1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

07.04.2024

Prehľad dôležitých lehôt a informácií pred voľbami do Európskeho parlamentu

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v spolupráci s Úradom vlády SR, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvom hospodárstva SR a Veľvyslanectvom SR v Baku pozývajú slovenské podnikateľské subjekty na podnikateľskú misiu do Azerbajdžanu, ktorá sa bude konať 6. - 7. mája 2024 pri príležitosti oficiálnej návštevy predsedu vlády SR v Baku.

Vláda Slovenskej republiky schválila 13. novembra 2023 svoje programové vyhlásenie.

Dvadsať účastníkov a účastníčok Letnej školy diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) si dnes 30. júna 2023 na záverečnej ceremónii prevzalo diplomy z rúk ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Wlachovského a čestného prezidenta LŠDŠO Ivana Korčoka.

V Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu sa vo štvrtok 29. júna 2023 uskutočnilo slávnostné podujatie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – Koncert pri príležitosti 30. výročia slovenskej diplomacie.

Letnú školu diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) otvoril dnes, 26. júna 2023 v Bratislave, jej čestný prezident Ivan Korčok. Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyhlásil, že projekt nielen vytvára priestor na oboznámenie sa so slovenskou diplomaciou a jej cieľmi, ale šíri tiež odkaz Štefana Osuského, jednej z jej najvýraznejších postáv.

Slovenská republika si 24. júna pripomína Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Pripomína všetkých neprávom odsúdených a uväznených medzi rokmi 1948 až 1989. Pamätný deň sa viaže k procesu s lekárom, politickým väzňom a katolíckym disidentom Silvestrom Krčmérym, ktorého mučili a 24. júna 1954 nespravodlivo odsúdili za údajnú vlastizradu.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský prijal 7. júna 2023 v Bratislave ministra zahraničných vecí Azerbajdžanskej republiky Džejhuna Bajramova, ktorý je na oficiálnej návšteve Slovenska. Partneri rokovali o možnostiach ďalšieho posilňovania vzťahov a rozvoja bilaterálnej spolupráce, a to najmä v ekonomickej či energetickej oblasti.

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok absolvoval počas svojej oficiálnej návštevy Azerbajdžanskej republiky (19. októbra 2021) rokovania s prezidentom Ilhamom Alijevom, predsedom vlády Alim Asadovom, so svojím rezortným partnerom Džejchunom Bajramovom a ministrom hospodárstva Mikailom Džabbarovom. Súčasťou programu bolo aj slovensko-azerbajdžanské podnikateľské fórum a podpis medzivládnej dohody o hospodárskej spolupráci.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok prijal v piatok 8. októbra 2021 predsedníčku Národného zhromaždenia Azerbajdžanskej republiky Sahibu Gafarovú. Predsedníčka parlamentu je na historicky prvej oficiálnej návšteve v SR.

Azerbajdžan je pre Slovensko dôležitou partnerskou krajinou v regióne južného Kaukazu, doslova na križovatke dvoch kontinentov. Napriek geografickej vzdialenosti pokračuje náš spoločný záujem o ďalší rozvoj vzájomných vzťahov. Rokovaniami priamo v Baku som potvrdil záujem Slovenska o pokračovanie politického dialógu aj posilnenie dvojstrannej spolupráce, s dôrazom na obchodno-ekonomickú oblasť....

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok sa počas pracovnej cesty v azerbajdžanskej metropole Baku stretol aj s hlavným predstaviteľom rímsko-katolíckej cirkvi, ktorým je slovenský biskup Vladimír Fekete. Ten v krajine pôsobí už od roku 2009. V Azerbajdžane pôsobí aj ďalších 10 slovenských rehoľných bratov a sestier rádu Saleziánov don Bosca a rádu Matky Terezy.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok navštívil v stredu (17. marca 2021) Azerbajdžan. Pri svojej prvej návšteve Baku vo funkcii ministra rokoval so svojim rezortným partnerom Džeyhunom Bajramovom a ministrom hospodárstva Mikayilom Džabbarovom. Šéfa slovenskej diplomacie prijal aj prezident Ilham Alijev.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v piatok 16. októbra 2020 informoval o svojich telefonátoch s ministrami zahraničných vecí Arménska a Azerbajdžanu. „O tieto telefonáty som požiadal v súvislosti s konfliktom v Náhornom Karabach a musím povedať, že som počul dve odlišné interpretácie súčasnej situácie,“ vyhlásil minister I. Korčok. Ako povedal, pri oboch telefonátoch prezentoval slovenskú pozíciu k tomuto dlhodobému konfliktu, ktorý sa, bohužiaľ, opäť rozhorel.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková prijala dnes (5. júna 2020) predsedu Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimíra Skalského. Spoločne diskutovali o otázkach ďalšieho budovania a rozvoja vzťahov Slovenskej republiky so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák dnes (28. novembra 2019) slávnostne otvoril Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Azerbajdžane.

Mierové riešenie konfliktu v Náhornom Karabachu bolo hlavnou témou stretnutí, ktoré dnes (5. marca 2019) absolvoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák v pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) s azerbajdžanskými partnermi. Návšteva Azerbajdžanu je súčasťou série ciest úradujúceho predsedu OBSE do regiónov OBSE v tomto kalendárnom roku, v ktorom Slovensko predsedá spoločenstvu päťdesiatich siedmich účastníckych štátov.

1 / 1