1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Miestne špecifiká

Miestne špecifiká

India

Aktualizované 09.07.2022
Publikované 24.06.2022

Banky majú obvykle otvorené počas pracovných dní (cca od 10.00) a v sobotu doobeda. Banky, úrady a množstvo obchodov sú v nedeľu zatvorené. Pracovná doba úradov je obvykle od 9.30 do 17.30. 

Bankomaty (ATM) sú bežne dostupné v mestách a na turistických miestach. Prijímanie platieb kreditnými a debetnými kartami je rozšírené najmä v centrách, je preto užitočné mať pri sebe hotovosť v INR. (Pozn. vzhľadom na nedostatok hotovosti po zneplatnení 500 a 1000 INR bankoviek v Indii v novembri 2016 pretrvávajú reštriktívne opatrenia pre vybratie hotovosti).

Oficiálnou menou v Indii je indická rupia (Indian Rupee – INR alebo Rs.) Rupiu nie je možné kúpiť mimo územia Indie. Peniaze možno zameniť na letisku, v bankách alebo vybrať hotovosť z bankomatu (ATM). Väčšina bankomatov vydáva hodnotu max. 10 000 INR (cca 130 EUR).

Internetové pripojenie je v Indii dostupné vo všetkých väčších mestách vo forme wi-fi, v internetových kaviarňach, turistických reštauráciách a hoteloch. V oblastiach mimo miest je možné pripojenie prostredníctvom telefonických SIM kariet alebo tokenov s internetom, ktoré je potreba si dopredu zakúpiť u indického operátora (proces vybavovania si vyžaduje čas – je potrebné dokladať dokumenty totožnosti, fotografie a i.).

V Indii sa používajú odlišné elektrické zásuvky od európskych, preto je potrebné zakúpiť si univerzálny adaptér. Napätie má 220 voltov (50 Hz). Výpadky prúdu sú bežné, ich frekvencia závisí od oblasti. 

Telefonická predvoľba pre Indiu je +91. Pre uskutočnenie medzinárodného hovoru z Indie treba zadať predvoľbu (00), smerové číslo krajiny, oblasti (ak je to potrebné) a nakoniec príslušné číslo (Poznámka: príklad spojenia z Indie do Bratislavy: 00 421 2 + príslušné číslo)

Krava je v Indii posvätným zvieraťom, bežne sa vyskytuje v mestách a na uliciach. Zabíjanie kráv a predaj mäsa sú vo viacerých oblastiach krajiny prísne zakázané. Konzumácia hovädzieho, ublíženie či nevhodné chovanie voči zvieratám je zákonom prísne trestané, prípadne môže vyvolať potýčku so samozvanými ochrancami poriadku.

Homosexualita bola v Indii legalizovaná až v roku 2013. Vzhľadom na kultúrne a náboženské rozdiely v krajine v praxi tento zákon nemusí byť všade rovnako rešpektovaný.

Pre viac informácií o cestovaní a turizme môžete využiť bezplatnú 24-hodinovú telefonickú linku pre cestovateľov č. (+91-11) 1800 111 363 alebo navštíviť stránky Ministerstva cestovného ruchu Indie  resp. oficiálny portál.

 

Bangladéš

Aktualizované 09.07.2022
Publikované 24.06.2022

Bangladéš je sekulárna krajina, ale prevažná väčšina obyvateľov vyznáva islam.

Je vhodné nosiť dlhé oblečenie – u žien sa odporúča zakrývať kolená aj ramená.

K miestnym zvyklostiam patrí aj vyzúvať sa pred vstupom do mešít resp. do ďalších chrámov.

Verejne konzumovať alkohol sa neodporúča.

Dňom pracovného pokoja je piatok.

Homosexualita nie je legálna.

Fotografovať je vhodné len so súhlasom.

Veľká časť obyvateľstva v mestách hovorí (aspoň čiastočne) po anglicky.

Miestnou menou v Bangladéši je taka (BDT), cudzie meny sa nepoužívajú.

Medzinárodné platobné karty fungujú v obmedzenom rozsahu.

