1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Bezpečnostná situácia

Bezpečnostná situácia

Keňa

Aktualizované 17.03.2023
Publikované 26.05.2022

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi v súvislosti s dlhodobo pretrvávajúcou hrozbou teroristických útokov, rizikom výskytu nepokojov a možnými demonštráciami v Keni odporúča slovenským občanom zvýšenú opatrnosť počas pobytu v krajine.

Odporúčame zvážiť nevyhnutnosť cestovania alebo necestovať do nasledujúcich oblastí v krajine:

  • oblasti do 100 km od kensko-somálskej hranice
    • z dôvodu presunov vojsk na hraniciach, opakujúcich sa hrozieb vpádov a útokov Al-Šabáb či riziku únosu, cesty sú vystavené riziku bombových útokov či útokov zločineckých gangov
    • oblasť zahŕňa lokality Mandera, Buite, El Wak, Dif, Liboi, Dadaab, Garissa (ako aj cestu vedúcu z tejto lokality do Dadaabu),
  • okres Lamu
    • dôrazne sa odrádza od cesty na pevninu okresu Lamu a odporúča sa zvážiť nevyhnutnosť cestovania na ostrov Lamu, v prípade potreby iba letecky (z rovnakých dôvodov ako je uvedené vyššie)
  • hranica s Južným Sudánom a Etiópiou
    •  dôrazne sa neodporúča kvôli riziku vpádov ozbrojených skupín na oboch stranách
  • sever od línie Kitale / Archers' Post / Garissa (okresy Turkana, Marsabit a Wajir)
    • v prípade naliehavých dôvodov je potrebný policajný sprievod,  
    • región je poznačený napätím medzi komunitami, ktoré z dôvodu sucha a súťaženia o prístup k vode a pastvinám pravidelne vedú lokálne a násilné konflikty
  • oblasti okresu Tana River
    • severne od samotnej rieky Tana (do 20 km severozápadne od A3)
  • do 15 km od pobrežia od rieky Tana po rieku Galana (Athi-Galana-Sabaki)

 

V krajine sa v minulosti vyskytlo viacero teroristických útokov a incidentov a je potrebné byť ostražitý najmä na miestach s vysokou koncentráciou ľudí.

Zvýšené riziko teroristických útokov je hlavne v nairobskej štvrti Eastleigh či Pangani, v pobrežnej oblasti najmä na ostrove a v meste Mombasa, ako i jeho bezprostrednom okolí, ako aj na severovýchode krajiny, najmä v blízkosti kensko-somálskych hraníc. Ozbrojené a bombové útoky by mohli byť zamerané najmä na miesta s vyššou koncentráciou osôb, vrátane nákupných centier, trhovísk, cestovných uzlov, kostolov a zábavných podnikov.

V hlavnom meste Nairobi, ako i jeho okolí, sporadicky dochádza k prepadom a únosom áut a lúpežným prepadnutiam. Odporúča sa necestovať a nejazdiť v nočných hodinách, vozidlo mať zaistené (zamknuté) aj počas jazdy, necestovať miestnou hromadnou dopravou a neoznačenými autami/taxi službami, sledovať okolie počas jazdy, nezastavovať vozidlo, necestovať stopom a nezastavovať stopárom.

Neprechádzajte sa osamote a po zotmení. Na verejnosti nenoste šperky, platobné karty a vysokú finančnú hotovosť.

Vyhnite sa slumovým oblastiam Nairobi: Kibera, Mathare, Huruma, Kariobangi a Kawangware.

Návšteva národných parkov v Keni ostáva bez problémov i keď sporadicky dochádza ku krádežiam dokladov a finančnej hotovosti. V severnej a severovýchodnej časti krajiny dochádza k etnickým nezhodám, spojených s krádežami dobytku.

V rámci Kenskej republiky sa neodporúča návšteva oblastí hraničiacich so Somálskom a Etiópiou (pretrvávajúca vysoko nestabilná situácia - oblasti rieky Tana, Isiolo, Marsabit).

Turistom sa odporúča na pobyt v krajine využívať renomované turistické kancelárie. Pri plánovaní individuálnych pobytov je potrebné brať do úvahy stupeň bezpečnostného riziká v konkrétnych oblastiach Kene.

