1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa dnes (3. októbra 2022) stretla s chargé d´affaires a.i. Ruskej federácie Kirillom Sapoženkovom.

Slovenská republika jednoznačne odsudzuje anexiu ďalších častí ukrajinského územia zo strany Ruskej federácie.

Slovenská republika odsudzuje avizované kroky Ruskej federácie smerujúce k anexii ďalších častí územia Ukrajiny.

Na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bol v utorok 20. septembra predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie Igor Bratčikov v súvislosti s nedávanými vyhláseniami o údajnom znesvätení vojenského cintorína v Ladomirovej.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky - v súvislosti s prebiehajúcou vojenskou inváziou Ruskej federácie proti Ukrajine a eskaláciou aktuálnej bezpečnostnej situácie - dôrazne odporúča občanom SR necestovať do Ruskej federácie.

Od 6. apríla 2022 sa ruší vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach. Zaniká tak povinnosť registrácie na eHranici aj povinná karanténa pre nezaočkované osoby...

04.04.2022

SR je pripravená udeliť v roku 2022 národné vízum pre 3000 vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín. Budú sa udeľovať absolventom slovenských a českých vysokých škôl alebo jednej z top 500 svetových univerzít. Udeliť vízum bude možné aj cudzincom, ktorí budú zamestnaní na postoch vyžadujúcich vysokú kvalifikáciu v oblasti zdravotníctva, vedy a výskumu, či IT sektora, ak dosiahli vysokoškolské vzdelanie...

Na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb, Slovenská republika dnes rozhodla o vyhostení troch pracovníkov Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike za ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Uvedené osoby musia opustiť územie Slovenskej republiky do 72 hodín.

Pre firmy podnikajúce v Rusku alebo na Ukrajine alebo aktívne obchodujúce v daných teritóriách dávame do pozornosti dotazník zverejnený Ministerstvom hospodárstva SR v spolupráci s Radou slovenských exportérov.

Celé Slovensko v týchto dňoch pomáha Ukrajincom, korí utekajú pred vojnou. Ak chcete prispieť aj vy, prinášame vám prehľad organizácií, cez ktoré tak môžete urobiť.

V súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu bol dnes na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Igor Bratčikov.

„Rozhodne odsudzujem priamy vojenský útok Ruskej federácie na nášho suseda Ukrajinu. Rusko hrubo porušuje medzinárodné právo a princípy Charty OSN. Toto konanie je hrozbou pre európsku bezpečnosť. Na dnešnom mimoriadnom zasadnutí NATO budeme žiadať Alianciu o konzultáciu podľa článku 4. Súčasná situácia si to vyžaduje. Som v permanentnom kontakte s našim veľvyslanectvom v Kyjeve.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odovzdalo v utorok 22. februára 2022 veľvyslanectvu Ruskej federácie v Bratislave protestnú nótu, v ktorej Slovenská republika odmieta rozhodnutie Ruskej federácie uznať územia Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti, ktoré aktuálne nie sú pod kontrolou Ukrajiny, ako nezávislé entity.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Delegácia mesta Žilina na čele s primátorom Petrom Fiabáne navštívila od 20. do 23. októbra 2021 mesto Krasnojarsk, ktoré je od roku 2013 partnerským mestom Žiliny.

14.10.2021

Blížiacu sa storočnicu od narodenia nášho politika a štátnika Alexandra Dubčeka si pripomenuli aj v ruskom krajskom meste Nižný Novgorod.

30.09.2021 Rusko

V dňoch 24.-25.9. absolvoval veľvyslanec SR v Moskve Ľubomír Rehák spolu s veľvyslancami Česka V. Pivoňkom a Poľska K. Krajewskim pracovnú cestu do Dubny, v rámci ktorej navštívili Spojený ústav jadrových výskumov (SÚJV).

Dňa 27. septembra 2021 slovenský veľvyslanec v Moskve Ľubomír Rehák prijal legendárneho ruského veľmajstra - majstra sveta v šachu a filatelistu Anatolija Karpova v sprievode poslankyne Štátnej dumy Natálie Piľusovej a riaditeľky Fondu „Kultúrne sezóny“ Elmiry Ščerbakovovej.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok rokoval vo štvrtok (23. septembra 2021) v New Yorku so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. O stretnutie požiadal minister I. Korčok s cieľom nadviazať osobný kontakt so svojím ruským partnerom.

Slovenský veľvyslanec v Moskve Ľubomír Rehák spoločne s primátorom mesta Spišská Nová Ves Pavlom Bečarikom odhalil 9. septembra 2021 pamätnú tabuľu na Školskej ulici, kde stála neologická synagóga, vypálená v roku 1941.

Uplynulo už 10 rokov od tragickej leteckej havárie, v ktorej zahynuli členovia hokejového tímu Lokomotiv Jaroslavľ, vrátane bývalého kapitána slovenského reprezentačného tímu Pavla Demitru.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok prijal v piatok (27. augusta 2021) predsedu Zahraničného výboru Rady federácie (hornej komory) parlamentu Ruskej federácie Grigorija Borisoviča Karasina.

Cesta sa konala 9. júla -11. júla 2021 na pozvanie Fondu podpory a rozvoja umenia Dmitrija Chvorostovského, ktorý spoločne so Slovenským inštitútom v Moskve, s podporou Rakúskeho fóra v Moskve a vlády Krasnojarského kraja organizoval 10. júla 2021 v Krasnojarskej krajskej filharmónii galakoncert slovenských sólistov Viedenskej štátnej opery Slávky Zámečníkovej a Petra Kellnera.

Slovenský veľvyslanec v Moskve Ľubomír Rehák navštívil Nižnonovgorodskú oblasť Ruskej federácie.

Včerajší summit prezidentov USA a Ruska považujem za mimoriadne dôležitý v situácii, kedy vzťahy medzi týmito kľúčovými globálnymi aktérmi prechádzajú zložitou fázou a napätím, ktoré sa rovnako týka aj vzťahov Ruskej federácie a Európskej únie. To, že sa prezident Joe Biden a prezident Vladimir Putin stretli, považujem za prejav zodpovednosti a jednoznačného záujmu oboch strán o to, aby vzťahy ďalej neeskalovali a prešlo sa k priamej komunikácii na úrovni najvyšších predstaviteľov.

Pri príležitosti Dňa svätých apoštolom rovných Cyrila a Metoda, učiteľov Slovanov, ktorých pravoslávna cirkev oslavuje 24. mája prijal slovenský veľvyslanec v Moskve Ľubomír Rehák delegáciu Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska vedenú Jeho vysokopreosvietenosťou arcibiskupom pražským a českých krajín Michalom, ktorej členom bol aj profesor Ján Šafin z Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Moskve Ľubomír Rehák sa 31. marca 2021, pri príležitosti blížiaceho sa výročia oslobodenia Bratislavy Červenou armádou v roku 1945 stretol s členmi Skupiny pre spoluprácu Rady Federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie s Národnou radou Slovenskej republiky na pôde hornej komory ruského parlamentu.

12.03.2021

Od tragickej smrti Dr. Dušana Makovického (1866-1921) uplynulo 12. marca 2021 sto rokov.

08.03.2021

Prvý rozhovor nového veľvyslanca SR v Moskve Ľubomíra Reháka pre agentúru RIA Novosti, uverejnený v ruštine 5. marca 2021.

21.02.2021

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rusku oznamuje smutnú správu o úmrtí predsedu Skupiny priateľstva Národnej rady Slovenskej republiky s Ruskou federáciou, poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Ing. Ľubomíra Petráka vo veku 59 rokov.

1 / 11