1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Miestne špecifiká

Miestne špecifiká

Španielsko

Aktualizované 21.09.2022
Publikované 12.05.2022

Upozorňujeme turistov smerujúcich na letnú dovolenku do Španielska na niektoré situácie, ktoré ich pred cestou alebo počas pobytu a pri návrate môžu prekvapiť alebo zaskočiť.

 

Lesné požiare

V Španielsku sa pravidelne vyskytujú rozsiahle lesné požiare na viacerých miestach naraz. V lete často horí na Kanárskych ostrovoch a v Andalúzii, v oblastiach na severe krajiny, v Katalánsku a pod. Pred cestou si zistite stav vo vašej cieľovej stanici buď prostredníctvom touroperátora, hotela alebo jednoducho v správach na internet.

 

Extrémne počasie

Pri pobyte môže prekvapiť počasie – extrémne lejaky, búrky a silný vietor môžu spôsobiť lokálne záplavy a ďalšie problémy. Pozor aj na tzv. piesočné búrky, ktoré môžu tiež ovplyvniť kvalitu dovolenky.

Vývoj počasia a výstrahy v Španielsku

 

Pozor na silné búrky v Španielsku

Po extrémne horúcich slnečných dňoch v Španielsku sa môžete aj počas babieho leta stretnúť s veľmi silnými búrkami, niekedy sprevádzanými veľkými krúpami, silným vetrom a s množstvom zrážok, ktoré môžu spôsobiť lokálne záplavy. 

Preto:

  • keď vidíte čierne oblaky alebo blesky a počujete hrmenie, vráťte sa čo najskôr do ubytovacieho zariadenia alebo, ak to už nestihnete, hľadajte úkryt.
  • ak sa v tom čase kúpete v mori alebo v bazéne, okamžite vyjdite na breh a zároveň sa vyhnite kovovým predmetom (zábradlie a pod.). Voda a kov môžu prenášať elektrický prúd.
  • ak uviaznete v oblasti bez prístrešia, vyhnite sa ležaniu na zemi. Prikrčte sa do polohy so zasunutou hlavou medzi kolenami a rukami na ušiach, pričom sa pokúste minimalizovať kontakt so zemou.
  • vyhýbajte sa vyvýšeným oblastiam ako sú kopce alebo štíty, a nikdy sa neukrývajte pod samostatne stojacim stromom
  • zosadnite z bicyklov, motocyklov alebo kolobežiek
  • ak ste v skupine ľudí, neostávajte pokope, lepšie je sa rozprestrieť na viacero strán
  • dávajte si pozor na spadnuté elektrické drôty po silnom vetre, ktoré by vás mohli zraniť
  • vopred si samozrejme pozrite predpoveď počasia: výstrahy pred nepriaznivým počasím – alebo sa opýtajte domácich, sústreďte sa aj na výstrahy pre konkrétnu lokalitu, v ktorej sa nachádzate a v prípade, že je nepriaznivá, výlet či kúpanie v mori radšej odložte na neskôr.

 

Dávajte si pozor na svoje doklady

V krajine sú v turistických centrách rozšírené vreckové krádeže. Podvodníci tiež na diaľnici zastavujú autá s poukázaním na vymyslenú poruchu a po vystúpení skrytý komplic vykradne auto. Zlodeji dokonca vykrádajú aj autá s vo vnútri spiacou posádkou.

Praktické rady s ukážkami ako pracujú zlodeji

Zhrnuli sme zároveň viac informácií ako sa nenechať okradnúť a čo robiť, ak sa to napriek opatrnosti stane. Po ukradnutí dokladov budete potrebovať spísať na španielskej polícii policajnú správu a následne vyžiadať náhradný doklad, ktorý vystavíme na veľvyslanectve v Madride alebo na honorárnych konzulátoch. Počítajte však aj s tým, že na honorárnych konzulátoch majú rovnako dovolenky, a preto v niektorých prípadoch budete musieť cez polovicu krajiny pricestovať do hlavného mesta, čo zvyšuje náklady na dovolenku. Majte už vopred pripravenú kópiu cestovného dokladu (OP SR alebo pas) a 2 fotografie pasového formátu.