V Kenskej republike je aktívne Bezpečnostné a komunikačné centrum riadené Kenskou federáciou turizmu, ktoré promptne poskytuje rady turistom v prípade nevyhnutnosti. (bezpečnostné podmienky, kvalita ciest atď.) Informácie sú poskytované non-stop na telefónnom čísle: 00254 (20) 604 730 prípadne prostredníctvom e-mailovej adresy safetour@wananchi.com.

Ceniny a cestovné pasy odporúčame mať bezpečne uložené v hotelovom trezore a vždy mať pri sebe kópiu bio-dátovej stránky pasu a kópiu strany pasu obsahujúcu vízovú pečiatku (udelené pri vstupe do krajiny).

Upozorňujeme občanov nachádzajúcich sa v Keni, aby obzvlášť venovali pozornosť vývoju politicko-bezpečnostnej situácie a sledovali miestne média pre informácie v súvislosti s konajúcimi sa protestmi.

​​​​​​​Slovenským občanom v Keni odporúčame zotrvať počas pobytu opatrní a monitorovať miestne médiá v súvislosti s vnútropolitickým a bezpečnostným vývojom, za každých okolností sa vyhýbať všetkým demonštráciám a politickým zhromaždeniam a cestovaniu do oblastí, kde sa môžu konať demonštrácie teda s najväčšou pravdepodobnosťou v blízkosti vládnych budov, štadiónov, prominentných námestí v centrách miest, univerzít, sídlach politických strán a pozdĺž hlavných ciest a ulíc. Masové protesty či zhromaždenia často vedú k nepokojom a môžu nečakane viesť k násiliu a narušeniu možnosti cestovania.

Medzi bežné miesta protestov patria kancelárie nezávislej volebnej komisie a komisie pre hranice v Anniversary Towers a Námestí slobody, ktoré sa nachádzajú v centrálnej obchodnej štvrti (CBD). Medzi ďalšie potenciálne body vzplanutia patria Mathare, Kibera, Babadogo, Dandora, Korogocho, Kariobangi, Kawangware, Landhies Road, Umoja, Kayole, Kiambiu, Githogoro, slumy Mukuru, Dagoretti, Buru Buru, Globe Cinema, Kangemi, Ngara, ad Marurui.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom, aby v prípade cesty do Kene využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie pred cestou do zahraničia.

V prípade akýchkoľvek problémov alebo potreby získania dodatočných informácií odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi (emb.nairobi@mzv.sk,  +254 (0) 20 869 82 11, núdzová linka  +254 (0) 11 32 38 442 ).

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi
​​​​​​​Jakaya Kikwete Road, P.O.Box 30 204, Nairobi, 00 100, Keňa
Telefón 1: +254 (0) 20 869 82 11
Núdzová linka (mobil): +254 (0) 11 32 38 442
Email: emb.nairobi@mzv.sk

Burundi

Aktualizované 15.06.2022
Publikované 15.06.2022

Bezpečnostná situácia v Burundi zostáva premenlivá. 

Z východnej časti Konžskej demokratickej republiky došlo k ozbrojeným vpádom do susedných pohraničných oblastí Burundi. Cesta pozemnou dopravou v tejto oblasti sa odporúča kým je denné svetlo. 

Neodporúča cestovanie do provincií Bubanza a Cibitoke z dôvodu pokračujúcich ozbrojených útokov. 

Z bezpečnostných dôvodov sa neodporúča cestovať do nasledujúcich oblastí a ciest: 

  • oblasti vidieckej provincie Bujumbura západne od rieky Rusizi smerom k hraniciam s Konžskou demokratickou republikou, s výnimkou prírodnej rezervácie Rusizi Delta 

  • cesta severne od letiska Bujumbura smerom na Cibitoke 

  • hlavná cesta vedúca na západ od Kayanzy cez národný park Kibira a Národný park Ruvubu 

Existuje veľké riziko kriminality ako prepadnutia zbraňami a nožmi, vytrhávanie tašiek, vreckové krádeže, vlámania, vlámania do áut a ozbrojené únosy áut.  

Vyhnite sa chôdzi po uliciach alebo používaniu verejnej dopravy po zotmení, dokonca aj v centre mesta Bujumbura, a nenoste so sebou veľké množstvo peňazí. Pri výbere alebo výmene hotovosti buďte opatrní a nerobte výbery v nočných hodinách.  

Ubytujte sa v hoteloch s dobrým zabezpečením. Chráňte si cennosti a hotovosť. Ak je to možné, používajte hotelové trezory. Kópie dôležitých dokumentov vrátane pasu a víz uchovávajte oddelene. Dávajte si pozor na to, s kým a kde sa plánujete stretnúť, a o svojich plánoch informujte kolegov alebo rodinných príslušníkov. Útoky granátmi sú v Burundi bežné a môžu byť politicky motivované. 

