1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Indonézia

Publikované 06.05.2022

V Indonézii sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu. Častokrát je prítomné nedodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Pre veľké aglomerácie a husto osídlené oblasti sú typické dopravné zápchy, takže je potrebné rátať s veľkými časovými stratami. Svietenie vozidiel nie je povinné s výnimkou motocyklov. Diaľnice sú spoplatnené. Pohonné hmoty sú vzhľadom na štátne dotácie výrazne nižšie ako v Slovenskej republike.

Brunej

Aktualizované 04.07.2022
Publikované 05.05.2022

V Bruneji sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu. 
Vodiči vozidiel neregistrovaných v Bruneji si môžu kúpiť pohonné hmoty len na niekoľkých určených čerpacích staniciach po celej krajine, a to do maximálneho objemu 250 litrov. Ak sa ako vodič stanete účastníkom dopravnej nehody, nemali by ste opustiť miesto činu ani pohybovať vozidlom, kým nezasiahne polícia.
 

Filipíny

Publikované 10.05.2022

Na Filipínach sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. Ak plánujete byť na Filipínach dlhšie ako 90 dní a plánujete riadiť vozidlo, budete potrebovať filipínsky vodičský preukaz. Na Filipínach je veľa autopožičovní, najmä v mestských oblastiach, a zahraniční turisti si môžu prenajať vozidlo po príchode alebo si ho zarezervovať online. Bezpečnostné pásy sú povinné. Vozidlo v obchodnej alebo obytnej zóne musí dať prednosť chodcom na priechode pre chodcov. 

Malajzia

Publikované 31.05.2022

V Malajzii sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu. Častokrát je prítomné nedodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Pre veľké aglomerácie a husto osídlené oblasti sú typické dopravné zápchy, takže je potrebné rátať s veľkými časovými stratami. Dopravné značenie je v Malajzii v súlade s medzinárodným dopravným značením. Na trojprúdovej rýchlostnej ceste môžete zostať v strednom pruhu pri jazde konštantnou rýchlosťou alebo pri nepredbiehaní. Vo všeobecnosti je povolená rýchlosť v meste vždy medzi 60 km/h – 80 km/h, ale keď ste na severojužnej diaľnici, sa môže rýchlosť pohybovať od 90 do 110 km/h. Po cestách jazdí množstvo motocyklistov čo je potrebné zohľadniť aj pri šoférovaní. Ostražitý je potrebné byť na semaforoch, križovatkách a tiež pri vjazde do zákruty alebo zo zákruty. Pri jazde treba mať zapnuté bezpečnostné pásy a dodržiavať rýchlostné limity.

Singapur

Publikované 15.06.2022

V Singapure sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu. Vždy treba predbiehať po pravej strane. Bezpečnostné pásy a detské sedačky sú povinné. Zákonný limit obsahu alkoholu v krvi je 80 mg alkoholu na 100 ml krvi. Svetlomety musia byť zapnuté medzi 19.00 a 7.00 hod. Na neriadených križovatkách má prednosť premávka sprava. 

Východný Timor

Publikované 06.05.2022

Vo Východnom Timore sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu. Častokrát je prítomné nedodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Ceny pohonných látok sú vzhľadom na štátne dotácie výrazne nižšie ako v Slovenskej republike.