1. Domov
  2. Služby
  3. Konzulárne služby
  4. Legalizácia kanadských dokladov

Legalizácia kanadských dokladov


Obsah
    Aktualizované 21.03.2024
    21.03.2024
    Aktualizovaná informácia o výške poplatku.
    Publikované 14.11.2022

    Apostil

    Od 11. januára 2024 pristúpi Kanada k Haagskemu dohovoru o apostile, to znamená, že originály kanadských verejných listín (matričné doklady, doklady o vzdelaní, výpisy z registra trestov) musia byť pre použitie na Slovensku opatrené apostilom.

    Takéto dokumenty nemusia byť následne superlegalizované na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Ottawe.

    Listiny superlegalizované pred 11. januárom 2024 budú naďalej platné a použiteľné v Slovenskej republike a zastupiteľský úrad SR bude naďalej superlegaliozvať takéto dokumenty.

    Apostil bude vydávať Ministerstvo zahraničných vecí Kanady alebo príslušný provinčný úrad.

    Ministerstvo zahraničných vecí Kanady bude apostilovať nasledovné dokumenty:

    1. vydané vládou Kanady
    2. vydané alebo notársky overené v provinciách a teritóriách: Manitoba, New Brunswick, New Foundland a Labrador, Severozápadné teritóriá, Nové Škótsko, Nunavutu, ostrov Princa Eduarda a Yukon

     

    Provincie a teritóriá, ktoré budú vydávať apostil

    Alberta, Britská Kolumbia, Ontario, Quebec a Saskatchewan. Príslušný úrad v provinciách Alberta, Ontario a Saskatchewan vydá apostilu na listinu overenú úradmi v jeho provincii bez ohľadu na to, v ktorej provincii alebo teritóriu bola listina vydaná. Príslušný úrad v provinciách Britská Kolumbia a Quebec vydá apostilu na listinu, ktorá bola v tejto provincii aj vydaná.

     

    Príslušné úrady v uvedených provinciách

     

    Podrobný postup, ako získať apostilovaný dokument

     

    Postup pri získaní superlegalizácie dokumentov legalizovaných kanadskými úradmi pred 11. januárom 2024

    Autentifikované doklady (opatrené autentifikačnou pečiatkou) je potrebné doniesť osobne alebo zaslať poštou na konzulárne oddelenie veľvyslanectva, ktoré za poplatok vykoná ich superlegalizáciu. Takto superlegalizovaný dokument je použiteľný na právne účely na Slovensku. 

    Všetky cudzojazyčné doklady, ktoré majú byť použité na Slovensku musia byť opatrené osvedčeným prekladom do slovenčiny. Preklad môže byť urobený na Slovensku certifikovaným prekladateľom, zoznam ktorých je vedený na okresných súdoch. V Kanade si preklad môže žiadateľ urobiť sám alebo prostredníctvom kanadského prekladateľa a konzulárne oddelenie veľvyslanectva mu môže za poplatok osvedčiť jeho správnosť (avšak iba v prípade jeho absolútnej bezchybnosti, vrátane riadneho použitia diakritiky!).

    K tomu, aby mohol byť preklad osvedčený, musí byť vyhotovený na počítači alebo strojom, v žiadnom prípade nie rukou.

    Ak zasielate doklady poštou

    V prípade zasielania dokladov na superlegalizáciu na našom veľvyslanectve poštou je okrem samotného dokumentu potrebné predložiť tiež kópiu dokladu totožnosti žiadateľa, poplatok za superlegalizáciu v hotovosti alebo vo forme certifikovaného šeku alebo money order, ako aj predplatenú obálku na zaslanie superlegalizovaného dokumentu naspäť (odporúčame Xpresspost prepaid envelope)

    Upozornenie

    Na základe informácie Kanadského ministerstva zahraničných vecí, výpisy z registra trestov, certifikáty odtlačkov prstov a iné dokumenty vydávané provinčnými a miestnymi zložkami polície musia byť najskôr osvedčené notárom, prípadne zmocnencom oprávneným pravosť dokladov osvedčovať (Public Notary/Commissioner of Oaths).
    Až takto notarizované dokumenty Global Affairs Canada autentifikuje.

    Poplatky

    Poplatok za superlegalizáciu (30 eur) v CAD je pohyblivý v závislosti od aktuálneho výmenného kurzu EUR-CAD. Kontaktujte preto, prosím, naše veľvyslanectvo a informujte sa o aktuálnej výške poplatku v CAD.

    Poplatok za superlegalizáciu môže byť uhradený v hotovosti alebo formou certifikovaného šeku alebo money order. Platba bankovou kartou nie je možná.