V septembri 2021 došlo k podozreniu z mínometného útoku na medzinárodné letisko Bujumbura (Melchior Ndadaye International Airport). V septembri tiež došlo k granátovému útoku na autobusovom parkovisku neďaleko starého centrálneho trhoviska v Bujumbure a k granátovému útoku v meste Gitega. V minulosti došlo v Bujumbure k útokom granátov na autobusy a autobusovú stanicu. V máji 2021 došlo aj k útoku granátom v kaviarni v Muramvya, hlavnom meste provincie Muramvya, a v júni k útoku na vozidlá na hlavnej diaľnici (národná cesta 2), ktorá spája Bujumburu s Gitegou. Pri plánovaní cesty pozemnou dopravou si pozrite miestne rady o podmienkach na ceste a majte pohotovostný plán pre prípad, že bude vaša preferovaná trasa zablokovaná.  

Blokády ciest a kontroly dokladov sú bežné a nie vždy oficiálne. Majte pri sebe kópiu pasu a víza, ale možno budete musieť predložiť originály. Počet hlásení o pokusoch o lúpeže na falošných kontrolných stanovištiach sa zvýšil. 

Džibutsko

Publikované 30.05.2022

Bezpečnostná situácia je relatívne dobrá. Vyskytujú sa však drobné krádeže. Neodporúča sa cestovať do okolia hraníc so Somálskom kde existuje vysoké riziko únosu.

Eritrea

Publikované 30.05.2022

Hoci v Eritrei nie je žiadna nedávna história terorizmu, útoky nemožno vylúčiť.
Buďte vždy ostražití, najmä v preplnených oblastiach a na verejných miestach, ako sú dopravné uzly, hotely, reštaurácie a bary a počas veľkých stretnutí, ako sú športové alebo náboženské podujatia. 
V Eritrei sú rozsiahle mínové polia, najmä v pohraničných oblastiach. Neodporúča sa žiadne cestovanie do 25 km od hraníc Eritrey s Etiópiou. 

Všetky hraničné priechody medzi Etiópiou a Eritreou sú v súčasnosti uzavreté – cestujúci by si mali pred cestou k hraniciam overiť miestne rady. 

V pohraničnej oblasti používajte hlavné spevnené cesty a vyhýbajte sa jazde po nespevnených cestách a chôdzi alebo pešej turistike v prírode. 

Neodporúča sa žiadne cestovanie do 25 km od hraníc Eritrey s Džibutskom. 
Všetky hraničné priechody medzi Džibutskom a Eritreou sú momentálne uzavreté. 
Neodporúča cestovať do 25 km od hraníc Eritrey so Sudánom. 
Všetky hraničné priechody medzi Sudánom a Eritreou sú momentálne uzavreté. V pohraničnej oblasti a jej okolí sa neustále objavujú správy o banditoch.

Južný Sudán

Publikované 30.05.2022

Bezpečnostná situácia v Južnom Sudáne zostáva nestabilná. V Južnom Sudáne je veľa zbraní, ktoré sa dajú ľahko získať a zločinci sú často ozbrojení. Boli hlásené krádeže pri jazde jednotlivcami alebo skupinami na motorkách.

Južný Sudán je pre podniky a mimovládne organizácie mimoriadne zložitým prostredím na pôsobenie. Hoci sa počet humanitárnych pracovníkov zabitých pri cielených útokoch v posledných rokoch znížil, Južný Sudán zostáva jedným z najnebezpečnejších pracovných prostredí pre humanitárnych pracovníkov na svete. Hlásené sú prípady násilia, zastrašovania, svojvoľného zadržiavania a únosov, hoci väčšinou postihli občanov Južného Sudánu alebo regionálnych občanov. Dôrazne sa neodporúča žiadne cestovanie do Južného Sudánu, ak sa však rozhodnete cestovať, mali by ste sa uistiť, že ste dôkladne zvážili hrozbu a zaviedli primerané a primerané opatrenia v prípade potreby. 

Po 5 rokoch vnútorného konfliktu bola v roku 2018 podpísaná mierová dohoda, ktorá viedla k výraznému zníženiu násilia, ale politická a bezpečnostná situácia zostáva nestabilná. Vplyv konfliktu na národnej aj miestnej úrovni v kombinácii so sériou prírodných katastrof (vrátane záplav) vedie k zúfalej humanitárnej situácii v celej krajine, ktorú zhoršil koronavírus .

