1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Mexiko

Aktualizované 16.10.2023
Publikované 10.05.2022

Jazda autom je na pravej strane cesty. Používanie bezpečnostného pásu je povinné. Alkohol za volantom nie je povolený. Policajné zložky robia námatkové kontroly predovšetkým v nočných hodinách. Pri nameraní alkoholu za volantom hrozí zadržanie v cele až do 48 hodín. Používanie mobilu počas jazdy nie je dovolené. Vzhľadom na časté dopravné zápchy a rôzne druhy manifestácií odporúčame mať pred cestou vždy plnú nádrž, prípadne mať pripravenú aj druhú záložnú trasu na presun do plánovaného miesta.
 
Mexiko má moderne vybavenú cestnú infraštruktúru. Diaľnice sú spoplatnené. Poplatok sa platí na tzv. caseta, pri vjazde do spoplatneného úseku. Vzhľadom na vysokú kriminalitu odporúčame používať spoplatnené cesty a v žiadnom prípade neodporúčame cestu vnútrozemím počas nočných hodín.
 
Na základe mexického práva sa autom v prípade autonehody nesmie hýbať a presúvať ho až do príchodu polície. Tak isto odporúčame privolať poisťovacieho agenta. Záznam autonehody si ešte pred príchodom polície a poisťovacieho agenta odporúčame nafotiť

Doprava v hlavnom meste: V hlavnom meste Mexiko funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava (metro, metrobusy, trolejbusy, autobusy, eco-bicykle). Kvôli bezpečnosti sa neodporúča využívať autobusy, pretože ich trasa a autobusové zastávky nie sú jasne značené. V metre, v prípade cestujúcich žien bez mužského sprievodu, sa odporúča využívať vagóny určené iba pre ženy a deti. V MHD sa cestovné lístky sa nepoužívajú, buď sa platí v hotovosti alebo sa používa dobíjacia karta, ktorú je možné dobiť kreditom pri vstupe do metra (táto karta sa používa aj metrobusoch).

Taxislužba v hlavnom meste môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do hotela. Taxíky sú jasne značené (oficiálne stanovištia sú zreteľne na letisku označené, platba v hotovosti). Z dôvodu bezpečnosti je vhodné po meste využívať taxislužby aplikácií: Uber, Didi a Beat (elektrické vozidlá).

Požičovne motorových vozidiel - pri požičaní áut na polostrove Yucatán vyzývame návštevníkov zo SR k mimoriadnej ostražitosti. Pred požičaním auta odporúčame vozidlo a jeho stav nafotiť príp. nafilmovať spolu s agentom požičovne. Pri tankovaní odporúčame skontrolovať, či je displej tankovacieho terminálu na začiatku vynulovaný a mať na zreteli konečný stav po natankovaní. Odporúčame sa tiež vyhnúť platbe kartou v USD alebo EUR a platiť len v hotovosti v miestnej mene mexické peso (MXN).Pri požičaných autách sa tiež vyskytujú častejšie zastavenia miestnou políciou, preto odporúčame mať doklady a dokumentáciu od autopožičovne vždy pri sebe.

Belize

Publikované 11.06.2022

Jazda autom je na pravej strane cesty. Takmer všetky hlavné cesty sú asfaltované. Vedľajšie cesty sú zvyčajne v dobrom stave. 

Guatemala

Publikované 11.06.2022

Jazda autom je na pravej strane cesty. K požičaniu automobilu je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. V Guatemale neexistuje absolútna prednosť chodcov, preto je nevyhnutná zvýšená opatrnosť pri prechádzaní. 

Honduras

Publikované 11.06.2022

Jazda autom je na pravej strane cesty. K požičaniu automobilu je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. 

Neodporúča sa používať hromadnú dopravu, najmä v mestách Tegucigalpa, San Pedro Sula a Ceiba. V autobusoch sú bežné krádeže a prepadnutia. Taktiež sa neodporúča využívať pouličné taxislužby. Na tranzit v rámci krajiny sa odporúča využiť služby súkromných autobusových alebo taxi spoločností, ktoré sú bezpečné. 
 

Kostarika

Publikované 11.06.2022

Jazda autom je na pravej strane cesty. K požičaniu automobilu nie je potrebný medzinárodný vodičský preukaz (počas bezvízového pobytu v rámci 90 dní). 

V Kostarike neexistuje železničná doprava, preto sa väčšina nákladnej prepravy sústreďuje na dopravu po cestách. Cestná sieť je pomerne v zlom stave kvôli klimatickým podmienkam. Cesty sú úzke, s mnohými zákrutami, často chýba cestné značenie, čo komplikuje dopravu najmä v noci alebo pri daždi a v hmle.
 

Nikaragua

Publikované 11.06.2022

Jazda autom je na pravej strane cesty. Pre požičanie automobilu je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Sieť motorových ciest je pomerne dobrá, avšak na niektoré turisticky zaujímavé miesta sa je možné dostať len terénnym automobilom. Pri ceste autom treba zohľadniť klimatické podmienky, kedy najmä v období dažďov môžu nastať zosuvy pôdy a prívaly vody na cestách.  

Hromadná doprava: Autobusy zvyknú byť veľmi staré a v zlom technickom stave. Taktiež sú známe prípady prepadnutí a krádeží. Neodporúča sa používanie tzv. moto-taxis, keďže nespĺňajú bezpečnostné požiadavky na prepravu osôb. 

Taxi: Existuje veľké množstvo taxislužieb, avšak treba si overiť, či je daná spoločnosť registrovaná a vodič autorizovaný. 
 

Panama

Publikované 15.06.2022

Jazda autom je na pravej strane cesty. Pre požičanie automobilu nie je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Počas bezvízového pobytu je možné používať národný vodičský preukaz. Požívanie bezpečnostného pásu je povinné. Počas jazdy nie je povolené používanie mobilného telefónu. Diaľničná sieť je pomerne v dobrom stave.   

Hromadná doprava: V Paname sa dá dobre cestovať mestskými autobusmi a metrom. Treba si zakúpiť kartu na stanici metra alebo na hlavnom autobusovom termináli v Albrooku. Existujú dva typy kariet – Metrobus a Rapipass. V prípade cestovania mimo hlavného mesta sa odporúča kúpa druhej karty, keďže iba tá je akceptovaná diaľkovými autobusmi.  

Salvádor

Publikované 15.06.2022

Jazda autom je na pravej strane cesty. Pre požičanie automobilu nie je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Stav hlavných ciest v Salvádore je pomerne dobrý. Na niektorých vedľajších cestách treba použiť terénne vozidlo. Treba venovať pozornosť pri jazde kvôli špecifikám miestnej jazdy, možnosti stretnutia s chodcami, zvieratami a pod. Chodci zvyčajne nemajú prednosť, preto sa odporúča výrazná opatrnosť pri prechádzaní.  

Hromadná doprava: Neodporúča sa využívať služby hromadnej dopravy (autobusy), či už kvôli veľkému počtu nehôd, ale aj kvôli ich častým prepadnutiam.