1. Domov
 2. Cestovanie
 3. Bezpečnostná situácia

Bezpečnostná situácia

Mexiko

Aktualizované 16.10.2023
Publikované 10.05.2022

Kriminalita v Mexiku je veľmi vysoká.

V prípade turistov prevažujú najmä krádeže. Najviac okradnutých turistov je práve po požití nadmerného množstva alkoholu a ich vylákaní mimo centra, ďalej na plážach a iných turisticky preplnených miestach.

Najkritickejšia situácia je momentálne na polostrove Yucatán, kde sa nachádzajú letoviská Cancún, Playa de Carmen a Riviera Maya.

 

Odporúčame dodržiavať nasledovné rady na celom území Mexika:

 • Všetky cennosti, vrátane dokladov, mať uložené v príručnej batožine, v hoteli uložiť do sejfu.
 • Pred cestou si spraviť fotokópie všetkých dokladov, leteniek a platobných kariet.
 • Majte všetky dôležité telefónne čísla poruke, napr. slovenského veľvyslanectva, číslo hotela, známych a podobne.
 • V žiadnom prípade nenechávať cennosti v aute.
 • Zdržať sa nosenia drahých šperkov a hodiniek, drahých fotoaparátov a pútať tak pozornosť prípadných zlodejov.
 • V hoteloch využiť možnosť uskladnenia cenností do hotelového sejfu.
 • Nevyužívať služby neautorizovaných turistických sprievodcov. Využívať odporučenie hotela, alebo organizovanú turistiku cez tour operátora.
 • Po krajine neodporúčame cestný tranzit v noci v akejkoľvek oblasti, ani po diaľnici.
 • Nezúčastňovať sa na politických demonštráciách, ktoré sú v Mexiku veľmi rozšírené. Mexická ústava zakazuje cudzincom zasahovanie do vnútorných politických záležitostí krajiny.
 • Nikdy nestopovať. Veľvyslanectvo odporúča využívať autorizované taxi služby.
 • Nechodiť na odľahlé miesta.
 • Pri cestovaní MHD mať peniaze vo vnútorných vreckách. V niektorých štvrtiach hlavného mesta dochádza k prepadom MHD.
 • Pri ceste autom mať zatvorené okienko. Parkovať na oficiálnych parkoviskách. Auto pri jeho opustení zamknúť.
 • Pri platbe kreditnou kartou trvať na tom, aby terminál na platbu priniesol obchodník pred klienta. Vyhnúť sa tomu, že platobnú kartu stratíte z dohľadu.
 • Špecifikom, predovšetkým v turistických oblastiach (hlavne polostrov Yucatán), je miestna polícia. Často sa stáva, že turistov zastaví a vymyslí si dôvod porušenia zákona za účelom zaplatenie „všimného“, v opačnom prípade im hrozí väčšími problémami alebo väzbou za vymyslený priestupok.
 • Požičovne motorových vozidiel - pri požičaní áut na polostrove Yucatán vyzývame návštevníkov zo SR k mimoriadnej ostražitosti. Pred požičaním auta odporúčame vozidlo a jeho stav nafotiť príp. nafilmovať spolu s agentom požičovne. Pri tankovaní odporúčame skontrolovať, či je displej tankovacieho terminálu na začiatku vynulovaný a mať na zreteli konečný stav po natankovaní. Odporúčame sa tiež vyhnúť platbe kartou v USD alebo EUR a platiť len v hotovosti v miestnej mene mexické peso (MXN). Pri požičaných autách sa tiež vyskytujú častejšie zastavenia miestnou políciou, preto odporúčame mať doklady a dokumentáciu od autopožičovne vždy pri sebe.

Belize

Publikované 11.06.2022

Belize patrí medzi krajiny s pomerne vysokou mierou kriminality. Kriminalita neustále rastie, preto sa odporúča mimoriadna opatrnosť, cestovať prednostne s turistickými sprievodcami, neodporúča sa cestovať osamote a v noci, neodporúča sa nosiť cenné predmety na viditeľných miestach. Za rizikové oblasti sú považované hranica s Guatemalou, hranica s Mexikom na severe, južná oblasť v Belize City a hlavné mesto Belmopán.
Prírodné nebezpečenstvá: výskyt hurikánov (jún-november), pobrežné záplavy (osobitne na juhu).
 

