15 tisíc mužov.

Mali

Publikované 22.06.2022

Mali je z hľadiska cestovného ruchu zaujímavá krajina, bohatá na tradície, kultúru a hudbu. Zaujímavá je mešita Djenné, najväčšia mešita na svete vybudovaná z hliny, slávne mesto Timbuktu, splavovanie rieky Niger do delty bohatej na vtáctvo

Niger

Publikované 22.06.2022

Niger je druhou najchudobnejšou krajinou vo svete. Až 63% občanov má na živobytie iba jeden dolár na deň, kanalizačnú sieť môže využívať len jedna pätina z populácie a 41% z nej nemá prístup k pitnej vode. Percento detí navštevujúcich základnú školu (34) je stále najnižšie v celej Afrike. Na vstup do krajiny sa vyžaduje medzinárodný očkovací preukaz s uvedením vakcinácie proti žltej horúčke. Akútnym nebezpečenstvom je malária. Priame letecké spojenie s Európou zabezpečuje Air France medzi Parížom a Niamey. Atrakciou je tretia najväčšia africká rieka Niger a národný park DU W DU. Piť treba zásadne vodu kupovanú v uzavretých fľašiach.

Pobrežie Slonoviny

Publikované 22.06.2022

Pobrežie Slonoviny má veľmi dobré podmienky pre turistiku, zvlášť na pobreží Atlantického oceánu. Atraktívne je bývalé hlavné mesto Abidjan (2,6 mil. obyvateľov), v súčasnej metropole Yamoussoukre (je ňou od roku 1983) je najväčšia kresťanská katedrála na svete. nepokoje na vnútropolitickej scéne v súčasnosti neumožňujú využívať jestvujúce kapacity so službami (hotely, stravovanie) na solídnej úrovni. Odporúča sa očkovanie proti žltej horúčke, tetanu a prevencia voči malárii. Vzhľadom na momentálne napätú vnútropolitickú situáciu sa cestovanie do tejto krajiny neodporúča. Voľby mali byť 30. októbra 2005, avšak sú posunuté.

Rovníková Guinea

Publikované 22.06.2022

Krajina, ktorá zaberá plochu len o čosi váčšiu ako polovica Slovenska, rozprestiera sa na africkom kontinente len dva stupne nad rovníkom a prináležia jej aj dva ostrovy: Bioko, na ktorom je hlavné mesto Malabo, a malý Pagalu. Nad Malabom sa vypína najvyšší bod krajiny Pico de Santa Isabel (3007 m). Pozoruhodná je architektúra metropoly, pripomínajúca juh Európy. Na kontinente je vyhľadávaný národný park Monte Alen o rozlohe 1400 km2 . Situovaný je juhozápadne od mesta Bata asi hodinu jazdy autom. Pred vycestovaním sa odporúča očkovanie proti žltej horúčke.

Senegal

Publikované 22.06.2022

Senegal má dobré podmienky pre turistiku na pobreží Atlantického oceánu ako aj vo vnútrozemí, má bohaté koloniálne pamiatky a dobre vybudovanú infraštruktúru pre turizmus.

Sierra Leone

Publikované 22.06.2022

Územie krajiny tvoria dve geografické oblasti. Asi tretinu plochy zaberá vlhká pobrežná nížina a izolované vrchy na polostrove Sierra Leone, kde sa nachádza hlavné mesto Freetown. Vnútrozemie vypĺňajú nevysoké plošiny pokryté savanou a rozčlenené mnohými vodnými tokmi, ktoré okolitú krajinu z času na čas zaplavujú. Na severovýchode pozdĺž hranice s Guineou sa dvíha masív Loma takmer do 2000 m výšky. Územím preteká viac riek ústiacich na členitom pobreží s ostrovmi a polostrovmi. Palmami lemované pobrežie má veľmi pekné piesočnaté pláže. Celkove však turistický ruch veľmi rozvinutý nie je. Treba zobrať do úvahy, že v krajine sa len nedávno skončila občianska vojna. Dovoz a vývoz miestnej meny leone v hodnote viac ako 55 USD sa považuje za nelegálny.

Stredoafrická republika

Publikované 22.06.2022

SR nemá diplomatické zastúpenie v Stredoafrickej republike, príslušným je veľvyslanectvo SR v Nairobi (Keňa).

Togo

Publikované 22.06.2022

Togo má tradične pomerne solídne vytvorené podmienky pre turistiku. Spomedzi okolitých krajín každoročne registruje najväčší prílev zahraničných návštevníkov, najmä zo západnej Európy. Najčastejšími cieľmi sú hlavné mesto Lomé, exotický vidiek a prímorské strediská. Pred vycestovaním je potrebné absolvovať očkovania proti tetanu a žltej horúčke. Častými bývajú ochorenia na maláriu.