Ak sa rozhodnete zostať v krajine, zachovajte vysoký stupeň ostražitosti, pozorne sledujte politický vývoj a dodržiavajte všetky platné zákazy vychádzania. 

V prípade občianskych nepokojov zostaňte doma a obmedzte svoj pohyb čo najviac, najmä po zotmení. Mali by ste sa vyhýbať všetkým protestom, politickým zhromaždeniam a veľkým zhromaždeniam, pozorne sledovať vývoj a riadiť sa pokynmi miestnych úradov a bezpečnostných služieb.

V niektorých častiach krajiny sa pravidelne objavujú správy o medzi-komunitnom násilí a sporadické správy o bojoch medzi ozbrojenými skupinami v určitých oblastiach. Kriminálne útoky sa odohrali na hlavnej ceste Juba-Nimule, ktorá je jednou z hlavných zásobovacích trás z Ugandy do Južného Sudánu. V niektorých častiach krajiny sú správy o mínach a nevybuchnutej munícii.
Teroristické útoky v Južnom Sudáne nemožno vylúčiť. Útoky môžu byť bez rozdielu, a to aj na miestach navštevovaných cudzincami.

Komory

Publikované 30.05.2022

Úroveň kriminality je nízka ale buďte ostražití, pokiaľ ide o osobné veci. Vyhnite sa pohybu s veľkými sumami peňazí a cennosťami. Sú veľmi frekventované vreckové krádeže a prepadnutia. Vyhnite sa prechádzkam osamote v noci na plážach alebo v centrách miest. Ak je to možné, používajte hotelové trezory. Kópie dôležitých dokumentov vrátane pasu uchovávajte na samostatnom mieste. Môže dôjsť k prenasledovaniu a krádeži z auta. Na preplnených miestach (trhy) a na pláži sa odporúča dbať na zvýšenú ostražitosť.

Námorné pirátstvo je veľmi rozšírené v blízkosti oblasti súostrovia preto sa odporúča vyhnúť sa akejkoľvek námornej plavbe rekreačnými loďami. Vyhýbajte sa zhromaždeniam a demonštráciám.

Kongo

Publikované 23.06.2022

Odporúčame dodržiavať bezpečnostné štandardy pri cestovaní do krajín tretieho sveta. V Brazzaville a Pointe Noire bol zaznamenaný stály nárast kriminality. Terčom zločincov sa môžu stať najmä cudzinci. Je známe, že zločinci sa zameriavajú na pláže v Pointe Noire. Pokračuje sporadická činnosť povstaleckých skupín a vojenských operácí proti nim, veľký počet vysídlených ľudí a prípady zločinu a ozbrojeného banditizmu v oblasti Pool. Neodporúča sa cestovať v noci a na cestovanie cez deň môže byť potrebné povolenie od konžskej armády a vojenský sprievod. Hoci v Konžskej republike neexistuje žiadna nedávna história terorizmu, útoky nemožno vylúčiť. 

Konžská demokratická republika

Publikované 23.06.2022

Bezpečnostná situácia v krajine je nestabilná, vysoká kriminalita, únosy či hrozba teroristických útokov, verejné zhromaždenia a demonštrácie sa môžu konať najmä v Kinshase, Gome a inde a môžu sa rýchlo zmeniť na násilné. V krajine je zvýšená prítomnosť armády a polície,  v niektorých oblastiach, najmä po zotmení, používajú  kontrolné stanovištia. 

  • V provinciách Ituri a Severné Kivu platí „stav obliehania“, riziková je tiež oblasť North Kivu pri hranici so Stredoafrickou republikou. Medzi komunitami sú prítomné ozbrojené skupiny, v daných oblastiach je vysoké riziko ozbrojeného útoku.  Vojenské sily z KDR a Ugandy začali vykonávať letecké a delostrelecké nálety proti spojeneckým obranným silám (ADF) na územiach Beni a Irumu v provinciách Severné Kivu a Ituri.  

  • Prísne sa odporúča nechodiť do národného parku Virunga, parku Kahuzi-Biega a parku Garamba, pretože sú pravidelne hlásené únosy. Riziko únosu kvôli výkupnému existuje na celom východe krajiny. 

