Pobyt cudzinca

Obsah tejto stránky
    Aktualizované 30.01.2023

    Podmienky vstupu a pobytu cudzinca upravuje zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (gestor Ministerstvo vnútra SR).   

    Ako cudzinec môžete požiadať o jeden z troch typov pobytu:

    • prechodný pobyt;
    • trvalý pobyt;
    • tolerovaný pobyt.

     

    Prechodný pobyt

    Prechodný pobyt oprávňuje štátneho príslušníka tretej krajiny zdržiavať sa, vycestovať a opätovne vstupovať na územie Slovenskej republiky v čase, na aký mu bol policajným útvarom udelený. Prechodný pobyt je viazaný na jeden účel. Ak štátny príslušník tretej krajiny chce vykonávať inú činnosť, než na akú mu bol udelený prechodný pobyt, musí podať novú žiadosť o udelenie prechodného pobytu, ak tento zákon neustanovuje inak.

    Účel prechodného pobytu vykonáva štátny príslušník tretej krajiny na území Slovenskej republiky.

    Prechodný pobyt môže policajný útvar udeliť štátnemu príslušníkovi tretej krajiny:

    • na účel podnikania (§ 22),
    • na účel zamestnania (§ 23),
    • na účel štúdia (§ 24),
    • na účel osobitnej činnosti (§ 25),
    • na účel výskumu a vývoja (§ 26),
    • na účel zlúčenia rodiny s rodinným príslušníkom, ktorý má v SR platne udelený pobyt (§ 27),
    • na účel plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl (§ 28),
    • štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý má priznané postavenie Slováka žijúceho v zahraničí (§ 29),
    • štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý má priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v inom členskom štáte (§ 30).

     

    Prechodným pobytom je aj pobyt na základe modrej karty Európskej únie.

    Povolenie na prechodný pobyt môže policajný útvar udeliť na čas potrebný na dosiahnutie účelu deklarovaného žiadateľom, na účely: podnikanie (na obdobie najviac na 3 roky), zamestnanie (najviac na 5 rokov), štúdium (najviac na 6 rokov), osobitná činnosť (najviac na 2 roky), výskum a vývoj (najviac na 2 roky), zlúčenie rodiny (najviac na 5 rokov), alebo plnenie služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl (najviac na 5 rokov); priznanie postavenia Slováka žijúceho v zahraničí (na 5 rokov), priznanie postavenia osoby s dlhodobým pobytom v inom členskom štáte (najviac na 5 rokov), pobytom na základe modrej karty Európskej únie (najviac na 4 roky).

     

    Trvalý pobyt

    Trvalý pobyt oprávňuje štátneho príslušníka tretej krajiny zdržiavať sa, vycestovať a opätovne vstupovať na územie Slovenskej republiky v čase, na ktorý mu bol policajným útvarom udelený, ak tento zákon neustanovuje inak. Trvalý pobyt je:

    a) trvalý pobyt na päť rokov (zlúčenie rodiny s rodinným príslušníkom, ktorý je občanom SR),

    b) trvalý pobyt na neobmedzený čas, 

    c) pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny s priznaným postavením osoby s dlhodobým pobytom Európskej únie. 

     

    Tolerovaný pobyt

    Tolerovaný pobyt je osobitný typ pobytu, ktorý môže byť cudzincovi udelený výnimočne na krátke časové obdobie s cieľom prekonať konkrétnu situáciu.