Viac informácií a kontakty na španielsku políciu

 

Rady a odporúčania

Pri kúpe dovolenkového ubytovania na súkromí mimo oficiálnych, osvedčených a zaužívaných webových stránok sa môžete stať obeťou podvodníkov, ktorý v skutočnosti uvedenú nehnuteľnosť nevlastnia alebo vôbec neexistuje. Prečítajte si na čo si dávať pozor,

Pri ceste lietadlom si vopred overte situáciu na príslušnom letisku a príďte s dostatočným predstihom. V Madride, Málage, Alicante, Palma de Mallorca či na Tenerife Sur, ktoré sú hlavnými vstupnými bránami do krajiny pre lety zo Spojeného kráľovstva (britskí občania, musia prejsť pasovými kontrolami) môže prekvapiť zvýšená doba čakania. Tiež berte do úvahy vopred avizované prípadné štrajky, ktoré môže vyhlásiť letecká spoločnosť,

 

Rizikové športy

V prípade, že sa v Španielsku chystáte praktizovať rizikové športy ako je napr. na Kanárskych ostrovoch obľúbený kiting a všetky jeho varianty, motošport a pod., dobre si skontrolujte poistku v súkromnej poisťovni; náklady v nemocnici, operácia a prevoz domov môžu narásť do závratných výšok a tie európsky preukaz zdravotného poistenia ani bežná poistka, nepokryje.

 

Aspoň základná znalosť svetového jazyka alebo spoločnosť takej osoby pomôže v prípade, že je potrebné urgentne riešiť nepredvídateľné udalosti, ako je krádež či zdravotné problémy, zavolanie záchrannej služby, polície a pod. Na viacerých policajných staniciach v turistických centrách majú zabezpečené tlmočenie prostredníctvom telefónu, kde v prípade krádeže takto spíšete policajnú správu. Tiež je k dispozícii číslo pre turistov +34 902 102 112, komunikujú v anglickom, nemeckom, talianskom alebo francúzskom jazyku. Policajnú správu potrebujete v prípade žiadosti o náhradný doklad cez veľvyslanectvo, ale napr. aj pri žiadosti o preplatenie vzniknutých nákladov -  ak ste boli pre prípad krádeže poistený, čo tiež patrí medzi základné odporúčanie pre turistov.

 

Alkohol na verejnosti

Upozorňujeme na zákaz požívania alkoholu na verejných miestach – mimo miest na to určených. Osobitne poukazujeme na alkohol na letiskách a v lietadle. V prípade javenia známok opitosti a agresivity vám môžu odmietnuť vstup do lietadla alebo vás z neho vyvedú, čo následne generuje ďalšie problémy s pokutou, zákazom lietať s danou spoločnosťou a v neposlednom rade opletačky s políciou.

 

Odporúčame vystríhať sa okázalému a hlučnému správaniu sa (zbytočné pútanie pozornosti zlodejov, a tiež polície). Pozor aj na hlučné hádky a predovšetkým sa vyhnite akémukoľvek fyzickému stretu. Miestni neváhajú okamžite volať políciu a môžete na určitý čas skončiť v cele.

 

Osobitne upozorňujeme na rodové a sexuálne násilie, nevyžiadané komplimenty, a tiež partnerské nezhody, ktoré môžu byť posúdené ako násilie. Po schválení zákona, ktorým Španielsko po novom definuje sexuálne násilie, známeho ako  „Len áno je áno“, polícia postupuje veľmi razantne,

 

Zakladať oheň vo voľnej prírode alebo mimo miest na to určených je prísne zakázané,

 

Aj keď na vstup do krajiny aktuálne nepožadujú nijaké zdravotné covidopatrenia, je na mieste byť naďalej obozretný, dodržiavať hygienické zásady a chrániť sa pred akýmkoľvek rizikom,

 

Odporúčame tiež zvoliť si vhodné oblečenie prispôsobené miestnym poveternostným podmienkam, nezabudnite na dostatočnú zásobu liekov, ktoré užívate a v neposlednom rade nepodceňujte ani dodržanie pitného režimu.

 

Naďalej platí, že v urgentných prípadoch, v ktorých sa v Španielsku ocitnete – v prípade ohrozenia života, hospitalizácie, úmrtia blízkej osoby alebo napríklad zatknutia môžete kedykoľvek volať na  pohotovostné číslo Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Madride +34 609 002 803. Dovoľujeme si upozorniť, že číslo tejto pohotovostnej linky veľvyslanectva neslúži na informácie o cestovaní, ani na riešenie bežnej konzulárnej agendy.

Maroko

Publikované 11.05.2022

Maroko je moslimská krajina, ktorá sa riadi islamskými zákonmi a zvykmi a tieto je potrebné rešpektovať, najmä počas svätého mesiaca Ramadán. Citlivým politickým a vojenským objektom je odporúčané sa vyhnúť.

Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo - teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo SR v Madride.