1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Dopravné obmedzenia

Dopravné obmedzenia

Francúzsko

Publikované 10.05.2022

Letecké spojenie: Do Paríža nie je možné letieť priamo z Bratislavy, preto odporúčame letecké spojenie z Viedne alebo Budapešti. Vo Francúzsku sa nachádzajú celkom 3 letiská a to: Paríž Beauvais; Paríž Orly; Charles de Gaulle.

Pozemné spojenie: Cesta autom z Bratislavy do Paríža je približne 1400 km dlhá.

Doprava v hlavnom meste: V Paríži funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava  v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach metra. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Paríži pôsobí niekoľko taxislužieb, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber. 

Alžírsko

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 04.05.2022

Letecké spojenie: Priame letecké spojenie so Slovenskou republikou neexistuje; je vhodné použiť linky z Viedne alebo Varšavy cez Nemecko – Mníchov/Frankfurt, prípadne z Budapešti cez Francúzsko - Paríž. Priame letecké spojenia sú výnimkou. 

Pozemné spojenie: Pozemná hranica medzi Marokom a Alžírskom je stále uzatvorená. Hranicu je možné prekonať iba lietadlom. Vlakové spojenie: V prevádzke je iba niekoľko tratí, jedenkrát denne jazdí vlak Alžír-Constantine a dvakrát denne Alžír-Oran. Trate aj vozne sú ale vo veľmi zlom technickom stave. Cestovné poriadky možno nájsť na internete alžírskej železničnej štátnej spoločnosti. 

Námorné spojenie: Medzi Francúzskom (Marseille) a Alžírskom (Alger, Béjaďa, Skikda, Annaba, Oran) jazdia po celý rok trajekty. Je možné využiť služby alžírskej spoločnosti ENTMV alebo francúzskej SNCM. Cesta medzi Alžírom a Marseille trvá cca 20-25 hodín. Minimálna doba pristavenia vozidla je 3 hodiny pred plánovaným odplávaním. Lode jazdia aj zo španielskej Almerie a od roku 2005 aj z Barcelony. Medzi Alžírskom a Talianskom žiadne lodné spojenie neexistuje. 

Doprava v hlavnom meste: Mestská hromadná doprava je veľmi neprehľadná. V centre hlavného mesta zaisťuje spojenie štátna spoločnosť ETUSA a dopravu na predmestiach malé súkromné dopravné spoločnosti. Kvalita dopravných prostriedkov je veľmi nízka. Mapy neexistujú a zastávky nie sú označené.

Taxislužba: Existujú tri druhy taxíkov. Kolektívne majú na streche označené miesto dojazdu, bežné taxíky a taxíky čierne s vyššou úrovňou dopravy. Ceny nie sú pevné, cudzinec musí dlho vyjednávať, aby cena bola úmerná.
 

Mauritánia

Publikované 06.05.2022

Letecky
Do hlavného mesta Nouakchott sa turisti môžu dostať letecky cez tieto letecké spoločnosti:

Air France z Paríža
Turkish airlines z Istanbulu
Royal Marocco airlines z Casablancy
Air Algier z Alžírska
Air Senegal z Dakaru
Binter Canarias z Kanárskych ostrovoch

Po zemi
Mauretánia má otvorené hranice:
Maroko – pri mauritánskom meste Nouadhibou
Z Maroka do Nouadhibou sa dostaneš z mesta Dakhla – cca 440 kilometrov. Z marockého Dakhla ide bus pred polnocou za cenu cca. 170 dirhamov a na hranice príde okolo 6:00

Dá sa cestovať aj púštnymi taxíkmi od hotela Sahara v Dakhle za cenu cca. 260 Dirhamov za osobu a odchádza sa väčšinou ráno.

Senegal – má dve hranice Rosso a Diama. Rosso je frekventovanejšia hranica ako Diama. Obidve hranice sa nachádzajú pri senegalskom meste Saint Louise

S Alžírskom má Mauretánia uzavreté hranice.
 
Preprava po krajine
Vlak – jednou z najväčších atrakcií je jednoznačne vlak na trase Nouadhibou, Choum a Zouerat. Tento vlak má cez 2 kilometre a spája prímorské mesto Nouadhibou s vnútrozemským mestom Zouerat. Najlepšie je sa prepraviť do mesta Choum odkiaľ sa chodí do púšte.
Púštne taxíky – sa nazývajú miestne autá, ktoré prepravujú domácich medzi mestami. Idú vtedy, keď sa zaplnia. Preto je najlepšie vyrážať skoro ráno, kedy viac ľudí chce cestovať.
 

Monako

Aktualizované 06.05.2022
Publikované 06.05.2022

Letecké spojenie:  Monako nemá dopravné letisko, priame letecké spojenie s Bratislavou neexistuje; je vhodné použiť linky Viedeň – Nice, prípadne Budapešť – Nice, nakoľko v Nice je najbližšie letisko a to 22km od Monaka. Na cestu z Nice do Monaka môžete využiť pozemnú, vlakovú dopravu alebo vrtuľníkové spojenie spoločnosťami Monacair (www.monacair.mc) a Heli Air Monaco (www.heliair-monaco.com), ktoré trvá 6-8 min v pravidelných 20 minútových intervaloch.
Viac info:  www.monaco-gare.com

Pozemné spojenie:  Cesta z Bratislavy do Monaka má cca 1 233 km, čo vychádza približne na 13 hodín autom. čo Monako je ľahko prístupné z hraníc s Francúzskom a Talianskom. Na výber je viacero diaľnic, najčastejšie sa používa A8, ktorá vedie západne od Monte Carla do Nice a Marseille a na východ smerom k talianskej hranici. 
Medzi mestom Nice a Monakom sú ďalšie tri cesty, ktoré sú skôr vyhliadkové - Basse Corniche, Moyenne Corniche a Col d'Eze.
Najvyššia povolená rýchlosť je 50 km/h v obci a 90 km/h na cestách. Priama doprava autobusom alebo vlakom do Monaka neexistuje. V možnosti sú autobusové spoje kde však treba viackrát pestupovať a zvyčajne ich konečná zastávka je vo veľkých mestách (Paríž), odkiaľ treba pokračovať pravidelnými spojmi.

Námorná doprava:  V Monaku sa nachádzajú dva prístavy (Condamine, Fontvielle), v ktorých kotvia lode medzinárodných liniek a súkromné jachty. Prístav Hercules možnosti kotvenia a ukotvenia až pre 500 plavidiel. Do prístavu Fontvieille sa zmestí 60 plavidiel s dĺžkou 30 metrov. Oba prístavy sú veľké a dobre vybavené. V každom prístave platia iné podmienky a iné cenníky kotvenia, podľa typu lode. Vodná doprava zahŕňa aj loďobus, ktorý funguje na princípe autobusu. Lístky sa dajú kúpiť na internetovej stránke MHD (C.A.M.), alebo priamo na palube.

Vlakom: Zo železničnej stanice v La Condamine pravidelne jazdia vlaky do Nice. Cesta trvá okolo 20 minút. Ďalšie údaje o možnostiach cestovať vlakom do Monaka sú dostupná na stránkach francúzskej spoločnosti SNCF (www.sncf.com)

Doprava v hlavnom meste: V Monaku platí zákaz vstupu turistických autobusov do hlavného mesta. Mestská hromadná autobusová doprava C.A.M., jazdí po 6 linkách. Cestu je možné naplánovať cez webovú stránku dopravného podniku (C.A.M). Lístok je možné kúpiť priamo u vodiča alebo na internete. 
Monako ponúka taktiež možnosť vypožičania si elektromobilu alebo bicyklov, ktoré sú rozmiestnené na staniciach po meste.
Viac info: www.cam.mc

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska (Nice) do centra Monaka, v Monaku pôsobí niekoľko taxislužieb, k dispozícii je napríklad sú aj aplikácie Bolt/Uber. Pri príjazde do Monaka alebo požičaným autom neparkujte auto na miestach, ktoré nie sú na to vyznačené. Parkovanie na 1 hodinu je zdarma, odporúčame však sledovať premávku v reálnom čase na stránke Your Monaco.
Parkovať môžete v strážených a monitorovaných podzemných garážach, ktoré sú spoplatnené.