1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

Poľsko od 10. februára 2023 až do odvolania uzatvára hraničný priechod s Bieloruskom Bobrowniki – Berestovica. 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej Republiky Rastislav Káčer sa v pondelok, 14. novembra 2022 v Bruseli, zúčastnil na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC). Hlavnou témou rokovaní šéfov diplomacií členských štátov Európskej únie (EÚ) bola pokračujúca agresia Ruska proti Ukrajine.

Slovensko si dnes pripomína druhé výročie zmarených prezidentských volieb v Bielorusku. Tie na základe početných dôkazov o neprávostiach vyvolali masívne občianske nepokoje a vlnu násilia zo strany Lukašenkovho režimu.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok sa piatok 3. júna 2022 na okraj bratislavskej konferencie GLOBSEC stretol s líderkou bieloruskej exilovej opozície Svetlanou Tichanovskou. „Svojimi aktivitami na pomoc Ukrajine bieloruský národ preukázal, že stojí na strane demokracie a spravodlivosti,“ uviedol minister Ivan Korčok.

Od 28. mája 2022 nie je potrebné preukazovať sa testom, ani certifikátom o vakcinácií pri vstupe do Bieloruska. 

Od 16. apríla 2022 bieloruské orgány zakázali vstup do Bieloruska pre nákladnú automobilovú dopravu vozidlami registrovanými v krajinách EU.

30.03.2022 Bielorusko

Vládne štipendiá Slovenskej republiky umožňujú absolvovanie kompletného štúdia na prvom a druhom stupni vysokoškolského štúdia na verejných vysokých školách v Slovenskej republike.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vzhľadom na bezpečnostnú situáciu na Ukrajine odporúča občanom SR necestovať do Gomelskej a Brestskej pohraničnej oblasti a obmedziť cestovanie na územie Bieloruska len na nevyhnutné cesty.

11.02.2022

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Minsku informuje s hlbokým zármutkom o úmrtí významnej politickej osobnosti a bývalého ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky Eduarda Kukana.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

16.11.2021 Bielorusko

Z dôvodu zhoršujúcej sa migračnej situácie na Poľsko Bieloruskej hranici Kuźnica-Bruzgi bol 09.11.2021 obojsmerne uzavretý hraničný prechod. Cestujúci by sa mali vydať na hraničné priechody v Terespole a Bobrownikách.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa dnes v estónskom Tallinne stretol so svojimi rezortnými partnermi z východného krídla NATO v rámci tzv. Bukureštskej deviatky (B9). Využil túto príležitosť na vyjadrenie k migračnej vlne, za ktorú je zodpovedný režim A. Lukašenka.

Dnes (9. augusta) si pripomíname smutné výročie zmarených prezidentských volieb v Bielorusku. Režim Alexandra Lukašenka v auguste 2020 nielen zabránil demokratickým, slobodným a čestným voľbám, ale bezprostredne po voľbách sa uchýlil aj k hrubému porušovaniu ľudských práv, násiliu a zastrašovaniu širokej verejnosti.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v pondelok 24. mája 2021 predvolalo chargé d'affaires Bieloruska v Bratislave. Bieloruskému diplomatovi bol tlmočený ostrý protest vlády Slovenskej republiky v súvislosti s vynúteným pristátím civilného lietadla na linke Atény - Vilnius, ku ktorému došlo v Bielorusku 23. mája 2021.

Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok počas dnešného (10. máj 2021) telefonátu s bývalou bieloruskou prezidentskou kandidátkou a líderkou exilovej opozície Sviatlanou Cichanovskou. Témou rozhovoru bola aktuálna situácia v Bielorusku, pokračujúce represálie režimu voči politickej opozícií, novinárom a občianskym aktivistom, ako aj ďalšie kroky Európskej únie a medzinárodného spoločenstva voči režimu Alexandra Lukašenka násilne potláčajúcemu snahu Bielorusov žiť v slobodnej spoločnosti.

Slovenská republika sa zapojila do novovytvorenej Medzinárodnej platformy zodpovednosti pre Bielorusko, ktorej poslaním bude zbierať a uchovávať dôkazy o vážnych porušeniach ľudských práv spáchaných v Bielorusku počas prezidentských volieb v auguste 2020 a nasledujúcom období. „Situácia v Bielorusku je vážna, bez náznakov zlepšenia. V krajine pokračuje hrubé porušovanie ľudských práv vrátane mučenia, neľudského zaobchádzania, svojvoľného zadržiavania ľudí za ich politické názory. Tieto praktiky nemajú v dnešnej Európe miesto. Je potrebné vyvodiť zodpovednosť voči tým, ktorí sa ich dopúšťajú,“ zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok vystúpil v piatok (4. decembra 2020) v interaktívnom dialógu s Vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva Michelle Bachelet k téme dodržiavania ľudských práv v Bielorusku.

Slovenská republika v súčasnej nepriaznivej epidemiologickej situácii nezabúda na pomoc druhým.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok sa vo štvrtok (8. októbra 2020) v Bratislave stretol s bieloruskou opozičnou líderkou Svjatlanou Cichanovskou, ktorá na Slovensko pricestovala na medzinárodnú bezpečnostnú konferenciu GLOBSEC.

07.10.2020

Slovensko ponúka pre bieloruských vysokoškolských študentov, ktorých štúdium sa ocitlo v ohrození kvôli zložitej vnútropolitickej situácii, možnosť využiť mimoriadne schválené vládne štipendiá a pokračovať v štúdiu v Slovenskej republike ešte v zimnom semestri 2020/2021.

16.09.2020

Slovensko ponúka pre bieloruských vysokoškolských študentov, ktorých štúdium sa ocitlo v ohrození kvôli zložitej vnútropolitickej situácii, možnosť využiť mimoriadne schválené vládne štipendiá a pokračovať v štúdiu v Slovenskej republike ešte v zimnom semestri 2020/2021.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky Ingrid Brocková sa 4. septembra 2020 zúčastnila na virtuálnom zasadnutí Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov vo formáte Arria k Bielorusku.

Slovenská technická univerzita a Univerzita Komenského v Bratislave pozitívne zareagovali na iniciatívu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka zameranú na pomoc mladým ľuďom v Bielorusku, ktorí sa doma v súvislosti s aktuálnym dianím v ich krajine dostali do problémov.

V nedeľu 9. augusta 2020 sa v Bielorusku konali prezidentské voľby, od ktorých občania Bieloruska očakávali možnosť slobodne a demokraticky vyjadriť svoj názor.

Zásahy vládnuceho režimu v Bielorusku voči politickým oponentom a občanom slobodne vyjadrujúcim svoj názor sú neprijateľné.

„Občania Bieloruska si zaslúžia slobodné prezidentské voľby,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok. Podľa neho nadchádzajúce prezidentské voľby v Bielorusku dávajú dôvod na znepokojenie. Viacero kandidátov sa ocitlo vo väzení. „Napriek tomu sme svedkami doteraz nikdy nevídanej občianskej mobilizácie na masových predvolebných zhromaždeniach. Popritom pokračujú represálie voči politickým aktivistom. Okolo 1200 ich bolo v súvislosti s pokojnými predvolebnými akciami zadržaných. Reakcia orgánov štátu na pokojné politické prejavy občanov má ďaleko od férovej demokratickej súťaže,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková prijala dnes (5. júna 2020) predsedu Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimíra Skalského. Spoločne diskutovali o otázkach ďalšieho budovania a rozvoja vzťahov Slovenskej republiky so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.

Veľvyslanec Bieloruska Igor Alexandrovič Leščeňa bol dnes (29. mája 2020) predvolaný na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

1 / 6