Schengenské víza

Obsah

    Ako podať žiadosť o schengenské vízum

    Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire oznamuje začatie spolupráce so spoločnosťou BLS International v Egypte.

    Termíny na podávanie žiadostí o schengenské víza (typ C) sú otvorené od 4. januára 2024 na webovej stránke BLS International pre všetky kategórie.

    Občania Egypta môžu podať žiadosť o schengenské vízum v dvoch centrách spoločnosti BLS International - v Káhire a Alexandrii.

    Počet miest na podanie žiadosti o schengenské vízum priamo na Veľvyslanectve Slovenskej republiky je obmedzený a poskytuje sa len po predchádzajúcom dohovore.​​​​​​​

    Aktualizované 21.09.2023
    Publikované 21.09.2023

    Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire zabezpečuje výkon vízovej a pobytovej agendy s územnou pôsobnosťou pre Egypt,  Omán, Jemen, Líbyu, Sudán a Tunisko. 

    Zastupovanie Slovenskej republiky pri udeľovaní schengenských víz 

    Upozornenie: Uvedené veľvyslanectvá neprijímajú žiadosti o pobyt a národné víza. 

    Žiadatelia z Ománu si môžu požiadať o schengenské víza na Zastupiteľskom úrade Talianskej republiky v Maskate, ktorý Slovenskú republiku zastupuje vo vízovom konaní. 

    Žiadatelia zo Sudánu si môžu požiadať o schengenské víza na Zastupiteľskom úrade Švajčiarskej konfederácie v Chartúme, ktorý Slovenskú republiku zastupuje vo vízovom konaní – v dôsledku vojnového konfliktu v Sudáne je zastupiteľstvo zatvorené.

     Žiadatelia z Tuniska si môžu požiadať o schengenské víza na Zastupiteľskom úrade Švajčiarskej konfederácie v Tunise, ktorý Slovenskú republiku zastupuje vo vízovom konaní. 

    Všeobecné podmienky 

    Schengenské vízum oprávňuje cudzinca k pobytu na území členských krajín Schengenského priestoru na dobu vyznačenú na vízach, najviac však na 90 dní v rámci plynúceho polroka (180 dní).

    Za začiatok polroka sa považuje dátum prvého vstupu do Schengenu.

     

    Podanie žiadosti

    Žiadosť o udelenie schengenského víza žiadateľ predkladá na konzulárnom oddelení Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Káhire osobne počas konzulárnych hodín, resp. na základe vopred dohodnutého stretnutia alebo u externého poskytovateľa služieb.

    Žiadosť možno v zmysle platných dohôd predložiť najskôr 6 mesiacov, najneskôr však 15 dní pred plánovanou cestou.

    Členským štátom príslušným na posúdenie žiadosti o vízum a na vydanie rozhodnutia je členský štát, ktorého územie je jediným cieľom návštevy žiadateľa. Pokiaľ žiadateľ plánuje navštíviť viacero štátov, posudzuje sa dĺžka pobytu v každom štáte – žiadateľ podáva žiadosť na veľvyslanectve členského štátu, v ktorom plánuje stráviť najdlhšiu dobu. Pri podaní žiadosti je potrebné uhradiť vízový poplatok, ktorý sa uhrádza v miestnej mene (EGP) a predstavuje prepočet čiastky 80 eur pre dospelé osoby (v prípade deti od 6 do 12 rokov veku 40 eur). 
      

    Ako dlho trvá vybavenie žiadosti

    Veľvyslanectva SR v Káhire vybavuje žiadosti o víza, ktoré sú prípustné v súlade so Schengenským vízovým kódexom do 15 kalendárnych dní odo dňa ich podania. Túto lehotu možno v jednotlivých prípadoch predĺžiť najviac na 45 kalendárnych dní, najmä ak je potrebné ďalšie preskúmanie žiadosti. V individuálnych odôvodnených naliehavých prípadoch sa o žiadostiach rozhodne bezodkladne. Rozhodnutia o zamietnutí žiadostí sa musia oznamovať žiadateľom.

    Musia sa v nich udávať dôvody zamietnutia, pričom žiadatelia majú právo sa voči nim odvolať. Zároveň musia obsahovať informácie týkajúce sa postupu, ktorý sa má dodržiavať v prípade podania odvolania vrátane príslušného orgánu a lehoty na podanie odvolania. Udelením víza nevzniká automaticky nárok na vstup. Od držiteľov víz sa na vonkajšej hranici žiada, aby preukázali, že spĺňajú podmienky vstupu stanovené v Kódexe schengenských hraníc.

     

    Biometrické údaje

    Od 12. októbra 2015 sa musí každý žiadateľ podrobiť zosnímaniu biometrických identifikátorov (odtlačkov prstov) pri predkladaní žiadosti o schengenské vízum.

    Biometrické údaje sa v zásade majú zbierať každých 59 mesiacov počnúc dňom prvého zberu. V zmysle Schengenského vízového kódexu nemá pečiatka označujúca prípustnosť žiadosti právne účinky. Členský štát môže z dôvodov ohrozenia verejného poriadku, vnútornej bezpečnosti, medzinárodných vzťahov alebo verejného zdravia vyžadovať, aby ústredné orgány iných členských štátov počas skúmania žiadostí podaných štátnymi príslušníkmi určitých tretích krajín alebo určitými kategóriami takýchto štátnych príslušníkov uskutočňovali konzultácie s jeho ústrednými orgánmi. Takéto konzultácie sa neuplatňujú pri žiadostiach o letiskové tranzitné víza. 

