1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

Opatrenia schvaľované vo Švajčiarsku sú platné aj pre Lichtenštajnsko. Od 17.02.2022 boli zrušené všetky obmedzenia pri vstupe do krajiny.

Od 17. februára 2022 nie je potrebné sa preukazovať pri vstupe do krajiny covid certifikátom, ani negatívnym testom. Rovnako už neplatí ani povinnosť vyplnenia vstupného formuláru...

16.11.2022

Ak sa v čase januárového referenda nebudete nachádzať na Slovensku, voliť môžete aj poštou zo zahraničia. Občania s trvalým pobytom v Slovenskej republike sa musia ozvať svojej obci, tí bez trvalého pobytu žiadajú Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky a to najneskôr do 2. decembra 2022.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Berne informuje o otvorení a začiatku činnosti Honorárneho konzulárneho úradu Slovenskej republiky v Bazileji s účinnosťou od 19. septembra 2022.

13.09.2022

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne aktívne podporilo a jeho zástupcovia participovali na 2. ročníku sympózia Slovákov a Čechov, ktoré sa uskutočnilo 9. septembra 2022 na prestížnej ETH Zürich pod patronátom slovenského profesora Petra Molnára.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Berne zorganizoval 7. septembra 2022 v koncertnej sále Hudobnej školy a konzervatória v Berne, pri príležitosti 30. výročia prijatia Ústavy Slovenskej republiky i začiatku slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke, koncert vážnej hudby.

V rámci realizácie štátnej návštevy prezidentky Slovenskej republiky na pozvanie prezidenta Švajčiarskej konfederácie I. Cassisa, pripravil Zastupiteľský úrad v Berne v dňoch 19.-20. mája program pre 33 člennú ekonomickú delegáciu

31.05.2022

Prezidentka Slovenskej republiky SR Zuzana Čaputová priletela 19. mája 2022 s delegáciou do Bernu na dvojdňovú štátnu návštevu Švajčiarskej konfederácie (CH) na pozvanie švajčiarskeho prezidenta I. Cassisa.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok dnes rokoval s Ignaziom Cassisom, úradujúcim prezidentom Švajčiarskej konfederácie a ministrom zahraničných vecí.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková dnes (6. apríla 2022) prijala veľvyslanca Švajčiarskej konfederácie na Slovensku Alexandra Hoffeta.

Od 6. apríla 2022 sa ruší vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach. Zaniká tak povinnosť registrácie na eHranici aj povinná karanténa pre nezaočkované osoby...

04.04.2022

SR je pripravená udeliť v roku 2022 národné vízum pre 3000 vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín. Budú sa udeľovať absolventom slovenských a českých vysokých škôl alebo jednej z top 500 svetových univerzít. Udeliť vízum bude možné aj cudzincom, ktorí budú zamestnaní na postoch vyžadujúcich vysokú kvalifikáciu v oblasti zdravotníctva, vedy a výskumu, či IT sektora, ak dosiahli vysokoškolské vzdelanie...

Slovensko-švajčiarski dobrovoľníci, lekári a farmaceuti založili z podnetu prebiehajúcej vojny na Ukrajine humanitárnu organizáciu Cuore in Mano, ktorej hlavnou činnosťou je aj v spolupráci so Zastupiteľským úradom Slovenskej republiky v Berne, postupná distribúcia vyzbieranej humanitárnej pomoci prostredníctvom slovenskej organizácie Medkan ďalej na Ukrajinu.

„Slovensko-švajčiarske vzťahy majú dlhodobú históriu a veľmi ma teší, že sme vždy mali vo Švajčiarsku oporu. Táto vzájomná podpora a súdržnosť sa ukazuje aj teraz, v čase bezprecedentne kritickej situácie spôsobenej inváziou ruských vojsk na Ukrajinu. Otvorená vojenská agresia Ruska sa nás všetkých priamo týka.

V súvislosti s humanitárnou krízou na Ukrajine, vypravila dňa 5. marca 2022 skupina švajčiarsko-slovenských dobrovoľníkov nákladné auto s humanitárnou pomocou smerujúce z kantónu Ticino do Starej Ľubovne.

