1. Domov
  2. Cestovanie
  3. COVID-19

COVID-19

Aktualizované 28.10.2022
Publikované 16.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

V súvislosti s prebiehajúcou vojenskou inváziou Ruskej federácie proti Ukrajine a eskaláciou aktuálnej bezpečnostnej situácie odporúčame občanom SR necestovať do Ruskej federácie.

Slovenská republika je zaradená medzi krajiny, ktorých občania môžu vstupovať do Ruska bez ohľadu na účel cesty. Na občanov SR sa už nevzťahujú obmedzenia na prijímanie dokladov, vybavovanie a vydávanie víz do Ruska.

Konkrétne podmienky udelenia vstupných víz je potrebné konzultovať s ruským veľvyslanectvom v Bratislave.

Bolo pozastavené plnenie Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Ruskou federáciou o uľahčení udeľovania víz občanom Európskej únie a Ruskej federácie. Vízová povinnosť sa týka aj držiteľov diplomatických a služobných pasov.

Pri vstupe do Ruska už nemusíte absolvovať PCR test na COVID-19. Rospotrebnadzor túto požiadavku zrušil 21. októbra tak pre občanov Ruskej federácie, ako aj pre cudzincov, ktorí do krajiny prichádzajú lietadlom alebo po mori. PCR test na COVID-19 po príchode do Ruska autom, autobusom, vlakom alebo pešo bol zrušený od 1. apríla. Jedinou povinnosťou ostalo vyplnenie cestovateľského dotazníka pre tých, ktorí prichádzajú lietadlom alebo po mori.

Vstup cudzincov do Ruska je možný letecky iba z tzv. bezpečných krajín, pre občanov SR sa odporúča letisko Schwechat.

 

Podmienky tranzitu, pobytu a odchodu

Medzinárodný tranzit v Moskve je možný do 24 hodín len po predložení letenky do následnej destinácie.

V prípade pozitívneho testu na COVID-19 počas pobytu v Rusku odporúčame kontaktovať Rospotrebnadzor na hotline linke 8-800-2000-112. Prípadné predĺženie platnosti udeleného ruského víza riešte prosím v spolupráci so svojim pozývajúcim subjektom.

Cudzincom nachádzajúcim sa na území Ruska s expirovanými vízami alebo povoleniami na pobyt odporúčame obrátiť sa na príslušné orgány Ministerstva vnútra Ruskej federácie, na územné oddelenia migračnej polície za účelom upravenia právneho postavenia v krajine alebo opustenia územia Ruska.

Informácie pre cudzincov, ktorí sa v Rusku plánujú zdržiavať dlhodobo

Vzhľadom na narastajúce obmedzenia a prerušenie leteckých spojov medzi Ruskou federáciou a Európou odporúčame využívať existujúce letecké spojenia s medzipristátím napr. v Turecku, Spojených Arabských Emirátoch, Katare, prípadne pozemnú autobusovú alebo vlakovú dopravu cez Estónsko a Fínsko, alebo cestu osobným automobilom cez Lotyšsko.

 

Opatrenia v krajine

Aktuálne sa v Ruskej federácii väčšina opatrení v súvislosti s COVID-19 v praxi neuplatňuje. ​​​​​​​

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR