1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Malawijskej republike Vladimír Grácz odovzdal 30. marca 2023 poverovacie listiny prezidentovi republiky Lazarusovi Chakwerovi.

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

Južná Afrika zrušila všetky obmedzenia týkajúce sa COVID-19 pri vstupe do krajiny. Rovnako nie je potrebné sa preukázať dokladom o vakcinácií alebo testom na COVID-19.

Krajina je otvorená pre medzinárodných návštevníkov, pričom nerozlišuje podmienky vstupu pre plne zaočkovaných a nezaočkovaných....

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Namíbijskej republike so sídlom v Pretórii Vladimír Grácz odovzdal 11. novembra 2022 poverovacie listiny prezidentovi Namíbijskej republiky Hage G. Geingobovi.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Juhoafrickej republike Vladimír Grácz odovzdal 11. augusta 2022 poverovacie listiny prezidentovi Juhoafrickej republiky Cyrilovi Ramaphosovi.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou v JAR odporúča občanom SR venovať zvýšenú pozornosť zásadám osobnej bezpečnosti....

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii upozorňuje občanov SR na kriminalitu v krajine zameranú na zahraničných turistov, najmä za použitia násilia alebo hrozby násilia. Zvýšená hrozba prepadov a krádeží je najmä v blízkosti bánk, hotelov, reštaurácií, nákupných centier veľkých miest a turistických oblastí (ako napríklad Victoria Falls), centre Harare (aj jeho predmestiach) a medzinárodnom letisku.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do oblastí severovýchodného Mozambiku z dôvodu hrozby teroristických útokov.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková prijala dnes (5. júna 2020) predsedu Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimíra Skalského. Spoločne diskutovali o otázkach ďalšieho budovania a rozvoja vzťahov Slovenskej republiky so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.

28.10.2019 Južná Afrika

Delegácia SR vedená štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva Vojtechom Ferenczom sa v dňoch 23. – 26. októbra zúčastnila na 5. zasadnutí Spoločnej rady pre hospodársku spoluprácu medzi SR a JAR v juhoafrickej Pretórii.

Počas účasti juhoafrickej delegácie tvorenej vedúcimi predstaviteľmi múzea Robben Island Mavom Dada, Pascallom Taruvingom a zástupkyňou Ministerstva kultúry JAR Thapi Segoati na slávnostnom programe osláv 75. výročia SNP v Banskej Bystrici, bola v stredu 28. augusta za účasti ministerky kultúry Slovenskej republiky Ľ. Laššákovej slávnostne podpísaná Zmluva o partnerstve medzi týmto renomovaným juhoafrickým múzeom apartheidu so sídlom v Kapskom meste a múzeom Slovenského národného povstania.

Mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Pretórii Monika Tomašovičová odovzdala 21. januára 2019 poverovacie listiny do rúk prezidenta Zambijskej republiky E. Ch. Lungu, ktorý podčiarkol perspektívy spolupráce oboch krajín.

​Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky informuje cestujúcu verejnosť, že ekonomická situácia v Zimbabwe je v súčasnosti komplikovaná.

Zastupiteľské úrady SR a ČR v Pretórii usporiadali 25. októbra 2018 spoločnú slávnostnú recepciu pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky na Madagaskare so sídlom v Pretórii Monika Tomašovičová 12. apríla 2018 slávnostne otvorila prvý Honorárny konzulát Slovenskej republiky na Madagaskare.

Mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Pretórii Monika Tomašovičová odovzdala 2. júna 2017 poverovacie listiny do rúk prezidenta Namíbijskej republiky Hage Gottfrieda Geingoba.

10.05.2017 Južná Afrika

Mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Pretórii Monika Tomašovičová odovzdala 27. apríla 2017 poverovacie listiny do rúk prezidentky Maurícia Ameenah Gurib – Fakim.

​Mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Pretórii Monika Tomašovičová odovzdala 12. apríla 2017 poverovacie listiny do rúk prezidenta Madagaskarskej republiky Hery Martial Rajaonarimampianina Rakotoarimanana.

Mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Pretórii Monika Tomašovičová odovzdala 13. marca 2017 poverovacie listiny do rúk prezidenta Botswanskej republiky Dr. Seretse Khama Ian Khama.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Pretórii Monika Tomašovičová odovzdala 29. novembra 2016 poverovacie listiny do rúk prezidenta Angolskej republiky José Eduarada Dos Santosa. Veľvyslankyňa M. Tomašovičová počas rozhovoru s prezidentom zdôraznila záujem SR o revitalizáciu bilaterálnych vzťahov, čoho dôkazom je aj nedávna návšteva ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v Angole v sprievode slovenských podnikateľov (21. júla 2016), ktorá priniesla viacero konkrétnych výsledkov.

21.11.2016

Veľvyslankyňa SR v Pretórii Monika Tomašovičová odovzdala 21. novembra 2016 kópie poverovacích listín ministerke zahraničných vecí Madagaskaru Beatrice Atallah.

​​Mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa SR v Juhoafrickej republike Monika Tomašovičová odovzdala 13. mája 2016 poverovacie listiny prezidentovi Južnej Afriky Jacobovi Zumovi.

29.05.2015

Zastupiteľský úrad SR v Pretórii v spolupráci s umeleckou agentúrou Ergon Art usporiadali v Pretórii, Juhoafrická republika v dňoch 24. mája a 28. mája 2015 kultúrne podujatie – komorné koncerty pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky vo Vyšehradskej skupine.

25.02.2015

Zastupiteľský úrad SR v Pretórii sa 17.-19. februára 2015 zúčastnil na akademickom veľtrhu v jednom z hlavných miest Južnej Afriky v Pretórii pod názvom Study in Europe Fair. Veľtrh bol organizovaný Delegáciou EÚ v Pretórii v spolupráci s University of Pretoria.

16.01.2015 Lesotho

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky informuje slovenských občanov, že bezpečnostná situácia v Lesothe sa stabilizovala a postupne sa normalizuje, avšak naďalej odporúča zachovávať opatrnosť, správať sa obozretne a dodržiavať miestne právne predpisy a zvyklosti.

25.11.2014

V juhoafrickej provincii Limpopo sa 20. novembra 2014 uskutočnil obchodno-investičný seminár V4 v meste Mokopane. Seminár zorganizovali ekonomickí diplomati členských krajín V4 v spolupráci s Mokopane Business Chamber.

08.09.2014 Lesotho

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom až do odvolania zvážiť nevyhnutnosť cesty do Lesotha, predovšetkým do hlavného mesta Maseru a jeho okolia.

1 / 2