1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej upozorňuje na najdôležitejšie bezpečnostné varovania, ktoré sa týkajú nielen vybraných zväzových štátov Indie a ich území, ale aj celej krajiny.

Veľvyslanectvo SR v Dillí bolo 6. apríla 2024 súčasťou výročného Medzinárodného charitatívneho galavečera, ktorý už tradične organizuje DCWA (Delhi Commonwealth Women’s Association) a diplomatická komunita v Dillí. Súčasťou podujatia, bola aj módna prehliadka a predaj exkluzívneho ošatenia indickej módnej návrhárky Kavita Bhartia a srílanskej módnej dizajnérky Sarita Rajandran, ktorých modely predviedli manželky veľvyslancov v Indii.

07.04.2024

Prehľad dôležitých lehôt a informácií pred voľbami do Európskeho parlamentu

23.02.2024 India

Posledný deň pracovnej návštevy ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (23.2.2024) v Dillí sa niesol v znamení vystúpenia na medzinárodnej konferencii Raisina Dialogue 2024 s účasťou prominentných politických predstaviteľov a rečníkov z celého sveta. 

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Dillí zorganizoval vo štvrtok 22. 2. 2024 slovensko-indické fórum Slovenský inovačný a technologický deň v rámci pracovnej cesty ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Indii. Na podujatí sa zúčastnilo 22 podnikateľov a zástupcov inštitúcií zo Slovenska a viac ako sto indických partnerov.

Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraja Blanára dnes (22.2.2024) prijal v Dillí spolu so štátnym tajomníkom Rastislavom Chovancom a slovenským veľvyslancom v Indii Róbertom Maxiánom štátny tajomník pre obranu a obrannú produkciu indického ministerstva obrany Giridhar Aramane. Predstavitelia SR následne rokovali aj s indickým ministrom zahraničných vecí Subrahmanyamom Jaishankarom.

Slovenská delegácia otvorila prvý deň pracovnej cesty v Indii (21.2.2024) rokovaniami na špecializovanom ekonomickom fóre CII India – Europe Business and Sustainability Conclave, ktoré organizuje pred hlavnou konferenciou Raisina Dialogue Konfederácia indického priemyslu. Na podujatí aktívne vystúpil a diskutoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár spolu so štátnym tajomníkom Rastislavom Chovancom.

Veľvyslanectvo SR v Dillí informuje, že po včerajších zrážkach polície s protestujúcimi farmármi na hranici štátov Punjab a Haryana, počas ktorých boli proti demonštrantom použité vodné delá a slzný plyn, boli uzavreté cestné priechody do hlavného mesta v Singhu, Tikri a v Ghazipure na hranici so štátom Uttar Pradesh.

Veľvyslanectvo SR v Dillí sa 3. februára 2024 zapojilo do 33. ročníka Medzinárodného charitatívneho bazáru, ktorý už tradične organizuje DCWA (Delhi Commonwealth Women’s Association) a diplomatická komunita.

S cieľom intenzifikácie vzájomných hospodárskych vzťahov realizoval veľvyslanec R. Maxián v Dháke od 29. januára do 31. januára 2024 sériu prezentácií a stretnutí s bangladéšskymi podnikateľmi.

Dezignovaný veľvyslanec Slovenskej republiky v Bangladéšskej ľudovej republike so sídlom v Dillí Róbert Maxián odovzdal 1. februára v Dháke poverovacie listiny do rúk prezidenta Bangladéšskej ľudovej republiky Mohammeda Shahabuddina.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 23. januára 2024 v Bratislave veľvyslankyňu Indickej republiky na Slovensku Apoorvu Srivastavu. Pozitívne zhodnotili dosiahnutú dynamiku nárastu vzájomného obchodu, investícií a úspešnú spoluprácu v oblasti obranného priemyslu. Diskutovali tiež o pripravovanej návšteve slovenskej delegácie v Indii, ktorá bude sprevádzaná dvomi podnikateľskými fórami.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí usporiadalo 16. januára 2024 vo svojich reprezentačných priestoroch slávnostnú recepciu pri príležitosti 31. výročia vzniku Slovenskej republiky a nadviazania diplomatických vzťahov s Indickou republikou. Hlavnou hostkou podujatia bola štátna ministerka pre zahraničné veci a kultúru Ministerstva zahraničných vecí Indie Meenakashi Lekhi.

