Narodenie dieťaťa

Narodenie v Egypte, Ománe, Jemene, Líbyi, Sudáne a v Tunisku

Obsah
    Aktualizované 31.03.2024
    Publikované 27.10.2023

    Kto podáva žiadosť

    Žiadosť o zápis narodenia do osobitnej matriky podáva slovenský občan - rodič dieťaťa, zákonný zástupca alebo dospelá osoba, ktorej sa zápis týka.

     

    Kde je možné podať žiadosť

    Žiadateľ/ka žijúci na území Egypta, Ománu, Tuniska, Jemenu a Líbye môže podať žiadosť o zápis narodenia do osobitnej matriky na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v Káhire.

     

    Lehota na vybavenie žiadosti

    Zápis do osobitnej matriky sa vykoná najneskôr do troch mesiacov odo dňa doručenia oznámenia. V odôvodnených prípadoch sa táto lehota môže predĺžiť najviac o tri mesiace.

     

    Správne poplatky

    Aktuálnu výšku poplatku a spôsob jeho úhrady nájdete v časti poplatky.

     

    Zápis do osobitnej matriky

    Narodenie, uzavretie manželstva a úmrtie štátnych občanov Slovenskej republiky, ktoré nastali na území cudzieho štátu sa zapisujú do osobitnej matriky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
     
    Zápis do osobitnej matriky sa vykoná na základe oznámenia, ktoré možno urobiť na:

    • zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v cudzom štáte,
    • matričnom úrade, v ktorého územnom obvode má občan Slovenskej republiky trvalý pobyt,
    • matričnom úrade, v ktorého územnom obvode mal občan Slovenskej republiky posledný trvalý pobyt, alebo
    • ktoromkoľvek matričnom úrade, ak občan Slovenskej republiky nemal na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.

     

    Náležitosti žiadosti o zápis narodenia

    1

    Žiadateľ o zápis narodenia predloží rodný list občana Slovenskej republiky narodeného na území Egypta, Ománu, Jemenu, Líbyi, Sudáne a v Tunisku vydaný príslušným matričným úradom.

    V prípade Egypta, Sudánu, Jemenu a Líbye musí byť rodný list pred predložením na spracovanie orgánom Slovenskej republiky legalizovaný ministerstvom zahraničných vecí danej krajiny a následne superlegalizovaný Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Káhire.

    V prípade Ománu a Tuniska, ktoré je rovnako ako Slovenská republika členským štátom Haagskeho dohovoru o vyššom overení, postačuje opatrenie rodného listu apostilom.

    Rodný list je potrebné preložiť do slovenského jazyka súdnym prekladateľom.

    2

    Osoba, ktorej narodenie má byť zapísané do osobitnej matriky, musí byť občanom Slovenskej republiky.

    Štátne občianstvo Slovenskej republiky narodením nadobúda dieťa, ktorého jeden z rodičov je (v čase narodenia tohto dieťaťa) štátnym občanom Slovenskej republiky.

    Uvedenú skutočnosť možno preukázať niektorým z dokladov jedného rodiča, ktorým sa preukazuje štátne občianstvo Slovenskej republiky a ktorý bol platný v čase narodenia dieťaťa, t.j.

    • osvedčením o štátnom občianstve Slovenskej republiky,
    • občianskym preukazom,
    • cestovným pasom alebo
    • potvrdením o štátnom občianstve Slovenskej republiky (ku dňu narodenia dieťaťa).

    V prípade, ak žiadateľ nedisponuje niektorým z uvedených dokladov, pred podaním žiadosti o zápis narodenia je potrebné požiadať o vydanie osvedčenia o štátnom občianstve Slovenskej republiky pre dieťa, ktoré sa narodilo v cudzine.

    3

    Od 15. júna 2023 je potrebné k žiadostiam o zápis narodenia prijímaným na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky doložiť tiež platné Osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky dieťaťa resp. dospelej osoby, ktorej narodenie sa na Osobitnej matrike Ministerstva vnútra Slovenskej republiky registruje.

    Výnimka

    Osvedčenie o štátnom občianstve sa nevyžaduje v prípade, že ide o dieťa narodené v cudzine a ak sú dodržané nasledovné podmienky:

    • žiadosť o registráciu narodenia dieťaťa v cudzine je podaná v lehote do 180 dní odo dňa narodenia dieťaťa a zároveň
    • rodičia dieťaťa sú výlučne občania Slovenskej republiky (teda nie cudzinci resp. osoby s dvojitým či viacnásobným štátnym občianstvom).

    1. rodičia k žiadosti okrem ostatných vyžadovaných dokladov predložia čestné vyhlásenie podľa vzoru uvedeného v prílohe (tlačivo)

     2. podpisy rodičov na čestnom vyhlásení veľvyslanectvo riadne osvedčí a za osvedčenie podpisov vyberie správny poplatok v súlade s platným Sadzobníkom správnych poplatkov.

    Zápis narodenia - čestné vyhlásenie k štátnemu občianstvu
    Word 15.6 kB, 2.10.2023, 1991 stiahnutí
    Stiahnuť
    4

    Tlačivo žiadosti o zápis narodenia do osobitnej matriky je potrebné vyplniť písacím strojom alebo čitateľne paličkovým písmom.

