1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Miestne špecifiká

Miestne špecifiká

Mexiko

Aktualizované 11.06.2022
Publikované 10.05.2022

Mexiko je špecifické vysokými sociálno-ekonomickými rozdielmi, čo sa prejavuje napríklad aj v cenách základných potravín, spotrebného tovaru a služieb. V reštauráciách sa okrem jedla platí aj prepitné v hodnote 10% až 15% ceny.Pri platení kreditnou kartou treba túto skutočnosť čašníkovi oznámiť a tento automaticky prinesie platobný terminál k stolu klienta. V opačnom prípade odporúčame kartou neplatiť. Prepitné sa bežne platí aj strážcom parkoviska, ktoré nie je jasne značené. V Mexiku je bežné stravovanie na trhoch a v stánkoch na uliciach, kde si treba dávať pozor najmä na priotrávenie rybami. Mexičania sú voči cudzincom veľmi otvorení, avšak nevedia povedať nie, čo v bežnej komunikácii môže viesť k nedorozumeniam.

Belize

Publikované 11.06.2022

Belize je jediná anglofónna krajina v Strednej Amerike. Väčšina obchodov, reštaurácií, požičovní automobilov a hotelov akceptujú bežné platobné karty (najrozšírenejšie VISA alebo MasterCard). V Belize prakticky nie je používaná iná voľne zameniteľná mena ako americké doláre, výmena iných valút je problematická. Zamieňať USD na miestnu menu (belizský dolár) je možné v bankách alebo v autorizovaných zmenárňach (Casas de Cambio).

Guatemala

Publikované 11.06.2022

Na niektorých miestach v Guatemale je nebezpečné fotografovať. Jedná sa najmä o oblasti obývané indiánskym obyvateľstvom. Vždy je nutné vopred fotografovanú osobu alebo majiteľa fotografovaného objektu požiadať o povolenie k fotografii. V mnohých prípadoch je nutné za fotografiu zaplatiť. 

Oficiálna mena krajiny je quetzal, avšak je možné platiť v amerických dolároch takmer na každom mieste. 
 

Honduras

Publikované 11.06.2022

Väčšina obchodov, reštaurácií, požičovní automobilov a hotelov akceptuje bežné platobné karty (najrozšírenejšie VISA alebo MasterCard). V Hondurase prakticky nie je používaná iná voľne zameniteľná mena ako americké doláre, výmena iných valút je problematická. Zamieňať USD na miestnu menu (lempira) je možné v bankách alebo v autorizovaných zmenárňach (Casas de Cambio).
Odporúča sa cestovať s US dolármi, keďže euro je veľmi ťažko zameniteľné na miestnu menu.

V Hondurase existujú dve telekomunikačné spoločnosti (Tigo a Claro), ktoré ponúkajú predplatné programy pre turistov. K ich kúpe je nevyhnutný cestovný pas. Dobíjacie karty je možné zakúpiť v supermarketoch, na čerpacích staniciach, v novinových stánkoch a pod. V určitých odľahlých oblastiach však nemusí byť dostatočné pokrytie. 
 

Kostarika

Publikované 11.06.2022

V poslednej dobe sa sprísnili kontroly pobytového režimu cudzincov. Pri prechode hraníc (najmä medzi Panamou a Nikaraguou) sú časté kontroly, kedy sú overované cestovné doklady a v nich vstupné alebo výstupné pečiatky. Preto sa odporúča dať pozor, aby migračný úradník dal pečiatku správne do pasu. 

Väčšina obchodov, reštaurácií, požičovní automobilov a hotelov akceptuje bežné platobné karty (najrozšírenejšie VISA alebo MasterCard). Kreditná karta býva požadovaná vo väčšine hotelov. 

V Kostarike sú bežne používané aj americké doláre, ktoré sú bez problémov prijímané vo väčšine obchodov a hotelov. Iné meny ako americké doláre sú ťažšie vymeniteľné. Euro sa dá zameniť v niektorých bankách, avšak za veľmi nevýhodný kurz. 

Poplatky pri vstupe do národných parkov, rezervácií alebo na niektoré pláže sú pre turistov vyššie ako pre miestnych. 
 

Nikaragua

Publikované 11.06.2022

Väčšina obchodov, reštaurácií, požičovní automobilov a hotelov akceptuje bežné platobné karty (najrozšírenejšie VISA alebo MasterCard). Kreditná karta býva požadovaná vo väčšine hotelov. Mimo hlavného mesta je používanie kreditných kariet nižšie. 

V Nikarague prakticky nie je používaná iná voľne zameniteľná mena ako americké doláre, výmena iných valút je problematická. Zamieňať USD na miestnu menu (córdoba) je možné v bankách, hoteloch alebo v autorizovaných zmenárňach (Casas de Cambio).

Pri platení v reštauráciách býva zvykom nechať prepitné vo výške približne 10 %.
 

Panama

Publikované 15.06.2022

Väčšina obchodov, reštaurácií, požičovní automobilov a hotelov akceptuje bežné platobné karty (najrozšírenejšie VISA alebo MasterCard). 

Popri panamskej mene (balboa) sú hlavným platidlom americké doláre. V obehu sú americké doláre, balboa sa vyskytujú len ako mince. V Paname prakticky nie je používaná iná voľne zameniteľná mena ako americké doláre, výmena iných valút je problematická. Euro je možné zameniť len v niektorých bankách (Banco Nacional de Panamá), avšak za veľmi nevýhodný kurz.  

Niektoré obchody odmietajú prijať bankovky v hodnote 50 a 100 USD, kvôli obavám z falšovania bankoviek. Najviac využívané sú bankovky v hodnote 20 USD.  

Salvádor

Publikované 15.06.2022

Väčšina obchodov, reštaurácií, požičovní automobilov a hotelov akceptuje bežné platobné karty (najrozšírenejšie VISA alebo MasterCard).  

Od roku 2010 je oficiálnym platidlom aj americký dolár. Výmena iných valút ako americké doláre je problematická. Výmena eura je možná v niektorých bankách, avšak za veľmi nevýhodný kurz. Od roku 2021 je oficiálnym platidlom aj Bitcoin.  

Pri platení v reštauráciách býva zvykom nechať prepitné vo výške približne 10 %.