Napätie je 220 voltov, výpadky elektrického prúdu sú bežné.

Ubytovanie – odporúčaným štandardom je izba s klimatizáciou a sieťou proti komárom. Niektoré zariadenia odmietajú spoločne ubytovať nemanželské páry.

Bhután

Aktualizované 09.07.2022
Publikované 24.06.2022

Oficiálnou menou je bhutánsky ngultrum (BTN), ktorý je viazaný na indickú rupiu (INR).

V krajine je možné voľne v platiť INR (1:1) s výnimkou bankoviek v hodnote 500 a 2000 INR. Na mnohých miestach je možné tiež platiť v USD.

K spätnej výmene miestnej meny na USD (pri odchode z krajiny) je potreba preukázať doklad o pôvodnej výmene.

Bankomaty sú bežne dostupné iba v mestách.

Kreditné karty sú akceptované vo väčšine hotelov a obchodov pre cudzincov.

Elektrické napätie je 220/240 V – je užitočné pribaliť si so sebou univerzálny adaptér.

Telefonické pripojenie je dobré a väčšina hotelov a kaviarní poskytuje bezdrôtové  internetové pripojenie (wi-fi).

V mestách sa dá bežne dohovoriť po anglicky.

Kúpa a predaj tabakových výrobkov nie sú v Bhutáne povolené. Je možné doviesť 200 ks cigariet (s 200 % colným poplatkom). V krajine platí zákaz fajčenia v priestoroch verejných úradov a vládnych budov. Fajčenie je takisto nevhodné pri chrámoch a miestach s náboženským významom.

Hlavným náboženstvom je (tibetský) budhizmus.

Pri návšteve náboženských miest je vhodné zvoliť odev s dlhými rukávmi, zahalené kolená a ramená, do chrámov vstupovať bez topánok a bez pokrývky hlavy.

Pri návšteve náboženských miest je vhodné opýtať sa vopred, či je povolené fotografovanie.

Kúpa, predaj a vývoz starožitností sú zakázané.

Homosexualita je nelegálna.

Podrobnejšie informácie o Bhutáne pre turistov

Maldivy

Aktualizované 09.07.2022
Publikované 24.06.2022

Dni pracovného pokoja na Maldivách sú piatok a sobota.

Časový posun je +4 hodiny oproti zimnému stredoeurópskemu času, +3 hodiny oproti letnému.

Telefonické spojenie je na Maldivách bežne dostupné. Predvoľba pre uskutočnenie hovoru je +960.

Internetové pripojenie je bežne dostupné v turistických oblastiach, hoteloch a kaviarňach. Rezorty poskytujú bezdrôtové pripojenie (wi-fi).

Elektrické napätie je 220-240V (~50Hz).  Pre využitie zásuviek je užitočné mať so sebou univerzálny adaptér.

Morský život v okolí atolov je bohatý na koralové útesy ako aj vraky lodí, preto sú Maldivy vhodným miestom na potápanie. Vývoz koralov a iného morského bohatstva sú však zakázané.

V krajine sa bežne (aj na trhoch) okrem miestnej meny platí americkými dolármi. Niektoré turistické rezorty akceptujú okrem USD aj EUR a GBP, a bežne aj zahraničné platobné karty.

Bankomaty sú dostupné vo väčšine krajiny, pri výbere môže byť účtovaný poplatok za výber z medzinárodnej karty. Hotely a reštaurácie umožňujú platby kartou.

Banky sú vo väčšine prípadov otvorené od nedele do štvrtku (víkend spadá na piatok a sobotu), pracovná doba je rôzna medzi 7.30-17.00 hod.

Spoločnosť na Maldivách vyznáva islam a je veľmi konzervatívna, z toho dôvodu je vhodné prispôsobiť miestnym zvyklostiam obliekanie i ďalšie osobné prejavy.

Alkohol a bravčové mäso je možné dostať iba v turistických rezortoch, v ostatných častiach krajiny sú zakázané.

Drogy sú prísne zakázané a ich prechovávanie môže byť trestané doživotnou väzbou.