    Zápis o narodení
    RTF 79.4 kB, 12.12.2022, 5778 stiahnutí
    Stiahnuť
    5

    Otcovstvo manžela matky

    Ak sa dieťa narodilo v čase trvania manželstva alebo do uplynutia 300-stého dňa po zániku manželstva resp. po jeho vyhlásení za neplatné, považuje sa za otca manžel matky.

    V tomto prípade sa k žiadosti o zápis narodenia do osobitnej matriky požaduje slovenský sobášny list rodičov dieťaťa. Ak bolo manželstvo uzavreté v cudzine a doposiaľ nebol vydaný slovenský matričný doklad, súčasne so žiadosťou o zápis narodenia je potrebné podať žiadosť o zápis uzavretia manželstva do osobitnej matriky.

     

    Otcovstvo určené súhlasným vyhlásením rodičov

    Ak nie je otcovstvo určené podľa domnienky otcovstva manžela matky, možno ho určiť súhlasným vyhlásením oboch rodičov. Za otca sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov.

    V takomto prípade je potrebné, aby obaja rodičia spoločne na príslušnom zastupiteľskom úrade vyplnili a podpísali Zápisnicu o určení otcovstva, ktorého súčasťou je i dohoda o priezvisku dieťaťa. Obaja rodičia musia preukázať svoju totožnosť platným dokladom totožnosti (platný občiansky preukaz Slovenskej republiky alebo platný cestovný pas).

    Zápisnica o určení otcovstva
    Word 16.8 kB, 12.12.2022, 952 stiahnutí
    Stiahnuť

     

    Určenie otcovstva rozhodnutím súdu

    Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd.

    Upozornenie

    Osobný stav rodičov dieťaťa sa preukazuje ku dňu narodenia dieťaťa. Žiadateľ o zápis narodenia predkladá doklady, preukazujúce uvedené skutočnosti.

    Ak bol rodič dieťaťa v čase jeho narodenia rozvedený, k žiadosti sa predkladá právoplatný rozsudok o rozvode manželstva (ak došlo k rozvodu manželstva v cudzine i rozsudok Krajského súdu v Bratislave o uznaní cudzieho rozhodnutia).

    Ak bol rodič dieťaťa v čase uzavretia manželstva ovdovelý, k žiadosti sa priloží úmrtný list.

    6

    Ženské priezvisko osoby inej ako slovenskej národnosti sa zapíše bez koncovky slovenského prechyľovania, ak o to požiadajú rodičia pri zápise priezviska ich dieťaťa ženského pohlavia do knihy narodení zákona o matrikách).

    Rodičia môžu o zápis priezviska bez koncovky slovenského prechyľovania požiadať pri zápise narodenia do osobitnej matriky. Zápis o narodení musí byť v takomto prípade podpísaný oboma rodičmi.

    7

    Žiadateľ o zápis narodenia do osobitnej matriky sa musí preukázať platným dokladom totožnosti (platný občiansky preukaz Slovenskej republiky alebo platný cestovný pas).


    Všeobecné informácie k menu a priezvisku

    Meno

    Meno dieťaťa sa určuje dohodou rodičov; ak k takejto dohode nedošlo, meno sa určuje rozhodnutím súdu.

    Každému sa môže spôsobom a za podmienok ustanovených v zákone o mene a priezvisku určiť viac mien, a to aj cudzojazyčných, najviac však tri mená. Pri zápise mena alebo mien do matriky sú rodičia povinní poskytnúť matričnému úradu súčinnosť. Nemožno určiť meno hanlivé, neosobné alebo domácku podobu mena, alebo prvé meno totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike na prvom mieste, alebo osobe mužského pohlavia určiť ženské meno a naopak. Tieto obmedzenia sa nevzťahujú na cudzojazyčné meno, ak je všeobecne známe, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno obvyklé. Na požiadanie matričného úradu tieto skutočnosti preukazuje rodič dieťaťa potvrdením zastupiteľského úradu cudzieho štátu.

     

    Priezvisko

    Štátny občan Slovenskej republiky po narodení nadobúda spoločné priezvisko rodičov, alebo, ak majú priezviská rôzne, nadobúda priezvisko jedného z nich určené dohodou pri uzavretí manželstva, prípadne, ak rodičia nie sú spolu zosobášení a majú rôzne priezviská, nadobúda priezvisko podľa dohody rodičov. Dohodou možno určiť iba priezvisko, ktoré v čase, keď k dohode došlo, má jeden z rodičov.

    Dieťa ktoré sa narodí do 300 dní od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, nadobúda priezvisko, na ktorom sa rozvedení manželia dohodli pri uzavretí manželstva, ak nebolo právoplatne zapreté otcovstvo bývalým manželom matky dieťaťa.

    Ak je dieťa štátnym občanom aj iného štátu, môže nadobudnúť priezvisko alebo priezviská v súlade s jeho právnym poriadkom alebo tradíciou.

     

    Zasielanie matričných dokladov vydaných osobitnou matrikou

    V prípade, ak je žiadosť o registráciu matričnej udalosti, ktorá je podávaná prostredníctvom zastupiteľského úradu Slovenskej republiky, Osobitnou matrikou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky vybavená kladne a je vystavený požadovaný matričný doklad, je tento zasielaný výlučne na zastupiteľský úrad Slovenskej republiky, ktorý žiadosť prijal.