Celé Slovensko v týchto dňoch pomáha Ukrajincom, korí utekajú pred vojnou. Ak chcete prispieť aj vy, prinášame vám prehľad organizácií, cez ktoré tak môžete urobiť.

V súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu bol dnes na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Igor Bratčikov.

„Rozhodne odsudzujem priamy vojenský útok Ruskej federácie na nášho suseda Ukrajinu. Rusko hrubo porušuje medzinárodné právo a princípy Charty OSN. Toto konanie je hrozbou pre európsku bezpečnosť. Na dnešnom mimoriadnom zasadnutí NATO budeme žiadať Alianciu o konzultáciu podľa článku 4. Súčasná situácia si to vyžaduje. Som v permanentnom kontakte s našim veľvyslanectvom v Kyjeve.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Zelený vodík je jedným z kľúčových zdrojov energie, šetrných voči životnému prostrediu, so širokým využitím vrátane priemyslu a v mobilite. Vodík (H2) patrí ku kľúčom k dosiahnutiu bezuhlíkových cieľov nielen v rámci EÚ. Veľvyslanec Alexander Micovčin navštívil švajčiarskych partnerov aktívnych v oblasti zeleného vodíka.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky privítal v Berne umelecké teleso Bratislavského chlapčenského zboru.

Využitie možností individuálnych online konzultácií s ekonomickou diplomatkou ZÚ Bern a manažérom Prodigo Sàrl.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne informuje o konaní online konzultácií pre slovenské spoločnosti Know-how švajčiarskeho trhu dňa 7. októbra 2021 od 10.00. Organizátormi sú SARIO, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne a spoločnosť podporujúca podnikanie vo Švajčiarsku Prodigo Sàrl. Zároveň ponúka možnosť bezplatných individuálnych online konzultácií s ekonomickou diplomatkou Lindou Kapustovou Helbichovou a manažérom Prodigo Sàrl, Michelom Patteetom.

14.09.2021

Národný štipendijný program Slovenskej republiky podporuje študijnú, výskumnú, učiteľskú, umeleckú mobilitu zahraničných študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumníkov a umelcov na vysokých školách a vo výskumných organizáciách.

Webinár na vysoko aktuálnu tému „Smart riešenia v uskladňovaní energie a obnoviteľné zdroje“

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne informuje o ON-LINE vydaní novej brožúry s tematikou modrotlače pod názvom FASHION IN BLUE, BLUEPRINT IN DESIGN

02.06.2021

Ste vedecký pracovník/pracovníčka, pôsobíte vo Švajčiarsku (alebo inde v zahraničí) a plánujete svoj návrat na Slovensko? Chcete si vytvoriť vlastný výskumný tím? Zapojte sa do programov Slovenskej akadémie vied.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Berne informuje o otvorení a začiatku činnosti Honorárneho konzulárneho úradu Slovenskej republiky v Zürichu s účinnosťou od 17. mája 2021. Za nového honorárneho konzula so sídlom v Zürichu a pôsobnosťou pre kantóny Zürich, Schaffhausen, Appenzell-Innerrhoden, Appenzell-Ausserrhoden, Sankt Gallen, Aargau, Thurgau, Zug, Glarus, Graubünden a Schwyz...

Švajčiarskemu spisovateľovi so slovenským pôvodom Pascalovi Janovjakovi bola 13. februára 2020 v Berne za prítomnosti Alaina Berseta, ministra kultúry, zdravotníctva a sociálnych vecí Švajčiarskej konfederácie udelená Švajčiarska cena za literatúru za rok 2020.

Veľvyslankyňa Andrea Elscheková Matisová uskutočnila 30. októbra 2019 oficiálnu návštevu kantónu Appenzel Innerrhoden, počas ktorej rokovala s úradujúcim prezidentom kantonálnej vlády Rolandom Inauenom a radcom Markusom Dörigom.

1 / 5