1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Miestne špecifiká

Miestne špecifiká

Juhoafrická republika

Publikované 16.05.2022

Juhoafrická republika je vďaka svojím prírodným krásam a rozmanitosti obľúbenou turistickou destináciou. Juhoafrická republika je rozvinutou krajinou, aj keď množstvo jej obyvateľov (predovšetkým na vidieku) žije na hranici chudoby. Všetky významné mestá a vyhľadávané oblasti majú moderné hotely, vyspelé a funkčné iné ubytovacie zariadenia pre turistov, rozvinutú turistickú infraštruktúru. Najnavštevovanejšími lokalitami v Juhoafrickej republike sú prírodné rezervácie (safari - Kruger National Park, Pilanesberg National Park) a prímorské oblasti (Durban, Kapské Mesto).

Botswana

Publikované 06.05.2022

Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne príslušné je Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii v Juhoafrickej republike. Krajina je jednou z najlepšie fungujúcich v regióne subsaharskej Afriky, ktorej úroveň reforiem, demokratizácie a úroveň rozvoja sú vyzdvihované aj medzinárodnými inštitúciami. Botswana je pomerne vyhľadávanou turistickou destináciou v Afrike, ktorá ponúka neopakovateľné zážitky zo safari. Okrem prírodných rezervácií po celej krajine je najnavštevovanejšou časťou Botswany delta rieky Okavango. 

Maurícius

Publikované 12.05.2022

Maurícius je vyhľadávanou turistickou destináciou, pričom príjmy z turizmu tvoria jednu z hlavných položiek príjmov do štátneho rozpočtu. Maurícius má vybudovanú solídnu infraštruktúru, úroveň služieb je kvalitná a rozvinutá. Maurícius je však finančne pomerne náročný a pri návšteve treba rátať s dostatočným rozpočtom. Obyvatelia ostrova sú priateľskí.

Na ostrove sa bežne vymieňajú cestovné šeky v hlavných svetových menách za hotovosť, rovnako bežné je aj používanie kreditných kariet. Na Mauríciu funguje služba Western Union, na základe ktorej je možné previesť finančné prostriedky, ktoré si následne určená osobne prevezme v hotovosti. Slovenské veľvyslanectvo túto službu široko odporúča v prípade núdze.

Mozambik

Publikované 11.05.2022

Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne príslušné je Veľvyslanectvo SR v Pretórii v Juhoafrickej republike. V rámci konzulárnej spolupráce bolo dohodnuté, že nevyhnutnú konzulárnu pomoc a asistenciu v prípade núdze, katastrofy alebo krízy bude slovenským občanom a krajanom v Mozambiku poskytovať Veľvyslanectvo Portugalska v Mapute.

Mozambik kedysi vyhľadávanou turistickou destináciou vďaka svojím nádherným nekonečným plážam podobným Karibiku dnes viac menej trpí vojnou zničenou infraštruktúrou, chýbajúcimi alebo slabšie rozvinutými službami. Mozambik je však dnes pomerne stabilizovanou krajinou s nastúpenými reformami a významným potenciálom do budúcnosti a to aj v oblasti turistického ruchu. Mozambik je vyhľadávaný aj ako vychytená lokalita pre podmorské potápanie. Akceptovanie kreditných kariet je bežné vo väčšine medzinárodných hotelov, inak je však ich používanie v Mozambiku obmedzené. Banky vymieňajú peniaze za pomerne výhodných podmienok. Odporúčame vyhýbať sa výmene peňazí na ulici, ktoré je vždy rizikové a stratové aj niekoľkonásobne. Na juhu krajiny miestni obyvatelia akceptujú aj juhoafrický rand a americký dolár resp. britské libry sú bežne akceptované pri platení ubytovania v hoteloch po celej krajine. Pri jednaní s úradníkmi resp. policajtmi, vojakmi odporúčame slušnosť a rešpekt, ktorý bude oplácaný.
 

Namíbia

Publikované 06.05.2022

Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne príslušné je Veľvyslanectvo SR v Pretórii v Juhoafrickej republike. V rámci konzulárnej spolupráce nevyhnutnú konzulárnu pomoc a asistenciu v prípade núdze, katastrofy alebo krízy bude slovenským občanom a krajanom v Namíbii poskytovať Veľvyslanectvo Nemecka vo Windhoeku.

Upozorňujeme slovenských občanov, ktorí plánujú cestu do Namíbie, že v krajine boli v minulom období zaznamenané prípady ochorenia na detskú obrnu, vo väčšine podozrivých prípadov netypicky u dospelých jedincov nad 20 rokov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo skúmaných vyše 30 podozrení na nakazenie vírusom obrny typu 1 v hlavnom meste Windhoek a jeho okolí. Príslušné orgány v Namíbii skúmajú pôvod vírusu, ktorý sa v krajine nevyskytoval od roku 1996. Odporúčame slovenským občanom pred cestou do Namíbie si overiť, že sú proti vírusu obrny riadne zaočkovaní. Bližšie informácie sú webovej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá prípady ochorenia na obrnu v Namíbii intenzívne sleduje.

