1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Aktualizované 17.05.2023
Publikované 11.06.2022

Motoristi musia mať platný vodičský preukaz, platný technický preukaz motorového vozidla (osvedčenie o evidencii vozidla) a potvrdenie o platnom povinnom zmluvnom poistení pokrývajúcom i územie Bosny a Hercegoviny.

Motoristom pri pobyte vo väčších mestách odporúčame, aby parkovali na platených parkoviskách. Správcovia platených parkovísk síce neručia za veci odložené vo vozidle, ale pravdepodobnosť vykradnutia, alebo ukradnutia motorového vozidla je v prípade parkovania na platenom parkovisku podstatne menšia.

V prípade tranzitu​​​​​​​ cez územie Bosny a Hercegoviny odporúčame motoristom, aby neparkovali na neplatených parkoviskách, resp. v bočných a neosvetlených uličkách, aby sa vyhli prípadnému vykradnutiu motorového vozidla. Dôrazne odporúčame nenechávať vo vozidle doklady a cenné veci (peniaze, fotoaparáty, notebooky a pod.).

Boli zaznamenané i prípady (pravdepodobne fingovaných) krádeží áut, ktoré boli zapožičané v slovenských autopožičovniach a následne došlo k nahláseniu odcudzenia vozidla na miestnej polícii v Bosne a Hercegovine.

Upozorňujeme, že v krajine okrem krátkych úsekov nie sú diaľnice, hlavné cestné komunikácie nie sú nutne v ideálnom technickom stave a sú značne vyťažené (najmä úseky do Sarajeva a smerom na pobrežie). Diaľnice sú spoplatnené, úhrada poplatku je vykonávaná pri vstupe na diaľnicu (väčšinou možné uhradiť v hotovosti alebo kartou). Drvivá väčšina cestných komunikácií vedie cez hornatý terén a serpentíny (odporúčame mať pre každý prípad zvyčajné lieky pre citlivých pasažierov).

Cesty mnohokrát nemajú ani stredový pruh, ani spevnenú krajnicu. Často je potrebné prechádzať hornatým terénom, výnimkou nie sú ani početné neosvetlené tunely. Na trasách smerom k pobrežiu Jadranského mora sa tvoria v dovolenkovom období kolóny áut, čo zvyšuje riziko dopravných nehôd. Miestna polícia často meria rýchlosť vozidiel na frekventovaných trasách ručnými meračmi, štandardom sú i početné statické radary.

Aj v Bosne a Hercegovine, podobne ako v iných krajinách regiónu, jazdia vodiči na doraz a asertívne, preto sa často vyskytujú dopravné nehody.

Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť aj chodcom, ktorí neraz vstupujú na vozovku mimo vyhradených prechodov a bez overenia si situácie. Z tohto dôvodu je v Bosne a Hercegovine vysoký počet smrteľných nehôd chodcov.

Situáciu na cestách, aktuálne nehody ale i čakacie doby na hraniciach je možné sledovať na webovej stránke auto-motoklubu Bosny a Hercegoviny (BIHAMK).