1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Keňa

Publikované 26.05.2022

Riadenie autom: V krajine sa jazdí po ľavej strane. Pri riadení vozidla v Keni je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Pokiaľ je cudzinec v krajine dlhšie ako 6 mesiacov, dochádza k preskúšaniu a vydaniu kenského vodičského preukazu. Bezpečnostné pásy sú povinné/autosedačka nie je povinná.

Základné dopravné predpisy:

  • Maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak);
  • Maximálna povolená rýchlosť mimo obce je 110 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak);
  • Neplatí celoročné povinné svietenie vozidiel; 
  • Povolená koncentrácia alkoholu v krvi je  0,0 ‰.

Cesty sú pre autá bezplatné a ich kvalita je rôzna. V Nairobi je od apríla 2022 spustená nová rýchlostná cesta  Nairobi Expressway za poplatok, ktorý závisí (100-300 šilingov) od prejazdenej vzdialenosti. Hlavné ťahy sú pokryté asfaltom, sú jedno i dvojprúdové. Miestne cesty sú prašné/poľné. 

Parkovanie v meste je zónovo rozdelené správcom parkovísk Nairobi City Council a spoplatnené poplatkom 300 šilingov za hodinu. V meste nie sú parkovacie automaty a úhrada je cez sms správu alebo v hotovosti. V obchodných centrách sú podzemné i nadzemné parkoviská spoplatnené 50 šilingov za hodinu, s úhradou cez sms alebo parkovací automat. 
V krajine a najmä v Nairobi sú pomerne časté dopravné policajné kontroly, ako aj meranie rýchlosti prostredníctvom neoznačených policajných vozidiel a radarov na hlavných ťahoch. 

Pohonné hmoty: sú lacnejšie ako v Slovenskej republike.
 

Burundi

Publikované 15.06.2022

Jazdné normy sú nedostatočné a dochádza k častým vážnym nehodám. Počas jazdy majte zamknuté dvere auta a zatvorené okná. Prístup do a von z mesta Bujumbura v noci kontroluje polícia. Vyhnite sa cestovaniu po ceste mimo Bujumbura po zotmení. Dôvodom je bezpečnostná situácia a obavy o bezpečnosť na cestách. 

Základné dopravné predpisy 

  • Maximálna povolená rýchlosť v obci je 40 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak); 

  • Maximálna povolená rýchlosť mimo obce je 40 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak); 

  • Ceny za pohonné hmoty sú o niečo lacnejšie ako na Slovensku.  

Džibutsko

Publikované 30.05.2022

Pri jazde motorovým vozidlom je nevyhnutné mať so sebou medzinárodný vodičský preukaz. Je potrebné sa pripraviť na slabú kvalitu ciest. 

Kongo

Publikované 23.06.2022

Pri jazde motorovým vozidlom  je potrebné mať so sebou medzinárodný vodičský preukaz. Jazdí sa pod rýchlostným limitom 120km/h a v obci 65km/h.  

Rwanda

Publikované 30.05.2022

Cestná infraštruktúra je vo väčších mestách dobrá. Cez obdobie dažďov môže dôjsť k zosuvom pôdy. Odporúčame necestovať po zotmení, pokiaľ nie je cesta osvetlená a v dobrom stave. Dodržujte pravidlá cestnej premávky, predovšetkým rýchlosť. V hlavnom meste Kigali je vysoký počet radarov. 
Minibusy ako i motorky sú najčastejšími spôsobmi taxi. 
Jazdné normy sú nedostatočné a dochádza k častým vážnym nehodám. Počas jazdy majte zamknuté 

Seychely

Publikované 14.06.2022

Ostrov Mahé je hornatý, s úzkymi, kľukatými cestami (zriedkavo sa vyskytujú pri ceste ochranné zvodidlá) – v tejto súvislosti sa odporúča zvýšená opatrnosť pri jazde automobilom, najmä vo večerných a nočných hodinách

Tanzánia

Publikované 14.06.2022

Pri jazde motorovým vozidlom  je potrebné mať so sebou medzinárodný vodičský preukaz. Jazdí sa pod rýchlostným limitom 120km/h a v obci 65km/h.  

Uganda

Publikované 30.05.2022

Pri jazde motorovým vozidlom v Ugande je potrebné mať so sebou medzinárodný vodičský preukaz. Jazdí sa pod rýchlostným limitom 100 km/h. Je potrebné sa pripraviť na slabú kvalitu ciest a na neoznačené spomaľovače. 

Somálsko

Publikované 28.07.2022

Cestná infraštruktúra je zlá, presun sa odporúča len terénnymi autami a to chránených kolónach.