1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

Varovanie (výstraha) pred zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou v niektorých oblastiach krajiny.

V krajine bol vyhlásený núdzový stav 14. decembra 2022 s platnosťou 30 dní a 19. decembra nariadený zákaz vychádzania v určitých hodinách v 15 provinciách Peru, medzi nimi turistické oblasti ako Cuzco, Machu Picchu, Arequipa, Puna a Ayacucho.

Pracovná návšteva štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brockovej v Argentíne pokračovala vo štvrtok 27. októbra 2022 účasťou a vystúpením na zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie a Spoločenstva štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) v Buenos Aires. Témou zasadnutia boli postpandemická obnova, vrátane digitálnej a zelenej tranzície, spoločné riešenie dôsledkov ruskej agresie na Ukrajine, ako sú ekonomická, energetická a potravinová kríza.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková v stredu, 26. októbra 2022, rokovala v Buenos Aires s námestníkom ministra zahraničných vecí, medzinárodného obchodu a vyznaní Argentínskej republiky Pablom Tettamantim.

Na vstup do krajiny zaočkované osoby majú povinnosť predložiť potvrdenie o zaočkovaní (úplne zaočkovaná osoba minimálne 14 dní pred vstupom do krajiny) vakcínou schválenou krajinou pôvodu a predložiť potvrdenie o cestovnom poistení pokrývajúce výdavky na hospitalizáciu a izoláciu COVID-19 počas pobytu v Uruguaji.

Na vstup musia občania Slovenskej republiky spĺňať aspoň jednu z uvedených podmienok...

Vláda Paraguaja rozhodla o otvorení hraníc pre vstup cudzincov na územie Paraguaja. Od 15. októbra 2020 sú otvorené hraničné priechody s Brazíliou a od 21. októbra 2020 sú obnovené medzinárodné lety na medzinárodnom letisku v hlavnom meste Asuncióne.

Vláda Čile informovala o otvorení hraníc pre vstup cudzincov na územie Čile od 1. novembra 2021.

Cestujúci pred vstupom do krajiny majú povinnosť vyplniť elektronický formulár...

Argentína umožňuje voľný vstup občanom Slovenskej republiky do krajiny.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires informuje o vyhlásení výnimočného stavu na juhu Čile v dôsledku násilných demonštrácií spojených s vandalizmom.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Argentíne Rastislav Hindický spolu s ministrom zahraničných vecí, medzinárodného obchodu a vyznaní Argentínskej republiky Santiagom Cafierom podpísali 5. mája 2022 Dohodu o programe pracovnej dovolenky medzi Slovenskou a Argentínskou republikou.

Od 6. apríla 2022 sa ruší vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach. Zaniká tak povinnosť registrácie na eHranici aj povinná karanténa pre nezaočkované osoby...

04.04.2022

SR je pripravená udeliť v roku 2022 národné vízum pre 3000 vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín. Budú sa udeľovať absolventom slovenských a českých vysokých škôl alebo jednej z top 500 svetových univerzít. Udeliť vízum bude možné aj cudzincom, ktorí budú zamestnaní na postoch vyžadujúcich vysokú kvalifikáciu v oblasti zdravotníctva, vedy a výskumu, či IT sektora, ak dosiahli vysokoškolské vzdelanie...

Celé Slovensko v týchto dňoch pomáha Ukrajincom, korí utekajú pred vojnou. Ak chcete prispieť aj vy, prinášame vám prehľad organizácií, cez ktoré tak môžete urobiť.

V súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu bol dnes na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Igor Bratčikov.

„Rozhodne odsudzujem priamy vojenský útok Ruskej federácie na nášho suseda Ukrajinu. Rusko hrubo porušuje medzinárodné právo a princípy Charty OSN. Toto konanie je hrozbou pre európsku bezpečnosť. Na dnešnom mimoriadnom zasadnutí NATO budeme žiadať Alianciu o konzultáciu podľa článku 4. Súčasná situácia si to vyžaduje. Som v permanentnom kontakte s našim veľvyslanectvom v Kyjeve.