  • Vzhľadom na regionálny kontext a úroveň kriminality sa neodporúča, pokiaľ neexistuje naliehavý dôvod, cestovať alebo zostať v mestách Goma a Bukavu. 

Pravidelne sú hlásené násilné útoky (ozbrojené lúpeže, vlámania, únosy, zneužívanie, sexuálne útoky atď.). Najčastejšími hrozbami sú vlámania do domu, krádež z vozidla a násilné krádeže áut. Pravidelne sú hlásené aj falošné kontroly, ktorých sa dopúšťajú jednotlivci vystupujúci ako policajti, ktorí niekedy nútia svoju obeť nastúpiť do vozidla. Obeťami sú často chodci preto sa  dôrazne neodporúča chodiť osamote. Hlásené je aj vydieranie na základe krivých obvinení. V tomto ohľade sú hlavnými cieľmi cudzinci, ktorí navštevujú nočné spoty.  

V prípade napadnutia sa odporúča neklásť odpor, ihneď sa hlásiť útvarom veľvyslanectva a útvarom konžskej národnej polície.

Rwanda

Publikované 30.05.2022

Úroveň kriminality je v Rwande relatívne nízka, no v Kigali sa vyskytujú prípady vlámaní, krádeží, vytrhávaní tašiek a príležitostných lúpeží. Pri návšteve oblasti blízko hraníc s Konžskou demokratickou republikou alebo Burundi, kde sa nachádzajú obľúbené turistické destinácie vrátane sopiek a národných parkov Nyungwe, odporúčame opatrnosť a obozretnosť. 

Rizikovou je východná časť Konžskej demokratickej republiky (KDR), ktorá susedí s Rwandou, zostáva nestabilná a konflikt môže vypuknúť bez povšimnutia. V posledných rokoch došlo k násilným stretom na hraniciach KDR a Rwandy a ozbrojeným vpádom na juhozápad Rwandy. Hrozbu teroristických útokov nemožno vylúčiť

Seychely

Aktualizované 14.06.2022
Publikované 14.06.2022

Väčšina návštev Seychel je bezproblémová. Vyskytli sa však prípady vlámaní, lúpeží, vlámaní a oportunistických krádeží voči obyvateľom, prisťahovalcom a turistom. Kriminalita je vo všeobecnosti bez nenásilia. 

Tanzánia

Publikované 14.06.2022

Hoci väčšina návštev Tanzánie je bezproblémová, existuje riziko násilnej a ozbrojenej trestnej činnosti. Centrom obchodu a ekonomickej sily krajiny je strategický prístav Dar es Salaam. Je to pomerne bezpečné mesto, každopádne po zotmení sa neodporúča chodiť do odľahlejších častí mesta a byť obozretný. Hrozí riziko útokov skupín spojených s islamským extrémizmom, vytvárajúcich cezhraničné napätie a nestabilitu v blízkosti hraníc medzi Tanzániou a provinciou Cabo Delgado v Mozambiku. Hrozba teroristického útoku nie je vylúčená, hoci Tanzánia od 1998 nezaznamenala žiadny veľký teroristický incident, došlo k niekoľkým incidentom menšieho rozsahu. Cestujúci by mali byť  ostražití, najmä v preplnených oblastiach a na verejných miestach. 

Uganda

Publikované 30.05.2022

Hlavné mesto Kampala je relatívne bezpečné – boli však zaznamenané prípady ozbrojených krádeží. Rizikovými sú pohraničné oblasti s DRC a Sudánom. Neodporúča sa cestovať do oblastí Gulu, Kitgum a Bundibugyo ako aj cestovať po zotmení mimo väčších ugandských miest. Často sa vyskytujú ozbrojené zrážky medzi kmeňmi v regiónoch Karamoja, a Katakwi.

Somálsko

Publikované 28.07.2022

Vysoká úroveň trestnej činnosti ozbrojených milícií v celej krajine. Časté incidenty  - vraždy, ozbrojené lúpeže a množstvo prípadov únosov. Hrozba teroristických útokov je vysoká, terčom sú aj cudzinci a najmä západné krajiny, s prebiehajúcimi voľbami sa útoky teroristickej skupiny Al-Šabáb zintenzívňujú. V celom Somálsku, vrátane regiónov hraničiacich s Keňou a Etiópiou, a v Somalilande je vysoké riziko únosov. Do brania rukojemníkov sú zapojení teroristi aj zločinecké skupiny vrátane pirátskych skupín.