    Aké dokumenty budete potrebovať

    1

    Žiadosť musí byť podpísaná žiadateľom, v prípade zastupovania maloletej alebo právne nespôsobilej osoby musí byť žiadosť podpísaná zákonným zástupcom, ktorý priloží originál alebo overenú kópiu dokladu osvedčujúceho, že ide o zákonného zástupcu žiadateľa. 
    2

    v rozmeroch 3 x 3,5 cm. 
    3

    platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne o tri mesiace dlhšia ako predpokladaná platnosť požadovaného víza a ktorý bol vydaný počas predchádzajúcich desiatich rokov.

    Cestovný doklad musí obsahovať aspoň dve prázdne strany. 
    4

    (pozývací list, voucher pri organizovanom zájazde atď.). 
     
    5

    voucher potvrdzujúci hotelové ubytovanie a služby,- súkromné pozvanie, v ktorom pozývajúci potvrdí poskytnutie ubytovania žiadateľovi,- iné doklady. 
    6

    napr.: hotovosť v zameniteľnej mene, cestovné šeky, výpis z banky potvrdzujúci pravidelný príjem (plat, dôchodok) za obdobie posledných 6-12 mesiacov,
    iné doklady, ktoré zaručujú finančné prostriedky v konvertibilnej mene.

    Výška prostriedkov na živobytie nie je paušálne stanovená, avšak musí byť pomerná dĺžke a účelu pobytu a nákladom na živobytie v cieľovom štáte alebo štátoch schengenského priestoru.

    Na hraniciach Slovenskej republiky môže byť cudzinec vyzvaný preukázať dostatok finančných prostriedkov na živobytie počas doby pobytu uvedenej vo víze, a to vo výške 56 eur na osobu a deň pobytu. 
    7

    dokumenty umožňujúce posúdiť úmysel žiadateľa opustiť schengenský priestor po skončení platnosti víza napr. dopravný prostriedok, napr. predloženie spiatočného cestovného lístka (letenka, lístok na autobus/vlak,).

    V prípade cesty osobným motorovým vozidlom predloženie vodičského a technického preukazu, poistenia motorového vozidla za škodu spôsobenú inému účastníkovi cestnej premávky, tzv. zelená karta, peňažné prostriedky na benzín. 
    8

    musí pokryť všetky výdaje, ktoré by mohli vzniknúť v súvislosti s repatriáciou, návratom do vlasti zo zdravotných dôvodov, urgentného lekárskeho ošetrenia alebo úmrtia.

    Poistenie musí platiť na celom území členských štátov Schengenu a po celú dobu žiadateľovho pobytu. Minimálne krytie musí byť vo výške 30 000 eur.

    Rodinní príslušníci štátnych príslušníkov EÚ alebo EHP sú oslobodení od požiadavky predložiť doklady potvrdzujúci finančné zabezpečenie, dopravu, účel pobytu, medzinárodné zdravotné poistenie. 
    9

    astupiteľský úrad alebo generálny konzulát môže pre potreby rozhodnutia o udelení víza vyžiadať od cudzinca akékoľvek ďalšie doklady s cieľom preveriť deklarovaný účel cesty a úmysel žiadateľa vrátiť sa späť do domovskej krajiny alebo krajiny pobytu. 


    Doklady podľa účelu cesty:

    Za doklad preukazujúci účel cesty sa považuje napríklad: 

    Titulok

    Organizovaná/individuálna turistika
    • voucher vydaný cestovnou kanceláriou s potvrdením o poskytnutých službách, 

    • v prípade súkromnej návštevy (návšteva rodiny, známych) - pozvanie vydané pozývajúcou osobou s úradne overeným podpisom pozývateľa, alebo pozvanie overené príslušným oddelením cudzineckej polície Policajného zboru. Pozvanie overené oddelením cudzineckej polície 

    Policajného zboru je možné žiadať od vízových žiadateľov akejkoľvek štátnej príslušnosti. 

    Obchodné/podnikateľské cesty
    • pozvanie vydané obchodným partnerom alebo inštitúciou, 

    • pozvanie vystavené príslušným oddelením cudzineckej polície Policajného zboru. Pozvanie overené oddelením cudzineckej polície Policajného zboru je možné žiadať od vízových žiadateľov akejkoľvek štátnej príslušnosti. 

    Veľvyslanectvo alebo generálny konzulát rozhodne, aký doklad bude požadovať k osvedčeniu účelu pobytu. Pri opakovaných obchodných cestách sa vyžaduje predloženie zmluvy o spolupráci so slovenskou firmou/obchodnou spoločnosťou a iné doklady. 

    Medzinárodné konferencie, semináre, sympózia, kultúrne a športové podujatia
    • pozvanie vydané organizátorom podujatia, 

    • oficiálny list vysielajúcej organizácie žiadajúcej o udelenie víz pre jej zamestnanca, 

    Iné účely
    • iné doklady potvrdzujúce účel cesty a pobytu v Slovenskej republike (napr. liečebné pobyty, študijné pobyty nepresahujúce 90 dní)