     

    Podávanie žiadostí o pobyt

    Žiadosť o udelenie prechodného pobytu podáva štátny príslušník tretej krajiny osobne v zahraničí na zastupiteľskom úrade akreditovanom pre štát, ktorý mu vydal cestovný doklad, alebo na zastupiteľskom úrade akreditovanom pre štát, v ktorom má bydlisko; ak nie je takýto zastupiteľský úrad alebo v prípadoch hodných osobitného zreteľa určí ministerstvo zahraničných vecí po dohode s ministerstvom vnútra iný zastupiteľský úrad, na ktorom štátny príslušník tretej krajiny podá žiadosť o udelenie prechodného pobytu. Žiadosť o udelenie prechodného pobytu môže štátny príslušník tretej krajiny podať osobne aj na policajnom útvare, ak: 

    • sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe platného povolenia na pobyt,
    • sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe udeleného tolerovaného [§ 58 ods. 1 písm. a) až c) alebo ods. 2],
    • sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe udeleného národného víza (§ 15); 
    • ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, u ktorého sa vízum nevyžaduje, alebo 
    • ide o držiteľa osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí.

    Žiadosť o udelenie trvalého pobytu podáva štátny príslušník tretej krajiny osobne v zahraničí na zastupiteľskom úrade. Žiadosť o udelenie trvalého pobytu môže štátny príslušník tretej krajiny podať osobne aj na policajnom útvare, ak 

    • sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe platného povolenia na pobyt,
    • sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe udeleného tolerovaného (§ 58 ods. 1 písm. a) až c) alebo ods. 2),
    • sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe udeleného národného víza (§ 15); 
    • sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe schengenského víza udeleného iným členským štátom na základe dohody o zastúpení pri udeľovaní schengenských víz medzi Slovenskej republiky a iným členským štátom,
    • ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, u ktorého sa vízum nevyžaduje, alebo 
    • ide o držiteľa osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí.

    Podanie žiadosti o pobyt na oddelení cudzineckej polície v SR na základe národných víz

    Pokiaľ sa žiadateľ rozhodne podať žiadosť o pobyt na policajnom útvare SR a k ceste do SR potrebuje vydanie národných víz je nutné najprv na príslušnom zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky podať Žiadosť o udelenie národného víza (podľa § 15), v súvislosti s podaním žiadosti o povolenie pobytu na oddelení cudzineckej polície v Slovenskej republike. 

    Žiadosť o národné vízum
    PDF 183.6 kB, 25.9.2023, 3912 stiahnutí
    Stiahnuť
    Štátny príslušník tretej krajiny si môže podať žiadosť na teritoriálne príslušnom zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky, podľa krajiny vydania cestovného dokladu, alebo ak v danej krajine má povolený pobyt.

    Žiadateľ o národné vízum k žiadosti predkladá okrem dokladov k vízu aj kompletnú dokumentáciu podľa účelu pobytu, ktorú plánuje predložiť pri podaní žiadosti  pre udelenie pobytu na teritoriálne príslušnom oddelení cudzineckej polície v SR.

    Kompletný zoznam dokladov k žiadosti o národné vízum (informácie v anglickom jazyku)
    PDF 363.4 kB, 30.1.2023, 178 stiahnutí
    Stiahnuť

    Podanie žiadosti prostredníctvom zastupiteľského úradu SR v zahraničí

    V prípade, že sa žiadateľ rozhodne podať žiadosť o pobyt na príslušnom Zastupiteľskom úrade. Žiadosť o udelenie pobytu podáva štátny príslušník tretej krajiny na úradnom tlačive 

    Formulár žiadosti o udelenie povolenia na pobyt (slovenská/anglická verzia)
    PDF 230.1 kB, 31.5.2023, 3529 stiahnutí
    Stiahnuť

    Pri podaní žiadosti o udelenie pobytu je štátny príslušník tretej krajiny povinný predložiť platný cestovný doklad a všetky náležitosti k žiadosti o udelenie pobytu ustanovené týmto zákonom, inak zastupiteľský úrad žiadosť o udelenie pobytu neprijme.

