1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Podmienky vstupu

Podmienky vstupu

Publikované 11.05.2022

Občania SR môžu vstúpiť a zdržiavať sa na území Nemecka bez povinnosti prihlásiť sa na pobyt, pokiaľ celková doba pobytu nepresiahne 3 mesiace. Počas pobytu v Nemecku platí povinnosť mať pri sebe platný cestovný pas alebo občiansky preukaz a na vyzvanie sa týmto preukázať. Na dobu pobytu je potrebné mať uzavreté zdravotné poistenie, ktorej účel pre bežné lekárske ošetrenie spĺňa i Európska zdravotná karta.  

Pri pobytoch na území Nemecka, ktoré prekročia dobu 3 mesiace, resp. 90 dní, je potrebné prihlásiť sa podľa miesta pobytu na príslušnom nemeckom prihlasovacom úrade (Meldeamt, Bürgeramt, Rathaus), ktorý po prihlásení vydá potvrdenie o pobyte (Meldebestätigung, Meldebescheinigung).

Pri cestovaní s domácimi zvieratami (pes, mačka, fretka) treba mať so sebou európsky pas spoločenských zvierat, ktorý obsahuje potvrdenie o zaočkovaní zvieraťa proti besnote. Psy by mali byť zaočkovaní aj proti psinke. Do NSR je zakázané cestovať s pitbullom, bullteriérom, americkým staffordshirom a staffordshirským bullteriérom.