18.12.2023 India

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Dillí organizoval 16. decembra 2023 vo svojich priestoroch v spolupráci s dobrovoľníckou ženskou organizáciou Delhi Commonwealth Women's Association (DCWA) charitatívny vianočný večierok.

Zastupiteľský úrad SR v Dillí organizoval 5. decembra 2023 videokonferenciu vzdelávaní, na ktorej sa zúčastnili SAIA, zástupcovia dvoch slovenských univerzít - Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre (SPU) ako aj pedagógovia a študenti viacerých indických univerzít.

22. novembra sa v Kolkate uskutočnil 7. ročník Bengálskeho globálneho obchodného samitu.

Veľvyslanec Róbert Maxián sa 24. novembra spolu s konzulkou K. Bartišek Gondovou zúčastnili kultúrneho programu, ktorý spoločne pod názvom "Forever Friends" organizovali študenti Spojenej školy v Ivanke pri Dunaji a St. Mark's School v Dillí.

Vláda Slovenskej republiky schválila 13. novembra 2023 svoje programové vyhlásenie.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Dillí Róbert Maxián 5. novembra 2023 v India Habitat Centre v Dillí slávnostne inauguroval výstavu skíc, kresieb a malieb umeleckej skupiny Urban Sketchers Delhi spolu s jej zakladateľom Nirajom Guptom a renomovaným výtvarníkom Mohinderom K. Purim.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí informuje cestujúcu verejnosť, že v hlavnom meste Dillí a ďalších mestách Indie, ako sú napríklad Noida, Gurgaon, Chandigarh, Ludhiana, Kalkata, Pune, sa začína zhoršovať kvalita ovzdušia.

Veľvyslanectvo SR v Dillí zabezpečilo od 12. do 14. októbra 2023 prezentáciu Slovenska ako filmárskej destinácie na 10. ročníku medzinárodného filmárskeho konkláve (IFFTC) v Bombaji.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí upozorňuje na rekordne vysoký počet hospitalizácií a úmrtí v súvislosti s výskytom horúčky dengue počas monzúnovej sezóny. Horúčka dengue je choroba prenášaná komármi, ktorá sa rýchlo šíri v husto osídlených oblastiach, čo vyvoláva obavy z rekordného počtu úmrtí a infekcií. V krajinách ako India či Bangladéš je výskyt horúčky dengue bežný, avšak tento rok počty nakazených dosahujú najvyššie zaznamenané počty od roku 2000.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí vyzýva k zvýšenej opatrnosti v súvislosti s nárastom monzúnových zrážok v severovýchodnej časti Indie.

Veľvyslanec SR v Dillí Róbert Maxián 3. októbra 2023 slávnostne otvoril medzinárodný folklórny festival, ktorý vo Vadodare v zväzovom štáte Gudžarát usporiadala súkromná univerzita Parul University.

14.09.2023 India

Veľvyslanec SR v Indii R. Maxián spoločne s veľvyslankyňou Indie na Slovensku A. Srivastava inaugurovali 2. ročník webináru o Slovensko-indickej spolupráci v obrannom priemysle.

Dvadsať účastníkov a účastníčok Letnej školy diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) si dnes 30. júna 2023 na záverečnej ceremónii prevzalo diplomy z rúk ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Wlachovského a čestného prezidenta LŠDŠO Ivana Korčoka.

V Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu sa vo štvrtok 29. júna 2023 uskutočnilo slávnostné podujatie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – Koncert pri príležitosti 30. výročia slovenskej diplomacie.

Letnú školu diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) otvoril dnes, 26. júna 2023 v Bratislave, jej čestný prezident Ivan Korčok. Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyhlásil, že projekt nielen vytvára priestor na oboznámenie sa so slovenskou diplomaciou a jej cieľmi, ale šíri tiež odkaz Štefana Osuského, jednej z jej najvýraznejších postáv.

Slovenská republika si 24. júna pripomína Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Pripomína všetkých neprávom odsúdených a uväznených medzi rokmi 1948 až 1989. Pamätný deň sa viaže k procesu s lekárom, politickým väzňom a katolíckym disidentom Silvestrom Krčmérym, ktorého mučili a 24. júna 1954 nespravodlivo odsúdili za údajnú vlastizradu.

V dňoch 14. – 15. júna 2023 sa v Bratislave konalo 11. zasadnutie Zmiešanej komisie pre hospodársku a obchodnú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Indickou republikou.

1 / 10