    Ak zastupiteľský úrad žiadosť o udelenie prechodného pobytu alebo trvalého pobytu na päť rokov neprijme, poskytne štátnemu príslušníkovi tretej krajiny písomnú informáciu o tom, ktoré doklady musí k žiadosti o udelenie pobytu doložiť, aby sa jeho žiadosť prijala. Zastupiteľský úrad, ktorý žiadosť prijal vykoná so žiadateľom o udelenie pobytu osobný pohovor za účelom predbežného posúdenia žiadosti. Zastupiteľský úrad, ktorý žiadosť prijal, vydá žiadateľovi v deň podania žiadosti potvrdenie o jej prijatí.

    Zoznam dokladov potrebných pre podanie žiadosti o pobyt

    Pre jednotlivé druhy pobytov je potrebné si pripraviť rôzne druhy dokladov. Rovnako tak sa líšia správne poplatky za jednotlivé druhy pobytov.

    Zoznamy dokladov spolu s poplatkami pre najžiadanejšie druhy pobytov:

    Doklady potrebné k prijatiu žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel štúdia
    Word 15.9 kB, 30.1.2023, 113 stiahnutí
    Stiahnuť
    Doklady potrebné k prijatiu žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania
    Word 15.8 kB, 30.1.2023, 142 stiahnutí
    Stiahnuť
    Doklady potrebné k prijatiu žiadosti o prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny (zlúčenie rodiny s cudzincom, ktorý má v SR platne udelený pobyt, žiadateľ je dieťa)
    Word 14.9 kB, 30.1.2023, 603 stiahnutí
    Stiahnuť
    Doklady potrebné k prijatiu žiadosti o prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny (zlúčenie rodiny s cudzincom, ktorý má v SR platne udelený pobyt
    Word 15.9 kB, 30.1.2023, 268 stiahnutí
    Stiahnuť
    Doklady potrebné k prijatiu žiadosti o udelenie trvalého pobytu za účelom zlúčenia rodiny s občanom SR (napr. manželský pár)
    Word 17.2 kB, 30.1.2023, 195 stiahnutí
    Stiahnuť

    Ako dlho bude trvať, kým sa rozhodne o žiadosti?

    Oddelenie cudzineckej polície alebo zastupiteľský úrad vydá žiadateľovi v deň podania žiadosti potvrdenie o jej prijatí. Oddelenie cudzineckej polície rozhodne o žiadosti do 90 dní od jej doručenia alebo do 30 dní od doručenia kompletnej žiadosti, ak ide o cudzinca podľa zákona o pobyte cudzincov (§ 33 ods. 8):

    a) štátneho príslušníka tretej krajiny podľa § 23 ods. 4, ak v predchádzajúcich piatich rokoch vykonával sezónne zamestnanie podľa § 23 ods. 6 písm. g) alebo mal udelený prechodný pobyt podľa § 23 ods. 4,

    b) štátneho príslušníka tretej krajiny podľa § 24 až 26 a § 29,

    c) štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý zastupuje alebo pracuje pre zahraničného investora v Slovenskej republike a zároveň je občanom členského štátu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj,

    d) štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý zastupuje alebo pracuje pre významného zahraničného investora47) v Slovenskej republike,

    e) štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý zastupuje alebo pracuje pre centrum podnikových služieb alebo technologické centrum,50c)

    f) manžela štátneho príslušníka tretej krajiny uvedeného v písmenách c), d) alebo písmene e) alebo dieťa mladšie ako 18 rokov štátneho príslušníka tretej krajiny uvedeného v písmenách c), d) alebo písmene e) alebo

    g) štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý žiada o prechodný pobyt podľa § 22 ods. 1 písm. b) na základe podnikateľského zámeru na realizáciu inovatívneho projektu a ktorý podal žiadosť o udelenie tohto prechodného pobytu na zastupiteľskom úrade alebo policajnom útvare na základe udeleného národného víza podľa § 15 ods. 1.

     

    Podanie žiadosti

    Na podanie žiadosti je možné objednať sa telefonicky v pracovné dni na telefónnom čísle: +62 21 3101068 alebo e-mailom na emb.jakarta@mzv.sk