1. Domov
 2. Cestovanie
 3. Rady a odporúčania

Rady a odporúčania


Aktualizované 19.06.2023
Publikované 12.05.2022

Upozorňujeme cestujúcich smerujúcich do Španielska na niektoré situácie, ktoré ich pred cestou alebo počas pobytu a pri návrate môžu prekvapiť alebo zaskočiť:

 • v krajine sú predovšetkým v turistických centrách rozšírené vreckové krádeže. Zhrnuli sme informácie ako sa nenechať okradnúť a čo robiť, ak sa to napriek opatrnosti stane. Po krádeži/strate dokladov je potrebné spísať na španielskej polícii policajnú správu a následne si vyžiadať náhradný doklad na veľvyslanectve v Madride alebo na honorárnych konzulátoch. Majte už vopred pripravenú kópiu cestovného dokladu (OP SR alebo pas) a 2 fotografie pasového formátu.
 • podvodníci môžu zastavovať autá na diaľnici s poukázaním na vymyslenú poruchu alebo vodičov oslovia na benzínovej pumpe a po vystúpení z auta im ho skrytý komplic vykradne. Zlodeji si trúfajú aj na autá a kamióny s vo vnútri spiacou posádkou. Zastavujte preto len na bezpečných odpočívadlách a v prípade ohrozenia ihneď volajte 112.

  Praktické rady s ukážkami ako pracujú zlodeji nájdete v krátkom videu.

  Viac informácií a kontakty v prípade potreby - na políciu v Španielsku (krádež, bezpečnostný incident a pod.)
  ​​​​​​​
 • pri pobyte v Španielsku môže celoročne prekvapiť počasie. Aj počas jesenných a zimných mesiacov sa môžu vyskytnúť extrémne zrážky – lejaky alebo aj sneženie, búrky a silný vietor, ktoré môžu spôsobiť lokálne záplavy a ďalšie problémy.
  ​​​​​​​Pozor aj na tzv. piesočné búrky predovšetkým na obľúbených Kanárskych ostrovoch, ktoré môžu tiež ovplyvniť kvalitu dovolenky. Vývoj počasia a výstrahy v Španielsku si radšej vopred skontrolujte, príp. pred cestou skonzultujte s miestnymi (recepcia hotela, prenajímateľ ubytovania a pod.).
 • berte do úvahy vopred avizované štrajky, ktoré môže vyhlásiť letecká či vlaková spoločnosť, obslužný personál či prepravná spoločnosť. Pri ceste lietadlom/vlakom si vopred overte situáciu na príslušnom letisku/stanici a radšej príďte s dostatočným časovým predstihom.
 • pri kúpe ubytovania na súkromí mimo oficiálnych, osvedčených a zaužívaných webových stránok (dovolenkári, študenti, stážisti a pod.) sa môžete stať obeťou podvodníkov, ktorý v skutočnosti uvedenú nehnuteľnosť nevlastnia alebo vôbec neexistuje. Prečítajte si na čo si dávať pozor.
 • v Španielsku sa predovšetkým v lete vyskytujú rozsiahle lesné požiare na viacerých miestach naraz. V horúcich mesiacoch často horí na Kanárskych ostrovoch a v Andalúzii, v oblastiach na severe krajiny, v Katalánsku a pod. Pred cestou si zistite stav vo vašej cieľovej stanici buď prostredníctvom touroperátora, hotela alebo jednoducho v správach na internete.
 • v prípade, že sa v Španielsku chystáte praktizovať rizikové športy ako je napr. na Kanárskych ostrovoch obľúbený kiting a všetky jeho varianty, motošport a pod., dobre si skontrolujte poistku v súkromnej poisťovni; náklady v nemocnici, operácia a prevoz domov môžu narásť do závratných výšok a tie európsky preukaz zdravotného poistenia ani bežná poistka, nepokryje
 • aspoň základná znalosť svetového jazyka alebo spoločnosť takej osoby pomôže v prípade, že je potrebné urgentne riešiť nepredvídateľné udalosti ako je krádež či zdravotné problémy, zavolanie záchrannej služby, polície a pod. Na viacerých policajných staniciach v turistických centrách majú zabezpečené tlmočenie prostredníctvom telefónu, kde v prípade krádeže takto spíšete policajnú správu. Tiež je k dispozícii číslo pre turistov +34 902 102 112, komunikujú v anglickom, nemeckom, talianskom alebo francúzskom jazyku. Policajnú správu potrebujete v prípade žiadosti o náhradný doklad cez veľvyslanectvo, ale napr. aj pri žiadosti o preplatenie vzniknutých nákladov -  ak ste boli pre prípad krádeže poistený, čo tiež patrí medzi základné odporúčania pre turistov.
 • upozorňujeme na zákaz požívania alkoholu na verejných miestach – mimo miest na to určených
 • osobitne poukazujeme na alkohol na letiskách a v lietadle. V prípade javenia známok opitosti a agresivity vám môžu odmietnuť vstup do lietadla alebo vás z neho vyvedú, čo následne môže generovať ďalšie problémy s pokutou, zákazom lietať s danou spoločnosťou a v neposlednom rade opletačky s políciou.
 • odporúčame vystríhať sa okázalému a hlučnému správaniu sa (zbytočné pútanie pozornosti zlodejov, a tiež polície)
 • pozor aj na hlasné hádky a predovšetkým sa vyhnite akémukoľvek fyzickému násiliu. Miestni neváhajú okamžite volať políciu a môžete na určitý čas skončiť v cele. Osobitne upozorňujeme na rodové a sexuálne násilie, nevyžiadané komplimenty, a tiež hlučné partnerské nezhody, ktoré môžu byť posúdené ako násilie, kde polícia postupuje veľmi razantne.
 • zakladať oheň vo voľnej prírode alebo mimo miest na to určených je prísne zakázané
 • odporúčame tiež zvoliť si vhodné oblečenie prispôsobené miestnym poveternostným podmienkam, nezabudnite na dostatočnú zásobu liekov, ktoré užívate a v neposlednom rade v lete nepodceňujte ani dodržanie pitného režimu

 

Naďalej platí, že v urgentných prípadoch, v ktorých sa v Španielsku ocitnete – v prípade ohrozenia života, hospitalizácie, úmrtia blízkej osoby alebo napríklad zatknutia môžete kedykoľvek volať na  pohotovostné číslo Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Madride +34 609 002 803. Dovoľujeme si upozorniť, že číslo tejto pohotovostnej linky veľvyslanectva neslúži na informácie o cestovaní, ani na riešenie bežnej konzulárnej agendy.

Zároveň môžu slovenskí občania v prípade cestovania do zahraničia využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.