1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Publikované 11.05.2022

Diaľničná sieť v Portugalsku je moderná a dobre vybudovaná, miestne komunikácie sú tiež na relatívne dobrej úrovni. Portugalsko je od severu na juh aj od Lisabonu smerom na Madrid prepojené platenými diaľnicami. 

V Portugalsku majú diaľnice dva rôzne systémy mýtneho:
v prvom prípade sa vyberá lístok na vstupe na diaľnicu a platí sa pri opustení diaľnice (Upozornenie – tzv. Via Verde, pás označený zeleným písmenom V, je vyhradené iba pre členov a predplatiteľov tejto služby.)
v druhom prípade ide o výlučné elektronické mýto, ktoré je označené značkou  
 
Diaľnice s elektronickým mýtnym systémom sú v Portugalsku rozšírené 
 
Upozornenie - spôsob úhrady diaľnice s elektronickým mýtom musí byť zabezpečený vopred, t.j. pred jazdou. Dodatočná úhrada diaľničného poplatku v prípade diaľnic s elektronickým mýtnym systémom pre vozidlá s cudzou ŠPZ nie je možná. 
 
Na vstupe na diaľnice po prekročení štátnej hranice sú vytvorené separátne pruhy pre vozidlá s cudzou ŠPZ – označené Foreign Vehicles, kde je potrebné v automate bez potreby vystúpenia z vozidla (Easy Toll) spárovať ŠPZ s platobnou kartou (Mastercard, Visa) a poplatky sú automaticky hradené z platobnej karty. Predpokladá sa, že vozidlo s cudzou ŠPZ prichádza zo zahraničia a preto je tento spôsob dostupný iba na portugalsko–španielskych hraniciach a nie vo vnútrozemí.  
 
Okrem tohto spôsobu úhrady je možné zakúpiť pre využívanie diaľnic, tzv. Toll card (na poštách, niektorých čerpacích staniciach, alebo na www.tollcard.pt). Ide o nabíjaciu kartu (5, 10, 20, 40 €) ktorá sa má aktivovať podľa inštrukcie uvedenej na samotnej karte formou SMS (karta sa aktiváciou spáruje s konkrétnou ŠPZ a diaľničné poplatky sa strhávajú automaticky do vyčerpania salda). 
Pre vodičov, ktorí sú dlhodobejšie v Portugalsku, alebo si prenajmú vozidlo z požičovne v Portugalsku, je k dispozícii systém Via Verde alebo Via Verde Visitor.
 
Informácie pre cudzincov 
 
Výpočet mýtneho, ako a koľko zaplatiť, vrátane prehľadného zoznamu lokalít s elektronickým mýtnym
 
V prípade jazdy vozidlom s portugalskou ŠPZ je možné poplatok uhradiť aj dodatočne do piatich pracovných dní na pobočkách portugalskej pošty.
 
Maximálna povolená rýchlosť pre osobné motorové vozidlá bez prívesu na diaľniciach je 120 km/h, na cestách nižšej triedy 90 km/h a v obciach 50 km/h. Pokuty za dopravné priestupky sú v Portugalsku relatívne vysoké. Odporúča sa zaplatiť pokutu na mieste nehody/porušenia pravidiel cestnej premávky v hotovosti, prípadne polícia má väčšinou k dispozícii prenosné platobné terminály vo svojich vozidlách s cieľom uľahčiť okamžité zaplatenie pokuty. Pokuty za prekročenie povolenej rýchlosti osobným motorovým vozidlom sú v závislosti od lokality a prekročenia v km/h od 60 do 2500 eur. Okrem pokuty môže byť v niektorých prípadoch prekročenia povolenej rýchlosti uložená aj sankcia/trest zákazu riadenia vozidla od 1 mesiaca do 2 rokov. 
 
V prípade parkovania na zakázanom mieste môže byť udelená pokuta od 30 do 1250 eur, za jazdu bez zapnutého bezpečnostného pása 120 až 600 eur, používanie mobilného telefónu počas riadenia 120 až 600 eur, chýbajúca reflexná vesta vo výbave vozidla 60 až 300 eur a iné. 
 
Ak si prenajmete auto z požičovne uistite sa, že poistenie vozidla je komplexné a úplné a preverte, ako budete platiť za prípadné diaľničné mýto.
V júli 2017 v Portugalsku nadobudol platnosť zákon, ktorým bola do vnútroštátneho práva transponovaná smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ o uľahčení cezhraničnej výmeny informácií o dopravných deliktoch súvisiacich s bezpečnosťou cestnej premávky. V prípade, že sa začne konanie v nadväznosti na dopravný delikt súvisiaci s bezpečnosťou cestnej premávky, orgány o tom informujú listom občana SR vlastníka, držiteľa vozidla alebo inú identifikovanú osobu podozrivú zo spáchania dopravného deliktu vrátane informácie o sankcii. 
 
Ako turista je možné priniesť svoje vlastné vozidlo do Portugalska na dobu maximálne pol roka v období 12 mesiacov. Nie je možné používať svoje vozidlo na žiadny iný účel ako je turizmus alebo požičať vozidlo niekomu počas tejto doby. Ak máte v úmysle zostať dlhšie, je potrebné vozidlo prihlásiť na portugalskej colnej správe aby bolo auto legálne dovezené. 
 
Maximálne povolené množstvo alkoholu v krvi vodiča je do 0,5 g/l (0,2 v prípade nových vodičov a profesionálnych vodičov). Pokuty za porušenie dosahujú 250 až 2500 eur, zabavenie vodičského oprávnenia od 1 mesiaca do 2 rokov. Je zakázané  riadiť pod vplyvom drog, alebo používať mobilný telefón počas jazdy. Bezpečnostné pásy sú povinné pre vodiča a všetkých cestujúcich. 
 
Minimálny vekový limit na vedenie motorových vozidiel je 18 rokov. 
 
Motoristická kultúra v Portugalsku je iná než na Slovensku. Portugalskí vodiči často ignorujú dopravné predpisy, rozptyľujú sa telefonovaním a konverzáciou s ostatnými pasažiermi, čoho dôsledkom je pomalá a nesústredená jazda. Je potrebné dávať pozor najmä na ich vychyľovanie sa kolesom do vedľajšieho pruhu, či nedávanie prednosti na kruhovom objazde. Na diaľniciach naopak mnohí jazdia rýchlo a obľubujú sa tesne približovať k vozidlu pred nimi, čo je častou príčinou dopravných nehôd. Nepoužívanie smeroviek je bežný a častý jav. V prípade parkovania na inom ako mieste vyhradenom na parkovanie a bez platného parkovacieho lístka z automatu, môže byť vozidlo zablokované alebo odtiahnuté a je potrebné zaplatiť pokutu.
 
Na prechodoch pre chodcov dávajú vodiči chodcom vždy prednosť, preto, ak ste šoférom, je potrebné byť v mestách opatrný, keďže portugalskí chodci sú zvyknutí vstúpiť na cestu bez zastavovania či kontroly cesty.
  

Ceny pohonných hmôt sú porovnateľné ako v Slovenskej republike.