Namíbia je jednou z najmenej objavených afrických krajín, plná kontrastov. Napriek veľkej teritoriálnej rozlohe žije v Namíbii len okolo 2 mil. ľudí, čo je spôsobené skutočnosťou, že veľkú časť územia predstavuje púšť. Absolvovať červené púštne duny Namíbie na terénnom vozidle spolu so západom slnka na púšti sú neopakovateľným zážitkom. Ubytovacie kapacity v Namíbii sú kvalitné avšak obmedzené, preto je nutné mať rezerváciu potvrdenú pred cestou.
 

Zimbabwe

Publikované 06.05.2022

V súvislosti so zlými sociálno-ekonomickými podmienkami, ktoré majú dopad na nedostatočné fungovanie služieb vrátane bankového sektoru a systému zdravotnej starostlivosti, slovenské veľvyslanectvo neodporúča realizovať individuálnu turistiku do Zimbabwe. 

V prípade služobných ciest a organizovanej turistiky upozorňujeme na vysoký výskyt cholery v Zimbabwe a odporúča prísne dodržiavanie hygienických návykov, vyhýbanie sa priamemu dotykového kontaktu s miestnym obyvateľstvom a pitiu kontaminovanej vody. Z dôvodu kolapsu zdravotného systému zároveň upozorňujeme na zvýšený výskyt malárie.
Zimbabwe ako turistická destinácia je vzhľadom na negatívny obraz prezentovaný vo svetových masmédiách kvôli politickému útlaku v krajine dnes nespravodlivo opustené a považované za nie príliš atraktívne. 

Safari v Zimbabwe spolu s návštevou známych Viktóriiných vodopádov sa však vyrovná zážitkom z akejkoľvek inej africkej krajiny. Ubytovacie kapacity a služby v turistických lokalitách sú väčšinou na veľmi dobrej úrovni a uspokoja aj náročnejších cestovateľov. Okrem toho sú ceny turistických atrakcií a ubytovacích zariadení dnes veľmi prijateľné a pomerne nízke v porovnaní napr. so susednou Juhoafrickou republikou a turistické lokality nie sú preľudnené. 

Viktóriine vodopády (v miestnom jazyku Mosi-oa-Tunya - Dym ktorý hrmí) pri rovnomennom mestečku Victoria Falls spolu s jazerom Kariba sú pravdepodobne najnavštevovanejšou atrakciou Zimbabwe. V krajine je mimoriadne vysoká inflácia a zimbabwiansky dolár nemá takmer žiadnu hodnotu. Cudzinci v Zimbabwe môžu platiť za ubytovanie len v medzinárodnej mene, uprednostňuje sa americký dolár alebo juhoafrický rand. Ceny sú uvádzané v zimbabwianskych dolároch, ale obchodníci sú pripravení ceny hneď prepočítať podľa platného kurzu. V každom prípade je nutné vyvarovať sa výmeny peňazí na ulici, ktoré býva vždy niekoľkonásobne nevýhodné. V krajine je možná aj vecná výmena, napr. pri nákupe afrických suvenírov možno obchodníkom ponúknuť na výmenu krajšie aj používané tričko, topánky, tenisky alebo iné predmety
 

Zambia

Publikované 28.07.2022

Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne príslušné je Veľvyslanectvo SR v Pretórii v Juhoafrickej republike. V rámci konzulárnej spolupráce nevyhnutnú konzulárnu pomoc a asistenciu v prípade núdze, katastrofy alebo krízy bude slovenským občanom a krajanom v Zambii poskytovať  Veľvyslanectvo členskej krajiny so sídlom v Lusake (Nemecko, Dánsko, Francúzsko, ČR). 

Zambia ponúka turistom neopakovateľné zážitky zo safari, návštev národných parkov a samozrejme pohľad na Viktóriine vodopády. Hladina rieky Zambezi (ktorá vytvára vodopády) však závisí od obdobia a jej hladina v období sucha v oblasti vodopádov na zambijskej strane je pomerne nízka. Preto pri návšteve vodopádov zo zambijskej strany v tomto čase možno rátať so sklamaním, keďže vodopády sú takmer vyschnuté. V prípade návštevy vodopádov aj zo zimbabwianskej strany je nutné mať zambijské vízum aspoň na dva vstupy (a samozrejme vízum zimbabwianske aspoň na 1 vstup). V turistických lokalitách sú vhodné ubytovacie zariadenia od kempovacích priestorov po luxusné chaty a hotely. Medzinárodné hotely sú vo väčšine veľkých miest. Odporúča sa ubytovanie rezervovať pred cestou, keďže kapacity zariadení sú limitované. 

Madagaskar

Publikované 28.07.2022

Madagaskar je frankofónnou krajinou pri juhovýchodnom pobreží Afriky s unikátnymi prírodnými krásami a endemickou flórou i faunou. Napriek geografickej a politickej blízkosti k africkému kontinentu, Madagaskar nie je typickou africkou krajinou, napriek kultúrnemu dedičstvu Ázie nie je ani ázijskou krajinou a napriek koloniálnej minulosti pod francúzskou vládou nie je ani európsky.  

Unikátnosť prírodného bohatstva a kultúrne dedičstvo ostrova vytvára predpoklady pre jeho atraktívnosť ako turistická destinácia. Madagaskar však ekonomicky patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta a z hľadiska infraštruktúry nie je na masy turistov ani zďaleka pripravený. Preto treba pri ceste na ostrov rátať s viacerými nedostatkami či problémami.