Na vstup do Paraguaja z krajín Brazília, Bolívia, Peru a Venezuela je od 14. februára podmienkou preukázať sa medzinárodným očkovacím certifikátom s očkovaním proti žltej zimnici. Rovnako sa ním osoba musí preukázať aj pri odchode z Paraguaja do jednej z týchto krajín.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí Uruguaja Carolina Ache v zastúpení ministra zahraničných vecí predsedala slávnostnému ceremoniálu pri príležitosti 100. výročia nadviazania diplomatických stykov Slovenska a Českej republiky s Uruguajom, ktorý sa konal 17. novembra 2021 v Paláci Santos, sídle Ministerstva zahraničných vecí Uruguaja.

Veľvyslanec SR R. Hindický sa zúčastnil 9. novembra 2021 slávnostného odovzdávania ocenení na 26. ročníku najvýznamnejšej súťaže vín v Latinskej Amerike Cata D´ Or v Santiagu, kde prevzal cenu za najlepšie zahraničné víno a najlepšie biele víno pre Chateau Belá odroda Breslau 2019. Slovenská republika získala spolu 6 veľkých zlatých a 16 zlatých medailí a stalo sa tak v konkurencii 20 štátov po domácom Čile najviac oceňovanou krajinou.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Argentíne Rastislav Hindický od 28. októbra do 1. novembra 2021 uskutočnil oficiálnu návštevu v provincii Chaco.

Minister zahraničných vecí, medzinárodného obchodu a vyznaní Argentínskej republiky Santiago A. Cafiero 6. októbra 2021 prijal v rámci nástupu do funkcie diplomatický zbor. N

30.09.2021

Veľvyslanec SR v Argentíne Rastislav Hindický sa 15. septembra 2021 spolu so zamestnancami Zastupiteľského úradu SR v Buenos Aires zúčastnili na prezentácii inovatívneho technologického centra Shitsuke, ktoré je v Argentíne jedinečným, prebiehajú v ňom testovania a certifikácie priemyselných produktov miestnych firiem.

26.09.2021 Argentína

Veľvyslanec Rastislav Hindický sa dňa 25.9.2021 so zamestnancami veľvyslanectva SR v Buenos Aires zúčastnil na aktivite, organizovanej delegáciou EÚ v spolupráci s mestom Vicente López už 4. rok...

Návšteva mesta Luján v deň sviatku patrónky SR 15. septembra 2021 bola spojená s myšlienkou veľvyslanca SR v Argentíne Rastislava Hindického na duchovné prepojenie SR a Argentíny, keďže v tento deň na záver pastoračnej návštevy SR pápež František pochádzajúci z Argentíny celebroval svätú omšu v národnej svätyni SR v bazilike v Šaštíne a súčasne v národnej svätyni Argentíny bazilike v Lujáne, kde sa nachádza aj kaplnka Sedembolestnej Panny Márie.

V spolupráci Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Buenos Aires a slovenského kuchára Jakuba Šanka z reštaurácie Berna v Buenos Aires sa uskutočnilo od 10. do 12. septembra 2021 prezentačné gastronomické podujatie pod názvom Festival chutí zo Slovenska.

Deň Ústavy (1. septembra 2021) si dôstojne pripomenuli aj naši krajania na severe Argentíny v provincii Chaco.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires v spolupráci s vládou hlavného mesta Argentíny zabezpečilo pri príležitosti štátneho sviatku Dňa Ústavy SR (1. septembra 2021)...

13.08.2021

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Buenos Aires Rastislav Hindický sa zúčastnil na stretnutí veľvyslancov členských štátov EÚ s Horaciom Larretom a predsedom vlády Autonómneho mesta Buenos Aires v Kongresovom centre mesta dňa 12.augusta 2021.

1 / 10