Guatemala

Publikované 11.06.2022

V poslednom období sa bezpečnostná situácia v krajine zhoršuje. Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať sa okázalému obliekaniu a správaniu. Niektoré iné odporúčania: necestovať v noci, nezastavovať sa na ceste, rešpektovať dopravné značenia, nepodnikať dobrodružné cesty mimo hlavných a turistických trás.

Honduras

Publikované 11.06.2022

Honduras patrí ku krajinám so zvýšenou mierou kriminality. Na celom území sa odporúča zvýšená bezpečnosť, najmä v mestách Tegucigalpa a San Pedro Sula.

Prírodné nebezpečenstvá: časté, ale mierne zemetrasenia, hurikány a záplavy na karibskom pobreží.
Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať sa okázalému obliekaniu a správaniu.
 

Kostarika

Publikované 11.06.2022

V poslednej dobe sa zhoršila bezpečnostná situácia v krajine. Boli zaznamenané prípady krádeže, obťažovania žien, násilia a pod. 

Prírodné nebezpečenstvá: prípadné zemetrasenia, hurikány na atlantickom pobreží, aktívne sopky, záplavy v nížinách najmä v období dažďov. Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať okázalému obliekaniu a správaniu. Ďalej sa odporúča nosiť so sebou kópiu pasu a samotný pas nechať na bezpečnom mieste (napríklad v hotelovom sejfe), pretože miestne orgány nevydávajú potvrdenia o ukradnutí. V prípade trestného činu v San José sa je možné obrátiť na Oficina de Recepción de Denuncias del Ministerio Publico, ktorá sa nachádza na prvom poschodí Úradu pre právne vyšetrovanie (Organismo de Investigación Judicial) – otvorené 24 hodín, 365 dní v roku. V provincii sa je možné obrátiť na miestne Úrady pre právne vyšetrovanie, či miestne polície.
 

Nikaragua

Aktualizované 15.08.2023
Publikované 11.06.2022

Úroveň kriminality v Nikarague je nižšia ako v ostatných krajinách Strednej Ameriky, avšak stále sa odporúča dodržiavať bezpečnostné pravidlá. Neodporúča sa cestovať do odľahlých oblastí na severe (Nueva Segovia, Madriz, Estelí, Jinotega, Matagalpa, Boaco) a do oblastí atlantických departementov. 

V krajine sa často uskutočňujú masové protesty proti vláde, ktoré sú intenzívnejšie vždy v predvolebnom období. Odporúča sa vyhýbať demonštráciám, keďže nikaragujská vláda považuje účasť cudzinca na demonštrácii ako trestný čin a hrozí mu niekoľko rokov vo väzení. 

Prírodné nebezpečenstvá: možné deštruktívne zemetrasenia, činné sopky, hurikány.
Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať sa okázalému obliekaniu a správaniu. Ďalej sa odporúča nosiť so sebou kópiu pasu a samotný pas nechať na bezpečnom mieste. 
 

Panama

Aktualizované 15.06.2022
Publikované 15.06.2022

Bezpečnostná situácia v Paname je relatívne dobrá. V hlavnom meste Panama a v druhom najvýznamnejšom meste Colón existuje bežná miera kriminality (napr. krádeže, krádeže v autobusoch a pod.). Nebezpečné (najmä v nočných hodinách) sú niektoré štvrte v hlavnom meste ako Chorrillo, San Miguelito a Curundú a pobrežné oblasti mesta Colón. 

Prírodné nebezpečenstvá: možné silné búrky. Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať sa okázalému obliekaniu a správaniu.

Salvádor

Publikované 15.06.2022

Miera kriminality je v Salvádore pomerne vysoká, a to najmä v hlavnom meste San Salvador. Veľmi časté sú pouličné krádeže, prepadnutia a pod. V krajine pôsobia organizované pouličné mládežnícke skupiny tzv. maras, ktoré páchajú násilnú trestnú činnosť. Odporúča sa dbať na ostražitosť pri cestách, využiť bezpečný transfer z letiska, vyhýbať sa opusteným miestam a necestovať v noci.  

Prírodné nebezpečenstvá: aktívne sopky, časté a niekedy veľmi ničivé zemetrasenia, možné hurikány. 
Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať okázalému obliekaniu a správaniu. Ďalej sa odporúča nosiť so sebou kópiu pasu a samotný pas nechať na bezpečnom mieste. Existujú problémy s krádežami, najmä v autobusoch. Nechodiť na miesta mimo hlavných, či turistických ťahov. Necestovať v noci, nezastavovať na ceste.