Nudizmus je prísne zakázaný. Kúpanie v plavkách je povolené len na plážach vyhradených pre turistov. Opaľovanie sa bez vrchného dielu nie je povolené, môže byť trestané pokutou až 500 USD a doživotným vyhostením z krajiny. V dovolenkových rezortoch sú pravidlá ohľadne kúpania, odevu a alkoholu voľnejšie.

Homosexualita je podľa miestneho práva (šaríja) nelegálna a za jej prejavy môžu byť uložené veľmi prísne tresty ako vyhostenie, väzenie, alebo verejné bičovanie. Samozvaní ochrancovia moslimského práva sú schopní takejto osobe fyzicky ublížiť alebo ju dokonca usmrtiť

Pre viac informácií navštívte oficiálne stránky pre cestovateľov

 

Nepál

Aktualizované 09.07.2022
Publikované 24.06.2022

Na vstup do hlavných horských turistických oblastí sú potrebné platné povolenie a karta TIMS (Trekkers’ Information Management System). Odporúčame zabezpečiť si sprievodcu z overenej cestovnej agentúry.

Aktuálne poplatky a ďalšie informácie pre horskú turistiku sú dostupné na stránkach nepálskej asociácie CK Trekking Agencies Association of Nepal.

Dobrovoľníci by mali dbať na výber serióznej a overenej organizácie. Môžu pre výber kontaktovať Radu vlády pre sociálne služby (email: info@swc.org.np) so žiadosťou o zoznam registrovaných dobrovoľníckych organizácií.

Internetové pripojenie a telefonický signál sú dostupné v turistických oblastiach, hoteloch a kaviarňach. V horských oblastiach nie je plné pokrytie signálom a treba rátať s limitovaným prístupom na internet.

Dodávky elektriny môžu mať výpadky, v horských chatách môže byť dobíjanie spotrebičov platené.

Zásuvky sú odlišného typu. Niektoré predlžovačky síce majú univerzálny vstup kompatibilný s európskym (typ C), odporúčame si však zaobstarať univerzálny adaptér.

Kúpa, predaj, zabitie alebo lov divo žijúcich zvierat, ako aj obchodovanie s nimi (bez licencie) sú nezákonné.

Ženy by sa mali vyhnúť nevhodnému oblečeniu, odhaleným kolenám a ramenám vo všeobecnosti. Toto platí pre všetky osoby pri návšteve chrámov a posvätných miest. Do chrámov a posvätných miest sa vstupuje bez obuvi, niektoré z nich sú dostupné výlučne pre veriacich.

Turistické informácie o Nepále

Srí Lanka

Aktualizované 09.07.2022
Publikované 24.06.2022

Do chrámov vstupujte bez obuvi a so zahalenými ramenami a kolenami, bez pokrývky hlavy. Nediskriminujte otvorene žiadne náboženstvo, ani neznehodnocujte náboženské symboly. Zneucťovanie týchto miest môže byť veľmi prísne trestané. 

Vyzývavé oblečenie, romantické gestá (ako bozkávanie na verejnosti) sú nevhodné a môžu spôsobiť nevôľu domácich. 

Nudizmus je prísne zakázaný. 

Homosexualita je nelegálna. 

Počas náboženských sviatkov, festivalov a osláv môže byť pozastavený predaj alkoholu a mäsa. 

Za požitie alkoholu alebo fajčenie na verejnosti môžete byť pokutovaní. 

Vždy so sebou noste doklad totožnosti. 

Nefoťte, ani inak nedokumentujte vládne inštitúcie alebo vojenské základne. Fotografovanie niektorých oblastí môže byť za poplatok. 

Bankomaty sú dostupné vo väčšine krajiny, pri výbere sa účtuje poplatok vo výške. Hotely a reštaurácie spravidla umožňujú platby kartou. 

Internetové pripojenie je dostupné v turistických oblastiach, hoteloch a kaviarňach. 

Elektrické zásuvky sú odlišné od európskych, väčšina hotelov ponúka adaptér. 

Turistické informácie o Srí Lanke